Yemin Dizisi 6. Bölüm Analizi “Aslı”

Burak 26 Şub 2019 Analiz Yemin  0

Emir, Reyhan ile konuşarak ona boşanmak istediğini söyledi. Reyhan dan cevap bekleyen Emir, bir cevap alamayınca Reyhan’a ağır sözler söylemeye, onu incitmeye, kırmaya devam etti. Öyle ki, sen benim karım değilsin ve asla da olmayacaksın diyerek kapıyı çarpıp çıktı Emir. Reyhan da gözyaşları içinde odada kaldı.

Reyhan dayım dediği kişiye verdiği söz, ettiği yemin ile bunca sözü işitiyor. Reyhan’ın yerinde bir başkası olsa bir dakika dayanamaz duramazdı o evde çeker giderdi ama Reyhan’ı koruyacak ne bir annesi, ne bir babası var. Herkes onu tehdit ediyor, Reyhan ise dayısı üzülmesin diye ona bir şey anlatmıyor.

Şimdi aklıma şu geldi. Adını Sen Koy dizisinde Ayşe hastaydı ve abisi Ömer onun mutlu olması için sevmediği, tanımadığı Zehra ile evlenmiş sonradan onu çok sevmişti Ömer. Dizi ekibi aynı olunca, konak aynı olunca, oyuncular, roller değişmiş ama konu aynı. Bu kez hasta olan dayı, onu mutlu etmek isteyen annesiz ailesi olmayan Reyhan Emir ile evleniyor. Başına ne gelirse gelsin dayısına o üzülmesin diye anlatmıyor. Ayşe o dizide iyileşmişti. Dayı da iyileşsin ve Emir’in giderek adam olduğunu, Reyhan’a sırılsıklam aşık olduğunu babası görsün.

Cavidan hanımın aklı hala oğlunu Cemre ile evlendirmekte. Peki Cavidan neden oğlunun Cemre ile evlenmesini istiyor? Tabi ki de kendi çıkarı, menfaati için. Cemre’nin annesi doktor ve arkadaş çevresi zengin kesim, saygın insanlar. O kesimin içinde olmak çevre edinmek isteyen Cavidan’ın asıl niyeti bu. Kızı Suna ile hastaneye de Cemre yi görmek, onu durdurmak istediği için gitti. Kocasından gizli iş yapıyor Cavidan. Suna da bunun farkında. Konağa döndüler Emir öfke ile evden gidiyordu. Benim anlamadığım, dizide yürüme engelli biri var, tekerlekli sandalye kullanıyor ama köşkün girişindeki merdivende rampa yok, neden yok? Bu kız eve hep kucak ta mı giriyor? Nasıl giriyor, çıkıyor o eve Suna?

Cavidan, Emir evde olmadığı için Reyhan’a yüklendikçe yüklendi. Bir beslemenin, bir köylü parçasının oğlunun hayatını mahvetmesini istemiyormuş. Oğlunu dize getirecek adam edecek Reyhan. Hem köylü olmanın nesi ayıp? Reyhan’a kendi isteği ile konaktan gitmesini, yoksa annesinden emdiği sütü burnundan fitil, fitil getireceğini söyledi.

Cavidan hanım, saygımdan hanım diyorum, kendisi gelin olmamış mı? Kayınvalidesi ona böyle mi davranmış? Kızına biri kendi yaptığını yapsa ki, kızı da pek umurunda değil, üvey evlat müamelesi görüyor Suna.

Leyla, Kemal’in evinde işe başlamak için sözleşme imzaladı. Oldukça yüklü miktarda maaş ile ilk başta bunu kabul etmek istemeyen Leyla, hapse girme tehlikesi karşısında imzayı atmak zorunda kaldı. Leyla’nın baba dediği adamın Kemal ile bir davası var ama ne? Bakalım bu işin içinden ne iş çıkacak? Adam kinlenmiş bir kere ama neden?

Reyhan’ın nikahına gelen Esma teyzesi, Reyhan’ı telefonla arayarak halini hatrını sordu. Kaynanasının nasıl biri olduğunu bilmesine rağmen, sen o konağın hasbe has gelinisin, annenin huzur bulması için her ne olursa olsun yuvana sahip çıkacaksın dedi. Bir yanda dayısı, bir yanda bu teyzesi Reyhan üzerinde psikolojik baskı uyguluyorlar. Emir’e de arkadaşı öğüt verse de Emir dinlemeye niyetli değil kafasına koymuş boşanacak.

Yemek masasında tüm aile bir arada babası Emir’e Reyhan’a İstanbul’u gezdirmesini söyledi. Emir de fırsat olmadı deyince, babası fırsatı yaratacaksın dedi. Cavidan hanım, Cemreden artık görüşmeyelim, Emir evli diye mesaj atınca Cavidan’ın sigortaları attı ve Reyhan’ın evden gitmesi için evde hizmet eden kızla iş birliği yaprak Reyhan’ın tüm kıyafetlerini evde kimse yokken kapı dışarı etti. Tabi Reyhan’ı da kovdu.

Kemal bey için kızı Masal çok değerli, ona bir şey olmasını istemiyor, üzerine titriyor. Öyle ki şeyi saat ayarlı. Masal’ın baba demesine ve yüzünde tebessüm oluşmasına sebep olan eve giren hırsız Leyla artık Masal’ın bakıcısı olarak işe başladı. İlk günden işe geç kalmamasını söyleyen Kemal uyardı. Bir çocuk için dakikaların, saniyelerin önemi büyüktür dedi. Kemal haklı çocuk bakmak öyle sanıldığı kadar kolay bir iş değildir. Çocuklar göz açıp kapayıncaya kadar büyük tehlikeler atlatabilirler. O yüzden her an dikkatli olmak gerek.

Kemal, Leyla ya Masal ile ilgili yasaklar listesi verdi ama Leyla o listeyi baştan sona okumadı. Bu da ilerde leyla’nın Masal ile ilgili bir konuda hata yapacağının göstergesi. Kemal evde kameralar olduğunu ve her an onları izleyeceğini söyledi. Kemal’in en doğal hakkı. Evladını evde tanımadığı biri ile başbaşa bırakacak. Hırlı mı? Hırsız mı? Dikkatli mi? Görecek ona göre de ya devam diyecek, yada işine son verecek.

Reyhan, Emir’in nasıl kahve içtiğini öğrenmiş, kahve makinasında da denemişti. Bu sabah da kahvesini hazırlayıp odasına götüren Reyhan, kapının aniden açılması ile kahve döküldü ve eli yandı. Emir de kahve getirdiği için Reyhan’a kızarak evden ayrıldı. Kapıdan çıkınca eli yandı herhalde dedi geri dönüp bakmak istedi ama sonra da vazgeçti. Bu sahnede çok tanıdıktı. Zehra’nın eli de yanmıştı böyle.

Evde kimse kalmadığı an Cavidan hanım, Reyhan’ı evden kapı dışarı attı. Ama Reyhan ettiği Yemin verdiği söz ile gitmedi ve yüreği yaralı birşekilde eşyalarını topladı ve yeniden eve girmek istedi. Bu kez de tokat atmak istedi Cavidan ama bu kez Reyhan durdurdu ve tokadı yemedi. İçeri geçip odasının kapısını kilitledi. Öfkeden deliye dönen Cavidan yedek anahtar ile kapıyı açtı ve içeri girince yeniden kovmak istedi Reyhan’ı.

Reyhan da gitmeyeceğini, bu yaptıklarını dayısının bilmediğini, bilseydi deyince de, Sen beni tehdit mi ediyorsun diyerek hızla kolundan tuttuğu Reyhan’ı duvara attı. Başını duvara çarpan Reyhan aldığı darbe ile bayıldı. Emir de yolda konağa doğru gelmekte. Bakalım bayılmış olan Reyhan’ı görecek mi? Görse iyi olur.

Cavidan hanım, Reyhan’ı çok hor görüyor. Öyle ki, sen bu konağa hizmetçi bile olamazsın dedi. Keser döner, sap döner, gün gelir devran döner Cavidan hanım. Bir zamanlar kovmak kapı dışarı etmek istediğin Reyhan, gün gelir sultanlar gibi baş tacı olur o konakta.

Yeni işe başlayan Leyla ise, ilk hatasını yaptı. Hemde çok büyük bir hata. Kemal beyin yasaklar listesini tam okumamıştı. Okusaydı Masal’ın fıstığın her türlüsüne alerjisi olduğunu bilir ve sütlü tatlısının üzerine fıstık ekmezdi. Ama şimdi Leyla bunu bilmediği için fıstıklı sütlü tatlıdan Masal’a bir kaşık verdi ve Masal fenalaştı.

Bu da gösteriyor ki, çocuklar için yasaklı listesi varsa, dikkatle okunmalı, bir tek satırı atlanmamalı. Dikkat bir çocuğun hayatını kurtarır. Dikkatsizlik bir çocuğun hayatına son verir.    

masum 3 eylül
Masum 165. Bölüm Özeti 3 Eylül 2020 Urmila’nın Hayalleri
masum 161. bölüm özeti
Masum 161. Bölüm Özeti 30 Ağustos 2020 Gopi Zorlanıyor
masum 29 ağustos
Masum 160. Bölüm Özeti 29 Ağustos 2020 Süper İkili
masum 157. bölüm özeti
Masum 157. Bölüm Özeti 26 Ağustos 2020 Urmila Evleniyor mu?

“Yemin Dizisi 6. Bölüm Analizi “Aslı”” üzerine 13 yorum

 1. K.Azeri. dedi ki:

  Merhaba. Ho$ bulduk ablacim. Evet,geçmi$i hatirlatmak iyi aslinda. Size de iyi hafta sonlari.

 2. Hanim abla dedi ki:

  Merhaba hoş gördük hepinizi nasılsınız.sayfadan haberim yoktu.o yüzden dün gece önceki sayfaya gelmiştim.İyi mutlu hafta sonları.

 3. K.Azeri. dedi ki:

  Hayirli hafta sonlari Gözelim. Sag ol canim,sen nasilsin, askerin nasil?

 4. Gozel dedi ki:

  Gunaydyn hayirli hafta sonlary canlarym.nasylsynyz neyapyorsunuz bayram bayram yorulmadygyzdyr inşalla.

 5. K. dedi ki:

  Iyi geceler Aslicim.

  1. aslı dedi ki:

   İyi geceler tatlı rüyalar canım. ❤❤❤❤❤❤❤❤❤

 6. K.Azeri. dedi ki:

  Gûnaydin hepinize.Ablacim internet sorunu ara sira bizde de olur.Bu dizi A.S.K.A benziyor.Ekib ayni,senaryo ayni,oyuncular tanidik,adlar deyi$ik.Bizim aklimizda A.S.K.mûhûrlendi ya,bu diziye bakinca da tekrari sanki. Polad amcama da selamlar ablacim.Sizi seviyoruz.

 7. Hanim abla dedi ki:

  Merhabalar.İnternet az önce açıldı.Acele ile okudum analizi Aslıcım, yarın belki yine internet olmadı.çok sag ol.Nigar bana Nazanı hatırlatıyor, Cemre de Defneni.burada Reyhan yemin etdiyi için gidemiyor, orada Zehra sözleşmeye gore gidemiyordu.Ama olsun yine de izlemek istiyorum.amcanın çok salamı var.dün ben diziyi izlerken odaya geldi ve konagı görünce “bu Ömer abinin evi degilmi?” diye sordu. o da unutmamıştır.hoşca kalın. ilac içip uyumak gerek.Allaha emanet olun.

  1. aslı dedi ki:

   Hayırlı akşamlar ablacım hoş geldin. Canın sağolsun. İnternet sorunun en kısa zamanda çözülür inşallah. Tesbitlerinde çok haklısın ablacım. mekan aynı, roller aynı kişiler farklı. senaryo benziyor. ufak tefek farklılıklar olsa da aynı.
   Ve aleyküm selam. Getirip gönderen sağolsun ablacım. Unutulmaz, koskoca 365 bölüm izledik diziyi ikinci konak olsa da hafızalara kazındı her oda. Allah şifa versin ablacım iyi uykular tatlı rüyalar.

 8. Anonim dedi ki:

  Ay artık içim şişti aynı ev aynı konu neyin yemini bu biraz değişik kadro yeni senaryo Türkiye İçin şartttt

  1. aslı dedi ki:

   Haklısınız biraz değişiklik yapsalar iyi olurdu. Masal, babası, evleri, bakıcı kız Leyla farklı bir hayat, farklı bir ortam. Ama Reyhan’ın kaldığı konak aynı olunca konuda benzerlikler fazla. Onların baba ve annesi yoktu Emir’in anne ve babası var. Gerisi hep aynı.

 9. K.Azeri. dedi ki:

  Gûnaydin Aslicim. Te$ekkür ederim. Her zamanki gibi mûhte$em. Köylû kizlarin nesi kötü ben de anlaya bilmi$ deyilim,aksine çok edebli,hem de becerikliler. Hem $imdiki zamanda $ehirle köyün bir farki kaldimi,yok.
  Cavidan hanima gelince, çok zaman kayinanasindan kötûlúk görmeyenler geline kötülûk yapirlar.

  1. aslı dedi ki:

   Hayırlı akşamlar canım, çok haklısın köy ile şehir farkı yok. Cavidan hanım Reyhan’ın annesini kıskanıyor anlaşılan o, acısını kızından çıkarıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.