Yemin Dizisi 10. Bölüm Analizi “Aslı”

Burak 03 Mar 2019 Analiz Yemin  0

Reyhan’ı evden apar topar çıkaran Emir, annesinin yanına götürdü. Reyhan’ın annesinden  özür dilemesini istedi. Reyhan da hiç işlemediği bir suçun cezası olarak verilen özrü diledi. Sonra da mekandan çıktı. Cavidan çok mutluydu, Cemre ye de bu sayede kendisini göstermiş oldu. İkisi el birliği ile Reyhan ve Emir’in evliliklerini sonlandırmak, boşanmalarını sağlamak için iş birliği yaptılar. Reyhan da gözü yaşlı bir şekilde ne çantası var, nede telefonu, parası bile yok. Eve ben dönerim diyerek yola çıktı ve kayboldu.

Kötü niyetli iki adamda gördü köylü güzeli kız var diyerek ekip arkadaşlarını çağırdı ve ilaçlı çay içirerek Reyhan’ı tam kaçıracakken, Emir eve gelen telefonu aradı bizi aramışsınız diye ve o sayede Reyhan’ın parkta evi aradığını öğrendi ve o parka gitti. Reyhan arabaya zorla bindirilirken adamları gördü ve Reyhan’ı onların elinden kurtardı Emir. Reyhan da hem başının dönmesi, hem korkmuş olması nedeni ile can havli ile Emir’e sarıldı.

Leyla’nın kızı Masal’ı kaçırdığını düşünen Kemal bey polis ile birlikte kamera kayıtlarına baktı ve kızının Leyla’nın peşi sıra gittiğini gördü. Leyla kızını kaçırmamıştı bunda Leyla’nın bir suçu yoktu. Leyla için şikayet dilekçesi vermişti şikayetini geri çekti Kemal. Leyla da polis peşinde diye saklanıyor. Arkadaşı da polis sinyalden bulmasın diye telefonun ayarları ile oynadı. Kemal aradı ulaşamadı. Leyla çok tedirgin tıkılıp kaldı hapishane gibi oraya.

Bu Talaz efendinin niyeti kötü. Kemal’e zarar vermek istiyor. Kız elimin altındaymış da fark etmemişim dedi. Kemal bu Talaz’ın canını yakmış ama nasıl? Ya hapse attı, yada bir davasını kaybetmesine neden oldu? Yada sevdiği birini içeri attırdı Kemal nede olsa Kemal avukat mahkemelerle, duruşmalarla ilgili işi.

Emir ile Reyhan akşam eve döndüler. Bunca zaman ne yaptılar acaba? Yemeğe mi gittiler? İlaçlı çay içtiğini söylemişti hastaneye mi gittiler?  Hiçbir şey görmedik bu sahnelerle ilgili. Odaya geçtiklerinde Reyhan Emir’e kendisini kurtardığı için teşekkür etti. Gece her ikisi de ayrı odalarda uyuyamadılar. Reyhan Emir’e sarıldığı için kendisine kızdı.

Kemal bey de kızına masal kitabı okuyor. Ve o kitapta da at terbiyecisi Kral’ın en değerli atını çalmamış, kral onu suçladığı için çok üzülmüş, zindana attırmış, vicdan azabı çekiyormuş ve at terbiyecisinin yanına giderek özür dilemiş. At terbiyecisi de, siz kralsınız özür dilemenize gerek yok dese de, kral özür dilemiş. At terbiyecisi işine dönmüş, kralda rahat uyku uyumaya başlamış.  

Bir insanın özür dilemesi makamı ile ilgili olan bir durum değildir. İnsanlığı ile ilgili bir durumdur. Kraldır diye, zengindir, patrondur, vs. diye özür dilemeyeceği anlamına gelmez. Bu hikayeden ders çıkaran Kemal at terbiyecisi kralı affetti, bakalım biz ne yapacağız dedi. Eh özür dilemesi gerektiğinin farkında Kemal bey bakalım nasıl özür dileyecek?

Nigar ile evli olan şoför Sefer’in içi hiç rahat değil. Reyhan’ın düştüğü durumdan rahatsız ve bunu Emir beye söylemek istedi karısı engel oldu.

Sabah olduğunda, herkes kahvaltı da ama Reyhan yok gelmedi masaya. Masal da Leyla yok diye yemek yemiyor. Suna masada annesinin Reyhan’ı umursamadığını söyledi. Tartıştılar ve Suna masayı terk etti. Cavidan hanım Sunaya üvey evlat muamelesi yapıyor. Engelli olduğu içindir herhalde. Yoksa bir insan evladına neden böyle davranır ki? Nigar da Cavidan hanımın konuşmalarından sonra içinden yılın en iyi kadın oyuncusu resmen dedi. Nigar haklı, herkese farklı davranıyor ve her seferinde Cavidan haklı oluyor. Oysa haksız.

Reyhan odasında kuşu ile konuşup ona olanları anlattı. Biran önce gerçekleri Emir’in öğrenmesini istediği için Allah’a dua etti. Kuşuna da sende konuşabilsen de amin desen dedi. O kuş konuşabilse amin demekle kalmaz, Emir’e her şeyi olduğu gibi anlatır. Nede olsa her şeyi gördü duydu incir.

Emir, bahçede soğukta dolanan Sefer’i gördü yanına gitti ve bir derdi olup olmadığını sordu. Maddi sıkıntınız varsa evdekilerin bilmesine gerek yok aramızda hallederiz dedi. Sefer de bir sıkıntı olduğunu ama bunun kendisi ile ilgili olmadığını söyledi. Tam söyleyecekti ki, eşi Nigar geldi ve kavgamızı neden söyledin diyerek konuyu değiştirdi. Emir de biz alıştık Nigar’ın sözlerine sorununuzu aranızda çözün bir daha sizi böyle görmek istemiyorum dedi içeri geçti.

Annesi aradı oğlu Sefer’i etli sarma yapmış lahanadan, seversin fırsatını bulunca gel dedi. Annesi de Kemal’in yanında çalışan Şehriye teyze. Seferin annesi Şehriye teyzeymiş. Nigar annesine gitmesini istemedi. Bir anlaşamayan gelin kaynana daha. Neden bu gelin ile kaynanalar hep böyle anlaşamazlar?

Leyla, eşyalarını gizlice evden almak için yardım ettiği bayandan yardım aldı. Tam gidiyordu ki, Kemal arabası ile geldi. Kaçtı Leyla, Kemal koşup yakaladı ve Masal’ı senin kaçırmadığını biliyorum dedi. İşe dönmesini istedi. Özür dilemedi oysa okuduğu masalda kral at terbiyecisinden özür dilemiş ve bundan da Kemal bey etkilenmişti. Leyla da özür bekledi ama Kemal bey  Leyla dan özür dilemedi. Leyla da özür yoksa işe dönmekte yokta dedi. Kemal beyde Masal reçel bile yemiyor diyerek Leyla yı durdurdu. Leyla’nın zayıf noktasını biliyor Kemal bey ve oradan vurdu Leyla yı.

Leyla da döneceğini ama bu kez kendi koyduğu şartların gerçekleştirilmesini istedi. Şartlarını sıraladı. Abur cubur yasağı olmayacak, iki tane çikolata, biri Masal’a biri de Leyla ya alacak Kemal bey. Bahçeye çıkış saatleri de uzayacak, yemek saatleri de olmayacak, canımız ne zaman isterse o zaman yiyeceğiz dedi Leyla. Kek, börek yapıp yiyeceğiz, tv izlemek serbest olacak, evde kaş çatmak yasak, org ve flüt istedi ve en büyük en önemli kural, evde kural koymak yasak. Bütün bunları duyan Kemal kabul etmedi ve gitti.

Leyla, Kemal beyin koyduğu kuralları yok sayarak yeni kurallar koymakta çok haklı. Bahçeye çıkarmamak ve çıktığında da sadece belli bir süre kalmak, mahkum gibi bir hayat yaşamak demek, yatma, yemek yeme, tv seyretmeden bu düzende bir çocuk yetiştirilmez. Bunu bilen Leyla da Kemal’in düzeninden başka bir düzen kurmak istedi ama Kemal şimdilik karşı çıktı. Bilse ki bu yeni düzen kızına iyi gelecek koşa koşa kabul ederdi.

Suna da Vural isminde birisine internet üzerinden kendi resmi diye Reyhan’ın resmini gönderdi. Adam da seni bugün acil görmem gerek diye mesaj yazdı. Resimdeki Reyhan’dan etkilendi Vural. Buluşmak istedi. Sunayı evin hizmetçisi olarak bildiği için bir bahane ile evden dışarı çıkmasını istedi. Suna da olmaz dedi. Vural da, sen gelmezsen ben gelirim dedi. Korkan Suna artık görüşmeyelim dedi. Tek arkadaşını da kaybettiğini düşünürken, kendi kendine gerçekte kim olduğumu bilmiyor, konağın adresini de vermedim dedi. Suna Vural’a adres vermedi ise nasıl konağa geldi bu adam?

Cavidan hanım, baloya gitmeye çok hevesli ama eline davetiye ulaşmadı. Cemreden davetiyeyi sordu. Kargodadır gelir yanıtını aldı. Reyhan kahvaltıya gelmediği için Melike hanım kahvaltı hazırlamış onu gönderdi. Ama Cavidan geri gönderdi. Burası senin köyün değil buranın bir düzeni var dedi. Bunları söylerken Emir terastaydı ama annesinin bu söylediklerini duymadı. Emir’in terasta olduğunu görünce, gitmekten vazgeçip Reyhan’ın annesi hakkında konuşarak damarına damarına bastı.

İkiniz de sülük gibisiniz, dedi. Reyhan da annesine söz söylenince, tavrını koymak istedi. Cavidan oğlunun içeri girdiğini gördüğü an, laf değiştirdi, özür dilediğin an bu konuyu kapattım dedi. Reyhan da o özrün hiçbir değeri yok dedi. Emir de bunu duydu kızılca kıyamet koptu. Emir Reyhan’a kızdı. Sonrada odadan çıktı. Cavidan da bu yaşadıkların daha hiçbir şey dedi. Bu kadarına da pes. Sende gelin oldun. Sana da mı böyle davrandı kayınvaliden Cavidan hanım. Bu ne hırs, bu ne öfke? Bir kayınvalide bunları yaparsa gelin nasıl dayansın o kişi ile aynı evde yaşamaya?

Şehriye anne oğlu için etli lahana sarması yapmış ve davet etmişti. Oğlu Sefer geldi ama iştah yok. Annesi fark etti ve ne olduğunu sordu. İsim vermeden olanları üstü kapalı anlattı. Annesi de doğru bildiğini yapacaksın, doğru bir tanedir, haklı olanın, haksızlığa uğrayanın yanında olacaksın dedi. Sefer de konağa dönünce annesinin dediğini yaptı Emir bey ile konuştu. Reyhan hanım annenizi şikayet etmemiş, babanıza şikayet eden Nigar o söylemiş Reyhan’ı itenin anneniz olduğunu deyince, Emir çok şaşırdı. Nigar nerden çıkartmış bunu diye sorsa da cevap alamadı. Nerden çıkaracak Cavidan hanım istedi diyemedi Sefer. Olsun buna da şükür Reyhan’ın suçsuz olduğu ortaya çıktı. Eee hep bu böyle mi devam edecek? Cavidan yapacak edecek, birileri de onun suçunu söylemeden işi yürütecek. Cavidan’ın yaptığı ortaya çıksın.

Cavidan hanım tam tekmil hazırlanmış balo için ama davetiye gelmedi. Cemre yi aradı açmadı. Kulübü aradı davetli listesinde olmadığını öğrendi. Cemre oyun oynamış Cavidan’a gidemedi baloya. Ve Emir den de Reyhan’ın suçsuz olduğunu öğrendi. Morali iyice bozuldu. Hesap sormak istedi Nigar dan ama Emir bu konu kapansın dedi. Reyhan’a gelince konu kapansın olmuyordu Emir efendi.

Leyla atkısını almak için Masallara gidince, masal geldi ve yelkenler suya indi. Kemal bey şartları kabul ettiğini söyledi. Leyla da yeni bir sözleşme imzalamak istedi. Masal gülümseyince bunu da kabul etti Kemal ve Leyla eve girdi.

Cavidan hanıma bir şok da kızının erkek arkadaşı Vural’ın konağa gelmesi ile oldu. Hani Suna bu adama konağın adresini vermemişti? Adam nasıl öğrendi de geldi jet hızı ile konağa? Cavidan sorguya tuttu. Okul arkadaşıyım diyen Vural’a hangi okul dedi. Akıllı okul adı sordu. Vural da cevaplayamadı. Güvenliğe kapı dışarı göndermesini söyledi. Sonrada Suna nın yanına giderek konuştu. Suna da daha kötü bir şey yaptığını, resim istedi bende Reyhan’ın resmini gönderdim dedi. Buna Suna üzülse de Annesi sevindi. Reyhan’ın canını başka yoldan yakmak istiyor Cavidan.

Reyhan ise, odasında kuşu ile meşgul suyunun bittiğini gördü ona su getirecekti ki Emir odasından bir sürahi ile su getirdi verdi. Kendisini affettirmek için neler yapacak acaba Emir?

masum 3 eylül
Masum 165. Bölüm Özeti 3 Eylül 2020 Urmila’nın Hayalleri
masum 161. bölüm özeti
Masum 161. Bölüm Özeti 30 Ağustos 2020 Gopi Zorlanıyor
masum 29 ağustos
Masum 160. Bölüm Özeti 29 Ağustos 2020 Süper İkili
masum 157. bölüm özeti
Masum 157. Bölüm Özeti 26 Ağustos 2020 Urmila Evleniyor mu?

“Yemin Dizisi 10. Bölüm Analizi “Aslı”” üzerine 16 yorum

 1. K.A dedi ki:

  Merhaba ablacim.Çok gûzel. Amin.

 2. Hanim abla dedi ki:

  A ydın
  S ema uçakların olsun.
  L acivert gökler
  I şıldayan yıldızların.
  M uhabbet te insanlara kalsın.İyi günler.

  1. aslı dedi ki:

   Canım ablam benim çok teşekkür ederim.

 3. K.Azeri. dedi ki:

  Hayirli sabahlar arkada$lar. Go$ geldin Çigdem.

 4. Hanim abla dedi ki:

  Merhaba, hoş geldin Çigdem.

 5. Çiğdem dedi ki:

  Merhaba ben çok yorumlara katilmiyorum ama adini sen koy analizlerinizi kacirmadan okuyordum. Gecen hafta surekli yemin dizisi youtube ta onume çıkıp duruyordu en son hafta sonu baktım bide ne goreyim adini sen koy evi. Oyuncularin da bir cogu tanıdık sonra hemen buraya baktim ve sizin analiz yorumlarinizi gorunce cok sevindim sevgilerimi yolluyorum kaleminize sağlık

  1. aslı dedi ki:

   Merhaba Çiğdem, hoş geldin. Seni aramızda daha çok görmek isteriz. Ve Adını Sen Koy dizisinden beri takip ettiğin içinde teşekkür ederim. Evet konak aynı, bazı oyuncularda rolleri farklı olsa da aynı. Ekip aynı yeni kişiler de var elbet.
   Yeniden görüşmek üzere iyi geceler.
   Bu arada Vuslat ve Sen Anlat Karadeniz analizlerini de ben yazıyorum. uykuya ve zamana yenik düşmediğim sürece 🙂 sayfanın başında analizler yazan başlıktan bulabilirsin. İyi geceler tatlı rüyalar.

 6. K.Azeri. dedi ki:

  Merhaba ablacim.Te$ekkûr ediyorum.Suna konusunda ben de öyle dû$ûnûyorum, ola bilir.Kemal beyle aralarinin bozuk olma sebebi de Cavidan hanim ola bilir.Allah bilir kime ne yapti. Siz de allaha emanet olun canim ablam.Görû$ûrüz.

 7. Hanim abla dedi ki:

  Merhaba kızlar nasılsınız.K.Azeri belki Suna Cavidanın doğma kızı degil.ola bilirmi? Onun Kemal bey ile de araları iyi degil. nikaha gelemeyecek kadar hem de.eşi ile bağlı ola bilirmi? Evet Aslıcım yorum dedigin gibi bağlantı kopması nedeniyle itmiş.ama ben nasıl yazacağımı bilmediyim için öyle yazdım.İyi günler.Allaha emanet ettim sizi.görüşürüz inşallah.

  1. aslı dedi ki:

   İyi geceler ablacım.

 8. K.Azeri. dedi ki:

  Merhaba.Hayirli sabahlar arkada$lar. Cavidan hanim çok kötû. Hanim ablam hakli, kendi evladini sevmeyen biri ba$kasina her türlû kötûlúk yapar. Kirilan kalbi tamir etmek çok zor,tamir edilse bele izleri kalir.Hikmet bey böyle bir kadinla kim bilir,neden evlendi. Ama bir gûn bunlarin hesabini verecek.

  1. aslı dedi ki:

   Merhaba canım, hayırlı sabahlar, Hikmet beyin evlilik hikayesini merak ediyorum. Nasıl evlenmiş Cavidan hanım ile ve kardeşi ile araları neden bozuk? kızı suna doğuştan mı sonradan mı? bunlar açıklansa güzel olur.

 9. Hanim abla dedi ki:

  Merhabalar.Aslıcım çok sag ol analiz için yüregine saglık ellerin dert görmesin. Cavidan hanım zulmundan el çekmeyecek anlaşılan.o hiç dogma kızını sevmiyor ve onun hatasını kullanarak Reyhana çamur atmayı pilanlıyor.Bunlar azmış gibi bir de Talaz efendi ortaya çıktı.Adam ag saçlarından utanmıyormu? küçük Masala zarar vermek istiyor.oysa çocuklara hayvanlar bile dokunmuyor.Canım kızım insan yanlış yaparsa özür dilemeyi gerekir.ama bu özür kırılan kalbi ne kadar iyileştire biliyor.mezara gül dikmekle ölü dirilmez ki.Yine de ben merak ediyorum gerçegi ögrenen Emir Reyhandan özür dileye bilecekmi?Allah amanında. yazım bu defa da çıkmazsa ne yapıyım?

  1. aslı dedi ki:

   Merhaba ablacım, günaydın. Nasılsın? teşekkür ederim, amin inşallah. Cavidan hanım bu yaptıklarının cezasını ağır ödeyecek eşi bu yaptıklarını öğrenince onu konakta asla durdurmaz. Talaz da ayrı bir dert. Masal ile intikam almak istiyor.
   Çok güzel söyledin ablacım, kırılan kalp iyileşmiyor hep izi kalıyor. ve gül dikerek mezardaki ölü dirilmiyor çok doğru söyledin ablacım.
   Emir özür dileyecek mi hep birlikte göreceğiz.
   çıkmayan yorum yok ablacım, gönderirken bağlantı kopmuş olabilir.

 10. K.Azeri. dedi ki:

  Hayirli ak$amlar.Te$ekkûrler sana Aslicim.Ellerine saglik. Gûnahini anlayib,özür dilemek bûyûklûkdûr aslinda,ama nedense bunu anlamak istemeyenler var. Gelin kaynananin anla$mamasina gelince,ne yazik ki bu her zaman var ve olacak.Sebebi de belli diyil.

  1. aslı dedi ki:

   Hayırlı geceler canım, haklısın özür dilemek bir büyüklüktür. Hatasını fark eden için. O gelin kaynana anlaşamamasına bir son verilse çok iyi olur. bugünün gelinleri yarının kayınvalidesi, bugünün kayınvalidesi de dünün gelini idi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir