Vuslat Dizisi 9. Bölüm Analizi “Aslı”

Burak 11 Mar 2019 Analiz Vuslat  0

Altan’ın Emine’yi korumak isterken vurulmasından sonra bu kaçırma işini babasının yaptığını öğrenen Aziz, Emine’nin bulunması ile Altan’ın yerini öğrendi ve onu almaya gittiler. Altan vurulmuştu ve yarası zamanında doğru müdahale yapılmadığı için mikrop kapmıştı. Ambulansla hastaneye götürüldü ve ameliyata alındı. Hastaneye çok kişi geldi. Abdullah da geldi hastaneye, Salih baba da, mahallede tanıdık kim var ise hastanedeydi. Aziz’in tanıdığı, Altan’ı tanıyan kimse gelmemişti hastaneye. Ve Abdullah’ın ayaklarında ayakkabı olmadığı için kanlar içerisindeydi. Yerler hep kan oldu. Altan’ın da kalbi durdu. O sesi Abdullah ve Salih baba duydu. Aziz’in Altan diye bağırdığını Abdullah’ın duyup uykusundan uyandığı gibi kalbinin duruşunu belirten makine sesini duyuyordu Abdullah. Doktorlar, hemşireler ameliyathaneye girdiler.

Aziz’in gücü kalmamıştı bayılacak gibi olduğunda Salih baba ile Feride onu tuttular. Sonrada oturup beklemeye başladılar. Altan hayata tutunmuştu duran kalbi yeniden atmaya başladı kana ihtiyaç vardı. Ve kan grubu uyan hemen kan verdi. Aziz, Abdullah’ın kanayan ayaklarını fark etti ve kendi ayakkabısını çıkarıp verdi. Bir hemşire çağırdı ve ayaklarına bakmasını söyledi. Abdullah teşekkür edercesine bakıyordu Aziz’e. 

Kerem de kendince bir aile yemeği tertip etmişti. Yemeğe annesi, babası, Ceylan, abisi Fırat, Kendisi, Nehir, Sultan katıldı. Sonra da sandalyenin üstüne çıkarak selfi çekti ve Aziz’e gönderdi. Hastanede Altan dan iyi haber geldi ve herkes iyi haberi alınca evlerine gitti. Abdullah Aziz’in verdiği ayakkabıyı giymiş o da gitti. Aziz’e de adamları bir çift yeni ayakkabı getirdi. Arabasının arkasında yedek kıyafetleri vardı Aziz’in.

Feride Yalçın ile gitmekten vazgeçti ve Aziz ile kaldı ve o da gelen mesajı gördü. Resimde iki kardeşi vardı anlam veremedi. Yalçın gitmeden önce hastanede Feride yi uyardı. Emine yi kaçıran Aziz’in babası, Altan görmüş ve peşine takılmış. Vuruldu ölüme terk edildi. Biri kaçıran diğeri vuran ve ölüme terk eden bunlar böyle bir aile biran önce uzaklaş dedi. Feride de kardeşini almadan bir yere gitmeyeceğini söyledi.

Aziz’in telefonunda kardeşlerini gören Feride, Aziz ile konuşarak seni ilk tanıdığım günden beri dağıldık, evimiz-yuvamız dağıldı. Önce Emine, Fırat, Ceylan, ailece olduğunuz her yeri yakıp yıkıyorsunuz, adımını attığın her yerde kan var, bizi sizden kurtar dedi. Aziz de Yalçın’ın her şeyi anlattığını anladı ve birlikte çıktılar.

Ceylan ile Fırat birbirlerini yemekte gördüler. Fırat dışarı çıkan Ceylan’ın peşinden gitti ve orada ne işi olduğunu sordu. Ceylan da eve gelmeyen, telefonlarımı açmayan abim deyince, Fırat sokak ortasında bağırarak beni delirtme bin seni eve götüreceğim dedi ve eve götürdü kardeşini. Sultan da onları gördü. Aziz ve Feride de mekana geldi. Nehir ile Feride ayak üstü tartıştılar. Nehir ile Sultan karşılaştı ve eve gidelim beni kibarca kovdular dedi Sultan ve mekandan iki bayan ayrıldılar.

Aziz ile Kerem de masada başbaşa konuşurken iş kavga boyutuna geldi. Aziz Kerem’e beni zorlama canını çok yakarım çocukları rahat bırak dedi Ceylan ile Fırat’ı bırakmasını istiyor ama Kerem bırakmayacağını söyledi. Kerem de pişkin pişkin gülerek canımı yaksana deyince, Aziz hiç gözünün yaşına bakmadan, annen ve babanı hatırlıyor musun? Annen ile babanı babam öldürdü. Bundan sonra gündemin değişir umarım dedi.

