Yemin Dizisi 20. Bölüm Analizi “Aslı”

Burak 16 Mar 2019 Analiz Yemin  0

15 Mart 2019 cuma akşamı kanal 7 de yayınlanan dizide, Vural Cavidan’ı kaçırmak isterken Reyhan’ın onu kurtarması ile Reyhan’ı esir alan ve onu kaçıran Vural, para istedi Cavidan hanımdan. Emir olanları öğrenince telefon açtı Vural’a ve verdiği adrese para ile gitti. Vural parayı alınca Reyhan’ı bırakmadı ve Emir de Vural’ın Reyhan’ı almasına izin vermedi. Vural’ın elinde silah vardı ve Emir ile boğuştular o esnada silah ateş aldı ve Emir kolundan vuruldu. Vural da Reyhan’ı alıp gitmek istedi. Reyhan izin vermedi bulduğu bir demir ile yaklaşma diyerek kendisini ve Emir’i korudu. Vural da kapıyı kilitleyerek oradan ayrıldı.

Reyhan ve Emir orada kilitli kaldılar. Emir’in yarası kanıyor, Canı da yanıyordu.

Leyla Kemal beyin kendisine hediye almasının karşılığında ona söylediği sözler yüzünden kendisini kötü hissediyor ve biran babasının söylediklerini hatırladı Leyla. Kimse kimseye durduk yere iyilik yapmaz. Demişti babası ve Leyla da bende iyilik yapıyorum ama kimseden bir şey beklemiyorum demişti. Babası da en büyük enayilikte bu zaten herkesi kendin gibi bilme dedi ve ekledi. Başkasına gösterdiğin zaaflar, gün gelir düşmanının elinde silah olur kendinden başka kimseye güvenme.

Şimdi bu söylenen sözlere şunu söylemek isterim ki, iyilik karşılık beklemeden yapıldığında değer kazanır. Bir söz vardır. Sen iyilik yap denize at, balık bilmez ise halık bilir. Kimsenin yaptığı iyilik boşa gitmez. Faydasını görenler kıymetini bilmezlerse bile, Allah mükafatını verir. Sen, iyiliğinin karşılığını, illa da dünyadan  bekleme. Ha birileri yaptığı iyiliğin karşılığını bekliyor ise, o zaten iyilik olmaz. Menfaat işi, çıkar işi olur.

Leyla, babasının söylediklerini düşünürken babası telefonla aradı. Konuştular. Leyla babasına Masal’ın annesini aradığını söyledi. Babası da arama işten ayrıl, Kemal beye söyle yerine birini bulsun sende işten ayrıl hayatına geri dön dedi. Leyla da Masal iyileşmeden gelemem dedi. Adamın niyeti başka, Leyla evden ayrılsın yerine yenisi gelsin ki Masal’ı evden rahat kaçırabilsin.

Kemal beyde Leyla’nın hediyeyi kabul etmemesine canı sıkılmış. Kendi kendine konuşuyor sen bu kafayla daha çok uyur gezer kalırsın kal bana ne dedi. Kemal bey kendi hatasını, verdikten sonra söylediklerinin ya farkında değil, yada hatırlamıyor. Leyla’nın kabanın kolu yırtılmış ve Leyla onu dikerken Kemal bey görmüştü. Gördüğünü söylemesi bir hata idi. Gördüğünü söylemeseydi Leyla o kabanı kabul etmiş şimdi de giyiyor olurdu. Ayrıca Leyla’nın iyileşmesini istediği için doktorla konuşan, kitaplar alan, evde güvenlik önlemlerini artıran kendisi. Dili başka söylese de yaptıkları Leyla’nın iyileşmesini isteyen bir Kemal beyi gösteriyor.

Emir ve Reyhan kilitli kaldıkları evden dışarı çıkamadılar. Reyhan Emir’in yarasını odada bulduğu bez parçası ile sardı. Köyde çok yara sarmış, annesinden öğrenmişti Reyhan. Meryem hala dedi Emir oda tanıyordu annesini. Emir’in yarası giderek kötüleşse de yapılabilecek bir şey yok. Reyhan kendisini suçluyor benim yüzümden bu halde, beni kurtarmak için dedi kendi içinden ve çekmeceden bulup yaktığı mum ile sabaha kadar idare etmeye çalıştılar. Emir’in kanaması durmuş. Annesi Cavidan ise, oğlunu merak ediyor. Başı ağrıyor. Hikmet bey yanına geldi ve nesi olduğunu sordu. Cavidan hanım da içinden ilk önce anlatmak, söylemek istedi olanları sonra da vaz geçti. Kıbrıs da yeni bir migren tedavisi varmış oraya mı gitsek dedi. Reyhan’ın kaçırıldığını, Emir’in gittiğini, Vural dan bahsetmedi. Hikmet bey de gideriz karanlık iyi gelir yat dinlen dedi. Cavidan hanımda Hikmet beyin arkasından olanları bilseydin hala başımın ağrısını düşünürmüydün? dedi.

Eee kendi düşen ağlamazmış Cavidan hanım. Daha bu iyi günlerin, gerçekler ortaya çıksın sen gör bak o zaman o konaktan göndermek istediğin Reyhan’ın yerine konaktan sen gidiyor olacaksın.

Emir üşümeye, susamaya başladı. Reyhan da bulundukları yerde bir su şişesi buldu içinde az biraz su vardı. Emir’e ondan verdi. Emir hepsini içmedi, sende susadın sen iç diye geri çevirdi. Reyhan battaniye buldu ve onu üzerine örttü. Odanın içinde soba vardı. Kibritte var, yakmak istedi yakacak olmadığı için sandalyeyi kırdı onun ayaklarını yaktı Reyhan. Emir de Reyhan’ın çabasını gördü ve içinden ona yaptıklarımı unuttu benim için çırpınıyor dedi. Reyhan Emir’i düşünüyor, Emir Reyhan’ı. Her şerde bir hayır vardır diye buna denir. Emir’in vurulması Emir’in Reyhan’ı yakından tanımasına sebep oldu.

Reyhan Emir’in sargısını değiştirirken, Emir Reyhan ile konuştu. Seni burada bırakmazdım, ben yanlış yaptım, hiç tanımadığım birine inanmak hataydı seni kırdım dedi. Reyhan da beni de tanımıyorsun dedi. Emir de namusuna laf getirmeyecek kadar tanıyorum dedi. Akıllanmış ve artık gerçekleri görür olmuş Emir. Onca söylediği sözler, hakaretler, kırılan bir kalp. Sonun da Emir, Reyhan’a yaptığı her şey için teşekkür etti. Sana inansaydım burada olmayacaktık belki, burada olmamızın sorumlusu benim biliyorum dedi. Hatasının farkında Emir ve buna rağmen bana yaptıkların, kendime daha çok kızıyorum dedi.

Emir Reyhan dan özür dilemek istedi. Reyhan engel oldu. Emir de içinden eskisi kadar kızgın değil dedi. Sonra da Reyhan’a herşey için teşekkür etti. Emir’in uyumaması gerek, bunun için Emir konuşmasını ve köy hayatını anlatmasını istedi. Reyhan da köydeyken köy çocuklarına ders verdiğinden bahsetti.   

Leyla, Masal’ın annesini bulmak ve konuşmak istediği için Şehriye abladan adını öğrenmiş ve bir adrese giderek yeni evini ve akşamları evde olduğunu öğrenmişti. O yüzden de akşam evden çıkıp gidip Sevil ile konuşmak istedi Leyla ama Kemal beye yakalandı su almaya inmiştim mutfağa diyerek odasına geri döndü. Sonra da pencereden gitmek istedi. Olmadı açamadı. Kemal bey, Leyla uyurgezer olduğu ve kendisine bir zarar verir diye pencerelerin kilitlerini sağlamlaştırmış. Açması biraz zor. Leyla kafasına koymuştu bir kere bu gece evden çıkacak Sevil ile konuşacaktı. Kemal’in uyuduğundan emin olunca odasına girdi ve evin dış kapısının anahtarını aldı ve evden çıktı. Kemal bey de anahtarı aldığını bilmeden uyur gezer iş başında her yer kilitli evin içinde gez dolaş dur dedi uyudu.

Emir’in ateşi çıktı, yarası iltihaplanmış, mikrop kapmış anlaşılan. Uyumasın diye uyandırdı ve uyumamasını istedi Reyhan. Emir de konuşalım böylece uyumam dedi. Reyhan ne anlatayım deyince, ilk aklına geleni söyle dedi. Reyhan’ın da aklına kış geldi. Kar yağmasını çok severmiş, geceleri olan manzarayı çok severmiş. Emir de neden gece diye sorduğunda, Reyhan, gecenin sessizliğinde kar tanelerinin melodisini duyar gibi oluyorum. Kar yağdığında her yer aydınlık olur, her yeri görürsün, karanlıktan korkuyorum da ben annemden başkası bilmezdi dedi.

İlerde Reyhan’ın karanlık konakta kaldıkları bir anda Emir’in ona yardım etmesini izleyebiliriz. Ömer ve Zehra da olduğu gibi.

Emir, peki yazlar nasıldır? Diye sordu. Reyhan da yazları da çok güzeldir, her yer rengarenk çiçek açar. Havası tertemizdir. İçine çektiğinde çivi gibi yapar insanı dedi. Suları bile başka akar, tandır ekmeği yedin mi diyerek tandır ekmeğinden, nasıl yapıldığından, nasıl pişirildiğinden tandır kuyusundan bahsetti. Köyün çocuklarına ders verirmiş ve öğretmen olmak istermiş Reyhan. Kazanmışta ama annesi köyden ayrılmak istemiş, Reyhan da annesini yalnız bırakmak istemediği için gitmemiş, açık öğretimden okumaya başlamış. Köyde çıkmadığı ve düşmediği ağaç kalmamış bütün bunları anlattıktan sonra ev soğumuş ve uykusu da gelmişti Reyhan’ın.

Emir’e ceketini giydirdi ve Emir uyumasan da uzan da dinlen diyerek yanına uzanmasını istedi. Her ne kadar uykum yok dese de uykusu gelmişti Reyhan’ın uzandı.

Leyla, evden alarmı etkisiz hale getirip, anahtarı da Kemal beyin odasından alarak çıktı. Masal’ın annesinin oturduğu eve gitti. Zile bastı açan olmadı. Bir bayan çöp dökmeye çıkınca konuştu ve Sevil’i sordu. O kişi de Sevil ile Kemal beyin evli oldukları zamanı bilen biri çıktı. Evlerine temizliğe gidermiş. Sevil’i tanır bilirmiş, Masal’ı bir gün olsun emzirmemiş, canı istememiş, olmaz olsun öyle anne dedi kadın.

Doğurmak bile istememiş, Kemal aldırmasına izin vermeyince zorla doğurmuş. Bu dünya tatlısı kıza yapılacak iş mi? Kimi insanlar evladım olsun diye doktor doktor, hastane hastane dolaşır, kimileri de böyle elindekinin değerini kıymetini bilemez. Düşsün diye yapmadığını bırakmamış, Kemal bey iş için şehir dışına gidince 2 gün Masal’ı evde yalnız bırakmış. Kemal bey erken dönmüş de kızını kurtarmış. Ölmediğine şükür. O kadını arama ondan ana olmaz dedi. Bildiğim bunlar daha bilmediğim neler var Allah bilir dedi. Babası ona iyi bakıyor, sen annesini arama boşuna dedi içeri girdi. Leyla da Kemal beye hak verdi.

Sabah olmuş gün ağarmıştı. Leyla eve dönmüş ve Masal ile ilgilenirken onunla konuştu. Leyla da annesiz büyümüş, annesiz büyümenin ne kadar zor olduğunu bildiğini söyledi. Masal’ın yaşındayken bir yastığı annesinin yerine koymuş ve ona sarılırmış Leyla. Annesiz büyümek zordur. Allah kimseyi annesiz ve babasız bırakmasın amin. İnsan kaç yaşında olursa olsun anne ve baba özlemi duyuyor.

Leyla, Masal’a ben senin elini hiç bırakmayacağım, çatık kaşlı da olsa seni çok seven bir baban var o da senin elini bırakmayacak ama annen gelmeyecek, onu beklediğini biliyorum bekleme dedi. Kemal beyde annesinden bahsettiğini duydu ve kızdı. Leyla da Masal biraz düşününce beni anlayacaktır. Masal’ın annesi Masal dan çok sana travma yaşatmış deyince, kemal haddini bil. Seni bu eve almam hataydı şimdi hapiste olmalıydın dedi.

Masal odasından çıktı, üzgün olan babasının yanına gitti ve elini tutarak babacım seni çok seviyorum dedi. Leyla ablam dedi ki baban elini hiç bırakmayacak. İşte o zaman Kemal bey çok mutlu oldu ve kızına sıkıca sarıldı. 

Sabah olduğunda uykudan uyanan Reyhan, Emir’i uyandıramadı. Ateşi vardı ve durumu giderek kötüleşiyordu. Kapıyı demir parçası ile zorlayarak açtı ve Emir ile birlikte oradan ayrıldılar. Yolda yürürken Emir’in gücü bitti ve bayıldı. Reyhan çok çabaladı ama uyanmadı ve tek başına yardım çağırmaya gitti Reyhan. Var gücü ile kimse yok mu? Yardım edin diye bağırdı ama onun sesine kimse ses vermedi.

Yoldan bir araç geçerken Reyhan gördü ve durdurdu yardım istedi. Birlikte Emir’i aldılar ve hastaneye gittiler. Hastanede çok kan kaybettiği ve yarası enfeksiyon kaptığı için müdahale yapılacağı söylendi. Emir Reyhan’ın elini tuttu ve af diledi. Sonra da bayıldı. Reyhan da korktu.

masum 3 eylül
Masum 165. Bölüm Özeti 3 Eylül 2020 Urmila’nın Hayalleri
masum 161. bölüm özeti
Masum 161. Bölüm Özeti 30 Ağustos 2020 Gopi Zorlanıyor
masum 29 ağustos
Masum 160. Bölüm Özeti 29 Ağustos 2020 Süper İkili
masum 157. bölüm özeti
Masum 157. Bölüm Özeti 26 Ağustos 2020 Urmila Evleniyor mu?

“Yemin Dizisi 20. Bölüm Analizi “Aslı”” üzerine 10 yorum

 1. Aysel dedi ki:

  Aslı hanım hercai dizisinin analizini siz yazarmisiniz sizin analizlerinizi çok güzel

  1. aslı dedi ki:

   Merhaba Aysel, teşekkür ederim. üç dizinin analizini elimden geldiğince yazmaya çalışıyorum. Zaman bulabilirsem neden olmasın?

 2. zeki dedi ki:

  ben güzel bulmuyorum emir elinde parayla sanki bankaya gidiyor telefon kapalı yanında bir arkadaşı olmaz mı neden olmasın biri zorla kaçırılmış neredeyse çiçek alacak eline hani her şeyi arkadaşına anlatan zor zamanda bence olmalıydı her ihtimale göre ancak senaris yada yönetmen bunları görecek ya vakti yok yada kullanacak beyin

  1. aslı dedi ki:

   Merhaba Zeki, bazı konularda haklısın, Emir en yakın arkadaşına durumu söyleyebilir yardım isteyebilirdi. Uzaktan takip ederek onlara yardımcı olabilirdi. Ama polise haber verme ihtimali olurdu bu da aile içi sorun yaratırdı. Emir ve Reyhan’ın hayatı Ömer ile Zehra’nın hayatına benzer ilerlediği için ben olanlara şaşırmıyorum. tek fark Emir’in anne ve babası var. Reyhan’ın kimsesi yok.

 3. K.Azeri. dedi ki:

  Gûnaydin. Merhaba her kese. Evet ablacim her konuda size katiliyorum.Bence de Aslinin dinlenmeye ehtiyaci var,çok yogun,çok yorulur. Allah yardimcisi olsun. Amin.

  1. aslı dedi ki:

   Amin canım benim sağ olasın. iyi geceler tatlı rüyalar.

 4. Hanim abla dedi ki:

  Hepinize merhaba.Aslıcım çok teşekkürler pek güzel olmuş analiz.iyi bir bölümdü.Ben de K.Azeri gibi iyilik hakta yazdıklarına takıldım.Uzun yıllar önce bir müellimimden duymuştum diyordu ki birine iyilik yapmak istesen hemin kişiye göre yapma, Allaha göre yap ki sana teşekkür etmese gönlün kalmasın.zira ona göre degil de Allaha göre yaptıgın için mukafatını Allah verecektir.Hem de iyiliyin karşılığı beklenirse o, iyilik yapmak yok, iyiliyi satmak olur.siz demiş menfaat işi olur.İyi geceler tatlı ruyalar.Aslıcım bir az dinlen istersin.sçaçs

  1. aslı dedi ki:

   Merhaba ablacım, Evet iyilik kişiye göre değil de Allah için yapıldığında mükafatı onun vereceğini bilmek insanlardan beklenti içine girmemek en güzeli. Ne yapıyorsa insan Allah için yapmalı onun rızasını kazanmak için. iyi geceler tatlı rüyalar ablacım. uyumadan yazabilirsem yeni bölüm analizini yazacağım uyuya kalırsam yarın artık. kediciğim de yanımda 🙂

 5. K.Azeri. dedi ki:

  Iyi geceler her kese. Te$ekkürler Aslicim,analiz için her zamanki gibi,çok gûzel. Haklisin canim,bir çok insan hele de anlamadi,kar$ilik beklenen iyilik iyilik diyil,menfaat beklemekdi. Iyilik yapiyorsan,kar$ilik beklemeyeceksin,Reyhan, Leyla gibi.

  1. aslı dedi ki:

   İyi geceler canım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.