Vuslat Dizisi 6. Bölüm Analizi “Aslı”

Burak 15 Şub 2019 Analiz Vuslat  0

Aziz Kerem’in kullandığı Fırat’ı çantayı teslim edemeden durdurdu. Elinden çantayı aldı ve Fırat’ı arabaya bindirerek ablası ile buluşmasını sağlamak için açık bir alana götürdü. Yolda da çantayı fırlatıp attı. Gittikleri mekana Feride Kerem ile geldi. Polisler de gelince Fırat kaçtı. Polisler de gitti. Aziz ile Kerem karşı karşıya kaldılar. Geçmişin acı gerçekleri ile yüzleşen Aziz Fırat’ın neden Kerem ile birlikte olduğunu anladı.

Aziz’in bir erkek kardeşi daha vardı Kerem ile yaşıt. Çocukken birlikte Kerem ile Fırat oynarlarken topları kuyuya düşmüş ve almak isterlerken Kerem ve Fırat kuyuda asılı kalmıştı. Aziz de abileri olarak onlara yardıma koşmuş ama her ikisini de aynı anda tutamamış Fırat elleri arasından kayarak kuyuya düşmüştü. Kerem’i kurtaran Aziz ve ailesi için o günden sonra hiçbir şey eskisi gibi olmadı. Kerem küçük bir çocuktu ölümle o zaman birebir karşılaşmış yaşamıştı. Aile ise hep Kerem’i suçlamış o olmasaydı belki şimdi Fırat hayatta olacaktı diyerek büyük bir psikolojik baskı ile Kerem’i yanlarına alarak büyütmüşler.

Şimdi anlaşılıyor ki Aziz’in annesi neden Kerem’i sevmiyor, istemiyor? Ve anlaşılıyor ki Kerem bugün neden bu kadar öfkeli hayata karşı? şimdi daha net anlaşılıyor. Kerem çocukluğunda yaşadığı o acı günden sonra hep bir baskı ile büyümüş, suçlanmış. Kendisinin de dediği gibi Fırat ile o gün o kuyuya düşmese de, gördüğü baskılı büyüme evresi nedeni ile o kuyuya düşmüş gibi o kuyudan hiç çıkamamış Kerem. Kısacası Kerem’in bugün bu halde olma sebebi, istenilmeyen, sevilmeyen bir çocuk olarak büyümesi. Oysa Kerem’in hiçbir suçu yoktu. Hiçbir insan durduk yere suçlu, öfkeli bir birey olmaz. Bu gün Kerem suçlu konumdaysa, öfkeli ise çocukluğunda yaşadığı o olay sonrası gördüğü muamele, istenilmemesi.Kerem bugün Aziz’e ben kötüyüm, kötü olan benim, ben psikopatım, peki bu durumda şu iyiler siz mi oluyorsunuz? dedi ağlayarak ve arkasını dönüp gitti. Kerem çocukluğunun, gençliğinin, delikanlılık evresinin nasıl zor geçtiğini sadece bu iki cümlesi ile özetlemiş oldu. Bir ömür boyunca o olaydan sonra Kerem hep kötü, psikopat olarak görülmüş. Oysa Kerem’in hiçbir suçu yoktu bu olayda daha küçük bir çocuktu top oynarken top kuyuya düşmüş ve almak isterken asılı kalmışlardı. Fırat düşmüş Kerem düşmemiş hayatta kalmıştı. Buna hayatta kalmak denirse.

Fırat, polis sirenin sesini duyunca kaçmıştı yol boyunca yürüyen Fırat, Aziz’in arabadan attığı çantayı buldu içindeki dosyaları aldı. Kerem de arabası ile o yoldan geçerken Fırat’ı gördü aldı. Dosyalar tam gibi görünse de önemli olan siyah dosya yok. O siyah dosya Abdullah tarafından alındı ve Salih babanın dükkanında kilitli dolaba kondu. Acaba O siyah dosyanın içinde ne vardı?

Olaylar olaylar. Perihan hanım Kerem’in Fırat’ı eve getirdiği gece ismini duymuş ve bu ismi yıllardır evin içinde duymadığı için fena olmuştu. Bir süre dayansa da daha fazla dayanamamış ve odasında fenalaşıp bayıldı ve kızı Sultan tarafından bulunan Perihan hanım hastanede tedavisini olup eve geri geldi. Fırat öldükten sonra hastalanan Perihan hanımın bu hastalığını evde birkaç kişi biliyor oğlu, kızı bilmiyor. Taburcu olmadan önce babası Aziz ile konuşup annesinin hastalığını, nasıl olduğunu, Aziz’e anlattı.

Salih babanın dükkanına yeni eşyalar gelecek, gençler den yardım isteyen Salih baba eşyaları beklerken, eşyalar geldi ve bir eşyanın içinden bir kitap düştü onu Abdullah gördü ve aldı. Feride’nin kız kardeşi de ablasının yeni iş yerine gitti ve orada Aziz’in eski sekreteri ile karşılaştı konuştular. Kendisini sevdiren bayan Feride’nin kız kardeşini babasının dükkanına kadar arabası ile bıraktı. Kardeşi okulda bir arkadaşını dövmüş. Evdeki yaşanan zor zamanlar çocuğun ruh halini etkiledi ve okula yansıdı.

Salih babanın dükkanına gelen eşyalar onun geçmişi ile ilgili. Anıları, hatıraları var her bir eşyada. Vitrin olarak kullanılan dolabın kapağını açtı ve kokusunu içine çekti. Geçmişten gelen ve hiç unutulmayan o koku. Mum dibini aydınlatmıyormuş dedi içinden.

Aziz arkadaşı, dert ortağı ile Fırat’ı nasıl Kerem’in elinden kurtarırız diye konuşup düşündüler. Aziz, insanların yeri belli olsa da aslında orada değildir dedi. Çok da doğru söyledi Aziz. İşitmek başka, duymak başkadır. Sesini işittirmek değil. Kalben duyurmak istiyor Aziz. Aziz Fırat’ın gönlünü kazanmak ve ona gerçekten ulaşmak düştüğü kör kuyudan kurtarmak istiyor. Zamanın da gerçekten kuyuya düşen kendi öz kardeşini kurtaramayan Aziz, şimdi Fırat’a kalben ulaşarak onun gönlünü feth ederek Kerem ve daha önceki arkadaşlarından dolayı düştüğü kör kuyudan Fırat’ı kurtarmak istiyor Aziz.

Kerem de Feride ile konuşarak Aziz’i kötüledi. Feride de Kerem’e inandı. Ahhhhhhh. Bu insanların birbirini kötülemesi neden olur? Kıskandıkları için, iyiliklerini istemedikleri için. Bu dünya sana da yeter, ona da kardeş kardeş yaşasanız kıskanmasanız ama yok olmaz. Haklı hakkını savunmak zorunda Aziz haklı burada Fırat’a iyilik yapmak istiyor, yapıyor ama kötü yapıyor gibi gösteriliyor. Kötü Aziz oluyor ama Aziz kötü biri değil ama herkes onu kötü biliyor. İyi olduğu ne zaman anlaşılacak Aziz’in?

Salih baba yeni gelen eşyalardan birinden ona ait birikmiş gazete, dergi, artık geçmişe ait ne varsa biriktirilmiş onları çıkardı ve herşeyin bir zamanı varmış dedi.

Evet her şeyin bir zamanı var. Güneş zamanın da doğar, ay zamanında. Dünya zamanında hareketini tamamlar, günler, aylar, yıllar birbirini kovalar. Ömür biter. Bir ömür biterken yeni bir bebek doğar. Zamanı vardır gelmenin de, gitmenin de. Yemenin de, içmenin de. Bir ömür tükenip biterken zaman su gibi akıp gider. Yaşarken en çok da zamanın ve sağlığın kıymeti bilinmez. Ne zaman kaybettin elinden gitti, işte o zaman kıymete biner. Sahipken değeri olmayanın, yokken kıymetli olması ne işe yarar?

Salih baba geçmişi, anıları, bir bir sobaya atıyor. Yapma Salih baba yapma. Onlar senin gençliğin, anıların, hayatın, geçmişin. Ellerinin arasından, kayıp giden gençliğin. Anıların. Hayallerin, umutların. Tüm birikimin. Yıllarca sakladığın hatıraların hepsi şimdi bir alev topunda yandı bitti kül oldu.    

Hasibe ye ne demeli? Para dedin mi akan sular durur Hasibe için. Tokat atıp istemediği Feride için, küçük kızı işini değiştirdiğini ve senin Fırat dan istediğin son model sıfır arabayı kapının önüne helal para ile Feride çeker deyince, Hasibe için işler değişti. Feride eve gelince ona çok iyi davranmaya başladı. El bebek gül bebek oldu Feride. Para sen neymişsin sen. Varlığın bir dert, yokluğun yara.

Feride kardeşini psikoloğa götürmek istedi. Hasibe o parayı bana verin ben hallederim dedi. Ev tadilatını hallettiği gibi halledecek herhalde? Hasibe Feride ile başbaşa kaldı ve Feride ye vurduğundan bahsederken, Faik bey duydu ve evde kızılca kıyamet koptu. Faik bey eşine çok kızdı.

Salih babanın sakladığı ve yıllar sonra imha edip yok ettiği geçmişinden geride kalan bir dergi ve içindeki yazıyı Abdullah, Aziz’e Nehir’in arabası ile taaa köşke kadar ulaşmasını sağladı. Aziz Nehir’in arabasından düşen dergiyi aldı açılan sayfada Salih babanın doktor olduğuna dair bilgiler vardı. Aziz çok şaşırdı. Belki de yıllar öncesinden bu ismi tanıyordu Aziz. Antikacı dükkanına gitti. Konuşmak istiyor ama içeri giremiyordu. Salih baba ile Abdullah çıktılar. Salih baba içeri buyur etti Aziz’i dolap da yemek olduğunu söyledi.

Salih baba Abdullah ile karşı dükkana geçtiler. Orada satraç oyununa kaldıkları yerden devam ettiler. Bu kez Endişeye geldi. Endişeyi açıkladı Salih baba.

 Endişe; başka bir değişle Vesvese dedi ve açıkladı. Eksik yaptığını, yetemediklerini düşünüp hapsolup kalmaktır geçmiş zamanın çaresizliğine. Yetersiz olduğunu düşünüp kalbinin sıkışıp kalmasıdır ki, seni uyutmaz, yedirmez, içirmez. Yüreğinin daralması, daraldıkça dağlanması, dağlandıkça yanması, yandıkça taşlaşmasıdır. Beslediğin tüm güzel ümitlerinin döküldüğünü izlerken hatayı dönüp dönüp kendinde aramandır. Kendi kuyuna düşmektir. Bu vesvese ile kendini kendi karanlığına hapsetmektir. Kaybolduğunu, düştüğünü, sadece kendin bilirsin, sesini senden başkası duymaz. Kendi kuyuna düşmek, kendini varlığınla varlığında yok etmektir.

Zaten oradaysan kaybolduğun bilinmez. Kaybolduğun bilinmez ise, arayanın olmaz. Aranmaz isen bulunamazsın dedi ve bu endişe de böyle tamamlandı.

Bu endişeyi Salih baba anlatırken, Faik bey evinden uzak iş yerinde elinde resim geçmişe gidip geldi. Sultan’ın annesi de aynı şekilde o da aynen elinde resim geçmişe gidip geldi. Feride kuruyan çiçeği başında ağlarken, Aziz de Antikacı dükkanın da uyuya kaldı ve rüyasında kuyuya düştü. Onu o kuyudan kurtaracak olan broştu yakaladığında halat oluyordu yukardan sarkan, bıraktığında broş. Uyandığında Abdullah eline bir su bardağı çay aldı ve dükkana geri gitti. Salih baba da onunla birlikte gitti. Aziz uyanmış ve gördüğü rüyanın etkisinde kalmıştı. Abdullah çayın yanında ekmek arası da verdi. Aziz eyvallah diyerek aldı ve yedi, içti. Sonra da gitmek istedi. Salih baba Aziz’i durdurdu ve avucuna rüyasında gördüğü broşu bırakarak sahibi senden alacak dedi. Aziz çok şaşırdı. Sonra da Aziz’e kapıyı açarak uğurladı. Arkasından yolun çok zor, sarp, selamet de kal inşallah dedi.

İçeri girip masanın üzerinde geçmişte yazısının çıktığı dergiyi görünce de çok şaşırdı Salih baba. Öyle yakmakla, yok edilemediğini görmüş oldu.

Aziz de devrem dediği arkadaşının yanına gitti ve broşu gösterdi. Aklında cevapsız bir sürü soru var Aziz’in. Broşu kendince değerlendiren Aziz’in arkadaşı içeri giderek bir vazo getirdi ve Aziz’e vazoyu değerlendirmesini söyledi. Aziz de eski, değersiz, deyince annesinden, bahçeden, çocukluğundan bahsederek o vazonun onun için ne kadar değerli olduğundan bahsetti.

Aziz’in arkadaşı burada çok güzel bir hayat dersi verdi. Birileri için önemsiz, değersiz gibi görünen her şey, bir başkası için çok değerli, çok kıymetli. Bir vazo diye düşünülen, değersiz gibi görülen bir vazo ama o annesi, anıları, çocukluğu, geçmişi, bahçedeki çiçeklerin kokusu o vazo ve bu anıların değeri para ile ölçülemeyecek kadar kıymetli. Paha biçilemez.

Ceylan, Feride ablası ile her zamankinden farklı bir şekilde konuştu. Feride de buna çok üzüldü. Ceylan kendisine iş bakıyor. Hem okuyacak, hem de çalışacakmış. Şirkette işler pek de iyi değil. Hazır giyimin başında olan Kerem işleri yine bozmuş. Aziz de toplantı yaparak Kerem’i hazır giyimin başından alacak ve Feride ile yeni bir ekip kuracak.

Fırat ise konakta ve Sultan, babası ve annesi ile aynı masada yemek yemek üzereler. Bu olsa nasıl olur diye arkadaşlarla konuşmuştuk. Oldu J

Aziz, şirkette Feride ile tasarımlara bakarken, broşu düşürdü Aziz Feride gördü ve bu benim broşum nasıl elinize geçti diye sordu. Aziz çok şaşırdı. Rüyasında gördüğü, Salih babanın verdiği ve sahibi senden alacak dediği broşun sahibi Feride çıktı.

masum 3 eylül
Masum 165. Bölüm Özeti 3 Eylül 2020 Urmila’nın Hayalleri
masum 161. bölüm özeti
Masum 161. Bölüm Özeti 30 Ağustos 2020 Gopi Zorlanıyor
masum 29 ağustos
Masum 160. Bölüm Özeti 29 Ağustos 2020 Süper İkili
masum 157. bölüm özeti
Masum 157. Bölüm Özeti 26 Ağustos 2020 Urmila Evleniyor mu?

“Vuslat Dizisi 6. Bölüm Analizi “Aslı”” üzerine 23 yorum

 1. K.Azeri. dedi ki:

  Merhaba canlarim.Iyimisiniz?

 2. H.abla dedi ki:

  Merhaba nasılsınız kızlar.yazıların itme sebebini bilen varmı? Yazılsa da bılsek. yoksa yinemi filtre. SAK-ta bir cevap bulamadım.belki burda olur dedim.inşallah.

  1. aslı dedi ki:

   Merhaba ablacım, çok şükür. Sen nasılsın? zamanla düzelir ablacım. buradan devam edelim şimdilik.

 3. K.A dedi ki:

  Hayirli ak$amlar.Ablacim nasilsiniz?SAK-in yeni 40 analizi gelmi$, okudunuzmu?

 4. Hanim abla dedi ki:

  Merhaba arkadaşlar.Aslıcım teşekkürler analiz için.gerçekten çok güzel. Aslıcım dogru diyorsun her şeyin bir zamanı var.Zamansızlık eziyyetverici.zamansız gelmek zamansız gitmek gibi. ama hayatta her şey nisbi.Azizin arkadaşı için çok degerli olan vazonun Aziz için degersiz oldugu gibi.Birini mutlu eden bir şey başka birini mutsuz ede biliyor mesela. Aslıcım Feridenin Salih baba ile bir bagı ola bilirmi? Dizi sırlarla dolu.İnşallah bir gün açılır.Tekrar teşekkür ederim Aslıcım.hoşca kal güzel kızım.

  1. aslı dedi ki:

   Söylediklerinde haklısın ablacım, her şey nasip, kısmet. Salih baba doktormuş, belki de Feride’nin annesinin bir hastalığı vardı çare olamadı. Belki de Feride’nin annesini seviyordu Salih baba bilemiyorum sadece fikir yürütüyorum izleyip göreceğiz. Ama Salih babanın ve Abdullah’ın olacakları önceden bilmesi ve ona göre hareket etmesi kalp gözlerinin açık olduğunu gösteriyor. onlar dünya gözü ile değil, kalp gözleri ile görüyorlar bana göre öyle.

 5. K.A dedi ki:

  Iyi geceler arkada$lar.Allah rahatlik versin. Görû$ûrüz in$allah.

 6. K.Azeri. dedi ki:

  Te$ekkúr ediyorum.Sabr et Gûzel kiz,zamanla her $ey dûzelecek.

 7. güzel kiz dedi ki:

  merhaba meleym iyi diyelim iyi olsun sen nasilsin evet yene izin vermiyor bazen telfonu bile vermyor

 8. güzel kız dedi ki:

  merhaba k azeri tesekur ederm siz nasilsniz

 9. K.Azeri. dedi ki:

  Merhaba.Ho$ geldin Güzel kiz. Nasilsin?

 10. guzel kiz dedi ki:

  merhaba hanim abla tesekur ederim siz naslsiniz

 11. Hanim abla dedi ki:

  Merhaba hoş geldin Güzel kız, nasılsın?

 12. güzel kız dedi ki:

  merhaba arkadaslar ve iyi yurekli meleyim nasilsin seni okadar cok ozledimlki bilyorsun yazamyorum gecdə olsa senin ucun firsat bulup yazyorum ban kusme tamami bide hep burda ol lutfen senin adini gormek bile bana yetyor seni senden cok seven kendine iyi bak hosca kal

  1. aslı dedi ki:

   Merhaba iyi akşamlar hoş geldin Güzel kız, görüşmeyeli nasılsın? eşin hala izin vermiyor mu? ben elimden geldiğince buradayım. Sen şimdi geldin ama gidince kim bilir bir daha ne zaman geleceksin?

 13. K.Azeri. dedi ki:

  Hayirli gûnler.Aslicim Firatin Perihanla bir sofrada olmasi konusunu biz konu$mu$duk, ne olur deye,ama Firatin geli$i durumlari deyi$e bilir. Kendi Firatinin yerine koya bilirmi Perihan hanim.ne dersin?Azizin i$i çok zor,hayla yolun ba$inda.Salih baba geçmi$i yandirmakla yok etmenin mûmkûn olmadigini bir daha göstermi$ oldu.

  1. aslı dedi ki:

   Hayırlı akşamlar canım, evet konuşmuştuk ve oldu. Aynı masada oturdular. Fırat ismini duyunca fenalaşan Perihan Hab-nım oğlu yerine Fırat’ı koyar mı? Fırat kendisini sevdirirse neden olmasın. Geçmiş yaşandı anılarda kaldı. kimseler görmeden yok etmeye çalıştı ama olmadı. Aynen senin dediğin gibi canım.

 14. aslı dedi ki:

  Hayırlı akşamlar Kamilecim, çok şükür iyiyim canım. Anarnemin işleri bitti şimdilik 3 ay sonra kontrole gidecek tabi birileri engel olmaz ise. Bana gelince benim pazartesi dr. randevum var. hayat böyle devam canım.
  Aklına takılan bir şeyler olursa sakın çekinme sor. Bilgim dahilinde olan bir konu ise yardımcı olmaya çalışırım. Sende bir haller var dememin sebebi de Fırat Aziz’in kardeşi ama sen abisi dedin. Feride nin de kardeşi. Yani senin kafan dalgın aynı bir zamanlar benim olduğum gibi. seni anlıyorum o yüzden dedim canım.

  1. K.Azeri. dedi ki:

   Gúnaydin Aslicim.Iyi ol,mutlu ol canim benim.Çok $ûkúrler olsun.Sana zaten yaki$an budur. Bana da herden”bir haller olmasinmi”? Ne diyorsun?Hayat i$te,bir öyle biir böyle geçib gediyor. Te$ekkúr ediyorum canim benim.Seni çok seviyorum.

   1. aslı dedi ki:

    Hayırlı akşamlar canım. İnsanız elbet başımıza her şey gelebilir. Sende hep mutlu ol, sağlıklı ol inşallah. Bende seni seviyorum canım.

 15. K.Azeri. dedi ki:

  Hayirli ak$amlar Aslim. Te$ekkúr ediyorum,bu analiz bana ilac gibi geldi.Ellerine saglik canim.Haklisin Keremin böyle olma sebebi ailenin baskisi,ama Firatin dû$mesi onun suçu deyil.Aziz o yûzden de Firati kurtarmak istiyor,belki az da olsa rahatlar. Abisini kurtaramadi Feridenin abisini kurtarir. Kerem de piskolojik baskinin acisini Azizden çikartir,bu çok kötû.Azizin babasi belki de o yûzden Keremi cani haline getirdi.

  1. aslı dedi ki:

   Hayırlı akşamlar canım. Hayırdır? iyi misin? yazdıklarında haklısın. Ama sende bir şeyler var elimden gelen bir şey ise yardımcı olmak isterim canım.

   1. K.Azeri. dedi ki:

    Hayirli ak$amlar.Rahatsiz olma canim,sen zaten elinden geleni en iyi $ekilde yapiyorsun.Çok sag ol canim benim. Sen nasilsin, hastahane i$lerin bitdimi? Iyi geceler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir