Yemin Dizisi 3. ve 4. Bölüm Analizi “Aslı”

Burak 22 Şub 2019 Analiz Yemin  0

Yemin Dizisi 3. Bölüm 

Yemin dizisi 3. bölümde Emir, Reyhan ile evlenmeyi kabul ederek herkesi şaşırtır. Ancak her şeyi kabullenmiş görünen Emir’in başka bir planı vardır. Reyhan’a hayatı zindan etmek. Babasının ölümcül bir hastalığının olduğundan habersiz olan Emir ani bir karar ile babasına hata yaptığını göstermek için inadına Reyhan ile evlenmek ister ve babası hayırlı işlerde acele etmek gerekir deyince en acelesinden yarın evlenmeye karar verir Emir.

Reyhan ise, bir çıkmazdadır. Siz hiç hayatınız boyunca bir çıkmaza girdiniz mi? Size yol gösterecek, güvendiğiniz birilerinin yanınızda olmayışını, onca kalabalığın içinde yalnız kalmanın ne demek olduğunu birebir yaşadınız mı? Reyhan tamda bunu yaşıyor. Dayısı olarak gördüğü, sevdiği insanın öleceğini biliyor ama kimselere söyleyemiyor, onu mutlu etmek, yaşarken son isteğini yerine getirmek için Yemin ediyor ne zorlukla karşılaşırsa karşılaşsın bu evlilikten vazgeçmeyecek Reyhan.

Dayısı da Emir’e babaannesinin yüzüğünü veriyor, gelinine takması için aile yadigarı özel yüzüğün Reyhan’a takılmasından hiç hoşnut değil Cavidan hanım elini öpmesine bile izin vermedi. Köylü kızı diye Reyhan’ı hor görüp istemiyor. Köyde doğup büyümenin nesi ayıp anlamadım doğrusu ve Cavidan hanım aslen nereli acaba? Köküne inilse o da köylü çıkacaktır.

Cavidan hanım, kendisine gelin adayı olarak Cemre yi uygun görüyor. Cemre ile konuşarak Emir ile evlenmesini, bu evliliğe engel olacağını söyleyerek Cemre ye imkansız bir umut veriyor. Emir arkadaşı olarak gördüğü Cemre ile evlenmeyi hiç dile getirmedi. Cemre ise, Emir ile evlenmek için can atıyor. Onlar kendi kendine gelin güvey olmaya devam etsin Emir ile Reyhan nikah için hazırlık yapıyor resim çekiniyorlar. Nikah için resmi işlemleri birlikte yapıyorlar.

Her ne kadar Emir bir inat uğruna kabul etse ve asıl niyeti Reyhan’a annesi gibi konağı ve hayatı zehir etmek olsa da ilerde çok fena aşık olacak Emir.

Hikmet bey ise, doktoru ile konuşuyor. Evde kimse hastalığını bilmiyor. Zaman zaman baygınlık yaşayacağını söyleyerek uyarsa da doktoru dinlemiyor Hikmet bey. Onun hastalığını bir tek Reyhan biliyor.

Emir’in biran da böyle değişmesine Reyhan bir anlam veremiyor. Haklı bir gün öncesinde eline para tutuşturup köyüne gönderen Emir değilmiş gibi davranıyor Emir.

Nikah dan bir gün önce de Emir ile evlenmek isteyen Cemre Reyhan ile konuşuyor. Kalbini kıracak sözler söylüyor. Köylü olmasını ve Emir’in yanına yakışmadığını ima edecek sözler söylüyor. Ertesi gün ise, Reyhan ile yeniden konuşmak için çaba sarf eden Cemre Emir’e olan sevgisinden, çocukluğundan beri tanıdığını evlenmek istediklerini bu nikah dan vazgeçmesini istedi. Emir’in bu konuşmadan haberi yok ve Emir asla Cemre ile evlenmeyi düşünmemiş birisi. Cemre ile Cavidan’ın ortak yalanı bu.

