Yemin Dizisi 5. Bölüm Analizi “Aslı”

Burak 23 Şub 2019 Analiz Yemin  0

Emir, babasının zoru ile istemediği Reyhan ile bir inat uğruna evlendi. Evlenme nedeni babasının haksız olduğunu ona göstermekti. Babası da Emir’in haksız olduğunu, artık düzenli bir hayatı olmasını istediği ve ölmeden önce de evlat mürüvvetini görmek istediği için oğlu Emir’i Reyhan ile evlendirdi.

Daha ilk günden Reyhan’a çok kızan Emir, öfkesini dışarda yoldan geçen birisi ile kavga ederek çıkardı. Adam Emir den şikayetçi oldu ve nezarete atılan Emir’in evi aranarak ailesine haber verilmek istendi. Konakta kimse yoktu yeni evli çifti yalnız bırakmak isteyen baba bütün aileyi alarak uludağ gitmiş, evde çalışanlara da izin vermişti. Bu yüzden evde sadece Reyhan vardı ve Emir’in karakolda olduğu haberi eşi Reyhan’a verildi. Reyhan da karakola geldi ve şikayet eden kişi ile uzunca bir konuşma yaparak adamı ikna etti ve şikayetini geri almasını söyledi. Adam şikayetini geri aldı Emir nezaretten çıktı. Eşyalarını alırken eşinin adamı ikna ettiğini eşi sayesinde serbest kaldığı memurdan öğrendi Emir.

Emir, Reyhan’ın bu iyiliği altında ezilse ve ona teşekkür etmek istese de yapmadı. Bir yanı Reyhan’ı severken bu sevgisini kabullenemiyor ve öfke duyuyor ama Reyhan’a kızmak yerine etrafında kimi görse en ufak şeyden ona kızıyordu Emir. Yine öyle oldu. Eve dönmek için bindikleri taksicinin dinlediği müzikten rahatsız olan Emir ilk başta adamı uyardı ama adam müziğin sesini kısmadı. Çattık deyince Emir ne dedin sen diye adama eğilince, Reyhan Emir’in eline konuşmadan dokunarak yapma dedi Emir de sessiz kaldı. Reyhan Emir’i kurtarıp onun öfke kontrolü yapmasını sağlıyor.

Eve geçtiklerinde Reyhan, Emir’in eline pansuman yapmak için gerekli malzemeleri getirdi ama Emir kızarak yardımı geri çevirdi. Yetmezmiş gibi sana mı kaldı beni nezaretten çıkarmak? şirketin onca avukatı dururken diyerek kızdı. Senin avukatların seni oradan çıkaramazdı adam kararlıydı seni mahkeme mahkeme süründürecekti hakkıydı ama Reyhan onunla konuşmuş ve adamı ikna etmişti. Adam da giderken seni mahkemelerde süründürürdüm de karına dua et demişti. Emir Reyhan’a teşekkür edeceği yerde kızıyor. Al sana teşekkür etmeyi bilmeyen biri daha.

Emir de merak ediyordu. Reyhan ne söylemişti de adam şikayetini geri almıştı? Sordu Reyhan’a ama Reyhan hiç bu konu da konuşmadı. Cevap vermeden yanından ayrıldı.

Peki Reyhan o adama ne söyledi de adam şikayetini geri aldı? Karakola giden Reyhan, dayak yiyerek şikayet eden adamın yanına oturdu ve eşinin zor günler geçirdiğini, babası tarafından dün istemediği bir kızla zorla evlendirildiğini, öfkesi size değil, eşine öfkesi dedi. Adam da zengin tayfasında öyle şey mi olur? Dedi. Reyhanda o yüzden daha ağır geliyor dedi. Adam da evlendiği kız yüzüne bakılmayacak, cahil biri mi diye sorunca, Reyhan da evlendiği o kız benim, sizden eşim hakkında şikayetinizi geri almanızı istiyorum dedi. Adam şaştı kaldı. Reyhan’ın isteğini geri çevirmedi ve şikayetini geri aldı adam.

Masal’ın uyuduğu zamanda eve hırsız olarak giren Leyla, Masal’ın elinden hiç bırakmadığı annesinin tokasını yere düşürmesi ve Leyla’nın o tokaya basıp kırması ile Masal uykusundan uyanmış baba diye bağırmıştı. Kemal kızının ilk defa baba dediğini duyduğu için çok mutluydu ama onca güvenliği aşarak eve giren hırsız kızı da öylece bırakamazdı. Leyla ilk hırsızlığı olduğunu bir daha yapmayacağını söylese de Kemal inanmadı. Bu eve girebildiysen profesyonelsin dedi. Masal korkmuştu, Leyla korkma beni tanısan seversin diyerek küçük bir para kaybedip bulma oyunu oynadı.

