Yemin Dizisi 56. Bölüm 13 Mayıs 2019 Analizi “Aslı”

Burak 22 Haz 2019 Analiz Yemin  0

Cavidan hanımın bencilliği, hem kendi başını, hemde Reyhan’ın başını belaya sokmasına neden oldu. Bir önceki bölümde Cavidan hanımın Reyhan’a anlattıklarından çok zor geçen bir geçmiş, yokluk, açlık, içerisinde geçen yılların acısını zengin olmakla telafi etme çabası ve Hikmet bey ile evlenmesi ki, nasıl evlendiklerini anlatmadı. Hikmet bey Cavidan gibi biri ile neden evlendi? Ailesini bir kalemde silen, kızı engelli diye herkeslerden köşe bucak saklayan Cavidan hanım, makam mevki sahibi olunca, Zengin olunca kendisini güvende hissedip, geçmişini, yaşadığı o zor günlerini unutmak istiyordu. Sonrasında kendisini korunaklı hissetmek için elit bir kesimin içinde olmak için derneğe üye olma çabası ki, o derneğe girebilmek için yapacağı bağış parasını bulmak için tefeciye aile yadigarı broşu verecek kadar gözü dönmüş, aklını kaybetmiş birisi Cavidan hanım.

 

 

Adamlar daha çok para almak isterken onun bir Tarhun olduğunu öğrenmiş, öldürmek istemişlerdi. Emir Reyhandan aldığı sesli mesajla onları kurtarmaya geldi. 3 erkeğe karşı bir erkekti Emir. Buna rağmen annesini ve Reyhan’ı ölmekten kurtardı. İnşaate kaçan bayanların arkasından giden büyük patron her iki bayanı da öldürmekte kararlıydı. Atlamalarını istedi. Cavidan hanım adama hayır diyerek karşılık verince, adam onu itti, Reyhan da aynı duruma maruz kaldı ve duvarda asılı kaldılar.

 

 

Emir son anda yetişti ve hem annesinin, hem de Reyhan’ın elinden tuttu. Aynı anda her ikisini kurtaramazdı gücü buna yetmezdi. Elinden geleni yapsa da gücü yetmiyordu. Cavidan hanımda beni kurtar diye durmadan bağırıyor, beni kurtar, burda ölmeme izin verme diye bağırıyordu. Reyhan eşi olmasına rağmen beni bırak anneni kurtar, ben dayanırım diyordu ve Emir önce annesini kurtardı. Sonra da Reyhan’ı tuttu. Reyhan’ın dayanacak gücü kalmamıştı. Emir bırakmıyor, dayanabilirsin, çek kendini diyerek, zorda olsa aşağıya düşmesine izin vermeden kurtardı Reyhan’ı ve ayakları sağlam yere bastığı an sıkıca sarıldı Reyhan’a. İyisin derken Reyhan’ın başı döndü ve bayıldı.

 

 

Emir çok korktu, annesine önceden yarası varmıydı? Yaralandı mı? Diye sordu. Annesi de başını sallayarak yok dedi. Emir Reyhan’a aç gözlerini aç, yapma bunu bana, artık olmaz yapamam, sensiz yapamam duyuyor musun beni dedi. Reyhan az biraz kendine gelir gibi oldu gözlerini açtı. Emir de iyisin diyerek Reyhan’ı bağrına bastı.

 

 

Emir artık Reyhan’a iyice alışmış, aşık olmuş ve onsuz yapamayacağını fark edecek kadar sevmişti. Cavidan hanım da oğlunun bu halini gördü. Bu olaydan sonra artık oğlunu Cemre ile evlendirmeyi düşünmez umarım. Emir Cemre yi değil, Reyhan’ı seviyor annesi de gördü.

Konağa vardıklarında Nigar açtı kapıyı çok şaşırdı Cavidan hanımı öyle görünce ve Hikmet bey de geldi yanlarına.

Talaz’ı polisler götürürken Leyla da babasının arkasından gitmek istedi. Kemal de Leyla yı yalnız bırakmak istemedi birlikte gittiler. Yolda Kemal beyin, Talaz’ın gerçek babası olmadığını hakkında araştırma yaparak öğrendiğini öğrendi Leyla.

 

 

Reyhan odasında elinde ufak bir yara oluşmuş, Emir yanına gelerek baktı. Pansuman yaparız dedi. Reyhan da hayatını kurtardığı için teşekkür etti. Olanları konuştular, Emir ne pahasına olursa olsun tutacağını, düşmesine izin vermeyeceğini ama bayılınca dedi kaldı. Reyhan da bayıldığının farkında değil, bayıldım demi diye sordu. İnsan bayıldığı anı hatırlamaz ki, bayılmadan önce sadece hisseder, damarlarındaki kan çekilir, buz gibi terler, yer ayaklarının altından kayar gider gibi olur ve elinden hiçbir şey gelmez. Ayakta ise düşer ve çarptığı an acı da hissetmez. Ancak kendisine gelince acı duymaya başlar çarpmanın etkisini.

 

 

Hikmet bey, Cavidan hanıma kızıyor, bu yaptıklarına inanamıyorum, bu kadarına nasıl cesaret edersin? Evlendiğimiz günden beri yaptığın hataları huzurumuz kaçmasın diye görmezden geldim. Bitmek bilmeyen hırsını, öfkeni, elindeki ile yetinmeyip gözünü hep daha yukarı dikişini, hep geçmişi yüzündendir dedim. Ama bu yaptığının bir mazereti yok. Öz kızını engelli diye bağrına basamayan, oğlunun yuvasında huzursuzluk çıkarmaya çalışan bir kadınsın. Artık sabrım bitti. Yaptıklarının bedelini ödeyeceksin dedi.

Cavidan hanım, eşinin onu boşayacağını düşündü. Hikmet bey avukatı ile konuştu ve kağıt hazırlatmış, Cavidan imzalasın diye, kadın içinden beni boşayacak derken, bu ne diye sordu. Hikmet beyde şirket hisselerini bana devrettiğine dair belge. Kredi kartlarını da iptal ettim. Artık kullanmayacaksın, arabaları da dedi. Seni boşamıyorum çünkü Emir ve Suna için dedi. Cavidan hanım da kağıdı imzaladı.

 

 

Eh Cavidan hanım, elindekilerin değerini kıymetini bilmez isen, daha çoğunu almak için gözünü yükseklere dikersen böyle olur. Ne o ulaşmak istediğine ulaşırsın, nede sahip olduklarını kaybetmekten geri duramazsın. Aslanlar gibi eşin var, iki evladın var, evin var, şirketin var, hisselerin, arabaların, emrinde çalışan hizmetçin, şoförün daha ne olsun? Derneğe de üye olmadık ol. O geçmişini yaşayan sen, o günlerden bugünlere gelmiş olan sen, değdi mi? Kaybettin bak.

Cavidan hanım pişmanmış, kırıp döktüklerini tamir edecekmiş, bana son kez güven dedi. Reyhan ona yaptığım onca şeye rağmen benim hayatımı kurtardı. Benden aldıkların sende sonsuza kadar kalabilir, vicdanımı susturmaya çalışacağım o eski Cavidan öldü dedi.

 

 

İnsan inanmak istiyor, güven diyor ya nasıl güvenir ki insan bir kere sırtından vurulmuşsa o kişiye sırtını bir daha nasıl döner insan? Reyhan da duydu konuştuklarını kapının önündeydi. Emir’e söyledi istemeden duydum, babanla konuşsan dedi. Emir de babam doğru olanı yapıyordur bırak annem hatası ile yüzleşsin dedi ama sonra gidip konuştu. Reyhan da geldi yanlarına Emir annesini dinlensin diye götürdü. Hikmet bey de fenalaştı. Reyhan yanındaydı ilacını verdi. Kimse Hikmet beyin hastalığını bilmiyor.

