Yemin Dizisi 7. Bölüm Analizi “Aslı”

Burak 27 Şub 2019 Analiz Yemin  0

Reyhan ile Emir Hikmet beyin isteği üzerine evlendiler. Ancak bu evliliğe bir tek Hikmet bey ve Reyhan onay verirken, Emir ve annesi bu evliliği istememekte. Reyhan da aslında istemiyor ama Hikmet dayısına verdiği söz ve ettiği Yemin nedeni ile evlendi ve evliliğine de sonuna kadar da ne zorlukla karşılaşırsa karşılaşsın sahip çıkacak Reyhan.

Cavidan hanım, Emir’in annesi oğlu için Cemre yi gelin almak istiyordu. Kendisi de çevre edinecekti. Olmadı. Hayalleri suya düşen Cavidan bütün öfkesini, sinirini Reyhan dan çıkarıyor. Evden kovmalar, hakaretler en sonunda Reyhan’ı evden dışarı atmak isterken var gücü ile ittiği için kafasını duvara çarparak yere düştü bayıldı Reyhan. Cavidan ve hizmetli kız çok korktular. O esnada da Emir eve geldi. Cavidan hanım odanın balkonundan kaçtı ve hiçbir şey olmamış, haberi yokmuş gibi ortadan kayboldu.

Emir eve geldi ve odasına geçerken, görevli kızdan su istedi. Reyhan odanın kapısının önünde yerde baygın yatıyor. Emir geldi ve Reyhan’ı yerde baygın halde görünce, korktu ve kendisine seslendi. Ses vermedi baygındı Reyhan. Cavidan hanım ile hizmetli kız geldi ve sanki daha yeni görüyormuş gibi şaşırdılar. Ambulans çağıralım mı deyince, Emir hemen kucağına aldığı gibi Reyhan’ı odadan çıkardı arabası ile hastaneye götürdü. Bu sahneleri görmedik sadece odadan Emir’in kucağında çıktı Reyhan.

Cavidan hanımda Nigar’ı tehdit etti. Olanları kimse duymayacak yoksa seni gebertirim dedi. Oh sen her kötülüğü yap sonra da kimse görmesin, duymasın, bilmesin. Sen neyi kimden saklıyorsun? Allah gördü, sen gördün, Nigar gördü, Reyhan birebir yaşadı daha ne olsun? Elbet bu yaptığın kötülüğün bedelini sende ödersin Cavidan. 

Masal’ın yer fıstığına, alerjisi var ve yediği an fenalaşıyor Masal. Leyla da Masal’a bakıcılık yapmak için yeni işe başladı. Kemal bey yasaklılar listesini hazırlayıp vermişti ama Leyla hepsini okumadı. Okumadığı içinde Masal’ın alerjisinin olduğunu öğrenemedi. Bilmeden Masal’ı neredeyse öldürecekti Leyla. Şehriye abla masadaki yer fıstığını fark etti Kemal beyi uyardı hemen dolaptan iğnesini aldı ve yaptı Masal da kendine geldi. Kemal bey Leyla ya kızdı. Masal daha önce hiç tepki vermeyen bir çocukken şimdi babasının Leyla ya kızmasına tepki verdi ve Leylaya sarılarak kolundan sıkıca tuttu. Masal Leyla yı sevdi.

Hikmet bey dışardan geldi. Evdekilerin halinden anladı yolunda gitmeyen bir şeyler vardı. Öğrendi bir kaza olduğunu, Reyhan’ı göremeyince onu sorarken, Reyhan Emir ile hastaneden döndüler. Hikmet bey ne olduğunu sorunca kimse bir şey söyleyemedi. Reyhan da tansiyonunun düştüğünü ondan böyle olduğunu söyledi. Cavidan’ı korumak niye? Açıkça söyle Cavidan’ın yaptıklarını. Cavidan bir de demez mi, ben ilgilenirim sen merak etme. Asıl sen yakınında olursan Reyhan’ın o zaman insanlar endişelenmeli. Uzak dur.

Reyhan odasında dinlenirken, Hikmet bey de Reyhan için bir kuş almış onu hediye etti. Kuşun adını İncir koydu Reyhan.

Reyhan’a o evde arkadaşlık eder, yoldaşlık eder. İyi gününe de, kötü gününe de şahitlik eder o kuş. Bir de konuşabilseydi o kuş, Reyhan’ın anlatamadığını anlatırdı Hikmet beye. Emir de geldi yanına ve Reyhan’ın kuşla ilgilendiğini gördüğü an sevgi ile baktı. Emir seviyor Reyhan’ı ama farkında değil. Emir de kötü birisi değil. Yufka yürekli biri.

Evin hizmetine bakan Nigar da Reyhan’ı köyden geldiği için hor görüyor. Köy yerinde ottan, çöpten başka ne bilecek diyor. Sen kurban ol köylüye. Şehirlisin ama köylünün ektiğine, diktiğine, sattığına, yetiştirdiğine muhtaçsın. Baş tacıdır köylü insanı siz şehirli insanlar, zengin insanlar gibi ne oldum delisi değildir onlar. Yarım ekmeğini paylaşır.  

Nigar isyanlarda, dağdan geldi bağdakine hizmet ettiriyor der ve Reyhan’ın yemeğini vermek, ilacını takip etmek ağırına gider. Evin hanımı başını duvara vurur bana da hizmet etmek düşer deyince, bu itiraf ile konağın şoförü de Reyhan’ın başını Cavidan hanım yüzünden çarptığını, o sebeple bayıldığını öğrenir.

Nigar, Emir beyin isteği ile Reyhan’ın yemeğini odasına götürürken Cavidan görür ve bu evde onun ayağına yemek gitmeyecek diyerek yemeği Reyhan’a götürmesine engel olur. Reyhan yemek yiyecek ve ilaç içecekti ama olmadı.

Bu Cavidan’ı dövmek isteyen kaç kişi var acaba bilmiyorum ama şu kadını büyük demeden eşşek sudan gelene kadar dövmek istiyorum. Hasta olan ilaç içecek birine yemek vermemek ne demek ya? elbet bir gün sende hasta olur yataklara düşersin Cavidan hanım. Reyhan o zaman sana el bebek gül bebek bakar. Bakalım o gün ne zaman gelecek? O günü görmek ve senin Reyhandan özür dilediğini sabırsızlıkla bekliyor olacağım Cavidan hanım.

Cavidan, Reyhan’ı tehdit etmeye devam ediyor. Bu evde sana rahat yok, hasta numarası yapmayı bırak dedi. Reyhan’ı duvara iten, bayılmasına sebep olan sensin, ne numarası? Bu konuşmaya kuş şahit oldu. Ah o kuşun dili olsa da Emir’e ve Hikmet beye olanları Cavidan’ın nasıl kötü biri olduğunu anlatsa.

Cavidan hala tehdit ediyor, zaten yeterince tehdit sözleri duydum, bu kadın kendini o evin hanımı olarak görüyor ve kendi çöplüğüne köyüne dön diyor. Sınırı çoktan aştı bu Cavidan iyi bir dersi hak ediyor. Reyhan’a dediğini yapmazsa o sevimsiz kafanı ezerim işimi de asla yarım bırakmam diyerek açık açık tehdit etti. Beni de çileden çıkardı. Var mı bu kadına haddini bildirecek bir söz, bir davranış?

Reyhan, sizi anlıyorum, hak da veriyorum, oğlunuza layık görmüyorsunuz ama bir de benim açımdan bakın deyince, Cavidan hanım; kimsin sen? Kendine ne zannediyorsun sen dedi. Reyhan da; ben Reyhan Tarhun’um, Hikmet Tarhun’un gelini, Emir Tarhun’un karısıyım ve siz isteseniz de, istemeseniz de gelininizim dedi.

Cavidan da, meydan okuyorsun öyle mi? Ben diyeceğimi dedim, başına gelecekleri az çok tahmin edersin, bu konaktan defolup gideceksin dedi. Açık açık tehdit edip kovuyor Reyhan’ı. Sen nerden geldin acaba Cavidan hanım? Senin geçmişine baksak ne çıkar acaba? Reyhan da gitmeyeceğini söyledi. Savaş büyük bakalım neler olacak?

Emir babası ile toplantıya hazırlanıyor, Hikmet bey 2 gün olmayacak evde. Reyhan da iyi onu yemeğe çıkar dedi. Babası istediği için Reyhan’ı yemeğe çıkardı ama yemeğe gitmediler araba ile dolaştılar. Reyhan yemeğe götürmek zorunda değilsin, giymeyelim dedi gitmediler. Reyhan üşüdü ellerini ovuştururken, Emir gördü ve arabanın kaloriferini açtı. Emir özünde iyi biri ama işte gel gör ki emri vaki ile evlendiği, Reyhan’ı tanımadığı için tepkili.

Emir ile Reyhan, boğaza gittiler araba ile ve manzarayı izlerken sarı gelin türküsünün fon müziği çalıyordu radyoda. Emir’e telefon geldi. İlaçlarını aldığı ve düzenli ziyaret ettiği Hatice anne dediği birisi aradı. Bu ay ilaçlarını almayı unutmuş Emir, onu hatırlattı. Emir de unuttuğunu söyledi. İlaç alıp Hatice annenin evine gittiler birlikte.

Kemal, kızı Masal’ın rahatsızlanmasından sonra, Leyla ya çok kızdı ama Masal babasının Leyla ya kızmasını istemediği için Leyla’nın elinden, bileğinden sıkıca tuttu. Leyla Kemal’in ona verdiği yasaklılar listesini tam okumadığı ve bilmediği için yer fıstıklı muhallebi vermiş ve Masal da alerjisi olduğu için fenalaşmıştı. İğne yapıldı Masal rahatladı. Ama kemal Leyla ya çok kızdı. Doktor arkadaşı Kemal’i ziyarete geldi. Masal da ki değişikliği anlattı. Bakıcıdan memnun olduğunu söyledi Kemal. Tabi, Kemal için bir hırsız, pasaklı ama mükemmel biri Leyla.

Leyla içinde Kemal, takıntılı, pinpirikli, despot biri. Anlaşamıyorlar ama Masal Leyla yı sevdi. Baba dediği adam Leyla dan bilgiler aldı. Masal’ın konuşamadığını öğrendi ve o evde çalışmaya devam etmesini istedi. Bu yaşlı adamın Kemal ile bir derdi var bakalım ne çıkacak bunun altından? Kesin bir dava kaybetti bu adam Kemal yüzünden. Masal’ın konuşmadığını öğrenince, kargo paketi gibi burdan al, şuraya koy kimse duymaz dedi. Kızı kaçıracak herhalde konuşmasından bu anlaşılıyor.

Emir, süt annesinin ilaçlarını aldı teslim ederken, Reyhan’ın araçta olduğunu söyledi. O da gelsin yemeği birlikte burada yiyelim dedi öylelikle Reyhan da Emir de misafir oldu süt annenin evinde. Tavuk suyuna pilav pişirmiş, kanadını da ayırmış Emir çok severmiş. Reyhan a da verdi. Reyhan çok seviyorsan bunu da al deyince, Emir bu bana yeter dedi. Teyze öyle tatlı dilli, güler yüzlü ki, Reyhan’a ayran yaptığı için teşekkür edip, elinin lezzeti ayrana geçmiş dedi. Maharetli olduğunu söyleyerek onure etti.

Cavidan gelsin de süt annesinden ders alsın. Anne dediğin, kayın valide dediğin böyle yapıcı olur. Teşekkür etmeyi bilir. Ama Cavidan o da öyle biri işte. İnsan, kişilik, karakter meselesi. Emir ile Reyhan gelip bu süt annenin yanında yaşasınlar konaktan daha çok burada mutlu olur bu gençler.

Nikaha gelemediği için hediyesini verememiş, şimdi verdi. Kenarı oyalı yazma Reyhan da teşekkür ederek boynuna taktı. Emir’e karısına iyi bakması, kıymetini bilmesini, Rabbimin bağışladığı bir mücevher dedi ve ekledi. Karını kurttan, kuştan, kem gözlerden, kötü kalplerden koruyacaksın dedi. Kızımda yuvasını özenle kuracak dedi. Bir annenin evladına verebileceği en güzel nasihatleri verdi Süt anne. Etrafındaki kızlardan korkarmış onlardan biri olmadığı için çok mutlu süt annesi evden ayrılırken bulaşıkları yıkadığı için teşekkür etti Reyhan’a ve Emir’i bekleme sen tek gel dedi. Emir’e de Allah’ın sevdiği kulmuşsun, gelinimizi çok sevdim diyerek dua etti. Eve giderken yolda duran Emir kuş için yem aldı. Duyarlı birisi Emir ama annesinin dolduruşuna geliyor.

Suna da bilgisayar üzerinden biri ile konuşuyor. Ona o evde hizmetçi olarak çalıştığını söyledi. Yalana ne gerek vardı acaba? Tanışmak istedi o kişi. Cavidan kızının salonda durmasından rahatsız odasına gönderdi. Kızı da bu ev benim de evim salonda izinle durmayacağım dese de odana git diyerek ayak altından gönderdi Suna yı. Emir’in de Reyhan ile dışarda olmasından oldukça rahatsız Cavidan pis besleme diye diye kıvrandı durdu. Kocası gençleri evlendikleri gece başbaşa bırakmak için uludağ gitmek istediğinde, Cavidan itiraz etmişti. İşte o zaman ya gelirsin yada seni boşarım demiş Hikmet bey. İşte bunu sanki Reyhan yüzünden söyledi gibi gösterecek Cavidan. Çok hain birisi bu Cavidan.

Cavidan hain planlar peşinde, Nigar dan Hikmet’e Reyhan’ı ittiğini o yüzden bayıldığını bunu da kendisine Reyhan’ın söylediğini söylemesini istedi. İlk başta karşı çıksa da denileni yaptı Nigar. Hikmet bey duydukları karşısında hemen Cavidan ile konuşmak istedi. Cavidan inkar etti köylü kızın uydurması diye bir iftira daha attı. Oysa Reyhan ne Hikmet bey ile nede Nigar ile bu konu da konuşmadı. Gerçekten de Reyhan’ı iten Cavidan ama bunu Reyhan kimseye söylemedi. Cavidan kendi kendini söyledi. Ama asıl planı kocasının ondan boşanmak istediğini Emir’in duyması ve bunu da Reyhan’ı ittiği için yapması. Annesi de inkar etti Reyhan yalan söylüyor diye. Babası ile annesinin konuşmasını Emir duydu çünkü Cavidan Emir’in gelmesini Nigar dan istedi.

Cavidan Hikmet beyle konuşurken, Emir’in geldiğinden emin olunca, ne yapacaksın o besleme yüzünden beni boşayacak mısın? deyince, Hikmet bey de gerekirse boşarım dedi. Bunu da Emir duydu. Anne ve babasının boşanmasına Reyhan’ın sebep olduğunu düşünüyor Emir.  Hikmet bey bu Cavidan ile neden ve nasıl evlendi bilinmez ancak biran önce boşanması çok daha iyi olur. Yazık günah. Adamı hasta edende bu kadının çenesidir. Allah Cavidan gibi içten pazarlıklı dost gibi görünen ama düşman olan melek yüzlü şeytanlardan herkesi korusun amin. Kazdığın bu kuyuya inşallah sen düşersin Cavidan.

Oğlu Emir’e karın bana iftira attı. Bunca yıllık evliliğim bitmek üzere, baban bana beni boşayacağını söyledi dedi. Tutmayın beni şu Cavidan’ı boğmak istiyorum. Kim kime iftira attı? Allah büyük görüşürüz Cavidan hanım. Hanımlık yanına uğramamış ya neyse.

Kemal’in kızı Masal için eve aldığı bakıcı kız Leyla, Kemal’in baskıcı tavırlarına daha fazla tahammül edemez evden gider. Leyla evden gittiği esnada Masal da ortadan kaybolur. Kemal kızını bulmak için her yere bakar bulamaz.

,

masum 3 eylül
Masum 165. Bölüm Özeti 3 Eylül 2020 Urmila’nın Hayalleri
masum 161. bölüm özeti
Masum 161. Bölüm Özeti 30 Ağustos 2020 Gopi Zorlanıyor
masum 29 ağustos
Masum 160. Bölüm Özeti 29 Ağustos 2020 Süper İkili
masum 157. bölüm özeti
Masum 157. Bölüm Özeti 26 Ağustos 2020 Urmila Evleniyor mu?

“Yemin Dizisi 7. Bölüm Analizi “Aslı”” üzerine 12 yorum

 1. Hanim abla dedi ki:

  Hayırlı akşamlar canım.anonim benim.bir işim şıkmasa yine gelirim.

 2. K.A dedi ki:

  Iyi gûnler arkada$lar.

 3. Anonim dedi ki:

  Henuz gelen yok. daha sonra.

 4. K.Azeri. dedi ki:

  Hayirli cumalar canim.

 5. K.A dedi ki:

  Gûnaydin hanimlar.Yeni gûnûnûz hayirli olsun.

  1. aslı dedi ki:

   Günaydın canım, teşekkürler hayırlı cumalar canım.

 6. K.Azeri. dedi ki:

  Hayirli ak$amlar.Amin.Aslim amin.Rabbim dost görûnû$lû dû$mandan korusun her kesi. Ne yazik ki,böyleleri az diyil.
  Cavidanin yaptiklari kar$isina çikacak. Aslicim haklisin,Emirle Reyhan sút anneyle kalsalar iyi olurdu. Aman kizma, Cavidan kendi hirsinda kendi bogulacak.

  1. aslı dedi ki:

   Hayırlı akşamlar canım, Evet böyle Cavidan gibi kötü insanlar çok. Allah onların şerrinden korusun amin. İnsan kızmadan edemiyor ne yazık ki, iftira atıyor Reyhan’a bedelini ağır ödeyecek ama ne zaman? Emir gerçeği, annesinin bu yaptıklarını öğrenince pişman olacak mı? Reyhan ne yapacak çok merak ediyorum.

 7. K.Azeri. dedi ki:

  Merhaba ablacim. Te$ekkür ediyorum,iyi olmaga çali$iyoruz.Insanlar bu dûnyanin fani oldugunu tam manasiyla anlaya bilseler,bu kadar kötûlûk yapmazlar ki.

  Aslim te$ekkûr ediyorum canim.Çok,çok sag ol,ellerine saglik.Emir gûnahkar diyil elbette,tanimadigi adamla evlenmek,damdan dü$er gibi.Ama Reyhani anlamalidi. O da severek evlenmedi. Aslinda Cavidan hanimin i$i zor.Etdiyini bir gûn bulacak, sen zahmet çekme canim, kendini yorma.

  1. aslı dedi ki:

   Hayırlı akşamlar canım, teşekkür ederim. Emir iyi biri ama annesinin etkisinde çok fazla kalıyor. Cavidan hanım bu yaptıklarının bedelini nasıl ödeyecek çok merak ediyorum.

 8. Hanim abla dedi ki:

  Merhaba kızlar nasılsınız.Aslıcım sen biliyormusun insanların bir-birinden ne alıp-veremeyecekleri vardır.Zulmetmekten azap vermekten zevkmi alıyorlar.beş günlük dünyayı neden özlerine de başkalarına da dar ediyorlar anlamıyorum.Diyorlar ki dünyanın en pahalı şeyi AH almaktır.öde-öde bitiremezsin.dogru diyorsun kızım Cavidan hanım kötülüyünün bedelini ödeyecektir.her kes bir gün bedel ödeyecektir.Çektiyimiz her azabın da bir sonu vardır.Rabbim hepimize hayırlı sonlar nasip etsın.1.yazım çıkmadı.inşallah bu çıkar.

  1. aslı dedi ki:

   Merhaba ablacım, çok şükür sende iyisindir inşallah. İnsanlarda nefis var, nefis de kendisini düşünür. Ve kıskançtır. Sende varda bende neden yok? sen benden önde olma ben birinci olayım derdindedir nefsinin esiri olan kişi ve hep önde olmak için ezer. Zevk de duyar bundan. Ah almak kötüdür hele hele mazlumun ahı çok daha kötüdür. Alma mazlumun ahını çıkar aheste aheste. ne bu dünyada ne ahirette yakalarının bir araya gelmesi zordur. Ah alan için.
   Allah herkesin karşısına iyi insanlar çıkarsın, dost görünümlü düşmanların şerrinden kurdukları tuzaktan o tuzağa düşmekten korusun amin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.