Yemin Dizisi 27. Bölüm 26 Mart Salı Analizi “Aslı”

Burak 27 Mar 2019 Analiz Yemin  0

Hikmet bey rahatsızlığı nedeni ile günden güne güç kaybediyor ve kriz atakları sıklaşıyordu. Doktoru uyarmıştı bu konuda onu. Bayılmaların olacak ailene söylemelisin diye ama Hikmet bey bu hastalığını herkeslerden sakladığı için bugünde yaşadığını saklamak istemişti. Konağa vardığında Reyhan ile ayak üstü konuşurken fenalaşmış ve Reyhan şoför ile apar topar hastaneye getirmişti. Emir’i aramak haber vermek istedi. Ancak dayısına verdiği söz, ettiği yemini vardı. Ne olursa olsun susacaktı Reyhan öyle söz vermişti dayısına ama Hikmet beye de bir şey olursa, ailesi bunu sakladığı için ona çok kızar, bilmeleri gerek diyerek, baygın haldeki dayısından özür dileyerek, bu yükü daha fazla kaldıramayacağını söyleyerek Emir’i aradı.

Emir arkadaşı Zafer ile birlikteydi telefonu yanında değildi. İlkinde duymadı. İkinci aramasında telefonu açtı Emir, o esnada da Hikmet bey kendisine geldi ve kimi aradığını sordu. Reyhan da Emir’i dedi. Hikmet bey kapat o telefonu bilmeyecek deyince, açık olan telefonu kapattı Reyhan. Emir tekrardan aradı. Reyhan açtı, sesi titriyordu, yanlışlıkla aradım dedi. Emir de iyi misin? Diye sordu. Reyhan iyiyim dedi ağlamamak için zor tuttu kendisini kapattılar telefonu. Emir öğrenemedi babasının hasta olduğunu.

Zordu hasta olmak ve sevdiklerinden bunu saklamak, üzülmesinler istediği için söylemiyordu Hikmet bey. Bu sırrı Reyhan biliyordu. Onun içinde zordu ama saklamak zorundaydı. Her ne kadar bu gerçeği bir gün Emir öğrendiğinde sakladığı için kızacak olsa da Reyhan’a, zordu. Emir’e Suna ya söyleyelim bilsinler, yanında olsunlar, yurt dışında tedavi için dese de Reyhan.

Hikmet bey, baba yüreği istemiyordu öğrenmelerini. Kızı Suna yürüyemiyor, bunu öğrendiğinde üzülecek ve tedavisini belki de yarıda bırakacak diye düşünüyordu. Emir ise, kardeşinden bir şey saklayamazdı. Söyler diye söylemek istemiyor Hikmet bey. Reyhan hastanede ne kadar kalacağız belli değil? Nasıl açıklarız evdekilere durumu deyince, Hikmet bey, yurt dışına iş gezisine gidiyorum derim sekreterime daha önce iki kere yaptığım gibi dedi.

Bu da gösteriyor ki Hikmet bey yurt dışına iş gezisine gidiyorum diyerek hastanede yatıyormuş kimse de bilmiyormuş durumu.

Talaz, Kemal’in kızı Masal’ı eve aldırdığı bakıcı Filiz ile kaçırmayı düşünüyordu. Kaçıracak olan da Taci idi. Taci Leyla yı seviyor ama gerçekleri de ondan saklıyor. Masal bakıcısı ile parka gittiler. Taci Masal’ı orada alacak Talaz’a götürecekti ama Leyla parka gelip de uzaktan Masal’ı izliyorken Taci durumu fark edince kaçırma işi olmadı. Leyla baba dediği Talaz ve arkadaşım dediği Taci den büyük bir darbe yiyecek şimdilik farkında değil. Masal ve bakıcısı eve döndüler. Leyla da uzaktan da olsa Masal’ı gördüğü için mutlu oldu.

Suna ve annesini, anne kız konsepti olan bir grup toplantısına davet ediyorlar. Suna yı aradılar Suna bu şekilde öğrendi. Çok heyecanlıydı. Mutlu oldu ilk kez belki de insan içine çıkacaktı ama annesi başım kaldırmıyor öyle toplantıları diyerek gidemeyiz dedi. Suna üzüldü. Bir kere olsun beni şaşırt dedi. Annesi kızı ile birlikte görünmek istemiyor.

Cavidan Suna’nın öz annesi mi? Bilemiyorum. İnsan hiç kendi canından, kanından olan evladına engelli diye insan içine çıkartmaz mı? Çıkartmıyor işte. Bırak insan içine, evin içinde bile görmek istemediği için odasından bile zor çıkartıyor Suna yı annesi. Acaba kendisi engelli olsaydı böyle davranılsaydı kendisine hoşuna gider miydi?

Bu engelli insanlara yapılan ayırımcı tutum nedeni ile evlerinden dışarı çıkamıyorlar ve insan içine karışamıyorlar. Oysa onlarında özgürce gezmek, dolaşmak hakları. Ama ne yazık ki bu mümkün değil, en basitinden Suna, engelli ama evinde merdivenlerinde rampa yok, dışarı istese tek başına çıkamaz. Kaldırımlar çoğu yerde engellilerin geçebileceği şekilde değil, bu konuda çok sorun var. Yazmakla bitmez. Ulaşım araçları desen onlarda öyle derin ve hassas bir konu bu.

Masal, kendisini kaçırmak isteyen kişinin kim olduğunu bilmese de Filiz’in telefon konuşmasını duydu. Filiz Talaz ile konuşuyordu arkasında da Masal vardı. Neden gelip kızı almadınız, parkta diken üstünde bekledim öyle, adam uyanırsa beni burada durdurmaz atar işten dedi. Talaz da Taci, Leyla yı görmüş ondan halledeceğiz sen merak etme dedi. Telefon konuşması bitince Masal’ı fark etti ve bir arkadaşım aradı beni dedi. Yalan söyledi.

Emir salona geçince, anne-kız arasında büyük bir gerilim olduğunu fark etti ve sordu, ne oluyor biriniz anlatın dedi. Cavidan hanım anne-kız arasında ufak, önemsiz bir anlaşmazlık önemli değil dedi. Suna bu sözlere üzüldü, annemin gözünde benim değerim bu önemsiz, ufak tefek sorunlar. Söyle benden utandığını, insan içine çıkmak istemediğini söyle dedi. Cavidan da Melike ye söyleyeyim de sana hava aldırsın senin sinirlerin bozulmuş dedi. Reyhan da bu konuşmaları duydu.

Emir de, sen bizim kıymetlimizsin dedi ama Suna, abi senin ve babam için öyle olabilir ama annem için öyle değil dedi ve beni dünyaya getirmeseydin diye isyan etti. Bir insan dünyaya geldiği için isyan ediyorsa canı çok yanmış ve yanıyor demektir. Suna’nın da canını annesi yakıyordu. Ne olurdu birlikte toplantılara katılsalardı, gezselerdi, dolaşsalardı, alış verişe çıksalardı. En basitinden hava almasını Melike hanım değil de annesi yapsaydı. Ama yok Cavidan hanım anca Cemre ile cemiyet hayatına girebilmek için çabalasın dursun. 

Reyhan, odasında üzgün otururken, Emir geldi ve Reyhan’ı gördü. Suna için üzüldüğünü düşünerek, ilacını aldı 24 saatten kendine gelir, doktoru arada böyle olacağını söylemişti dedi. Acaba o doktoru insan içine çıksın, gezdirin, toplantılara katılın, kızınızın bu durumundan utanmayın demiş mi? Demiştir de kim uyguluyor acaba?

Reyhan’ın soğuk almış olabileceğini düşündü Emir, Melike abladan ıhlamur kaynatmasını istedi. Melike ablada ıhlamuru kaynattı. Önce Suna ya ilacını verdi sonra da ıhlamuru Emir lerin odasına götürdü. Reyhan Suna nın yanına giderek o uyurken onu izledi. Emir girdi odaya ama Reyhan arkasına bakmadığı için Melike ablası geldi sandı. Abisi gibi derin uyuyor dedi Emir de bunu duydu. Arkasını döndüğünde fark etti Emir di gelen. Bende böyle derin uyuyorum öyle mi? Başımda böyle beklemiyorsun değil mi diye sorunca Reyhan hayır dedi. Suna yarın daha iyi olur endişelenme dedi Emir.

Leyla yı Şehriye abla aradı. Masal parktan gelince, ellerini yıkamadı, banyoda yapmak istemedi. Leyla ablam gelmeden ellerimi yıkamam, böyle yatağa girerim deyince, şehriye abla da aradı. Masal kız, Şehriye ablası ile yalnız kalınca, Filiz’in gizli gizli telefonda konuştuğunu söyledi. Bu Kemal iş yerindeyken Leyla yı kameralardan izliyordu. Filiz’i izlemiyor neden? Çok saçma.

Leyla eve gelince, Masal onunda kulağına eğildi. Filiz’in gizli gizli telefonda konuştuğunu söyledi. Leyla da Şehriye abla gibi inanmadı. Yemeğe kalmasını istediler. Kaldı yemekten sonra Kemal Leyla yı evine bıraktı. Kızı ile ilgilendiği için teşekkür etti.

Sabah olduğunda Emir, Melike ablasından Reyhan’a özel iksirinden hazırlamasını istemiş, kahvaltı yapmadan işe gitti Emir. Reyhan’ın hasta olduğunu Cavidan öğrenince, köyde kapmışsındır doktora görün, Hikmet’in doktorunu Sefer biliyor seni götürsün dedi. Reyhan da kabul etti. Cavidan da itiraz etmediği için şaşırdı.

Filiz, telefonda Talaz ile konuştu. Masal da duydu. Şehriyeyi alış verişe göndermiş, hemen gelmez gelinde alın şu kızı, tam bir baş belası, bazen tokatlamamak için zor tutuyorum kendimi dedi. Masal da duydu bunları, Filiz’in kendisini birine vereceğini anladı hemen ev telefonundan Leyla ablasını aradı. Kurtar beni Leyla abla, beni birine verecek bu kadın beni sevmiyor, kötü biri herkesi kandırıyor derken, bütün konuştuklarını Filiz duydu. Telefonu elinden aldı Leyla ile konuştu.

Masal alışma sürecinde zorlanıyor, hayali sorunlar üretiyor, bugün rutin kontrolü var, babasına söylerim doktoruna söyler dedi. Yalan bugün kontrol günü değil, Masal doğruyu söylüyor. Hayal görmüyor, yalan söylemiyor Masal. Yalan söyleyen  Filiz. Kimse Masal’a inanmıyor. Bir tek babasına söylemedi ona söyleseydi çok iyi olurdu. 

Filiz, madem her şeyi duydun biliyorsun, o zaman Şehriye ablayı da gönderdiğimi biliyorsundur deyince Masal kaçtı saklandı. Leyla da takvime bakınca bugün Masal’ın kontrol günü olmadığını hatırladı. İnternetten Filiz Taşdelen’in mezun olduğunu söylediği okula baktı. O okuldan böyle biri mezun olmamıştı. Hemen eve gitmek için yola koyuldu. Yolda Kemal’i aradı açmadı. Masal’ı bulan Filiz kucakladığı gibi kaçırdı Masal’ı kolundaki bilekliği de düştü. Leyla evde buldu ve geç kaldım dedi.

Emir, kardeşi Suna yı aradı ondan Reyhan’ın hastaneye gittiğini öğrendi. Merak ettiği için hastaneye gitti Emir ve kapıda beklerken gördü Reyhan’ı iyi görünüyor dedi. Reyhan’ın beklediği kapının ardında Hikmet bey tekerlekli sandalye de ve odadan çıkmak üzere. Oğlu ile her an karşılaşabilir, bakalım Reyhan bu durumu nasıl kurtaracak? Baba oğul karşılaşmasının önüne nasıl geçecek?   

masum 3 eylül
Masum 165. Bölüm Özeti 3 Eylül 2020 Urmila’nın Hayalleri
masum 161. bölüm özeti
Masum 161. Bölüm Özeti 30 Ağustos 2020 Gopi Zorlanıyor
masum 29 ağustos
Masum 160. Bölüm Özeti 29 Ağustos 2020 Süper İkili
masum 157. bölüm özeti
Masum 157. Bölüm Özeti 26 Ağustos 2020 Urmila Evleniyor mu?

“Yemin Dizisi 27. Bölüm 26 Mart Salı Analizi “Aslı”” üzerine 8 yorum

 1. Hanim abla dedi ki:

  Hayırlı akşamlar Aslıcım nasılsın.Sanma ki sen aşık olunca şimdi oldugun gibi olacaksın.öyle olmuyor.analizler bir-birine karışacak.Feridenin yerine Reyhan,Emirin yerine Miran yazacaksın.Hele belki aşık oldugun adamın adını yazacaksın.sonra da başını tutup ben ne yapıyorum diyeceksin.Yani o adam hep fikrini meşgül edecegi için böyle hatalar ola bilir.demedi deme.Allah rahatlık versin kızım.

  1. aslı dedi ki:

   Hayırlı akşamlar ablacım, çok şükür, sen nasılsın? ağrıların geçti mi? daha iyi misin?
   🙂 yüzümü gülümsettin ablacım, demek aşık olunca öyle her şey birbirine giriyor. Bende bu hatalar çok yorgun olduğumda uyku gözümden aktığında, bir gözüm uyurken, diğer gözüm açık yazı yazınca oluyor. ay şunları yazarken bile gülüyorum halime 🙂
   sağ olasın yüzümü güldürdün. iyi geceler tatlı rüyalar ablacım.

 2. Hanim abla dedi ki:

  İyi akşamlar.Sag ol Günaycım iyi olasın.üstüne saglık bu gün sürekli başım agrıyor.indi ilac içtim.dedim ki bakiyim kimler gelmiş.K.Azeri kardeşimiz yok,Aslı kızımız da yok.Allah korusun hasta olmasınlar da.bu gün bizde her kesin başı agrıyor.Allah hepimizin yardımcısı olsun.hoşca kalın.

  1. aslı dedi ki:

   İyi geceler ablacım, geçmiş olsun. Susuz kalmamaya dikkat et. Ben buradayım iyiyim ama Kamile nasıl bilmiyorum inşallah iyidir.

 3. Günay dedi ki:

  İyi akşamlar. Hanım ablam nasılsınız ? İnşallaj iyisiniz. Aslıcım analiz çok güzel olmuş. Hanım ablam düz söyledi. Evet kameralar yok artık. Orası inandırıcı olmadı. Evi neden gözetlemiyor artık Kemal??

  1. aslı dedi ki:

   hayırlı akşamlar Günaycım, teşekkür ederim. bende bilmiyorum Kemal bey neden bıraktı kameralara bakmayı? bana da inandırıcı gelmiyor.

 4. Hanim abla dedi ki:

  Merhaba arkadaşlar.Yeni analizimiz de geldi.Teşekkürler Aslıcım eline saglık.Hikmet bey hastalıgını evlatları bilsin istemiyor.Ama ani ölüm haberi daha zor olacak onlar için.belki de bu acı haber Sunanın yürümesine sebep olacaktır.Merak ediyorum acaba cennet Cavidan gibi annelerin de mi ayagı altındadır? Bir de Leylanın bakıcılıgı zamanı her yerde kamera vardı.indi ne olmuş.Belki Kamal beyin fikrini meşgül eden tekce Masal degil artık.olamazmı? İyi günler.görüşürüz.

  1. aslı dedi ki:

   Hayırlı akşamlar ablacım, teşekkür ederim. Suna yürüsün ama babası da yaşasın ölmesin. hastalığını aileden kimse öğrenmeden iyileşsin. Bu imkansız değil. Ayşe iyileşmişti. kemal beyde iyileşebilir neden olmasın. Cennet ve Cavidan hanım gibi insanlar bilemiyorum ablacım. Allah bilir.
   o evdeki kameralara ne olduğunu bende merak ediyorum. Kemal bey leyla ya güvendiği için bakmayı bırakmıştı ama ya Filiz ona nasıl güvendi de bakmayı bıraktı anlamadım?
   Kemal bey leyla ya aşık olmuş olabilir? ama kameralara bakmasına engel değil ki bu? aşk nasıl bir duygu olduğunu bilmediğim için bana engel değilmiş gibi geliyor bilmiyorum ablacım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.