 

 

Emir salonda annesi ile konuştu. Sakinleşmesini söyledi. Cavidan hanım da baban bana öz kızımdan engelli diye utandığımı söyledi. Ölseydim de bunları duymasaydım dedi. Kadının ağzı iyi laf yapıyor ama ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz derler. Cavidan hanımın söyledikleri ile yaptıkları birbirini tutmuyor. Kızını odalara kapatan, hastaneye yatıran, davet geldiği halde götürmeyen, insan içine birlikte çıkmaktan çekinen kendisi, şimdi ne masal anlatıyor acaba? Üstüne bir de o yarım biri derken, biz ölünce ne yapacak derken Suna geldi ve duydu çok üzüldü haberleri yok.

Madem sen öldükten sonra kızına ne olacak diye endişe ediyorsun, onu geleceğe hazırla. Onu yetiştir. Engelli de olsa kendi ayaklarının üzerinde engelli de olsa durmasını sağla. Şirketinde yada başka bir yerde çalışmasına, insan içine çıkmasına izin ver ama yok. Odasından çıkarmadın, insan içine çıkarmadın sen neden bahsediyorsun Cavidan hanım?

 

 

Hikmet bey, Reyhan’a herkesi kendin gibi bilme, hele Cavidan’ı hiç bilme onun hakkında bilmediğin çok şey var dedi. Hikmet bey doğru diyor. Reyhan da herkes ikinci bir şansı hak eder dedi. Şansı iyi değerlendirirse ne ala. Yarın ramazan küs girmeyelim dedi. Hikmet bey de kabul etti. Dernekten Cavidan hanımı aradılar, derneğe üç kişi alınmış, belgeler ulaşacak bilginiz olsun dedi. Cavidan hanım da kendisi derneğe alındı sandı ama bana göre bu Reyhandır bakalım kimmiş? Bu haberi duyunca çok mutlu oldu.

Gece sahura kalkılacak Reyhan telefonunu bulamadı Emir den yardım istedi. O çaldırdı öyle buldular. Konuştular sahur heyecanı, çocukluk, oruç ödül derken Emir pansuman yapmak istedi eline ve pansumanı yaparken de konuşmak ama Reyhan uyudu. Gece sahura kalkan Reyhan Emir’in üzerini örttü. Emir uyanıktı numaradan uyuyor gibi yaptı. Masa hazırdı. Hikmet bey, Zeynep, Reyhan, Emir de geldi. Suna ya Reyhan bakmaya gitti. Suna odasında ağlıyordu. Reyhan sordu ama söylemedi masaya geçtiler. Emir de annesini getirdi. Her zaman Cavidan kocasının yanında otururdu kızını istedi yanına. Sahuru hep birlikte yaptılar. Hikmet bey ilk gün tutacakmış hastaya ondan. Yemek istedi Reyhan onu yapacak.

 

 

Ertesi gün olduğunda Reyhan mutfakta dayısının istediği yemeği yaparken Emir konuşmak için etrafında dört dönse de konuşamadı. Akşam tüm aile iftar sofrasındaydı. Süt annede vardı. Dernekten zarf geldi. Cavidan hanım masada açtı ama kendisine değil, Reyhan’a gelmişti. Onur üyesi seçilmiş. Herkes kutladı. Şaşkındı Reyhan, telefonu çaldı, arayan Süheyla hanımdı. Onur üyeliğini konuştular ve Reyhan bu nazik teklifi kabul edemeyeceğini söyledi.

Cavidan hanım da bu konuşmayı duydu şaştı kaldı bir soğuk su içti üstüne. Yemekten sonra da Reyhan ile konuştu. Ben para ile üye olmaya çalıştım aptallıktı, sen gönülden yaptın çok pişmanım, oğlumun gözünde yıllardır görmediğim ışığı gördüm kabul edersen, annenin yerini doldurmaya çalışırım dedi.

 

 

Cavidan hanım ve Reyhan koridorda konuşurken konuşmanın ortasında Emir odasından çıktı ve konuşulanları duydu. Duydu duymasına da onunla ilgili değildi konu ama o kendi üstüne alındı. Cavidan hanım o kapalı yerde kendisi ile ilgili çok itiraflarda bulunduğunu söyledi, Reyhan da zor şartlarda söylenmiş itiraflardı ben unuttum sizde unutun önemli değil dedi. Emir de kendi kendine ben sana aşkımı itiraf ettim önemli değil ha dedi. Karşı karşıya geldiler. Emir demek umurunda değil, Reyhan da evet umurum da değil, yaşananları unutalım lütfen, hatta hiç yaşanmamış sayalım mümkünse dedi.

Emir sinirden yumruklarını sıktı. İyide kızacak bir durum yok ki, Reyhan başka bir konudan bahsederken, Emir bambaşka bir şey anladı. Yanlış anlama profesörü Emir Tarhun yine Reyhan’ı yanlış anladı.   

masum 3 eylül
Masum 165. Bölüm Özeti 3 Eylül 2020 Urmila’nın Hayalleri
masum 161. bölüm özeti
Masum 161. Bölüm Özeti 30 Ağustos 2020 Gopi Zorlanıyor
masum 29 ağustos
Masum 160. Bölüm Özeti 29 Ağustos 2020 Süper İkili
masum 157. bölüm özeti
Masum 157. Bölüm Özeti 26 Ağustos 2020 Urmila Evleniyor mu?

“Yemin Dizisi 56. Bölüm 13 Mayıs 2019 Analizi “Aslı”” üzerine 10 yorum

 1. K.Azeri. dedi ki:

  Merhaba her kese. Ablacim haklisiniz,insanin ruhu hastaysa,en búyúk engelli odur. Hikmet bey $imdiye kadar Cavidan gibi biriyle ya$adisa kahramandir, çocuklara göre olsa bele.

 2. Hanim abla dedi ki:

  Merhaba arkadaşlar.Teşekkürler Aslıcım ellerin dert görmesin.Cavidan yürüye bilmedigi için, engelli oldugu için Suna ile bir yerlere gitmeye utanırdı.Oysa Suna güzel simaya,güzel kalbe sahip bir kızdı.ruhu güzeldi.ama Cavidanın kalbi de ruhu da hastaydı.engelli olan o idi. Belki Hikmet bey de ondan utanıyordu.ama ne yapsaydı. o bir anne idi.bagışlamak gerekirdi. İyi geceler.

  1. aslı dedi ki:

   Merhaba iyi akşamlar ablacım, amin sağ olasın. Haklısın Cavidan ruhundan engelli. Hikmet bey de çok anlayışlı Hikmet bey gibi birine Cavidan gibi biri eş olmuş. sana da iyi geceler ablacım.

 3. Anonim dedi ki:

  Hayırlı Akşamlar Ellerinize Sağlığ Analiz Seyfeleri Gözel

  1. aslı dedi ki:

   İyi akşamlar, Teşekkür ederim sağolun.

 4. K.Azeri. dedi ki:

  Merhaba her kese. Aslicim Te$ekkúrler canim,ellerine saglik. Cavidan hanim, geçmi$ini unutanin,geleceyi olmaz.Emire çok gúzel bir isim verdin,yanli$ anlama profesörü. Hem yanli$ anlama olmasa bile Reyhan olanlari bir kalemde silip ata bilirmi? Emir efendi azacik sùrúnsûn.

  1. aslı dedi ki:

   Hayırlı akşamlar canım, sağ olasın. Aynen geçmiş önemli nerden geldiğini unutmamalı insan, Emir sürünmüyor ki, Reyhan’ı süründürüyor. Ben dayanamazdım Emir gibi birine.

   1. K.Azeri. dedi ki:

    Hayirli ak$amlar canim. Nasilsin? Evet,hiç kimse dayanamazdi,bu kadar da olmaz. In$allah senin kar$ina öyle biri çikacak ki, anlayi$li, asil insan,sana layik olacak. Rabbim hayirlisiyla nasib eylesin in$allah. Iyi geceler canim benim. Allah rahatlik versin.

    1. aslı dedi ki:

     Hayırlı akşamlar canım, iyi diyelim iyi olsun sen nasılsın canım? Emir gibi biri ile yaşamak insanı hasta eder. Herkes kaldıramaz Reyhan iyi dayanıyor.
     Hayırlısı, nasip kısmet, güzel dileklerin için teşekkür ederim canım ❤

     1. K.Azeri. dedi ki:

      Iyi geceler Aslim. Ben de iyi olmaya çali$iyorum. Ben te$ekkûr ederim canim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.