Vuslat Dizisi 5. Bölüm Analizi “Aslı”

Burak 06 Şub 2019 Analiz Vuslat  0

Feride kardeşi Fırat ile konuşmak için gittiği mekan da kardeşinin ağır sözleri ile karşı karşıya kaldı. Fırat Feride ye sen benim öz ablam değilsin karışma dedi ve kovdu. Feride yeni hastaneden çıkmıştı. Aziz ile çalıştığını bilmeden yeni girdiği iş yerinde şirket toplantısı için gittiği mekan çıkışında iki kurşunla vurulmuş ancak, Salih babanın Feride’nin göğsüne taktığı broş ile ölümden dönmüştü Feride. Onun da etkisi ile işittiği sözlerinde ağırlığı ile ayakta durmaya takati kalmayan Feride otel çıkışı kapının önünde bayıldı.

Fırat söylediklerine pişman olmuş arkasından gelmişti ablasının bayıldığını gördü ama Kerem onu Feride ye yaklaştırmadan otele geri götürdü. Aziz ve polis arkadaşı da geldi. Aziz kucakladığı gibi Feride yi araca aldı kardeşi  Sultan da vardı araçta hastaneye götürecekti ama yolda Meczup Abdullah aracın yolunu kesti. Hastaneye gitmelerini istemiyordu antikacı dükkanına gittiler hep birlikte.

Yolda Fırat ablası Feride yi aradı özür diledi.  Kerem de Fırat’ı Sultan’ın şoförlüğünü Fırat yapsın diye konağa götürdü. Kerem kendi işlerini Fırat’a yaptıracak. Kerem Fırat’ı evde babası ile ve evde görevli Gülten hanımla tanıştırdı. İlk başta sıradan biri gibi görülen Fırat’ın ismini öğrenince Gülten hanım elindeki tepsiyi düşürdü. Baba da çok şaşırdı. Kerem kardeşim gibi diye tanıştırmıştı. Kerem o ailenin gerçek çocuğu değildi. Anne ve babası öldü diye biliyorduk biz. Gülten’in ve babanın bu kadar şaşırması Fırat isminden bu kadar etkilenmeleri pek hayra alamet değil.

En ağır darbeyi Feride’nin babası aldı. Önce dükkanını kaybetti. Çıkan yangın ile küle dönen dükkan ve içindeki anılar eşyalar ile yok olup gitti. Anılar sadece yüreğinde ve aklında kalırken, şimdi de oturduğu ev, eşyalar, anılar eşi Hasibe tarafından yok edildi. Önce dükkan sonra ev. Faik amcanın geçmişe ait güzel anıları bir bir yok edildi. Kıskanç, paragöz Hasibe yüzünden. Faik amca onca borcun altından nasıl kalkarım diye düşünürken onu ayakta tutan anıları, eşyaları ona sorulmadan evden yok edilmişti.

Aziz arabası ile Meczup Abdulah’ı ve Feride’yi Antikacı dükkanına bıraktı. İçeri girmesine Yalçın müsaade etmeyince Salih baba bırak onlar misafirlerimiz diyerek içeri buyur etti. Aziz girmek istemeyince de Salih baba cevaplar soruların içinde gizlidir evlat, sorulardan kaçarak cevapları nasıl bulacaksın? dedi.

Salih baba haklıydı. Bir soru varsa kafanda cevabını bulmak istiyorsan soracaksın. Cevap ancak o şekilde bulunur. Soruyu sormaz kaçarsan cevabı da bulamazsın. Kimse senin aklında olan soruları bilemez, istisnalar Meczup Abdullah gibi, Salih baba gibi olan özel kişiler hariç.

Salih baba öngörülü biri olduğu için birde olacakları önceden hissettiği için Meczup Abdullah’ın aracı durudurması gibi ki o aracı boşuna durdurmadı. Yemeği de kişi sayısına göre hazırladı Salih baba ve Sultan nerden bildiniz diye şaşırdı. Abdullah Sultan’ın yanına oturdu ve kalplerde olanı Allah bilir dedi.