Kerem kısa bir şok yaşadı ve inanmadı, inanmak istemedi. Ama gerçeği de öğrenmiş oldu. Abdullah efendi ile Salih baba antikacı dükkanına gittiler. Abdullah efendi hemen uyudu. Salih baba da canının acısını hissetmeyecek kadar ruhunun acısı nedir ki Abdullah efendi? Diye sordu cevap yoktu. Sonrada masasına oturdu Hasibe’nin denize attığı kolyesini tamamlayarak kasaya koydu. O kasa sırlarla dolu bir kasa.

Gece gece olaylar arka arkaya. Önce Altan hastaneden beni çıkarın demiş, kimse onu orada tutamamış çıkarmak zorunda kalmışlar. Aneta teyze hastaneden kaçmış taksi ile gitmiş. Kerem babasını ve annesini öldürenin Tahsin bey olduğunu öğrendi deli gibi araba kullanarak yolda gidiyor. Gözler kan çanağı. Yalçın çalışma odasında Aziz Korkmazer üzerine yaptığı tahtadaki çalışmasını ve resimleri kaldırdı. Yerine yenisini yaptı. Çıkan sonuç bermuda şeytan üçgeni gibi bir üçgen çıktı ortaya. Baba ve iki oğlu. Tekin’in de bir derdi var. Telefonunu almaya Yalçın’ın yanına gitti.

Ve gece yaşanan başka bir olay ise, Aziz’in Salih babanın dükkanına gitmesi ile oldu. Salih baba hayat okulunda öğrencisi olan Aziz’i en temelden yetiştiriyor. Çay servisi yapmasını istedi. Aziz de hiç itiraz etmedi. Ben zenginim, ben patronum, ben şirket yönetiyorum demedi. Kendisine söyleneni yaptı çay servisini önce Abdullah’a, Salih baba ya sonra da kendisine birer bardak çay verdi.

Salih baba zembereği patlamış bir saati tamir ederken, Aziz’e hayat dersi verdi. Aziz anladım dese de Salih baba anlamadığını zamanla anlayacağını söyledi. Aziz’in anladım, Salih babanın anlamadın, anlayacaksın dediği olay şu idi.

Mekanik saatler dışardan hiç destek almadan kendi sistemi içerisinde eğer sistem bozulmazsa durmadan çalışır. İnsan gibi, hayat gibi Aziz dedi. Herhangi bir parça arıza yaparsa saat geri kalır. Zamanı doğru göstermez. Tüm parçaları söküp dışarıya alıp, arızayı bulup, sonra tekrardan yerlerine yerleştirmek lazım gelir.

Bu sahneden ve bu konuşmadan siz değerli seyirciler, arkadaşlar ne anladınız bilmiyorum? Fikirlerinizi öğrenmek isterim. Benim anladığım yanlış anlamadıysam, Aneta teyzenin akli dengesini kaybetmesi buna bir örnek. Salih babanın söylediklerinden yola çıkarak şunu söyleyebilirim ki, insan var olduğu, dünyaya geldiği andan itibaren kusursuz kendi sistemi içerisinde büyüyen ve gelişen bir varlık. Tıpkı hayat gibi. İnsan hasta olunca durur, tökezler, iyileşince de yoluna devam eder. İyileşmez ise, sonu ölüm ile biter.

Aneta teyze başına aldığı darbe ile aklını kaybetti. Sultan’ı Aziz’in kız kardeşini kendi kızı zannediyor. Bunun dışında Kerem’in hiç bilmediği bir gerçeği yıllar sonra öğrenmesi Tahsin beye neler yapacağını zamanla görecek olması da Aziz için zembereği patlamış olan saat ile Kerem’in benzerliğini görecek mi? izleyip göreceğiz. Salih baba ne anlatmak istedi zamanla Aziz gibi bende öğreneceğim. Şuan için düşüncem, tahminim bu yönde.

Salih baba kahvehanede satranç oyununu oynamakta. 3 sayısı geldi ve Sahra geldi. Açıklamaya başladı. Sahra; uzlete çekilmektir. İnsanın kendisini her şeyden, herkesden çekmesidir. Bunu yalnızlık olarak anlatmak istedi. Çünkü insan anlamadığını, ona en yakın olanla anlamaya başlar dedi. Genç delikanlı anlamadı. Denizi görmemiş birisine denizi nasıl anlatırsın? dedi Salih baba, genç de; su ve çukurla dedi o zaman anladı. Salih baba devam etti. Uzlete çekilmek, yalnızlık olarak anlatmak istediği şey yalnız kalmak değildi. Yalnız bırakılmak değildi. Yalnızlığı tercih etmekti.

Kendi yalnızlığını, kendi yalnızlığında aramaktır kendini bulabilmek, onu duyabilmek, dinleyebilmek çabası, kendi varlığının sesini, sevdiklerine zarar verdiğini düşünmektir, onlarında sana. Kendince onları varlığından korumaktır. Öyle bir yalnızlıktır ki bu çağırsalar da duymazsın. Çekseler de çıkmazsın. Çünkü; bile isteğe girmişsindir oraya. Acıdan, ağlamaktan, özlemekten, sevilmemekten kaçıp kendi yalnızlığına saklanmak, ona sığınmak, kapıları sımsıkı kapatmaktır ki, o kapının dışarda bir kolu yok. Yalnızlığın kapısı sadece içerden açılır. Senin oradaki yalnızlığını oranın müdavimleri bilir. Sahipleri seni görür hisseder. Aynı yerden gelmiş, geçmiş ve gitmişlerdir. Senin yürüdüğün o yolları onlar binlerce kere yürümüşlerdir dedi.

Bende Aslı olarak Salih babanın açıklamasına ek olarak “Uzlet, temelli insanlardan uzak kalmak değil, nefsi terbiye edip tekrar insanların arasına dönmektir. İnsanlardan uzak kalmaktan maksat, onların şerrinden uzak olmak değil, kendi şerrinden insanların selamette olmalarına inanmaktır. Görünürde halkın içinde olduğu halde kalben onlardan ayrı olma durumu. Bir nevi kalabalıklar içerisindeki yalnızlıktır diyorum tıpkı Tekin de olduğu gibi.”

Altan kendi evinde, Aziz de ona kahvaltı hazırlamış ama Altan iyi olduğunu anlatmak için işi şakaya vurarak yüzük nerde? diye sordu. Şakalaştılar. Emine de Feride ile Altan’a geçmiş olsuna geldi sabah sabah onun için hazırlık yapmış. Feride de Emine’nin Altan’a aşık olduğunu düşünüyor. Altan da Emine ye aşık. Bu iş oldu yakında düğün var. Aziz mutfaktayken ortalık baya karıştı. Salih babanın yanında süt dökmüş kedi olan Aziz burada iş yapamaz oldu. Sürahi kırmış.

Kerem de sabah kahvaltısında babasına gerçek anne ve babasını sordu. Tahsin beyin eli ayağı birbirine dolandı. Anne ve babasını rüyasında gördüğünü, bizi kurtar diye bağırdıklarını söyledi. Tahsin de biz seni evlat edindik deyince, Aziz varken, Sultan varken, Fırat varken neden beni evlat edindiniz? diye sordu. Perihan hanım masadan kalkıp gitti. Biz seni gördük, seni seçtik. O yetimhanede bırakmak istemedik deyince, yetimhanenin adını sordu ve gerçek anne ve babamı bulacağım, ben bu evde sevilmiyorum, benimde bir aile sevgisine ihtiyacım yok mu baba? Diye sordu.

Şirkete geçen Kerem, Nehir ile konuştu ve şirketi ele geçiremediğini tek bir imza ile bu işlerin olmadığını en başa döndüğünü öğrendi sinir oldu. Tahsin beyi telefonla aradı ve konağı üstüne yapmasını istedi. Feride ile konuşup onunla da iş birliği yapmak istedi. Karşılığında da kardeşlerini ona geri vermeyi teklif etti.

Sultan Salih baba ile konuşmaya antikacı dükkanına gitti. Salih baba resim gösterdi. Aneta teyzenin kızının olduğu resim. Sultan bana çok benziyor dedi. Alice birini sevmiş ve gitmiş. Aneta teyze ermeni kökenli ve mahalledeki bir çok ev ve dükkan ona aitmiş. Gelirini ihtiyaç sahiplerine dağıtırmış kimse de bilmezmiş.

Aziz’in şirketinde katalog çalışmasını üç gün içinde görmek istiyor ortakları. Aziz de Feride’nin çizimlerini görmek istedi. Gördü beğendi. Katalog hazırlıkları başladı. Teşekkür için akşam yemeğe çıkaracaktı Aziz ama çıkışta Feride’nin Yalçın ile gittiğini gördü. Yalçın ile buluşan Feride söz den konuştular. İkisi de birbirlerinden çift olmayacağını söylediler. Sonra da diğer konuları konuştular. Kerem konağın kendi üzerine yapılmasını istemişti oldu. Perihan’ın olanlardan haberi yok.

Feride Aziz’i adamları döverken telefonuna kaydettiğini hatırladı onu Yalçın’a verecek. Kerem de o gece ölen adamları gören kişiyi dövdü. Abdullah da Feride Çağlar’ın mezarına gitti. Anlaşılan o ki, Feride’nin nasıl öldüğü? Hasibe de ki kolyenin sırrı? Aneta teyze ile bağı? Hepsi ortaya çıkacak?

Salih babanın Sultan’a gösterdiği resmin arkasında; “Bizim köşkün bahçesi, Faik abim, Tahsin abim, Hasibe ablam, Süheyla ablam, Alice ablam, ben çektiğim için yokum Feride Çağlar” bu yazıyı okuduktan sonra Salih baba kasadan siyah dosyadan Alice Aslan adına bir devir teslim kağıdı çıkardı. Kadının mal varlığının olduğunu söylemişti. Şimdi bu ne? Bizim köşk yazıyor ama Hasibeler varlık içinde köşklerde yaşamıyor? İşler karışık bakalım bu işin sonu nereye varacak? Feride’nin ölümü? Köşk? Kolye?

Ve Aziz çalışırken saat sesi duydu çekmeceden köstekli saati çıkardı. İçini açtı ve Mehmet Şefik Korkmazer. Yazıyordu. Feride vermişti ona bu saati. Yaşadıklarını düşündü tesadüf değildi ki, zaten bu hayatta tesadüf yoktur. Tevafuk vardır.

masum 3 eylül
Masum 165. Bölüm Özeti 3 Eylül 2020 Urmila’nın Hayalleri
masum 161. bölüm özeti
Masum 161. Bölüm Özeti 30 Ağustos 2020 Gopi Zorlanıyor
masum 29 ağustos
Masum 160. Bölüm Özeti 29 Ağustos 2020 Süper İkili
masum 157. bölüm özeti
Masum 157. Bölüm Özeti 26 Ağustos 2020 Urmila Evleniyor mu?

“Vuslat Dizisi 9. Bölüm Analizi “Aslı”” üzerine 4 yorum

 1. K.Azeri. dedi ki:

  Iyi geceler Her kese.Evet Aslicim haklisin,her konuda sana katiliyorum.
  Gunaycim sag ol canim. Sen nasilsin?

 2. Günay dedi ki:

  Selam arkadaşlar. Nasılsınız? İnşallah iyisiniz. Aslıcım çok güzel analiz mühteşem. İyi konulara dokunmuşsun. Evet çok ibratamiz dizi. Çoğu dizilerden farklı. Bence çok çok farklı. Sırlarla dolu dizi .İnşallah devamı çok olur. Salih baba Azize hayat dersi veriyor. Aziz çok iyi olmuş. Salih babadan sonra hem de akıllı biri. Aslım Kerem anete teyzenin turunu ola bilirmi? Aynı resimden Sultanda ve Keredme var. Fark etdinmi. Yeni fraqmanına bakdım orda gördüm. Qaliba Perihan hanım ona resim verdi. Yanılmışda ola bilirim. Bu gün iziliyib görücem. Bu diziden çok öyrene bilinicek şeyler var. Sahneleri çok iyi. Konusu daha iyi. Abdullah efendi herşeyi hiss ediyor .En akıllə insan o. Feride Çağların ölümünde Hasibenin parmağı olmasın. Bu Hasibenden ne desen çıkar. Para için yapmıyıcağı yok. Ceylanın gözü Keremde kalmış. Anesine söyledi. Anne ona kızmak yerine onu dahada umutlandırdı. Bakıcaz çok şeylür var dizide. Sırlar açılıyor. Bütün sırlar Salih babada.

 3. K.Azeri. dedi ki:

  Evet canim,bu hayatda tesadüf yoktur,tesadûfler tevafuktan dogar. Aslicim her konuda sana kapiliyorum. Insan dûnyaya geldiyi andan kendi sistemi içerisinde bûyûyen bir varlik. Ama bu sistem iyi çali$miyorsa, geli$me nasil olacak? Asli olarak dediklerine katiliyorum canim benim.çok sag ol. Ellerine,yúreyine saglik.

  1. aslı dedi ki:

   Merhaba Kamilecim, Nasılsın canım? Evet insan Allah’ın yarattığı çok özel bir canlı. Diğer canlılar da öyle dünya başlı başına özel. İnsanda ki, sistem doğru çalışmadığında Salih baba nasıl saati tamir ediyor ve çalışmasını sağlıyorsa, insan da doktora gidecek ve vücudundaki eksiklikleri tamamlayacak, yediğine, içtiğine, giydiğine, dikkat edecek. Yetmez ruhunu da koruyacak. sonrası tevekkeltü al’Allah.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.