Ömer ile Zehra’nın olan oda ve o odadan Ayşe’nin odasına açılan ortak kapı Ayşe’nin odası şuan da Emir’in odası her iki odayı birden kullanıyor Emir. Annesi Emir ile konuşmak için odaya geliyor evlenmemesini söylüyor ama Emir evleneceğini söyleyerek annesini çileden çıkarıyor. Reyhan’ın da köyden misafiri geliyor ve gelirken de yanında damat bohçası çeyiz getiriyor onu Emir’e veriyorlar içinde pijama ve bir damat için ne gerekiyorsa onlar var. Reyhan’ın ölen annesi Meryem Hikmet bey’in erkek kardeşinin yanında çalışan bayana ne çok benziyor. Ben çok benzettim. Reyhan ile karşılaştıklarında neler olacak acaba? 

Nikah dan önce son kez konuşan Cavidan annesi Meryem’i sevmediğini, Reyhandan da nefret ettiğini, annen seni başıma bela olarak mı bıraktı diyerek çok üzdü Reyhan’ı. O nikah olmayacak, sen ne Emir’e nede bu konağa yakışmıyorsun diyerek nikah olursa başına geleceklere hazır ol diyerek tehdit etti ve Cavidan hanım da Yemin etti. Bu konak senin cehennemin olur yaşadığına pişman olursun diyerek defol git buradan Hikmet bu konuştuklarımızı duyarsa başına gelecekleri biliyorsun diye tehdit etti.

İstenilmemek, fakir oluşu, köylü oluşu sebebi ile bir insanın istenilmemesi ne kadar kötü bir durum. Zengin olmak, lüks evlerde oturmak, son model arabalara, eşyalara sahip olmak, makam mevki sahibi olmak, insanları bu şekilde hor görüp, aşağılama, ezme, üzme hakkını vermez. Ama bu hakkı kendisinde görüyor Cavidan hanım.

Nikah evde kıyıldı ve Emir’in kız kardeşi yürüme engelli onun odası Ömer’in çalışma odası. Üzerindeki mavi elbise de Zehra’nın giydiği elbise. Dizi ilk bölümleri olması itibari ile oldukça güzel, hızlı başladı diyebilirim. Dış mekan kullanımı, iç mekan, eşyalar bakalım bu ne kadar böyle devam edecek. Nede olsa ekip aynı, bir önceki dizi de böyle başlamış sonrasında çok kısmalar yaşanmıştı. O dizide anne ve babalar yoktu bu dizide anne ve babalar var.

Bu yazıyı okuyan bazı kişiler kıyaslama yapma bunu yeni bir dizi gibi izle diyebilir. Haklı da olabilirler evet bu yeni bir dizi ama ekip aynı, mekan aynı birkaç ufak dokunuşla değişiklikler yapılmış o kadar.   

Yemin Dizisi 4. Bölüm 

Reyhan tüm tehditlere rağmen nikah masasında Emir’e evet dedi. Cavidan’ın biricik oğlu, besleme Meryem’in kızıyla evlendi. Bunu kendisine yediremeyen Cavidan Reyhan’ın elini öpmesine izin verdi ve kulağına bunu sen istedin, bundan sonra olacaklardan sen sorumlusun, seni uyarmıştım, cehenneme hoş geldin diyerek bir kere daha tehdit etti.

Cavidan da ki, bu hırs, öfke kendisini yakacak ama ne zaman? Oğlu evlenmiş, eşini gelini olarak kabul etmemek, bir ömür boyu işkence etmek bir anneye yakışır mı? Büyük büyüklüğünü yapacak ki, küçük de saygıda kusur etmesin. Reyhan ne kadar eziyet de görse, yine saygıda kusur etmeyecek ama çok gözyaşı dökecek, ağlayacak.

Kemal, konuşmayan kızının üzerine çok titriyor. Yemesi, içmesi, uyuması, banyosu saat ile yapılıyor. Çocuğun bu kadar saat ayarlı yetiştirilmesi doğru değil. Çocuktur, uyuyacakta, uyumayacakta, acıkacakta, iştahı da kesilecek, hasta da olacak, ateşi de çıkacak, düşe kalka büyücek. Makine, robot gibi kurularak çocuk yetiştirilmez. Annesi yok diye bu kadar korumacı olan baba işe bile gitmiyor. Gitse bile kameralarla evi izliyor.

Leyla, hırsızlık yapan birisi ama bir o kadar da hayır yapan ve dua alan birisi. Her hafta bakkaldan peynir ve zeytin alan Leyla bir teyzenin kapısına poşeti bırakıyor içine de biraz para koyuyor ve kapıya vurup gidiyor. Uzaktan da çantayı aldığına emin oluyor hayır duasını kulakları ile duyuyor Leyla. O bakkal Leyla ya sözlü tacizde bulundu dükkanı kafasına geçirse yeriydi.

Leyla kaçarken, polisler onu arıyordu çevirme olmuş ve yolda Masal’ın bulunduğu aracı durdurmuştu polis, işte o esnada Masal Leyla yı görmüştü onun resmini çizmiş. Leyla baba dediği birisine çalışıyor, evlere girerek değerli ne varsa alıyor. Kendisine de kitap alıyor. Sıradaki gireceği ev, Masal’ın evi. Önce ön bir çalışma yaparak evin etrafını dolaştı, resimler çekti. Gece olunca da eve girdi ama Masal’ın odasına girince Masal’ın yere düşürdüğü annesinin tokasının üstüne bastı ve Masal uyandı baba diye bağırdı. Kemal kızının sesine koşarak geldi ve Leyla yı gördü. Leyla yakalandı bakalım ne zamandır konuşmayan kızını konuşturan Leyla ya Kemal ne yapacak?

Hikmet beyin ısrarı ile ev halkı Uludağ gittiler, yeni evli çift de evde tek kaldı. Emir arkadaşı ile kahve içti sonra da odasına gitti. Reyhan ağlamıştı böyle bir evlilik hayal etmemişti. Gece bitip sabah olduğunda Reyhan çoktan uyanmış kahvaltı hazırlıyordu. Emir uykudan uyanınca yanının boş olduğunu gördü ve hemen kalkıp mutfağa gitti. Emir kabul etmese de Reyhan dan etkilenmişti. Kahvaltı sofrasını çok güzel hazırladı Reyhan karşılıklı kahvaltı yaptılar ama hiç konuşmadılar. İçlerinden konuştular.

Reyhan, 5 dakika geçmek bilmezken bir ömür nasıl geçecek diyordu içinden. Emir ise, içindeki huzursuzluğa bir anlam veremiyordu. Kahvaltıdan sonra Türk kahvesi yaptı Reyhan ama Emir filtre kahve içtiğini söyleyerek içmedi kahveyi. Reyhan Emir’in kıyafetlerini yatağın üzerine koymuş. Emir ona da kızdı. 8 yaşımdan beri kıyafetlerimi ben seçerim dedi. Sonra da arkadaşı ile buluştu. Gece ile gündüz yer değiştirir ama onunla biz olamayız dedi Emir. Emir şimdi böyle söylüyor ama 3 ay sonra sırılsıklam aşık olacak Reyhan’a Emir.

Onlar dışarda sahil kenarında konuşurken, Reyhan da evde filtre kahve yapmayı öğrendi telefonla internetten bakarak. Emir ile arkadaşı eve dönmek isterken yoldan geçen biri ile çarpıştı Emir eve kavga çıktı sonu karakolda bitti ve nezarete konulan Emir’i oradan özgürlüğüne kavuşturan eşi Reyhan oldu. Reyhan evdeyken bir telefon geldi ve Reyhan o adamla ne konuştuysa Emir’i serbest bıraktılar.

masum 3 eylül
Masum 165. Bölüm Özeti 3 Eylül 2020 Urmila’nın Hayalleri
masum 161. bölüm özeti
Masum 161. Bölüm Özeti 30 Ağustos 2020 Gopi Zorlanıyor
masum 29 ağustos
Masum 160. Bölüm Özeti 29 Ağustos 2020 Süper İkili
masum 157. bölüm özeti
Masum 157. Bölüm Özeti 26 Ağustos 2020 Urmila Evleniyor mu?

“Yemin Dizisi 3. ve 4. Bölüm Analizi “Aslı”” üzerine 13 yorum

 1. Sevil dedi ki:

  Mən Azərbaycandan zeng eliyirem siz bir birinize çox kakişiyorsunuz yemin dizisinde ne olur ayrilmayin

 2. K.Azeri. dedi ki:

  Hayirli ak$amlar arkada$lar. Sana da mutlu pazarlar Aslicim. Hanim ablam neden gelmediniz. Nasilsiniz,Polad amcam nasil?.

 3. aslı dedi ki:

  Herkese mutlu pazarlar arkadaşlar, dizinin 5. bölüm analizi ile yeni bölüm özetleri de siteye eklendi.