Eyvallah. Allah şah damarımızdan bile daha yakın bizlere. Aklımızdan, kalbimizden, yüreğimizden neler geçiyor elbet Allah biliyor. İnsan istediği kadar yüreğinden geçenleri kimi zaman söylemese ve dili başka,  yüreği başka söylese de elbet en doğrusunu hakikati Allah bilmekte. Bazen de kalpten kalbe giden bir yol vardır ve iki kalp bu yolda bir ise birbirlerini anlamakta, hissetmektedir. Bunu kelimeler ile anlatması zor. Yaşamak gerek.

Ve Salih baba bir tencere bulgur pilavı pişirmiş, yanında ayran ikram edecek bunu da Aziz den servis etmesini istedi. Aziz karşı koymadı. Kardeşi Sultan abisinin bunu yapmasına çok şaşırdı. Şaşırması normal. Sultan gibi hizmetkarları vardı ve hep hizmet ediliyor, hizmet etmiyordu Aziz. Amma velakin bu yola girmiş ise bir insan sultan da olsa hizmet edecek hem de hiç karşı koymadan bu yol öyle bir yol işte. Aziz de bu yola girmiş birisi olarak hizmet etmekte bir sakınca görmedi çünkü nefsine henüz yenilmedi Aziz.

Hasibe hanım, eşine yeni evi gösterdi gezdirdi ama Faik amca o evde kendisinde ait hiçbir iz, eşya göremedi. Tüm eşyalar değişmişti misafir gelmiş gibi hissediyordu o evde kendi Faik amca ve Sen bu evden beni silmişsin Hasibe ben burada nasıl yaşarım söyle diye cevap verdi. Yaşayamazdı o evde Faik amca o yüzden de ayrıldı gitti.

Salih baba Azize yasemin çiçeği hediye etti. İlk başta otelde kaldığı için kabul etmek istemedi Aziz ama sonra aldı. Nede olsa ona ait olan ve kendisini ait hissettiği kök salacağı bir yer evi yoktu Aziz’in. Korkuyordu ama asker arkadaşını da kıskanıyordu. Yasemin çiçeğinin Kökleri sağlam, cılız göründüğüne bakma, sen vazgeçmezsen o da vazgeçmez dedi Salih baba. Bir çiçek ile hayata bağladı Aziz’i Salih baba. Ait olma duygusu, benim diyebileceği, bakacağı bir çiçeği var artık Aziz’in.

Yalçın, Feride ile konuştu ve Aziz’in işlediği cinayetlerden haberdar oldu.  Yalçın Aziz’i hapse koymak için elinden geleni yapacak.

Feride babasını aradı ve kahvede buldu. Salih baba ile gözgöze geldiler Salih baba burada kalsın gelme diye işaret verdi Feride de gitti. Fırat Sultan ile karşılaştı evin bahçesinde ve eli ayağı birbirine dolandı ne yapacağını bilemedi.

Salih baba ve etrafındaki yakınları kahvede oturuyorlar yine satranç oynayacaklar. O esnada Faik amca da girdi ve girerken Abdullah’ın ona verdiği broşu düşürdü. Abdullah broşu aldı ve oradan ayrıldı.

Çark döndü 3 sayısı geldi. Öncesinde Cehennemdi oradan Hasrete geçildi. Salih baba Hasreti açıkladı.

Hasret… Sahip olamadığın şeyler için üzülmendir. Belki elinden kaçırdıklarındır. Belki de yoksun bırakıldığındır. Bizzat aşkın kendisine aşıksındır. Ama bilmezsin neyin eksik olduğunu. Diğer tüm eksiklikleri aşk sanırsın. Hasret çekersin. Aslında hasretliğin aşkadır.

Ait olmamaktır hasret, kendini olduğun yerde yabancı hissetmek, iliştirilmiş hissetmektir. İçindeki boşluğu hissedip doldurmaya çalışmaktır ama neye hasret olduğunu bilmez isen o boşluk dolmaz. Boşluğundan kaçıp bir gülümsemeye sığınırsın, bir söz belki bir nebze dindirir yüreğindeki o bitmez tükenmez sızıyı. Hasretini çektiğin o an senin o içindeki ateşi bir nebzede olsa söndürüverir. Yakmaktan yıkmaktan vazgeçersin.

Hasretliğini çektiğimiz şeye kavuşmak için değil midir bütün bu savaşımız? Neyin boşluğu var ise içimizde orayı doldurmak için.  

Hasret, sahip olup da kaybettiklerinedir en çok. Diye açıkladı Salih baba Hasreti.

Sonra da dışarda soğukta babasını bekleyen Feride yi içeri aldılar. Herkes dağıldı baba kız konuştular.

Bende Aslı olarak diyorum ki,

Hasret duyduklarımız, en çok sevdiklerimizdir. En yakının en uzak olduğu zamanlarda duyulan Hasret çaresiz kalmaktır. El diyarlarında gurbette tek kalmaktır hasret. Bir yudum suya, bir karış toprağa hasret kalır insan yaban ellerde. Bir tatlı dile, bir güler yüze, bir hoş sohbete hasret kalır insan. Yeri dolmaz hiçbir şeyin, ne gidenin nede yok olup bitenin. Ne gecenin yeri dolar nede gündüzün. Uykuya hasret gözler, hep sevdiğini özler. Yolunu gözler.

Elindekinin kıymetini onu kaybedince anlar insan, sahipken değerli değildir.  Sahip olduklarımızı düşünmez, sahip olmadıklarımızı düşünerek hayatı dar ederiz kendimize, azla yetinmeyip daha çoğunu ister, bunun için elden geleni yaparız. 

Feride elinden geleni yapsa da üvey annesine bir türlü yaranamaz. Kocasını evden kaçıran Hasibe, şimdi de Feride ye sen benim kızım değilsin diyerek tokat atar ve onu da evden kovar. Feride ağlayarak evden çıkar. Çalıştığı şirkete gider. Evdeki yaşadığı zorluklar yetmezmiş gibi birde şirkette istenmeyen biri olarak görülür ve giydiği kıyafetin bir tasarımcıya yakışmadığı uyarısını alır. Bu uyarıyı yapan Feride yi ilk günden kıskanan Nehir dir. Aziz de bu konuşulanları duyar ve duruma müdahale eder.

Faik beyin terzi dükkanını yeniden kullanılır hale getiren mahalle halkı el birliği ile çok büyük bir iş başardı. Yangından çıkan dükkanı temizlediler, eşyaları yeniden yerleştirdiler artık eski dükkan kadar içinde anıları olmasa da iş yapar halde dükkan.

Feride Aziz ile Kerem’in kapalı kapılar ardındaki konuşmalarını duydu ve yanlış anladı. Zaten Aziz’e cephe alan Feride bu duydukları ile Fırat’a Aziz’in zarar vereceğini düşünmekte. Oysa Aziz Fırat’ı korumak için elinden geleni yapmakta. Kerem Fırat’a zarar verecek olan kişi ama Feride bunu bilmediği için Kerem den yardım istedi. Yalçın takip ediyordu onları, Kerem görev vermiş ve Fırat bir çantayı teslim edecekti o çanta içinde ne olduğu bilinmiyor ama herkes o çantanın peşinde.

Feride’nin hayatını kurtaran broşu tamir eden Salih baba onu özel kutusunun içine büyük bir itina ile koydu.  O kutuda bir resim vardı Faik beyin kız kardeşi Feride ye aitti bu resim ve 1988 de abisine gönderilmişti. Peki ama neden Salih baba da bu resim? Ve o broş. Yoksa Salih baba Feride yi sevmiş ve ona o broşu hediye mi etmişti? Yoksa Salih babanın eşi miydi ve bir sebepten ölmüş ve şuan hayatta değil mi? Bilinmez ancak Salih baba için önemli özel biri ki resmi ve broşu saklıyor.

Kerem Fırat’a görev verdi çantayı teslim edecek ama peşinde ki adamları atlatmasını söyledi. Fırat izini kaybettirdi Aziz devreye girdi ve Kerem’in odasında adres aradı. Kerem adresleri hep not edermiş. Bu sayede nerde olduğunu öğrenen Aziz kendisi o adrese gitti. Fırat da gelmişti. Yalçın da oradaydı. Aziz Fırat dan çantayı zorla aldı ve arabasına zorla bindirip Fırat’ı büyük bir beladan kurtardı yolda da çantayı arabadan attı Aziz. Yalçın bunu yanlış anladı. Feride de arayınca Aziz’in Fırat’ı kaçırdığını söyledi. Feride de duydukları karşısında şok olup hemen Kerem den yardım istedi. Kerem ile adrese gittiler.

Aziz’in araba ile giderken camdan attığı o çantanın içindeki siyah dosyayı meczup Abdullah aldı ve Salih babaya teslim etti. Salih baba da o dosyayı aldı açtı baktı demek döngü de başladı dedi ve hayırla tamamlansın inşallah dedi ve siyah dosyayı kasaya koydu acaba o dosyada ne vardı?

Aziz arabası ile açık bir alana geldi Feride yi kardeşi ile buluşturacaktı konum atmıştı ama Feride hem Kerem’e hem de Yalçın’a konum bilgilerini verince, mekana da Kerem ile gidince polisler de geldi oldukça kalabalık karşısında Aziz boynunu büktü böyle hayal etmemişti. 

Ve konakta da Perihan hanım fenalaştı odasında nefes almakta zorlanıyor bayıldı. evde çalışanını doktoruna göndermiş doktordan bir hediye paketi alıp gelmişti ama kimse o kutuyu açmadı. Anlaşılan Perihan hanımın bir hastalığı var ve ev halkı bunu bilmiyor. bilse kutuyu açar yardım ederlerdi. o kutunun içinde Perihan hanımın nefes almasını kolaylaştıracak bir ilaç olmalı.

masum 3 eylül
Masum 165. Bölüm Özeti 3 Eylül 2020 Urmila’nın Hayalleri
masum 161. bölüm özeti
Masum 161. Bölüm Özeti 30 Ağustos 2020 Gopi Zorlanıyor
masum 29 ağustos
Masum 160. Bölüm Özeti 29 Ağustos 2020 Süper İkili
masum 157. bölüm özeti
Masum 157. Bölüm Özeti 26 Ağustos 2020 Urmila Evleniyor mu?

“Vuslat Dizisi 5. Bölüm Analizi “Aslı”” üzerine 29 yorum

 1. K.Azeri. dedi ki:

  Merhaba. Hayirli cumalar arkada$lar. Evet ablacim,tam dogru.Tûm dualar kabul olsun in$allah.

 2. Hanım abla dedi ki:

  Yürüdüyün yol ne kadar dikənli olursa olsun, sonundakı gülün kokusunu duyabiliyorsan devam et.
  Bir yanı nasip, bir yanı rüya
  Böyle bir şeydir dünya.
  Bir yanı umut,bir yanı Dua.
  Hayırlı cumalar.

  1. aslı dedi ki:

   Hayırlı akşamlar ablacım, nede güzel yazmışsın ablacım. dua edip umut etmekten başka bir şey gelmiyor elden tabi çaba gösteriyoruz o ayrı tabi. gülü de görebilsek, kokusunu da duyabilsek ne güzel olur.

   1. K.Azeri. dedi ki:

    Iyi ak$amlar Aslim. In$allah o gúlû de göreceksin canim benim.

 3. Hanım abla dedi ki:

  Merhaba Allah rahatlık versin.

  1. Aslı dedi ki:

   Amin inşallah ablacım hayırlı geceler tatlı rüyalar.

 4. aslı dedi ki:

  Herkese iyi geceler tatlı rüyalar arkadaşlar.

 5. K.Azeri. dedi ki:

  Evet haklisin Gözelim,in$allah iyiler,gelirler.Iyi geceler.

 6. Gozel dedi ki:

  Hayirli akşamlar canlarym kimse gelmemiş bu gun Kamili ablam ikimiz gelmişis gelinya burasy cok sessiz ozledim hepinizi

 7. K.Azeri. dedi ki:

  Hayirli gûnler arkada$lar. Gözelim,hep iyi olun in$allah. Bizim de selamimizi sözle. Allaha emanet olsun.

 8. Gozel dedi ki:

  Aslicim hayirli akşamlar allah sana yardamcy olsun anaannene sana rabbim acyl şifalar versin kolay gelsin canim kardeşim iy geceler
  Canim arkadaşlarym her kese iy geceler allah rahatlyk versin yaryn goruşme dilegiyle

 9. Gozel dedi ki:

  Hayirli akşamlar Azeri ablam teşekkuller ablacim iyis evet konuşyorum syk syk konuşyorum soran kişilere cok selamy var sana iy geceler ablacim

 10. Gozel dedi ki:

  Hayirli akşamlar Hanim ablam nasylsyn amjamyzda iymi bende askerimde iy cok şukur yazylarla ilgili soylediginde cok haklysyn cunki o yazylar kalpdan gelip kalba orun alyor yazdyrana yazana minnetdarym onlara saygym sonsuz
  Canim ablam amjamyza selamlar dykkat edin kendinize ellernizden operim ablacim

 11. K.Azeri. dedi ki:

  Hepinize iyi geceler arkada$lar.Allah rahatlik versin.

 12. K.Azeri. dedi ki:

  Iyi ak$amlar.Ablacim ho$ geldiniz.Te$ekkûr ediyorum. O,sizin kalbinizin gûzelliyi. Evet haklisiniz ablam.Siyah yazilar,her kesin duyub anlaya bilemeyeceyi,kalbden gelen duygulu yazilar.Biz de sizi seviyoruz canim ablam.

 13. Hanim abla dedi ki:

  İyi akşamlar.Hoş gördüm sizleri dostlar. Gözelcim her zaman sen gelesen.nasılsın Vatan oglu nasıl. Kamile, bu senmisin K.Azeri.ne güzel ismin varmış.iyimisin. Aslıcım çok sag ol.analizini özlemiştim.Dogruyu söylemek gerekirse tüm analiz bir tarafta, Aslı olarak dediklerin bir tarafta. tekrar-tekrar okudum ve her seferinde duygulandım. siyah yazılmasa da benim için siyah yazıdır.özlediyim ve beklediyim yazı.teşekkür ederim.hepinizi çok seviyorum.Allah amanında.

  1. aslı dedi ki:

   Hayırlı akşamlar ablacım, teşekkür ederim. Bu analizi dün gece uyurken uyku uyanık arası yazdım nasıl yazdım bilmiyorum ama yazdım 🙂
   Ablacım o beğendiğin kısa yazı biranda oldu. içimden geçenleri biranda yazdım beğenmene sevindim teşekkür ederim. yazmayı özlemişim, sizinle sohbet etmeyi de. Bende seni çok ama çok seviyorum ablacım. İyi geceler. Polad amcama selamlar.

 14. Kamile. dedi ki:

  Hayirli gûnler Gözelim. Te$ekkûr ederim canim. Sen nasilsin,askerinle konu$a biliyormusun,nasil iyimi?

  1. aslı dedi ki:

   ne güzel ismin varmış canım benim.

   1. K.Azeri. dedi ki:

    Te$ekkûr ediyorum canim.

 15. Gozel dedi ki:

  Kamili ablam hoş bulduk nasylsyn hayirli gunler ablacim

 16. K.Azeri. dedi ki:

  Gûnaydinlar.Gözelim seni de görmek çok gúzel,ho$ geldin.

