zemheri dizisi oyuncuları

Zemheri Dizisi Oyuncuları Kadrosu ve Karakterleri (Güncel Liste)

Burak 06 Eki 2019 Oyuncu Kadrosu  0

Reyting yarışına hız kazandıran Zemheri dizisinin Yapımcılığını Ay Yapım üstleniyor.
Dizinin Yönetmen koltuğunda Hilal Saral oturmakta. Dizinin senaristi ise, Sema Ergenekon. Yayınlanan ilk bölümüyle büyük ilgi toplayan dizi 2020’ye damga vurmaya en büyük adaylardan biri.

Başrollerinde Ayça Ayşin Turan, Alperen Duymaz, Hazal Filiz Küçükköse, Hakan Taşkıran ve Eylül Kandemir’in yer aldığı ‘Zemheri’ye son olarak Kara Para Aşk’ta rol alan İlkin Tüfekçi dahil oldu.

zemheri dizisi oyuncuları

Zemheri Dizisinin Konusu

Henüz 7 yaşlarındayken babalarını bir trafik kazasında kaybeden ikiz kardeşlerin hayatını konu alıyor. Babalarının ölümü üzerine ikiz kardeşler birbirinden ayrı kalıyor. Yıllar sonra birbirlerini buluyorlar. İkizlerin mutluluğu çok uzun sürmüyor ve bir katil tarafından ikiz kardeşlerden biri öldürülüyor. Geriye kalan kardeş bu olayları araştırmak için harekete geçiyor. Ölen kardeşinin yerine geçiyor

Zemheri Ne Demek?

Kışın en şiddetli zamanı, kara kış demektir. Arapça kökenli bir kelimedir. Miladi Takvime göre zemherir (erbain), 40 günlük bir süreç içerisinde gerçekleşmektedir. Bu süreç, 21 Aralık’ta başlayıp 31 Ocak itibariyle sona erdiği varsayılmaktadır. 1 Şubat itibariyle eskilerin deyimi ile zemheri ya da erbain dönemi son bulmaktadır.

Zemherir, kış mevsimine giriş yapılmasının ardından takvimlerde “karakış” olarak adlandırılan sürecin başlamasına denir. Zemherir veya erbain, çoğu zaman zemheri ile karıştırılır. Halk diline göre, zemheri dönemi veya zemheri ayı, genel olarak kış mevsimini ifade etmekteyken zemherir veya erbain ise kışın en şiddetli dönemini ifade etmektedir. Peki Show TV’de yayınlanmaya başlayan Zemheri dizisinin güncel oyuncu kadrosunda kimler var?

Zemheri Dizi Oyuncuları (Güncel Liste)

zemheri dizisi oyuncuları

Alperen Duymaz (Ayaz)

Çukur dizisinde oynadığı Emrah karakteriyle başarılı bir oyunculuk sergileyen ve sonrasında Çarpışma dizisinde Kerem rolünde oynayan Alperen Duymaz, dizi final yapar yapmaz askere gitmişti.
Bedelli askerlikten yararlanan oyuncu, kısa bir tatilin ardından setlere geri dönüyor! Kod Adı Zemheri dizisinde başrol olacak Alperen Duymaz hangi karakteri canlanadıracak? net bilgi şimdilik yok.
3 Kasım 1992 Ankara doğumlu. Oyuncu ve manken. Lise yıllarında müzik ve modellikle ilgilendi. Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümünde eğitim aldı. Tatlı Küçük Yalancılar adlı dizi ile oyunculuğa adım attı. Acı Aşk ve Bodrum Masalı dizileriyle kariyerine devam etti. Zemheri Dizisinde Ayaz Karakterini canlandırmaktadır.

zemheri dizisi

Ayça Ayşin Turan (Firuze)

Alperen Duymaz’a eşlik edecek olan kadın partner ise Karagül dizisiyle tanındıktan sonra ünlenen Ayça Ayşin Turan olacak. Dizideki karakteri hakkında bilgi olunca eklenecektir.
Turan, son olarak Netflix’in Hakan: Muhafız dizisinde Çağatay Ulusoy ile başrolde yer almıştı.
25 Ekim 1992 Sinop doğumludur. Babası Kastamonulu annesi ise Sinoplu’dur. İstanbul Üniversitesi Radyo sinema Televizyon bölümünde eğitimine devam etmektedir. Oyunculuk eğitimini Gazanfer Özcan ve Gönül Ülkü tiyatrosunda alan Ayça Ayşin Turan ayrıca Sinop Belediye Konservatuarı’nda da eğitim görmüştür.
2011 yılında yayınlanan Dinle Sevgili dizisiyle televizyon dünyasına adım atan oyuncunun asıl çıkışı Karagül dizisinde canlandırdığı “Ada” rolüyle olmuştur. Zemheri dizisinde Firuze karakterini canlandırmaktadır.

ZEMHERİ OYUNCULARI

Hazal Filiz Küçükköse (Berrak)

Zemheri isimli dizinin kadrosuna katılan Küçükköse, Alperen Duymaz ve Ayça Ayşin Turan ile birlikte başrolü paylaşacak.
1988 yılında Mersin’de dünyaya gelen Hazal Filiz Küçükköse, liseyi Ankara’da bitirdi. Kırıkkale Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü’nü 3. sınıfa kadar okuyup bırakan Küçükköse, Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Kimya bölümünde eğitimine devam ediyor.
Özel oyunculuk dersleri alan Küçükköse, 2015 yılında Kara Sevda dizisinde canlandırdığı Zeynep Soydere karakteri ile kariyerinde zirve yaptı. Hazal Filiz Küçükköse’nin ilk dizisi ise Emir’in Yolu oldu. Beni Affet, Kara Sevda, Deniz Yıldızı, Günahkar ve Kalbim seni seçti gibi farklı dizilerde rol aldı. Beni Affet dizisinde tanıştığı ve aşık olduğu Tuan Tunalı ile evlendi. Zemheri Dizisinde Berrak Karakterini canlandırmaktadır.

ZEMHERİ DİZİ

Hakan Taşkıran

1996 yılında İstanbul’ da doğdu. 1.80 boyunda, 67 kilo. İstanbul’ da yaşıyor. Okan Üniversitesinde eğitim gördü. Temel oyunculuk ve kamera önü oyunculuk eğitimi. Gülperi dizisinde Kadir Aydın’ın gençliğini oynadı. Zemheri Dizisinde Mete Karakterini canlandırmaktadır.

zemheri dizisi oyuncuları

Eylül Kandemir

Erbulak Evi Kamera Önü Atölyesi eğitimi almıştır. 1.75 boyunda 34 beden olan Eylül Kandemir Uğurkan Erez ile çalışmaktadır. İlk dizi deneyimi Zemheri dizisi ile olacaktır. Zemheri Dizisinde Filiz Karakterini canlandırmaktadır.

ZEMHERİ DİZİSİ OYUNCU KADROSU

İlkin Tüfekçi

5 Temmuz 1987 İstanbul doğumlu. 1.70 boyunda. Galatasaray’ın eski oyuncularından ve şimdi Teknik Direktörlük yapan İlyas Tüfekçi’nin kızıdır. Bale eğitimi aldı. Lisede Tiyatro ile tanıştı. Müşfik Kenter den eğitim aldı. Arka Sıradakiler, Papatyam, Kader Çizgisi, Karadayı, Kara Para Aşk dizilerinde rol aldı. Şimdilerde ise Zemheri dizisine dahil oldu.  Zemheri Dizisinde Şule Karakterini canlandırmaktadır.

ZEMHERİ

Caner Cindoruk

17 Nisan 1980’de Adana’da doğdu. Türk tiyatro, sinema ve dizi oyuncusudur. Annesi Müşerref, babası ise iki kez Orhan Kemal Öykü Ödüllü öykü yazarı Zafer Doruk’tur. Münir Can Cindoruk ve Taner Cindoruk adında iki kardeşi de oyuncu olan Cindoruk, ailesinin de etkisiyle tiyatroya yöneldi. Amcası Erdal Cindoruk’ta tiyatro oyuncusudur. Cindoruk’un çocukluk yılları kuliste geçti. Ortaokulda, lisede, üniversite yıllarında sergilenen oyunlarında kendine hep bir sahne buldu. Çukurova Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü’nden mezun oldu. İlk profesyonel rolüyse Fehim Paşa Konağı’ndaki Yusuf karakteri oldu. 1997 yılında Adana Seyhan Belediyesi Tiyatro Topluluğu ile beraber ilk profesyonel tiyatro oyununa çıktı. On yıl boyunca Seyhan Belediye ve Adana Şehir Tiyatro’larında oyuncu olarak görev aldı. En son Kadın dizisinde rol aldı. Zemheri Dizisinde Ertan Demirkan Karakterini canlandırmaktadır.

Müfit Kayacan

17 Ocak 1959 tarihinde Antalya’nın Kaş ilçesinde 4 çocuğunun ikincisi olarak doğmuştur. Annesi ev hanımı Meryem Hanım, babası öğretmen Halil Kayacan’dır. Adana Çukurova Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünden mezun oldu.
Antalya Büyükşehir Belediye Tiyatrosu’nun kurucularından olan Müfit Kayacan, ilk 1983 yılında “Ormanın Bekçileri” adlı oyunda rol aldı. Burada 25 sene genel sanat yönetmenliği görevi yaparken aynı zamanda 25 oyun yönetti ve 32 farklı oyunda rol aldı.
Müfit Kayacan, aynı zamanda 10 sene Antalya Büyükşehir Belediyesi’nde Kültürel Hizmetler Daire Başkanlığı görevini yerine getirdi. Bu süreçte 1993 yılında ilk kez 6 lisenin katılımıyla başlayan “Liselerarası Ulusal Tiyatro Şenliği” uygulamasını devam ettirdi. Ayrıca Kadınlar Tiyatro ile buluşuyor projesinin ve Likya Seyirlik Oyunlar Festivali’nin de yaratıcılarındandır.
2014 yılında Antalya Büyükşehir Belediye Tiyatrosu (ABT) Genel Sanat Yönetmeni görevinden istifa etti. Yerine Mehmet Özgür getirildi.
2015 yılında başrollerinde Çetin Altay, Arzu Yanardağ ve Mesut Yar’ın oynadığı “Olur İnşallah” adlı sinema filminde Mehtap Bayri, Müfit Kayacan, Sümer Tilmaç ile birlikte oynadı.
Altın Portakal Film Festivali Jüri üyeliği de yaptı.
Müfit Kayacan, evlidir. Oğulcan Kayacan, Onur Can Kayacan adlarında iki oğlu vardır. Zemheri Dizisinde Yaşar Karakterini canlandırmaktadır.

Zemheri Dizisi Diğer Oyuncular:  Zerrin Tekindor (Aliye), Aleyna Özgeçen (Elvan), Lila Gürmen (İclal), Şebnem Dönmez (Mehveş), Nihal Koldaş (Safiye), İlkin Tüfekçi (Şule), Dilek Pehlivan (Su), Buket Gülbeyaz (Birsel), Sahra Şaş (Sevda), Emir Çubukçu (Faruk).

Bay Yanlış Deniz
Bay Yanlış Deniz Kimdir? Ezgi’nin Avukat Arkadaşı
Gençliğim Eyvah Zola
Gençliğim Eyvah Zola Kimdir? Arif’in Oğlu
Gençliğim Eyvah Çavi
Gençliğim Eyvah Çavi Kimdir? Zekeriya’nın Oğlu
gençliğim eyvah leyla
Gençliğim Eyvah Leyla Kimdir? Sevgilisi İnstagram Adresi

“Zemheri Dizisi Oyuncuları Kadrosu ve Karakterleri (Güncel Liste)” üzerine 105 yorum

 1. piping stress dedi ki:

  Very interesting points you have remarked, appreciate it for posting. “What the world really needs is more love and less paperwork.” by Pearl Bailey.

 2. berita terkini dedi ki:

  magnificent issues altogether, you simply won a new reader. What would you recommend about your post that you simply made a few days in the past? Any positive?

 3. auto followers dedi ki:

  You are a very clever individual!

 4. I conceive other website owners should take this internet site as an model, very clean and great user friendly layout.

 5. This is very interesting, You are a very skilled blogger. I have joined your feed and look forward to seeking more of your magnificent post. Also, I’ve shared your site in my social networks!

 6. cogumelo magico dedi ki:

  I have been exploring for a little for any high quality articles or blog posts on this kind of space . Exploring in Yahoo I ultimately stumbled upon this website. Studying this info So i am happy to convey that I have an incredibly excellent uncanny feeling I found out exactly what I needed. I most without a doubt will make certain to don¦t fail to remember this web site and give it a glance regularly.

 7. I?¦ve been exploring for a little bit for any high-quality articles or weblog posts in this kind of house . Exploring in Yahoo I ultimately stumbled upon this web site. Studying this info So i?¦m happy to exhibit that I’ve a very good uncanny feeling I discovered exactly what I needed. I such a lot without a doubt will make sure to don?¦t put out of your mind this website and provides it a glance regularly.

 8. Fb9 dedi ki:

  I will right away grab your rss as I can not find your email subscription link or e-newsletter service. Do you have any? Kindly let me know so that I could subscribe. Thanks.

 9. csr course dedi ki:

  Simply wanna comment that you have a very decent website , I enjoy the layout it really stands out.

 10. But wanna remark on few general things, The website layout is perfect, the written content is real superb : D.

 11. Have you ever considered about adding a little bit more than just your articles? I mean, what you say is valuable and all. But imagine if you added some great pictures or video clips to give your posts more, “pop”! Your content is excellent but with images and clips, this blog could certainly be one of the best in its niche. Awesome blog!

 12. I’ve been exploring for a little for any high-quality articles or blog posts on this sort of area . Exploring in Yahoo I ultimately stumbled upon this web site. Studying this info So i’m satisfied to exhibit that I have an incredibly just right uncanny feeling I discovered exactly what I needed. I so much no doubt will make sure to do not overlook this web site and provides it a look on a relentless basis.

 13. Great wordpress blog here.. It’s hard to find quality writing like yours these days. I really appreciate people like you! take care

 14. Absolutely indited subject material, Really enjoyed reading through.

 15. Hello there! Do you know if they make any plugins to help with Search Engine Optimization? I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good success. If you know of any please share. Cheers!

 16. Whats up! I just want to give an enormous thumbs up for the nice data you have got here on this post. I shall be coming again to your weblog for more soon.

 17. Hey just wanted to give you a quick heads up. The words in your article seem to be running off the screen in Opera. I’m not sure if this is a formatting issue or something to do with browser compatibility but I thought I’d post to let you know. The design look great though! Hope you get the problem fixed soon. Thanks

 18. paypal hack dedi ki:

  It is the best time to make some plans for the future and it’s time to be happy. I’ve read this post and if I could I wish to suggest you few interesting things or suggestions. Maybe you could write next articles referring to this article. I wish to read even more things about it!

 19. Whats up! I simply would like to give an enormous thumbs up for the nice data you’ve right here on this post. I will likely be coming again to your blog for extra soon.

 20. 축구중계 dedi ki:

  Excellent post. I was checking constantly this blog and I am impressed! Very useful info particularly the last part 🙂 I care for such information a lot. I was seeking this particular information for a very long time. Thank you and good luck.

 21. This site is mostly a stroll-by means of for all the info you needed about this and didn’t know who to ask. Glimpse right here, and also you’ll definitely uncover it.

 22. You have mentioned very interesting details! ps nice internet site. “Hares can gamble over the body of a dead lion.” by Publilius Syrus.

 23. I like what you guys are up also. Such smart work and reporting! Keep up the excellent works guys I have incorporated you guys to my blogroll. I think it will improve the value of my web site 🙂

 24. 747 Live dedi ki:

  Great wordpress blog here.. It’s hard to find quality writing like yours these days. I really appreciate people like you! take care

 25. This web site is really a walk-through for all of the info you wanted about this and didn’t know who to ask. Glimpse here, and you’ll definitely discover it.

 26. 747 Live dedi ki:

  I see something really interesting about your site so I saved to my bookmarks.

 27. I cling on to listening to the news bulletin lecture about getting free online grant applications so I have been looking around for the top site to get one. Could you advise me please, where could i get some?

 28. Saved as a favorite, I really like your blog!

 29. Wonderful work! That is the type of info that are meant to be shared across the web. Shame on Google for no longer positioning this put up higher! Come on over and consult with my web site . Thank you =)

 30. great post, very informative. I wonder why the other specialists of this sector do not notice this. You must continue your writing. I am confident, you have a huge readers’ base already!

 31. Wohh exactly what I was searching for, regards for putting up.

 32. 747 Live dedi ki:

  Hello my loved one! I wish to say that this article is amazing, great written and include almost all significant infos. I?¦d like to look extra posts like this .

 33. 747 Live dedi ki:

  Very interesting subject, appreciate it for putting up.

 34. Good post. I study one thing tougher on different blogs everyday. It is going to always be stimulating to learn content material from different writers and apply a bit of something from their store. I’d favor to use some with the content on my weblog whether you don’t mind. Natually I’ll offer you a link on your net blog. Thanks for sharing.

 35. teste ss iptv dedi ki:

  I would like to thnkx for the efforts you’ve put in writing this web site. I am hoping the same high-grade web site post from you in the upcoming also. Actually your creative writing abilities has inspired me to get my own site now. Really the blogging is spreading its wings rapidly. Your write up is a great example of it.

 36. I believe other website proprietors should take this web site as an example , very clean and fantastic user friendly design.

 37. loker depok dedi ki:

  I would like to thnkx for the efforts you have put in writing this web site. I’m hoping the same high-grade blog post from you in the upcoming also. Actually your creative writing skills has encouraged me to get my own website now. Actually the blogging is spreading its wings quickly. Your write up is a good example of it.

 38. I do consider all of the ideas you’ve introduced on your post. They are very convincing and will definitely work. Still, the posts are too quick for newbies. May you please prolong them a bit from next time? Thanks for the post.

 39. Pretty great post. I just stumbled upon your blog and wanted to mention that I have truly enjoyed browsing your weblog posts. After all I will be subscribing in your rss feed and I am hoping you write once more very soon!

 40. I am often to blogging and i really appreciate your content. The article has actually peaks my interest. I’m going to bookmark your web site and maintain checking for brand spanking new information.

 41. Just wanna remark on few general things, The website style and design is perfect, the content is real good : D.

 42. There are definitely lots of details like that to take into consideration. That is a nice level to deliver up. I supply the thoughts above as basic inspiration however clearly there are questions like the one you carry up the place a very powerful factor shall be working in honest good faith. I don?t know if finest practices have emerged round things like that, but I am sure that your job is clearly identified as a fair game. Each girls and boys feel the impact of only a moment’s pleasure, for the rest of their lives.

 43. You are my aspiration, I own few blogs and infrequently run out from to post .

 44. max serie dedi ki:

  Whats Taking place i am new to this, I stumbled upon this I’ve discovered It absolutely useful and it has aided me out loads. I’m hoping to contribute & help other customers like its helped me. Great job.

 45. jawaraplay slot dedi ki:

  Have you ever considered about adding a little bit more than just your articles? I mean, what you say is valuable and everything. Nevertheless just imagine if you added some great photos or video clips to give your posts more, “pop”! Your content is excellent but with images and video clips, this site could undeniably be one of the greatest in its field. Amazing blog!

 46. Spot on with this write-up, I truly suppose this website needs rather more consideration. I’ll most likely be once more to learn much more, thanks for that info.

 47. Tancap88 dedi ki:

  Very good written story. It will be supportive to anyone who usess it, as well as yours truly :). Keep up the good work – looking forward to more posts.

 48. Slot 5000 dedi ki:

  I don’t even know how I ended up here, but I thought this post was great. I do not know who you are but definitely you’re going to a famous blogger if you aren’t already 😉 Cheers!

 49. 777luckyslot dedi ki:

  Exactly what I was searching for, appreciate it for putting up.

 50. ggslot dedi ki:

  Hello, you used to write excellent, but the last several posts have been kinda boring… I miss your great writings. Past several posts are just a little out of track! come on!

 51. I went over this web site and I think you have a lot of fantastic information, saved to my bookmarks (:.

 52. Magnificent beat ! I would like to apprentice even as you amend your website, how can i subscribe for a blog website? The account aided me a applicable deal. I had been a little bit familiar of this your broadcast provided vivid transparent concept

 53. naturally like your website however you have to check the spelling on several of your posts. Many of them are rife with spelling issues and I find it very bothersome to tell the reality nevertheless I?¦ll surely come again again.

 54. Hello. magnificent job. I did not anticipate this. This is a great story. Thanks!

 55. Great line up. We will be linking to this great article on our site. Keep up the good writing.

 56. hobi88 dedi ki:

  Its like you read my mind! You seem to know a lot about this, like you wrote the book in it or something. I think that you could do with some pics to drive the message home a bit, but other than that, this is fantastic blog. A fantastic read. I’ll certainly be back.

 57. whoah this blog is fantastic i love reading your articles. Keep up the good work! You know, lots of people are looking around for this info, you could help them greatly.

 58. vegas388 dedi ki:

  I would like to show appreciation to the writer for bailing me out of such a crisis. Right after looking out throughout the world-wide-web and meeting tips which are not beneficial, I figured my entire life was gone. Existing without the strategies to the problems you’ve sorted out through your entire post is a critical case, and ones which may have in a negative way affected my career if I had not noticed the website. That mastery and kindness in controlling all the pieces was useful. I am not sure what I would have done if I had not discovered such a subject like this. It’s possible to at this point look ahead to my future. Thanks a lot so much for the high quality and sensible guide. I will not think twice to endorse your site to anybody who will need guidance about this subject.

 59. penerbit buku dedi ki:

  I adore meeting utile information , this post has got me even more info! .

 60. Hey very nice website!! Man .. Beautiful .. Amazing .. I’ll bookmark your website and take the feeds also…I am happy to find so many useful info here in the post, we need develop more techniques in this regard, thanks for sharing. . . . . .

 61. rajacuan88 dedi ki:

  I will immediately take hold of your rss as I can not find your e-mail subscription link or e-newsletter service. Do you’ve any? Please allow me understand so that I may just subscribe. Thanks.

 62. juragan89 dedi ki:

  I love it when people come together and share opinions, great blog, keep it up.

 63. gas168 dedi ki:

  Excellent post. I was checking continuously this blog and I’m impressed! Very useful information particularly the last part 🙂 I care for such info a lot. I was seeking this certain information for a very long time. Thank you and best of luck.

 64. maxwin88 dedi ki:

  Nice blog here! Also your website loads up very fast! What host are you using? Can I get your affiliate link to your host? I wish my web site loaded up as fast as yours lol

 65. maxbet388 dedi ki:

  I couldn’t resist commenting

 66. top88 dedi ki:

  I haven’t checked in here for some time since I thought it was getting boring, but the last few posts are great quality so I guess I’ll add you back to my everyday bloglist. You deserve it my friend 🙂

 67. I enjoy the efforts you have put in this, appreciate it for all the great content.

 68. I am glad to be a visitor of this sodding web blog! , thanks for this rare info ! .

 69. It?¦s actually a great and useful piece of info. I am satisfied that you simply shared this helpful info with us. Please keep us informed like this. Thanks for sharing.

 70. It’s onerous to find knowledgeable people on this topic, but you sound like you recognize what you’re talking about! Thanks

 71. Great write-up, I am regular visitor of one?¦s blog, maintain up the excellent operate, and It is going to be a regular visitor for a long time.

 72. Kampus di medan dedi ki:

  WONDERFUL Post.thanks for share..extra wait .. …

 73. hey there and thank you for your info – I have certainly picked up something new from right here. I did however expertise a few technical issues using this website, as I experienced to reload the website lots of times previous to I could get it to load properly. I had been wondering if your web hosting is OK? Not that I’m complaining, but slow loading instances times will sometimes affect your placement in google and could damage your high-quality score if advertising and marketing with Adwords. Anyway I am adding this RSS to my email and could look out for much more of your respective interesting content. Make sure you update this again very soon..

 74. reptil dedi ki:

  Aw, this was a very nice post. In concept I would like to put in writing like this moreover – taking time and actual effort to make a very good article… but what can I say… I procrastinate alot and by no means seem to get something done.

 75. painel smm dedi ki:

  Its like you learn my thoughts! You seem to understand a lot approximately this, like you wrote the book in it or something. I think that you simply can do with a few to power the message home a bit, however other than that, that is fantastic blog. An excellent read. I’ll definitely be back.

 76. you’re really a good webmaster. The website loading speed is amazing. It seems that you’re doing any unique trick. Moreover, The contents are masterwork. you’ve done a fantastic job on this topic!

 77. This is very interesting, You’re a very skilled blogger. I have joined your rss feed and look forward to seeking more of your fantastic post. Also, I’ve shared your web site in my social networks!

 78. My developer is trying to persuade me to move to .net from PHP. I have always disliked the idea because of the costs. But he’s tryiong none the less. I’ve been using Movable-type on a variety of websites for about a year and am nervous about switching to another platform. I have heard very good things about blogengine.net. Is there a way I can import all my wordpress content into it? Any kind of help would be greatly appreciated!

 79. I simply needed to thank you so much all over again. I’m not certain what I would have made to happen in the absence of the tactics provided by you directly on such topic. Previously it was an absolute frustrating matter in my opinion, nevertheless taking a look at a new specialized avenue you treated that took me to cry with happiness. Now i am happier for this guidance and even wish you comprehend what a great job you’re getting into educating the others via your web page. I’m certain you haven’t come across all of us.

 80. Cv Travele dedi ki:

  Very good written information. It will be helpful to anybody who usess it, including yours truly :). Keep up the good work – i will definitely read more posts.

 81. Pretty section of content. I just stumbled upon your website and in accession capital to assert that I get actually enjoyed account your blog posts. Anyway I will be subscribing to your feeds and even I achievement you access consistently rapidly.

 82. I’ve been browsing online more than 3 hours today, yet I never found any interesting article like yours. It’s pretty worth enough for me. In my opinion, if all webmasters and bloggers made good content as you did, the web will be much more useful than ever before.

 83. Wow, amazing weblog format! How long have you ever been blogging for? you make running a blog glance easy. The overall glance of your web site is wonderful, as neatly as the content!

 84. Hello there, I found your website by the use of Google at the same time as looking for a similar topic, your web site came up, it seems to be good. I’ve bookmarked it in my google bookmarks.

 85. Those are yours alright! . We at least need to get these people stealing images to start blogging! They probably just did a image search and grabbed them. They look good though!

 86. I’m still learning from you, but I’m improving myself. I absolutely liked reading all that is written on your site.Keep the stories coming. I enjoyed it!

 87. pensiuni mila 23 dedi ki:

  Very interesting info !Perfect just what I was looking for! “Outside of a dog, a book is man’s best friend. Inside of a dog it’s too dark to read.” by Groucho Marx.

 88. you have a great blog here! would you like to make some invite posts on my blog?

 89. I?¦m not certain the place you’re getting your info, but good topic. I needs to spend some time finding out more or understanding more. Thank you for fantastic info I was searching for this information for my mission.

 90. Yeah bookmaking this wasn’t a speculative conclusion great post! .

 91. Greetings! Very helpful advice on this article! It is the little changes that make the biggest changes. Thanks a lot for sharing!

 92. You made some good points there. I did a search on the topic and found most persons will agree with your site.

 93. wu hacker dedi ki:

  I have read some good stuff here. Definitely worth bookmarking for revisiting. I surprise how so much effort you place to make this sort of great informative website.

 94. I?¦ve read several good stuff here. Definitely worth bookmarking for revisiting. I surprise how much effort you put to create such a excellent informative web site.

 95. Mitra77 dedi ki:

  I wanted to write a simple note to say thanks to you for those marvelous tips and tricks you are giving out on this site. My rather long internet look up has now been compensated with reliable know-how to go over with my guests. I would point out that we site visitors actually are unquestionably fortunate to dwell in a superb website with so many brilliant professionals with very beneficial tactics. I feel extremely blessed to have come across the web site and look forward to so many more pleasurable minutes reading here. Thanks once again for a lot of things.

 96. Boy138 dedi ki:

  Excellent blog here! Also your web site quite a bit up fast! What web host are you using? Can I am getting your affiliate link in your host? I wish my web site loaded up as fast as yours lol

 97. bonanza88 hoki dedi ki:

  I have been reading out a few of your articles and it’s pretty nice stuff. I will make sure to bookmark your website.

 98. e-liquid dedi ki:

  Very nice post. I just stumbled upon your blog and wished to say that I’ve really enjoyed browsing your blog posts. After all I’ll be subscribing to your rss feed and I hope you write again very soon!

 99. I do like the manner in which you have framed this specific challenge and it does indeed offer me some fodder for thought. On the other hand, because of what precisely I have seen, I basically hope as the actual responses pile on that people keep on point and in no way get started on a soap box regarding some other news of the day. All the same, thank you for this superb piece and although I do not necessarily go along with it in totality, I regard your viewpoint.

 100. I do agree with all the ideas you’ve presented in your post. They’re very convincing and will certainly work. Still, the posts are very short for beginners. Could you please extend them a bit from next time? Thanks for the post.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.