 4. K.Azeri. dedi ki:

  Hayirli gûnler hanimlar. Iyi hafta sonlari hepinize. Ablacim bu diziyi ben analizlerden okumak istiyorum. Okurken hayalinde canlandirmak,ayni yillar önce romanlari okudugumuz zamanlarda oldugu gibi.Ne diyorsunuz?

 5. Hanim abla dedi ki:

  Merhaba arkadaşlar kolay gelsin. K.Azeri “Yemin”in tekrarı: saat 08.00, 14.55, 01.10 . Ben de tekrarı izlemek istiyorum. çünkü Emirin dediyinin yarısını anlamıyorum.kulaklarım hizmet etmekten yorulmuş.Aslıcım bence Emir canlandırdığı karaktere henuz dahil olmamış.sert olmak kuru olmak degil ki.Hepinize iyi hafta sonu dilegi ile görüşürüz.

  1. aslı dedi ki:

   Günaydın mutlu hafta sonları ablacım, Emir daha ilk gördüğü anda Reyhan dan etkilendi ama babasına kendisini haklı gösterme çabası içerisinde. Babasına inat evlendi bu evliliğin yürümeyeceğini göstermek için ama hiç de öyle Emir’in düşündüğü gibi üç ay sonra bitecek bir evlilik olmayacak. Her geçen gün daha da aşık olacak Emir Reyhan’a. Ve babası bir kere daha haklı çıkacak her zaman haklı çıktığı gibi.

 6. İklim dedi ki:

  ASLI HANIM teşekkür ederim sizi sormali
  Ben olmadiklarini düşünüyorum şaşırtmak için oyle bir algı yaratildi sanki. Yani insan sevmedigine niye dokunsun ki… ☹ ⚘⚘

  1. aslı dedi ki:

   Günaydın mutlu hafta sonları, iyi diyelim iyi olsun. bu sahne nereye çekerseniz oraya gidecek bir sahne. Evet öyle bir algı yaratıldı. İlerde isterlerse bunu olmuş gibi, isterlerse olmamış gibi göstermek onların elinde. Cümlelerin yarım kalması da o yüzden sonunu ilerde istedikleri gibi tamamlayacaklar.

 7. Iklim dedi ki:

  ASLI HANIM ellerinize saglik. Ya aklima takildi gerdek sahnesi yasandi mi yoksa ayrı mı uyudular Ben anlamadim orayi dikkatli izlememe ragmen 🙂 ????????

  1. aslı dedi ki:

   Merhaba hoşgeldin İklim, nasılsın? Teşekkür ederim. O sahne kapının kapanması ile sanki yaşanmış gibi algı yaratıldı. Ayrı uyumadılar. Aynı odanın içinde aynı yatakta uyudular. Bunu da şurdan anlıyoruz. Emir sabah uyandığında yanındaki yastığa baktı ve Reyhan’ın olmadığını görünce hemen yataktan çıkıp direk mutfağa gitti. Reyhan mutfakta kahvaltı hazırlıyordu. Ve Reyhan Emir’in kıyafetlerini odasına hazır etmiş, filtre kahve makinasını öğrenmek isterken Reyhan, Emir kızıp yanına çağırdı ve 8 yaşından beri kıyafetlerimi ben seçerim dedi. Reyhan da öyle yapmam gerekiyor diye deyince, Emir de biz seninle iki gün önce tanıştık, dün gece de karı koca dedi kaldı yani karı koca olmuşlar.

 8. Anonim dedi ki:

  Kanal 7 yayinlaniyor kanal d den digil

 9. K.A dedi ki:

  Aslicim” Yemin” dizisinin analizini senin yazdigini bilmiyordum. Sana ba$arilar dilerim canim benim. Kanal D ni izleyemiyorum,ama analizini okuyacagim. Senin analizlerini okumak diziyi seyr etmekten daha zefkli,daha keyfli.

  1. aslı dedi ki:

   Merhaba canım, evet yeni başladı dizi bende izlediğim için yazdım. ilgi görürse devam edeceğim bakalım. Teşekkür ederim canım. Dizi kanal D de yayınlanmıyor. Kanal 7 de akşam 19 da yayınlanıyor. Tekrarları da gündüz 14.55 de başlıyor canım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir