Yalaza Dizisi Nerede Çekiliyor Sakarya – Taraklı

TRT 1 ekranların ilk bölümü ile 16 eylül cumartesi yayınlanacak olan ve ismi Yalaza olarak kesinleşen dizide Osman Sınav yönetmen koltuğunda otururken başrollerinde Hasan Kaçan, Kadir Çöpdemir, İpek Tuzcuoğlu, Sinan Albayrak, Didem Balçın, Zeynep Gülmez gibi usta oyuncular rol alacak. TRT 1 ‘de yayınlanacak dizinin yeni sezonda Eylül ayından itibaren yayınlanması bekleniyor.

Çekimlerine başlanan dizi Yalaza  için Sakarya’nın  Taraklı ilçesi seçilmiş. Peki ama neden Taraklı ? Bunun için Taraklı ile ilgili kısa bir araştırma yaptık. Taraklı tarihi bir yer olarak gözümüze çarpıyor. Eski adı “ Dablar” olan Taraklı’nın Hellenestik dönemde “Bytinia” adını alan bölgenin içinde yer aldığı sanılıyor. Evliya Çelebi seyahatnamesinde halkın şimşir kaşık ve tarak yapması sebebiyle adının tarakçı olduğunu söyler. Ancak zamanla ilçenin ismi Taraklı olarak anılmaya başlamıştır. Osmanlı’nın himayesine girdikten sonra bir çok eser bırakılmıştır.

Taraklı ilçesinde Yavuz Sultan Selim’in Mısır Seferi sırasında Vezir-i Azamı Yunus Paşa tarafından 1517 yılında yaptırılan Yunus Paşa Camii, Taraklı evleri, Hisar, Taraklı Han, 7 asırlık çınar ağacı, tarihi hamam görülmeye değer eserlerden bazılarıdır.

Taraklı İlçesi Tanıtım Fragmanı

dizibilgi google play

Yalaza Dizisi Nerede Çekiliyor Sakarya – Taraklı (7 Yorum)