Vuslat Dizisi 8. Bölüm Analizi “Aslı”

Burak 09 Mar 2019 Analiz Vuslat  0

Feride ile Yalçın evlendirmek isteyen ablası muradına ermek için Feride yi ailesinden istemeye ailecek giderler. Akşam isteme olayı olurken, Aziz de Feride’nin evlenmesini istemediği için eve gelerek buna engel olmak ister, kapıyı çalar Feride açar, Aziz yapma der. O esnada Yalçın’ın telefonuna yeğeni Emine’nin elleri kolları bağlı ne olur beni bırakın diye dayısına beni kurtar dayı diye bir video gelir. İsteme olayı yarıda kalır. Aziz de kapıdadır, o da görür videoyu.

Aziz’i arkadaşı Altan arar, telefon onundur ama arayan Emine, biraz önce dayısına videosu gelen Emine dir. Aziz’e Altan beni korumak isterken vuruldu. Ne olur bana yardım edin der. Aziz de konum atmasını söyler. Hep birlikte Altan ile Emine’yi bulmaya giderler. Ama gittikleri adres de bulamazlar. Kızı ve Altan’ı mekandan uzaklaştırdı adamlar. Yolda da araba değişikliği yaptılar. Emine ayrı gitti, Altan’ı başka bir mekana götürdüler. Adamlar dan biri bu tedavi edilmez ise ölür dedi. Diğeri de bize ne, gel diyerek ayrıldılar ordan. Altan yerde boylu boyunca yatıyor. 

Hasibe ile Feride, yani kızı Feride’nin halası, eşinin kız kardeşi Hasibe’nin evlenmeden önce yakın arkadaşıymış ve resimde olan yıllar önce kaybettiği ama şimdi Abdullah ile yeniden eline geçen kolyesini ona hediye olarak vermiş. Geçmişe gidip o anı yeniden yaşadı Hasibe. O kolyenin sırrı ne? Ve neden yıllar sonra ortaya Abdullah ile çıktı?

Aneta teyze, evine giren hırsızlardan başına aldığı darbe nedeni ile hastanede yatıyor ve Sultan’ı kendi kızı zannediyor.

Feride yi evine bırakan Aziz, birilerini aradı ve ne kadar imkanımız varsa hepsini kullanın ve size göndereceğim konumdan kaçırılan Altan’ı bulun. Kim ne isterse verin, İstanbul’un altını üstüne getirin bana Altan’ı bulun dedi.

Altan’ı ve Emine yi kaçıran Tahsin bey bu kızın kaçırılmasını, o emretti de o kaçırmış. Altan’ın yanında olan Kerem, baygın olan Altan’a, o benim abim, seni sevdiği kadar beni sevmedi diyerek ne kadar kıskandığını dile getirdi. Altan ile Emine aynı sokakta, karşılıklı evlerde tutuluyor.

Satranc-ı urefa yı oynamaya başladı Salih baba, misafirleri de var yanında, çark döndü ve 2 sayısı geldi. Arafa gitti. Bugün bu bölümde Araf konusu işlenecek.

Araf; cennet ile cehennemin arasında bulunan bu yerin ahalisi, cennettekileri, cehennemdekileri görüp, her birini yüzlerinden tanır der üstad. Araf; arada kalmaktır. Karanlıkla-Aydınlığın, Aşk ile Nefretin, Akıl ile Deliliğin, Ölüm ile Yaşamın, Doğru ile Yanlışın, İyi ile Kötünün arasında kalmaktır. Araf da kiler, Cenneti de bilir, Cennettekileri de. Cehennemi de bilir, Cehennemdekileri de. Araf da olmak bilmektir. Hele bir de Araf ehli olduğunu biliyorsan vay haline.

Genç, niye baba? Diye sordu. Salih baba da, bilmemek bazen en güzel hediyedir güzel çocuk. Bilmenin ağırlığıdır kişiyi Araf da bırakan. Bilince anlarsın, anlayınca anlatmak istersin, oysa herkes bilmek istemez. Sonra bu döngüye sıkışıp kalırsın dedi. Abdullah da masanın üstünde duran telefonu aldı ve çıktı. Salih baba devam etti. Araf da olmak ceza mıdır? Mükafat mıdır? Orda olmayan bilemez. Orda olmayı cezalı olanlar, cehennemde olanlar mükafat görür. Mükafatta olanlar, cennet de olanlar ise ceza dedi.

Salih babanın dediğine ek olarak bende diyorum ki, Salih babanın dediği gibi, Araf da kalmak, arada kalmaktır. Cenneti görüp, cennete gidemediği için insanın üzülmesi. Cehennemi görüp, cehenneme girmediği için haline sevinmesidir. Bilmektir. Bildiklerini anlatmak istersin de herkes anlamaz, herkes kaldıramaz. O sebeple bazen bilmemek iyidir. O yüzden insan bazı şeyleri bilmez. Ölüm zamanını bilmediği gibi. Cehennemlik mi? Cennetlik mi? Bilemez.

Yalçın komiser, tek başına bulmakta zorlandı ve Aziz’i arayarak ondan yardım istedi. Aziz’i yanına çağırdı. Aziz de giderken köfte ekmek ve ayran alıp gelmiş çokça, herkese dağıttılar. Yalçın ile Aziz ilk kez ortak bir iş yapacaklar. Buna kendileri de şaşırıyor. Mıstık geldi odaya kalan resimleri verdi. O resimlerden araç bulmaya çalışıyorlar. Mıstık’a köfte ekmek kalmamış, Aziz’e yemeyecekseniz soğumasın dedi. Aziz de al afiyet olsun dedi.

Kerem, Fırat dan yatak odasındaki kasadan dosya almasını istedi. Fırat da gizlice Perihan hanımın odasına girdi. Kasadan dosyayı aldı ve çıktı. Giderken de Perihan hanım gördü. Fırat da Kerem bey gönderdi, odasından bir şeyler istedi dedi öylece yakalanmadan bu işi de bitirdi Fırat. Ve kıza aşık olduğu için abisi ile olan resmini odada görünce öptü.

Hasibe, erkenden evden çıkıp sahile gitti. Yıllar önce, Feride’nin ona hediye ettiği kolyeyi denize attı. Feride’nin hediyesini neden attı? Feride’nin ölümü ile bir bağlantısı var mı ki bu Hasibe’nin? Hatıra olan bir kolyeyi neden atar ki insan? Ve Hasibe istediği kadar atsın o kolyeyi, Salih baba yeniden aynı kolyeyi bir kere daha yapıyor. Nerden bildi ise attığını yenisini yapıyor. Bu kolyenin sırrı çıksın bakalım ortaya neden Hasibe o kolyeden kurtulmaya çalışıyor anlayalım.

Perihan hanıma bir haller olmuş, canım cicimli konuşuyor. Ne olduysa artık? Evdekiler de şaşkın ama mutlular bu duruma. Aziz ve Yalçının telefonuna aynı anda Emine ile Altan’ın resmi geldi. Aziz de tahmin etti bu işi kimin yaptığını.

 Kerem, herkesi bir mekanda topladı. Babasının şaşkınlığı ayrı bir olay. Kerem babasından ayrı iş yapıyor. Telefonlarını aldı. Kimse ulaşamayacak onlara. Önce Emine’nin ve Altan’ın resimlerini gösterdi. Sonra da Emine’yi babasının kaçırdığını, sebebi de abimin yakasından sen düş diye bunu yaptı dedi. Emine’yi babam aldı. Altan’ı da ben aldım. Dün gece babam Altan için bırakın ölsün dedi. Ben abimin yerinde olsam çok kızardım dedi. Aziz de babasına çok kızdı.

Faik bey, Salih babanın dükkanına geldi olanları anlattı. Salih baba düşündü. Olanları o bilmiyordu ama Abdullah dün akşam apar topar çıkmıştı ve hala da dönmemişti. O biliyordu ve o gitti. Faik amca da nereye gittiğini sordu. Salih baba da bilmediğini, hiç de sormadığını söyledi ve olanda hayır vardır diyerek Faik amcayı uğurladı.

Kerem, öyle bir plan yapmış ki, her koşulda o karlı çıkıyor. Altan’ı alması karşılığında, Aziz ile şirkette eşit haklara sahip olmak istiyor. İmzalasınlar diye dosya getirmiş. Babası itibarını kaybetmemek için yüzde onluk hakkını Kerem’e verecekmiş. Aziz’in suyunu içti parasını da öyle yiyecek Allah böyle kardeşten korusun herkesi amin.

Abdullah akşam aldığı telefonu Emine’ye camdan verdi gitti. Altan’ın yerini de biliyor ama adamlar olduğu için yardım edemedi ona. Adamlarda geldi yanına bu deli deyip gittiler. Sizden bin kat daha akıllı Abdullah. Sonra yürüyerek antikacı dükkanına geldi ve koltuğa kadar yardım ile yürüdü ve koltuğa oturup uyudu. Salih baba bitmedi dedi. Emine kurtulmuştu ama Altan yaralıydı onun için bir gözyaşı döktü Abdullah.

Ve Abdullah’ın getirdiği telefonla önce dayısını aradı ulaşamadı. Feride yi aradı. Konuştular ve konum gönderdi. Feride Yalçın ve Aziz’i aradı ama ulaşamadı kendisi taksi ile gitti polis den yardım aldı ve Emine yi kurtardılar. Kerem istediği imzaları iki saat sonra gelerek aldı ama Altan’ın yerini söylemedi. Aziz de çok kızdı. Bildiğin bütün duaları et, et ki Altan’ı bulayım yoksa beni dünyaya getirdiğiniz güne seni pişman edeceğim bu savaşı siz başlattınız dedi.

Emine sağ salim döndü ve Altan’ı götürenlerin plakasını almış onu söyledi. Emine’nin götürüldüğü yerde görülmüş en son oraya ekipler ve Aziz gitti. Aziz Altan’ı buldu ve Altan diye bağırdığında, koltuğunda uyuyan Abdullah uyandı. Üzerine paltosunu almadan, ayağına ayakkabısını giymeden yola düştü.

Aziz Altan’ın arkasından hastaneye giderken yolda kız kardeşini aradı ve Altan’ın köpeğini konağa götürüp bir süre kendisinin bakmasını, çiçekleri sulamasını istedi. Kardeşi de abisini dinledi dediklerini yaptı. Hastaneye vardıklarında Altan’ı hemen ameliyata aldılar.

Salih baba Tekin’i gördü ve içeri alarak dükkanda konuşmaya çalıştı. Bir derdi var Tekin’in çözemedi kaçıyor. Salih baba da yüzleşmelisin dedi. Biraz daha konuştular Tekin gitti. Diğer fani dediği kişi geldi neyi olduğunu sordu. Salih baba da toplu halde imtihandayız dedi.

Bu dünya hayatı imtihan edilmek için var edildi. İnsanlar da öyle. Ölene kadar da bu imtihan devam edecek. Allah imtihandan başarı ile geçenlerden eylesin amin. Altan’ın bulunduğunu ve hastaneye götürüldüğünü öğrendi Salih baba ve hastaneye gitti.

Hastaneye çok kişi geldi. Ama her nedense kaçırılan Emine’nin babası hiç ortalarda görünmedi. Hep annesi vardı. Yalçın’ı arayan, karakola giden, hastaneye giden hep annesi idi. Babası nerde Emine’nin? Kerem de kendince bir aile yemeği tertip etti. Yemeğe annesi, babası, Ceylan, abisi Fırat, Kendisi, Nehir katıldı.

Abdullah da geldi hastaneye, Salih babada, mahallede tanıdık kim var ise hastanedeydi. Aziz’in tanıdığı, Altan’ı tanıyan kimse gelmemişti hastaneye. Ve Abdullah’ın ayaklarında ayakkabı olmadığı için kanlar içerisindeydi. Yerler hep kan oldu. Altan’ın da kalbi durdu. O sesi Abdullah ve Salih baba duydu. Aziz’in Altan diye bağırdığını Abdullah’ın duyup uykusundan uyandığı gibi kalbinin duruşunu belirten makine sesini duyuyordu Abdullah. Doktorlar, hemşireler ameliyathaneye girdiler.

masum 3 eylül
Masum 165. Bölüm Özeti 3 Eylül 2020 Urmila’nın Hayalleri
masum 161. bölüm özeti
Masum 161. Bölüm Özeti 30 Ağustos 2020 Gopi Zorlanıyor
masum 29 ağustos
Masum 160. Bölüm Özeti 29 Ağustos 2020 Süper İkili
masum 157. bölüm özeti
Masum 157. Bölüm Özeti 26 Ağustos 2020 Urmila Evleniyor mu?

“Vuslat Dizisi 8. Bölüm Analizi “Aslı”” üzerine 4 yorum

 1. Hanim abla dedi ki:

  Merhaba Aslıcım.cok teşekkürler.çok haklısın bu dünya hayatı imtihan yeridir.eger insan bu hayatta kötülüklüerle ugraşmayıp iyilik yapmaya çaba göstererek imtihandan başarı ile çıkarsa kıymeti cannet olur.Eger başarmazsa demek ki kendi degerini anlamamıştır ve kendini cannete satmak var iken çok ucuza satmıştır.ne bileyim insanlar bir-birine anlayış gösterseler,yardım etseler,könülleri şad etselerdi ne güzel olurdu.her kese mutluluklar.gorüşürüz.

 2. K.Azeri. dedi ki:

  Iyi geceler Aslim. Te$ekkûr ediyorum canim.Her zamanki gibi çok gûzel.Kerem hakiki bir canavar,onu bu hale Tahsin bey getirdi. $imdi etdiyini bulma zamani. Keremi kendine benzetmi$, ama Kerem ondan beter acimasiz.Aralarinda olanlarin faturasi hep Ferideye kesilecek.Hasibenin bu kolye meselesinde bir $eyler var bakalim nedir?

  1. aslı dedi ki:

   İyi geceler canım, haklısın ama Feride’nin ne suçu var? neden hep bazı faturalar hiç suçu olmayanlara kesilir? kolye de bir sır var?

   1. K.Azeri. dedi ki:

    Gúnaydin Aslim.Evet Feridenin suçu yok,suçu Azizi tanimasi,Keremin de bunu bilmesi.Canim bu çok zaman böyle olur suçu olmayanlara faturalar kesilir. Kolyeni yeniden görûrken Hasibenin halini merak ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.