Yemin Dizisi 8. Bölüm Analizi “Aslı”

Burak 01 Mar 2019 Analiz Yemin  0

Reyhan’ı evde konakta istemeyen Cavidan hanım Reyhan’a iftira attı ve kocasına evin hizmetçisi ile Reyhan’ı itenin Cavidan hanım olduğunu söylemesini, bunu da Reyhan’ın kendisine söylediğini söylemesini istedi. Nigar evin hizmetçisi de gerçeğin böyle olmadığını bildiği halde evin hanımının sözünü dinledi ve Hikmet beye giderek Reyhan’ı iterek bayılmasına neden olan kişinin Cavidan hanım olduğunu, bunu da kendisine Reyhan’ın söylediğini söyledi.

Hikmet bey, Reyhan’ın yalan söylemeyeceğini bildiği için hemen eşi ile konuşmak istedi bu doğru mu diye sorunca, Cavidan hanımda yalan iftira atıyor ben itmedim dedi. Oğlu Emir de kapı önüne gelince, kocasına ne yapacaksın bana diye kasıtlı olarak sordu, Hikmet beyde seni boşarım dedi. Kocası daha önceden söylemişti eşini boşayacağını ama bu konu gündemde değildi. Cavidan hanım olayı lehine çevirdi ve oğluna Reyhan bana iftira attı onun yüzünden bunca yıllık yuvam dağılacak baban beni boşayacak dedi. Emir de olayın iç yüzünü bilmediği için Reyhan’ı yuva yıkan biri olarak düşündü ve çok kızdı.

Annesi öyle şeyler söyledi ki, Emir Reyhan’a çok öfkelendi. Annesi en başından dedim bu kız huzurumuzu bozacak, bize iyi gelmeyecek dedim ama kimse beni dinlemedi dedi. Ve yalanlarına devam etti. Yeter ki siz üzülmeyin, ben çeker giderim ama sen bu iftiracı kızla bir ömrü nasıl geçireceksin dedi. Bu kadarına da pes doğrusu. Yalanın elbet bir gün ortaya çıkacak, o zaman ne yapacaksın Cavidan hanım?

Emir de çok kızgın, çok öfkeli bir şekilde Reyhan’ın odasına gitti. Reyhan odada kuşuna yem veriyor ve pencereden bakmasını sağlıyor, konuşuyordu. O an Emir öfke ile odaya girdi ve bunu nasıl yaparsın? Anneme nasıl iftira atarsın diye yüksek sesle bağırdı. Emir efendi o sesini biraz alçalt. Reyhan da ben hayatımda kimseye iftira atmadım atmamda dedi. Ama Emir inanmadığını, babama giderek seni itenin annem olduğunu söylemişsin dedi. Tartıştılar. Emir’e telefon geldi gitti. Cavidan’ında keyfine diyecek yok, eninde sonunda bu konakta yerin olmadığını anlayacaksın küçük besleme dedi.

Reyhan’ın kuşu olup biten her şeyin tek şahidi ve konuşamıyor. O kuş dile gelse neler neler anlatır. Birde gelin ile kaynana neden anlaşamıyor derler. Böyle Cavidan gibi bir kaynana ile hangi gelin anlaşabilir ki? Evlerden uzak olsun Cavidan gibi insanlar. Reyhan’ın ilaç saati ve Nigar ilacını götürürken Cavidan hanım durdurdu ve elinden aldı sonrada ilaçları yere döküp, üstüne basarak ezdi ve zehir içsin dedi. Bu kadın zehirlerde Reyhan’ı ölümüne sebep bile olur. İlaç vermemek nedir? Hem Reyhan ilaçlarını neden kendisi odasında muhafaza edip, kendi içmiyor ki?

Kemal’in eve bakıcı olarak aldığı Leyla Kemal’in baskıcı tavırlarına ve Masal’a annesinden bahsetmesi yüzünden işittiği sözler nedeni ile evden ayrıldı. Masal da peşinden gitti. Evde kızını bulamayan Kemal, kaybolduğunu, hatta Leyla’nın kızını kaçırdığını düşündü ve aramaya çıktı. Leyla’nın da evine giderek oraya da bakmak istedi. Leyla’nın baba dediği adam da dışarda sürekli evi gözetliyor. Bu adamın derdi her ne ise fena canı yanmış zamanın da şimdi de o can yakmak istiyor. Kızın kaybolduğunu öğrenince herkeslerden önce bizim bulmamız lazım dedi.

Reyhan, Cavidan hanım ile konuşmak için salona geçti ve ben sizi dayıma şikayet etmedim dedi. Cavidan hanımda biliyorum deyince, Reyhan da neden diye sordu doğal olarak. Cavidan da, ben sana demiştim ilk geldiğinde git diye ama sen gitmedin dedi. Uzunca konuştular.

Cavidan hanım ile Hikmet bey neden ve nasıl evlendi acaba? Kadın kendisini o evin hanımı olarak görüyor, tamam evin hanımı ama oğlu evlendi Reyhan istese de, istemese de gelini sonuçta. Kendisi de gelindi bir zamanlar. Acaba kayınvalidesi de bunları mı yaptı kendisine, geçmişin intikamını mı alıyor anlamadım ama çok kötü birisi Cavidan. Reyhan’ın annesini çok kıskandığı belli. Sürekli annene benziyorsun, besleme annene diyerek Reyhan’ın canını yakıyor.

Annen öldü diye çok sevindim, bela bitti ama kuyruğu kalmış, annen nasıl öldü, acı çekerek mi? Damarına damarına basarcasına canını böyle yaktı Cavidan. Reyhan da gözü yaşlı annemi bu işe karıştırmayın dedi. Ölmüş bir insandan ne ister bir insan? Cavidan rahat bırakmıyor, ne ölüsünü, nede dirisini. Annen bir beslemeydi, ben ise bu konağın hanımıyım böyle konuşmama kimse engel olamaz dedi. Reyhan da gerekirse ben engel olacağım dedi. Kendisine istediğini söylemesine izin verse bile, annesine laf söyletmiyor Reyhan.

Melike hanım, evin diğer hizmetlisi. O Cavidan hanımın Reyhan’ın ilacını vermediğini düşünerek yeniden ilaç hazırlayıp getirdi. Reyhan da ilaç içmediğini söyleyerek ilacını içti. Reyhan’a o konakta bir iyi davranan dayısı Hikmet bey ve bir de Melike hanım. Diğerleri hep kötü gözle bakıyorlar.

Leyla evine giderken, yolda onu takip eden küçük kızın varlığından haberdar olmadı. Masal, Leyla yı çok sevdiği için evden çıkıp Leyla yı takip etti evine kadar vardı. Leyla anahtarla kapıyı açtı anahtarı kapının üstünde bıraktı, komşusu ona seslendi, kömürünün bittiğini, alacak parası olmadığını, kömürcünün de paran yoksa kömürde yok dediğini söyledi. Leyla kapısını kapatmadan bayan ile kömür almaya gitti. Kapı açıktı Masal eve girdi kapıyı kapattı. Anahtar kapının üstünde yok. Çekim hataları başladı. Daha sonra da Leyla evine geldi ve anahtarla içeri girmeye çalıştı. Anahtarı almamıştı ki. Kemal geldi ve kızını sordu eve baktı, bulamadı. Her yerde Masal’ı aradılar.

Emir de annesi ile konuştu ve sonra Reyhan’ın yanına giderek annesinden özür dilemesini istedi. Reyhan da özür dilenecek bir şey yapmadığını söyledi. Cavidan geldi yanlarına büyüklük bende kalsın özür istemiyorum bu evde huzur istiyorum dedi. Huzur istiyorsun neden huzursuzluk çıkarıyorsun?

Suna da, bilgisayarda Vural adında biri ile konuşuyor ama hep yalan söylüyor. Evin hizmetçisi olduğunu söylemişti. Resmini gönderen Vural, Suna dan resim göndermesini istedi. Kameram bozuk diyerek geçiştirdi. Cavidan da valizini aldı evden gitti. Giderken de Nigar gördü. Emir’e söyledi. Emir de annesini aradı konuştular ve Emir Reyhan’ı apar topar alarak evden annesinin bulunduğu mekana gittiler. Reyhan çok şaşırdı. Emir annemden özür dileyeceksin dedi.

masum 3 eylül
Masum 165. Bölüm Özeti 3 Eylül 2020 Urmila’nın Hayalleri
masum 161. bölüm özeti
Masum 161. Bölüm Özeti 30 Ağustos 2020 Gopi Zorlanıyor
masum 29 ağustos
Masum 160. Bölüm Özeti 29 Ağustos 2020 Süper İkili
masum 157. bölüm özeti
Masum 157. Bölüm Özeti 26 Ağustos 2020 Urmila Evleniyor mu?

“Yemin Dizisi 8. Bölüm Analizi “Aslı”” üzerine 7 yorum

 1. K.Azeri. dedi ki:

  Ho$ geldin Aslim.Nasilsin? Çok yogunsun diyilmi? Ard arda analizler,bu kadar i$in gücún arasinda.Hakkini helal et canim benim.
  Haklisin,aynen öyle. Cavidn hanimin i$i zor,hanimligin nasil oldugunu bilmediyi için.

 2. K.Azeri. dedi ki:

  Günaydin.Ablacim ho$ bulduk.Iki ev arasinda kalmak çok zor.Allah yardimciniz olsun. Evet ablam hanimlik kadinin içinde yoksa,ben hanimim demekle hanim olunmuyor.

  1. aslı dedi ki:

   Aynen öyle canım, para ile satın alınan hanımlık ancak Cavidan hanım gibi oluyor.

 3. Hanim abla dedi ki:

  Merhaba Aslım, K.Azerim hoş gördük nasılsınız? İki ev arasında kalmak beni çok yoruyor.Allah hepimizin yardımcısı olsun.Aslıcım analiz için teşekkür ederim.Cavidanın yaptıkları yanında kalmayacak.nice diyorlar eden bulacaktır, eken biçecek.bu ana-ogul bu annesiz-babasız kıza neden bu kadar acımasızca davranıyorlar.Cavidan h. Reyhandan özür bekliyor.Bana göre bu özür Cavidan hanımla dalga geçmek gibi bir şey.Çünkü Emir bilmese de kendisi gerçeyi biliyor ya o yüzden. Cavidan zengin ola bilir,”ben hanımım” diyor ola bilir. Ama yalan danışmak, iftira atmak hanıma yakışırmı? demek ki dürüst bir karakter sahibi olmak insanın içindedir,cebinde degil.Yeni analizlerde görüşmek ümidi ile hıçca kalın.

  1. aslı dedi ki:

   Merhaba ablacım, çok şükür seninle aynıyım ablacım. Amin Allah yardımcımız olsun inşallah. Reyhan’ın kimsesi yok ondandır. koruyanı, sahip çıkanı, anne ve babasız olmak bu kadar acı.
   Çok haklısın ablacım, cebinde parası olan Cavidan hanım, hanımlığı makamında, cebindeki parada görüyor.

 4. K.Azeri. dedi ki:

  Hayirli ak$amlar.Aslim sag ol canim.Cavidan hanim yaptiklarinin kar$iligini bulacak. Iftira en bûyúk gúnah.Yaptiklarini allah görûr ya,ba$ka kimsenin görmesine gerek yok.

  1. aslı dedi ki:

   Hayırlı akşamlar canım, Cavidan da Allah korkusu yok, Allah korkusu olsa bu kadar ileri gidemezdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.