Kemal de çoktan polisi arayarak evine hırsız girdiğini söyleyerek Leyla yı ihbar etti. Polisler geldi ve Leyla yı götürdüler.

Emir, Reyhan ile birlikte uyumuyor koltukta uzanmış gözleri kapalı. Reyhan da Emir’in uyuduğunu, üzerinin açık olduğunu görüp örtmek istiyor, örtüyor da ve odasına gidiyor. Emir uyumadığı için her şeyin farkında bu kadar ilgiden rahatsız Emir üzerindeki örtüyü kaldırıp atıyor öfke ile bütün gece de uyuyamıyor Emir.

Sabah olduğundaysa, Reyhan çok güzel bir kahvaltı sofrası hazırlıyor bir eş gibi bütün işleri yapıyor Reyhan. Telefon çalar arayan dayıdır. Reyhan açar dayısı ile konuşur. Sesinin neden kötü geldiğini, her şeyin yolunda olup olmadığını sorar. Reyhan da üşütmüş olabileceğini, her şeyin yolunda olduğunu Emir’in uyuduğunu söyler. Babası da Emir’e söyle seni doktora götürsün der. Emir kim, Reyhan’ı doktora götürmek kim?

Emir uyanmış ve bu telefon konuşmasını duymuştur. Beni koruma olup biteni anlatsaydın diyerek yine Reyhan’a kızar Emir. Öfkeli bir eş ile bir ömür nasıl geçecek acaba? Allah hiç kimseye böyle öfkeli bir eş nasip etmesin amin. Zor Peygamber sabrı ister.

Emir şirkete geçtiğinde arkadaşı ile konuşur olanları anlatır. Arkadaşı önüne bakmasını, mutluluğu için çabalamasını söylese de Emir, bitecek bir evlilik, sevmediği ve hiç sevmeyeceğini söylediği Reyhan için çabalamayacağını, sahte bir evlilik yaptığını ve boşanmak istediğini bunu da Reyhan’a söyleyeceğini arkadaşına söyler Emir.

İnsan boşanmak için evlenmez ki. Mutlu bir yuvası olsun diye evlenir.

Cavidan’ın kızı yürüyemiyor onun yürümesi için ailesi düzenli olarak doktora götürüyor ama Suna karamsar, yürüyemeyeceğini düşünüyor. Annesi de onunla pek ilgilenmiyor. Üvey evlatmış gibi davranıyor. Aklı fikri telefona gelecek bir mesaj da Emir ile evlendirmeyi düşündüğü kız şehir dışına gidiyor onun gitmesini istemiyor Cavidan kızı ile doktora gelme sebebi de ona ulaşmak şehir dışına çıkmasına, gitmesine engel olmak.

Kemal, kamera kayıtlarını incelediğinde, Leyla’nın kızı ile uyurken üzerini örttüğünü, yakalandığında korkan kızı ile nasıl ilgilendiğini, kızının yüzündeki tebessümü görünce şikayetini geri almaya karar verdi ve karakola giderek şikayetini geri aldı. Leyla nezaretten çıktı, eşyalarını aldı ve Kemal benimle geleceksin diyerek birlikte emniyetten ayrıldılar. Leyla’nın baba dediği kişi de uzaktan onları izliyor. Bu adam Kemal’i çok önceden tanıyor belli. Bir meselesi var da ne? Zamanla o da anlaşılır elbet.

Kemal, Leyla ile şirkete geçti ve Leyla ya yüklü bir miktarda maaş ile kızına bakmasını istedi iş teklifinde bulundu. Leyla çok şaşırdı hele hele maaşın yüksek oluşu onu iyice şaşırttı. Emir eve geldi ve Reyhan ile odasında konuşarak boşanmak istediğini söyledi. Reyhan dayısına verdiği söz ettiği yemin ile boşanmayacağını hayır diyerek belirtti. Emir de iyice kızdı. Bizim her şeyimiz sahte, sana haksızlık etmek istemiyorum, anlamaya çalışıyorum anlamıyorum. Neden benimlesin, bunca lafa rağmen neden vazgeçmediğini sordu ama Reyhan sözden de, yeminden de bahsetmedi Emir’e.

Cemre de yurt dışına gitmek için yola çıktı. Cavidan hanım onu durdurmak için kızı ile doktora gitti. oysa Suna her zaman annesiz şoför ile gidiyordu kontrollere. Suna annesinin bu beklenmedik gelişini zaman içerisinde anladı kendisi için gelmemişti, tüm gün koşturmaca Cemre’nin yurt dışına gitmesine engel olmak içindi.

Emir de, sen benim karım değilsin, asla da olmayacaksın, sana bir daha asla el sürmeyeceğim, ölenedek bir daha sana asla dokunmayacağım yemin ederim dedi.

Reyhan dayısına evliliğine sahip çıkacağına dair yemin etmişti. Emir de Reyhan’a ölene kadar bir daha asla dokunmayacağına dair yemin etti. Cavidan hanımda Reyhan’a konağı dar edeceğine dair yemin etti. Herkes bir yemin içinde bakalım bu üç yeminin sonu nereye varacak?

masum 3 eylül
Masum 165. Bölüm Özeti 3 Eylül 2020 Urmila’nın Hayalleri
masum 161. bölüm özeti
Masum 161. Bölüm Özeti 30 Ağustos 2020 Gopi Zorlanıyor
masum 29 ağustos
Masum 160. Bölüm Özeti 29 Ağustos 2020 Süper İkili
masum 157. bölüm özeti
Masum 157. Bölüm Özeti 26 Ağustos 2020 Urmila Evleniyor mu?

“Yemin Dizisi 5. Bölüm Analizi “Aslı”” üzerine 11 yorum

 1. K.A dedi ki:

  Gûnaydin Aslim. Tekrar hatirlatma için te$ekkür canim. Bu iyi oldu.

  1. aslı dedi ki:

   Günaydın canım, hayırlı cumalar. Kanal 7 de tekrar bölümleri yayınlanan Yemin dizisi baştan ilk bölümünden başladı bu akşam saat 19.00 da 5. bölümü yayınlanacak. Bende dizinin hızına yetişmeye çalışacağım inşallah. 46. da kalmıştım ben. Bakalım hayırlısı.

   1. K.A dedi ki:

    Iyi geceler canim.In$allah yeti$eceksin.

 2. K.Azeri. dedi ki:

  Merhaba ablam.Amin, in$allah.Siz de hep iyi olun. Allah size de rahatlik versin canim ablam.Iyi ki varsiniz.

 3. Hanim abla dedi ki:

  Merhaba Pazartesi. huzur dolu, sevgi dolu, aşk dolu, şans dolu bereketli bir hafta olsun inşallah. Merhaba kızlar.nasılsınız.her zaman iyi olasınız amin.Aslıcım analiz için sağ ol.teşekkür etmeyi bilmeyen biri daha demekle bize Ömeri hatırlattın. benim bildiyime göre anneler hasta ve ya fakir eblada daha şok ilgi gösterirler.Cavidan hanım neden Sunayla böyle davranıyor anlamıyorum.Bazi izleyiciler dizi yayından kaldırılsın diyorlar.ama ben izlemek isterim.Allah sana cansaılıgı versin.sen yazasan biz okuyak.iyi geceler,tatlı rüyalar güzel kızım.

  1. aslı dedi ki:

   Merhaba mutlu haftalar ablacım, amin inşallah. Gündüz görüşemediğimiz için şimdi cevap yazabildim. Ömer o evden hiç gitmemiş gibi unutmak imkansız Ömer’i. Suna sanki kendi öz evladı değilmiş gibi davranıyor yürüyemediği için olabilir. Teşekkür ederim amin inşallah ablacım. Polad amcama selamlar iyi geceler, tatlı rüyalar ablacım.

 4. K.A dedi ki:

  Hayirli ak$amlar Aslim. Te$ekkür ediyorum canim. Çok güzel,her zamanki gibi. Neden hep kizlar fedakarlik yapiyor,zor duruma kizlar dü$ûr? Senin de dediyin gibi “zengin tayfasi” neden bu kadar kendini beyenmi$, insanlari a$agilamaktan zevk alirlar,bu edaletsizlikdir.bu kadar da olmaz yani.

  1. aslı dedi ki:

   Hayırlı geceler canım, Teşekkür ederim canım. Kızlar fedakardır narindir, hassastır, duygusaldır erkeklere göre ve hep veren taraftır. Annedir.
   Zenginlerin hepsi değil ama bir kısmı para ile herşeyi yapabileceklerini düşünürler ama paranın açamayacağı kapılarda elbet vardır.

   1. K.A dedi ki:

    Haklisin canim,aynen öyle. Para çok sey yapa biler,ama her $eyi diyil.

 5. Ilgın dedi ki:

  Yani sana birdaha el sürmeyecegim derken daha once sürmüş oyle mi?
  Off tam bir vakit kaybi bu dizi. Kız ile oglan tam canli cenaze gommeyi unutmuslar adeta..
  Berbat oyunculuklar..

  1. aslı dedi ki:

   Öyle anlaşılıyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.