Yönetmen Tunç Başaran Hayatını Kaybetti Neden Öldü? Tunç Başaran Kimdir?

Burak 18 Ara 2019 Haberler  0

Usta yönetmen Tunç Başaran, bir süredir tedavi gördüğü İstanbul Göztepe Medeniyet Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde hayatını kaybetti. 81 yaşında hayatını kaybeden ünlü yönetmen Tunç Başaran, Türk sinemasında bir çok filmin yönetmeliğini üstlenmişti. Oscar aday adayı olduğu Uçurtmayı Vurmasınlar ve Piano Piano Bacaksız adlı filmleri ve son olarak yönetmeliğini üstlendiği Abuzer Kadayıf adlı filmleri ile tanınıyordu.

tunç başaran

Tunç Başaran Neden Öldü?

81 yaşında hayata veda eden Uçurtmayı Vurmasınlar filminin yönetmeni Başaran’ın 12 yıldır Bandırma’da annesi yazar Pakize Başaran ile birlikte ikamet ettiği ve yumuşak doku tümörü tedavisi gördüğü hastanede solunum yetmezliği nedeniyle vefat ettiği öğrenildi.

Tunç Başaran Kimdir?

1 Ekim 1938 tarihinde İstanbul’da doğmuştur. Babası marangoz Fikri, annesi yazar Pakize Başaran’dır. Tiyatro sanatçısı Meriç Başaran adında kardeşi vardır. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi mezunudur. Edebiyat Fakültesi’nde okurken yönetmen Memduh Ün’le tanıştı ve onun asistanlığını yaptı. O arada Ömer Lütfi Akad, Halit Refiğ, Atıf Yılmaz, Ertem Göreç gibi ünlü yönetmenlerin yanında da asistanlık yaptı. 1964 yılında “Hayat Kavgası” isimli filmle yönetmenliğe başladı. 1983 yılında “Magbum” Film şirketini kurarak yapımcılığa başladı. 1966 yılında askere gitti. Askerlik bitince film çekmeye devam etti. 1973 yılında seks filmleri furyası başlayınca film çekmeye ara verdi, reklam filmleri çekmeye başladı. 1986 yılında sinemaya dönüş yaptı.

tunç başaran

Tunç Başaran’ın yaptığı en bilinen reklam filmlerinin arasında Müjde Ar’ın oynadığı kolonya reklamı ve Nükhet Duru’nun oynadığı halı reklamı vardır. 1987 yılında kazandığı bütün parayı senaryosunu da kendi yazdığı “Biri ve Diğerleri” adlı filme yatırdı. Film kendisine 1987 Antalya Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü’nü, ardından 1988’de İstanbul Film Festivali’nde (o günlerdeki adıyla İstanbul Sinema Günleri) En İyi Türk Filmi Ödülü’nü getirdi.

1989 yılında yaptığı “Uçurtmayı Vurmasınlar” filmi ile 8. Uluslararası İstanbul Film Festivali’nde “Yılın En İyi Türk Filmi” ödülü kazandı. Ayrıca yurt içi ve yurt dışında En İyi Film, En İyi Yönetmen dallarında birçok ödül alan bu film “En İyi Yabancı Film” dalında Oscar aday adayı oldu. 1992 yılında “Piano Piano Bacaksız” filmi de aynı başarıyı yakaladı. 2000 yılında “Abuzer Kadayıf” filmini yaptı.

“Piano Piano Bacaksız” (1991) “Uzun İnce Bir Yol” (1993), “Sen de Gitme” (1996), “Kaçıklık Diploması”(1998), “Abuzer Kadayıf” (2000) Başaran’ın uluslararası sinema tarihinde yerini almış filmleridir. Füsun Önal ile Tunç Başaran, 1980’de evlenip 1983’te boşandılar. Tunç Başaran 18 Aralık 2019 da yaşamını yitirdi.

Sevenlerine, yakınlarına başsağlığı diliyoruz. Sinema dünyamızın başı sağ olsun. Allah rahmet eylesin.

 

 

Bay Yanlış Deniz
Bay Yanlış Deniz Kimdir? Ezgi’nin Avukat Arkadaşı
Gençliğim Eyvah Zola
Gençliğim Eyvah Zola Kimdir? Arif’in Oğlu
Gençliğim Eyvah Çavi
Gençliğim Eyvah Çavi Kimdir? Zekeriya’nın Oğlu
gençliğim eyvah leyla
Gençliğim Eyvah Leyla Kimdir? Sevgilisi İnstagram Adresi

“Yönetmen Tunç Başaran Hayatını Kaybetti Neden Öldü? Tunç Başaran Kimdir?” üzerine 1 yorum

  1. K.A dedi ki:

    Allah rahmet eylesin,mekani cennet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.