  Aslim ellerine saglik,biz bu analizleri özledik,hem de çok. Salih babada bir $eyler var, ben de öyle dû$ùnûyorum, belki doktorlugu birakmasi da bununla alakali bir $ey ola bilir.Faik bey bu Hasibe gibi bir kadini nerden bulmu$ ya, adamin hayatini resmen zehir etmi$,Firat paragöz annesinin aynisi.

  1. aslı dedi ki:

   Hayırlı akşamlar canım, teşekkür ederim canım. Evet haklısın Salih baba da bir sır var bakalım bu ortaya çıkacak. Diğer sayfada yazmıştım, buraya da yazayım Salih baba doktor iken birinin ölümüne sebep olmuş olabilir, bu kişi de Feride olabilir ve bu yüzden de doktorluğu bırakmış olabilir. Yada Feride çaresi olmayan bir hastalığa yakalandı ve Salih baba da tedavi edemediği için mesleği bırakmış olabilir. Yada çok başka bir konu yüzünden de olabilir bilmiyorum? sadece tahmin yürüttüm o kadar. İzleyip göreceğiz bakalım Salih baba bu kadar ün yaptığı doktorluğu neden bıraktı?

   Hasibe ve Faik amca birbirine iki zıt insan gençken bu kadar değildi belki de Hasibe bilmiyorum neden evlendi böyle biri ile Faik amca?
   Fırat dediğin gibi annesi gibi paragöz. Sultan ile tanıştı bakalım neler olacak aşık oldu Fırat Sultan’a.

   1. K.Azeri. dedi ki:

    Aslicim haklisin,ben de öyle dû$únûyorum,bu i$de bir $eyler var.

 17. Gozel dedi ki:

  Gunaydyn canlarym hayirli gunler naaylsynyz
  Aslim sagol canim analiz icin cok teşekkuller eline saglyk canim hoş geldin sefalar getirdin gercekden senin gelerini dort gozde bekledik nasylsyn iymisin ayilece iymisiniz doktora neden gidyorsun allah yardamcin olsun canim Aslim tekrar teşekkuller her şey icin iyki varsyn

  1. aslı dedi ki:

   Hayırlı akşamlar Gözelcim teşekkür ederim sende hoş geldin canım nasılsın? askerin nasıl?
   Canım benim sağ ol bir tanem. zorlu bir kaç gün geçirdim. Bilgisayarım bozuldu, anarnem hastalandı, benim tedavim devam doktorlarımız çok iyi çok şükür. derken herşey üst üste geldi. Bugün anarnem için iki hastaneye gittik. yarında aynen bu hafta böyle. Sağlık olsun da gerisi mühim değil.

   1. K.Azeri. dedi ki:

    Hayirli ak$amlar Aslicim. i$lerin nasil,tedavin nasil, ilerleme varmi?In$allah her $ey iyi olacak,allah yardimciniz olsun canim benim.

    1. aslı dedi ki:

     Hayırlı akşamlar canım, ben iki gündür kendimi unuttum. Anarnemi götürüp getiriyorum. Bir hastane var orada sevdiği dr. var Gönlünü feth etti anarnemin sağolsun. Benimde doktorum onun sözünü dinliyor ne derse yapıyor. bir diğer hastaneye gitmek istemiyor ama mecbur gitmek zorunda o yüzden de bugün baya zor bir gün oldu benim için. başım felaket ağrıyor. neyse ben biraz müzik dinleyip kafamı dağıtayım sonra da analiz yazarım gece inşallah yarına Allah kerim. yazmak istediğim çok şey varda neyse…..

     1. K.Azeri. dedi ki:

      Hayirli ak$amlar Aslim. Allah yardimcin olsun canim,her $ey iyi olacak.Doktorlar da sag olsunlar. Allah kolaylik versin.Kendini de unutma canim benim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir