Vuslat Dizisi 2. Bölüm Analizi Aslı

Burak 16 Oca 2019 Analiz Vuslat  0

Aziz ile Feride’nin yolları bir mekan da, Feride’nin kız kardeşinin arkadaşı için düzenlenen doğum günü kutlamasına katılması ile kesişmişti. Aziz o mekan da iş görüşmesi için bulunuyordu. Feride ise doğum günü kutlaması için. Feride’nin o mekan da canı sıkılmış dışarı çıktığı an sessiz bir yere giderek telefonda konuştuğu arkadaşı için ortamın videosunu çekerken, Aziz’in kardeşini korumak, kendi nefsini birkaç kişiye karşı müdafaa etmek isterken, Feride Aziz’in birkaç kişiyi öldürdüğünü gördü.

Ve Feride farkında olmadan o anları telefona kayda aldı ve Aziz’in Feride yi fark etmesi ile birbirlerinin farkına vardılar ve sonrasında Feride’nin kamera kayıtlarına bakmak istemesi mekanın Aziz’in olduğunu öğrenmesi ile bütün delilleri yok ettiğini anlaması ile kamera kayıtlarına bakmaktan vazgeçtiği an Feride ye gelen bir telefon ve babasının dükkanının yandığı haberini alması ile Aziz Feride yi babasının dükkanına götürmesi, orada babasının fenalaşması Feride’nin direk Aziz’in arabasına koşması ile artık Aziz Feride’nin hayatının içine girmiş ve bu olay Aziz’in Feride’nin ailesi ile bu şekilde tanışmasına vesile olmuştu.

Kerem ise, Aziz’i takip ediyor attığı her adımdan gizlice haberdar oluyordu. Aziz’i sevmeyen Kerem onun kötülüğünü istiyor onun kötü olması, zor duruma düşmesi için elinden geleni yapıyordu.

 Aziz ambulansın arkasından hastaneye Feride’yi ve kardeşlerini yetiştirdi. Uzaktan da olsa onların yanından ayrılmadı. Aziz’in telefonuna kavga ettikleri insanların arkadaşlarının grup halinde çekilmiş resimleri geldi. Fırat da o resimlerde vardı. Aziz anlamaya çalışırken olanları Fırat Aziz’in yanına gelerek ablamın senin gibi arkadaşları olmaz sen kimsin? Diye sordu. Hasibe fenalaştı herkes onunla ilgilenirken Aziz hastaneden ayrıldı. Arabası ile sahile giderek yaşadıklarını aklında tartarken Feride’nin çantasını arabada düşürdüğünü fark etti. Telefonda düştü ama onu görmedi.

Polis olay yeri incelerken bulduğu deliller ile kundaklama olduğunu düşündüler ve bir düşmanı var mıydı? diye araştırmaya başladılar. Abdullah da polislerin bu konuşmasını duydu. Kundaklamayı yapanın da Hasibe olduğunu Abdullah biliyor çünkü o gece oradan geçerken Hasibe dükkandan çıkmış gidiyordu.

 Benim dikkatimi Feride’nin beden dili dikkat çekti. Çıkmaza girdiğinde, işin içinden çıkamadığı bir durum olduğunda sağ eli ile sol kolunu tutuyor. Bir hastalığı var mı? kolumu ağrıyor bu tepki hastalığı nedeni ile mi? yoksa ruhundaki acının bir dışa yansıması mı tam emin değilim ama Feride de bir şey var? Canı yanıyor. Canı yandığı içinde beden dili bu şekilde cevap veriyor.

Salih baba satranç oyununu oynuyor, yanında Çakır Necmi ve Abdullah var. Çarkıfelek bu kez 4 sayısını getirdi. İlk sayı 6 idi. 6 artı 4 eşittir 10. 10. Sayıya gitti. Orada Mihnet vardı. Onun açıklamasını yaptı Salih baba.

Mihnet; Zahmettir, eziyettir, tecrübe ile sınanmaktır, Gamdır, kederdir. Mihnet basamağını geçmenin bizzat kendisidir mihnet. Zordur, zorluktur. Yola bir kere girdiysen zaten mihnete talipsindir dedi.  Devam etti ekranda Aziz görünüyordu elinde Feride’nin çantası ile “ Sen yolu seçtiğini sanırsın ama yol seni seçer, sen aşkı seçtiğini sanırsın ama aşk seni seçer“ dedi. Aşk dile gelmez, söze hiç gelmez, aşk bir hal işidir. Aşka vuslat için vücudunun her zerresi ayrı bir yol olur, her yol ayrı bir gam olur. Keder olur. Maşukunun acısı sana intihal olur. Kalbinin ağrısı sana hemhal olur. Kederi, kederin olur. Aşk, senin mihnetin olur. Diyerek açıkladı Salih baba ve Salih babanın sesi öyle güzel, etkili ki insan dalıp gidiyor uzaklara.

Bu dünya bir imtihan dünyası ve mihnet olmadan sınavı geçmek imkansız. Zahmete, eziyete, gama, kedere, acıya dayanmak sabretmek sınavın en büyük zor sürecini geçmek ancak bu şekilde olur. Aşığım demekle aşık olunmaz. Aşık olmak için zorlu süreçlerden geçmek gerek. Yeri gelir canınla, yeri gelir malınla, evladınla, sevdiklerinle sınanırsın. Bu yol öyle bir yoldur işte. Allah sevdiklerine bela verir. Hakikatte bela izzettir. Kulu hakkın huzuruna çıkaran izzettir.

 Evet aşk bir hal işidir. Halden hale girmektir aşk. Allah aşkı ile yanan kul halden hale girer. Birde fanilerin birbirine duydukları sevginin bir diğer adı olan aşk, işte onda Aşık olunca maşukunun acısı sana malum olur. Acısı sana geçer. Onunla bir bütün olursun ve aşk kaderindir. Kaderin seni bulur. Kaderden kaçış yoktur. Aziz’in kaderinde Feride, Feride’nin kaderinde Aziz var ise birbirlerinden kaçamazlar. Kader onları bir şekilde bir araya getirir.

Feride babası için üzülürken, kendisine gelir Faik bey ve dükkanını sorar. Kızı sen üzülme yeniden yaparız der. Ama yanan geçmişi, anılarıdır ve onları da yeniden yapmak imkansızdır. Öleni geri getiremeyeceği gibi, o güzel günlerden, geçmişten kalan anıların yangında yok olanları da şimdi yeniden yapmaları imkansızdır. Evet dükkan tamir olurdu, boyanırdı, yeni eşyalar alınırdı ama geçen zaman ve anılar, geçmişin izleri yeniden yapılamazdı.

Aziz’in annesi oğlu için, oğlu istemediği halde doğum günü partisi yapmak istiyor. Bunu da çıkarlarını gözetmek, yeni çevre edinmek, mevcut çevresini korumak için yapıyor. Yani bir nevi göstermelik. Aziz’e sormadan sekreteri ile konuşup programını değiştirmiş. Nehir Aziz’in hem sekreteri hem de aile dostlarının kızı. Nehir ile Aziz’in evlenmesini istiyor annesi ama Aziz istemiyor. Ne kadar karşı çıksa da Aziz bu doğum günü yapılacak.

Ve Feride çantasının olmadığını fark etti. Aziz Feride yi aradı çantasını arabasında düşürdüğünü ona ulaştıracağını söyledi. Feride Aziz’i azarladı. Büyük aşklar nefret ile başlarmış bunların da aşkı nefret ile ilk tohumu atılmış oldu. Aziz Feride ve kardeşi Fırat’ın kendisine bir oyun oynadığını düşünüyor ve bu oyunun sonu nereye varacak diye kendi kendine soruyor.

Aziz ben cevap vereyim sana, Sen Feride ye aşık olacaksın, o da sana aşık olacak ama belli etmeyecek, aranızdaki uçurum mevkiniz, maddi durumlarınız sizin bir araya gelmenize engel olacak. Bu engelleri aşıp vuslata erecek misiniz? nede olsa Ferhat ile Şirin gibi bir aşkın anlatıldığı bir hikaye sizin ki.

Faik amcanın dükkanının kundaklandığını düşünen polis herkesin ifadesini almak istiyor buna Faik amca da dahil. Ve suçlu bulunmaz ise Faik amca suçlu duruma düşecekmiş, dükkan sigortalı ve Faik amcanın da borcu var, bilerek bu yangını çıkardı sigortadan para almak istediği için diye. Oysa yangını çıkaran Hasibe. Kocasının cebindeki kağıdı gördü gizlice baktı okudu borcu olduğunu öğrendi. Bu borçtan kurtulmak içinde herkeslerden gizlice dükkana gitti ve duvarda asılı olan resimle konuştu.

Faik amcanın ilk eşi Süheyla Feride’nin gerçek annesi ölmüş. Anıları o dükkanda bu gece herşeye son vermek için ilk ve son kez geldiği dükkanı yakmak için bidonda ne getirdi ise etrafa döktü, ütüyü de fişe takıp masaya koydu. Ütü ısınacak kumaşı yakacak yangın çıkacaktı. Bunu yaptı ve dükkandan çıktı ama orada Abdullah vardı onu gördü. Hiçbir şey olmamış gibi yoluna devam etti.

Aziz şirketin en başında bir yönetici ve yöneten kişi. Yönetilmeyi hele hele annesi ve babası tarafından yönetilmeyi sevmeyen bu yüzden evden ayrılan birisi. Nehir ile evlenmesini isteyen aile büyükleri Nehir’i şirkete almışlar. Nehir’in de gönlü var Aziz de ama Aziz’in gönlü Nehir de değil. Onun gönlü yok evlenmeyi istemiyor. O sebeple de annesine gösterdiği katı kuralı Nehir’e de gösterdi tarafını seç dedi. Yoksa kendi bölümüne geç orada çalış, istemez isen şirket ile ilişiğini kes dedi. 

Doktorlar Faik amcayı taburcu ediyorlar ama Hasibe hanımın bu hiç hoşuna gitmedi. Feride ne yapacağını bilemez bir halde yolda yürürken Abdullah yanına geldi ve olanda hayır vardır dedi gitti. Bu Yangın olayının nasıl bir hayırlı yanı var zamanla göreceğiz. İnsanlar ekmek teknesinden oldular. Anılarını kaybettiler. Feride babasının borcunu ödemek için bi dünya borcun altına girdi.

Feride nin çantasını teslim eden Altan Fırat’ı tanıdı Aziz ile acil konuştu Fırat’ı almak istese de Aziz izin vermedi. Ellerindeki delikanlıyı da bırakmalarını söyledi. Altan’nın adamı Kerem’e çalışıyor karşılığında yüklüce para aldı. O bırakılan gencin ölümüne sebep oldu o adamın para hırsı. Kerem onu evinin bahçesinde tek kurşunla sessizce öldürdü. Kerem çok acımasız birisi.

Feride babasının dükkanının önünden geçerken haciz memurları geldi. Onca uyarı mektuplarına Faik amca cevap vermeyince onlarda haczetmeye gelmişler ama dükkanı yanmış olarak görünce haczi eve uygulayacaklardı ama Feride ne yapılması gerekiyorsa bana söyleyin ben yapayım diyerek gelen beylerden bilgi aldı bunun sonucunda da bir arkadaşı ile konuşup bankadan para çeken Feride babasının borcunu ödemek istedi ama kendisi dünya bir borcun altına girmiş oldu.

Aziz’in öldürdüğü üç kişiden biri de azılı bir katilin kardeşi. Kendince onunda bir çevresi ve adamları var. Kardeşini bulmaları için emir verdi. İşin ucu Fırat’a kadar uzandı. Adamlar onu buldu gecenin bir yarısı çok fena halde dövdüler bunu da babasının evden kovduğu gece yaptılar.  Feride de Fırat’ı aramak için dışarı çıktı dükkana gitti içeri girdi ve bir kere daha üzüldü. Yerde bir bileklik gördü ve aldı. O bilekliği hatırladı üvey annesinindi. Neden gelsin ki buraya diyerek eve geçti.

Eve polisler gelmiş Fırat’ı sordular. Faik bey anlamadan dinlemeden oğlunu polislerin neden sorduğunu bilmeden bir suç işlediğini düşünerekten anca babasının ablasının parasını yesin diyerek yıkıl karşımdan dedi. Fırat da bunu kaldıramadı ve evi terk edip gitti işte o gece çok kötü dövdüler Fırat’ı. Hasibe de kocasına açtı ağzını yumdu gözünü demediğini bırakmadı. Ölen eşini ve kızı Feride yi çok fena kıskanıyor Hasibe. Feride de bu borç senin yüzünden oldu derken Faik bey fenalaştı.

Aziz ne yaptığı işin sonunun nereye varacağını bilmeden kendisini yeniden mahallede yanan dükkanın önünde buldu. Feride’nin telefonunu kırmıştı ona telefon aldırmış onu verecekti ama Abdullah’ı gördü onu takip etti ve antikacı dükkanına ulaştı. Salih baba Aziz’i kapı önünde gördü ve dışarı çıkarak hoş geldin diyerek karşıladı içeri girdi Aziz dükkanın kokusunu beğendiğini söyledi. kokunun adını merak edip sordu. Salih baba da yasemin çiçeği özü dedi Aziz var mı sizde dediğinde, Salih baba nerede bulacağını söyleyerek adres verdi ve seni çağırır bir gün seni dedi. Aziz anlamadı.

Kulların rızkı kimi zaman ayaklarına gelir, kimi zamanda çeker kulu rızkına götürür. Bir kulun içecek suyu neredeyse su çeker alır götürür kişiyi. İşte onun gibi bir gün o mekana gidecek oradan bir şişe koku alacak Aziz. Salih baba seni çağırır bir gün derken bunu söylemek istedi.

Birine mi bakmıştın diye sordu Salih baba, Aziz de biri girdi buraya. Abdullah efendi dedi Salih baba. Aziz şaşırdı efendi dedi diye. Onu deli olarak düşündüğü için efendi demesini yadırgadı. Salih baba da deli zaten meczup. Yani görünürde deli, görünmeyende nedir Allah bilir dedi. Aziz’in kafası iyice karıştı. Salih baba da açıkladı. Delilik başka meczupluk başka. Meczuplar Allah’ın özel hizmetindeki kullarıdır. Bu yüzden onların yaptıklarına akıl sır ermez. Yaptıklarını anlamaya çalışırsan da akıl sermayenden olursun dedi.

Meczup, deli gibi görünürün dışında meczup kendisini Allah’a adamış, Allah sevgisi ile yanıp tutuşan, Allah aşığı kişidir. Onların söylediklerinde sıradan insanların anlayamayacağı hakikatler gizlidir. Allah’ın zatı ile yakından ilgilenen Allah dostudur. Bir meczup karşısındaki kişinin kalbine girer çıkar bakar ne var ne yok anlar farkında olmazsın.

Salih baba akıl her voltajı kaldıramaz diyerek Abdullah efendiyi üzmemeye gayret gösteririz diyerek neden orada olduğunu sordu. Sonra da çok rüya görür müsün evlat? dedi. biliyordu Salih baba Aziz’in gördüğü rüya ve rüyasında ona söylenilen sözü ve mezarlıkta yaşananları. Dükkana geleceğini de biliyor ve bekliyordu. Bu bir hatırlatma idi neden orada olduğunu biliyorum sen söylemesen de der gibiydi Salih baba.

Aziz de biran durdu şaşırdı ve kaçar gibi dükkandan ayrılmak istedi. Kafası iyice karışmıştı. Salih baba yolu öğrendin yine bekleriz dedi. Daha çok gelecek Aziz o dükkana.

Madam Aneta da Fırat’a evini açtı onu sokakta bırakamaya gönlü el vermedi. Yarasını sardı. Yatacak yer verdi ama sabah olunca Fırat kendisine evini açan Aneta hanımın en kıymetli hatıra broşunu çaldı ve gitti bozdurdu sattı. Parası ile arkasına kıyafet aldı. Kerem’in öldürdüğü Fırat’ın arkadaşı ona tuzak kurdu adres verdi oraya gel dedi Fırat oraya gitmek için arkasına kıyafet aldı.

Çakal Necmi 10 yıl önce sevdiklerini kaybetmiş. Öldürmüşler. Yapanları bulmuş ama emri vereni bulamamış. Neden öldürdüler acaba?

Aziz’in doğum günü ve annesi çok gergin öyle ki kahvaltı yapan kızı Sultan’a tereyağlı kızarmış ekmeği yasaklayacak kadar. Tabi bu yasağı kabul eder mi Sultan etmez. Etmedi de tepkisini masadaki örtüyü çekerek gösterdi.

Kerem yine yapacağını yapmış, öldürdüğü gencin telefonundan Aziz’e mesaj göndermişti. Aziz abi, yalvarırım artık dur, benim yaşlı bir nenem var ne istersen yaptım daha ne istiyorsun canımı mı? bu mesajı aldı kim olduğunu bilmiyor Aziz ama bu mesaj ölen gencin telefonundan gönderildi. Aziz o genci öldürmekle suçlanacak. İşlemediği bir cinayetten içeri alacaklar Aziz’i. Kerem’in Aziz’e kurduğu büyük tuzak.

 Aziz şirkete gidince büyük bir krizin ortasında buldu kendisini. Kerem şirkette de sorun çıkarıp bir çalışan kişiye hakaretler etmiş o kişide tüm ekibini alarak şirketten ayrılmış. Moda üzerine olan bu ekip son anda gittiği için büyük sıkıntı ve Nehir hanım da kendi işinin başına geçip yerine başka birini görevlendirince Aziz tek kaldı. Kerem ise doğum günü partisi için kıyafet bakıyor. Çalışan görevli bayan moda dergilerinden fırlamış gibisiniz dediği an çok sinir oldu Kerem ama belli etmedi. Ama kızla dalga geçti sende benim yanıma çok yakıştın benimle partiye gelir misin? dedi ve patronunu çağırmasını söyledi. Patron geldi kızı şikayet etti Kerem, kız dondu kaldı.

Aziz krizi çözmek için avukatlarını devreye soktu. Orada bir bayan çalışacak işimiz yok deyince işten çıkarıldığını söyledi ama işten çıkarmadı ciddiyet istiyor kriz anlarında da çalışacak, üretken elemanlar olmalarını istiyordu Aziz. Herkese bu şekilde bir göz dağı vermiş ama sonra işten çıkarılmadığını söylemesi için sekreterine emir verdi Aziz.

Ve Kerem Feride’nin peşine adam takıp onun hakkında ne var ne yok öğrenerek resimlerini çeken adamı sayesinde Kerem bilgi sahibi oldu telefonda. Kerem de Aziz den gizlice Feride yi çalıştığı iş yerinden attırarak, kendi yanında çalışması için işe aldırdı. Artık Feride Aziz’in şirketinde Kerem’in yanında giyim bölümünde tasarımcı olarak çalışacak. Bundan henüz Feride’nin bile haberi yok.

Aziz’a ayna almış Kerem onu verdi. Aynaya her baktığında arkanda benim olduğumu hep hatırla ben hep ensendeyim dedi. Böyle kardeş olmaz olsun ki zaten Kerem’in öz kardeşi değil Aziz.

Fırat’ı döven adamlar onu takip etmişler. Broşu sattığını gördüler ondan sonra broşu aldılar ve Aneta hanımın evine girerek onu darp ederek evdeki bütün değerli eşyaları alıp gittiler. Fırat ne bela aştı bu zavallı kadının başına. Ablası da onunla konuşmak istedi aradı Fırat da Aziz’in doğum gününün kutlanacağı mekana çağırdı ablasını. Yine karşılaşacaklar Aziz ile Feride.

Abdullah efendi başına gelecekleri biliyordu yemeğini yedi cebindeki bütün parasını Salih’e verdi ve olanda hayır vardır diyerek gelen polis otosuna daha kimse bir şey demeden o bindi. Hasibe hanım polise ifade verirken dükkanı yakanın Abdullah olduğunu söylediği için Abdullah’ı almaya geldiler. Oysa dükkanı yakan Hasibe. Suçu Abdullah’ın üstüne attı.

Fırat arkadaşını gördü ve onunla birlikte partiye girdi. Sultan abisi için türkü söyleyecekti ama annesi izin vermedi. Partiyi mahvetmesini istemiyordu. Fırat Sultanı gördü sevdi onunla ilgilense var ya annesi delirir artık. Ev tam bir antikacı dükkanı evde eşya kalmaz. Yada Sultan Fırat’ı adam eder. Bakalım neler olacak. Sultan dışarı çıktı abisi de onun arkasından ve Feride yi gördü içeri davet etti. Feride de bu daveti geri çevirmedi içeri girdi.

Annesi konuşma yaptı oğlunun da konuşma yapmasını istediği için sahneye çağırdı. İlk önce hoş geldiniz deyip gidiyordu ki, davetlilerden birisi Feride yi garson zannederek elindeki yarım meyve suyu bardağını verdi. Feride şaşırdı ve bunu görevlilere verin isterseniz diyerek kadına geri verdi.

Feride’nin üzerindeki kıyafetine göre değer biçen kadın onu garson zannetti. Aziz de bunu görünce geri döndü ve büyük bir konuşma yaptı. Bu konuşma öyle sıradan bir konuşma değildi. Buraya neden geldiniz samimi olun ben sizin adınıza cevap vereyim dedi ve saydı Aziz.

İlişkilerinizi ve yerinizi güçlendirmek, yaptığınız yatırımlar için güçlü bir ortak bulmak, bağlantı ağınızı genişletmek dedi. Kısacası çıkar ilişkisi için herkes oraya gelmişti. Aziz bundan sonra artık böyle bir organizasyon istemediğini söyledi. böyle özel günleri gerçekten özel olan sevdiklerimizle kutlayalım, seviyormuş gibi yaptığımız insanlarla değil dedi ve indi. Polisler geldi tutukladılar Azizi.

Cinayet zanlısı olarak tutuklanan Aziz Feride ye baktı. Kim bilir belki de kendisini polise onun şikayet ettiğini düşündü Aziz. Nede olsa 3 kişiyi öldürdüğünü Feride görmüştü.   

masum 3 eylül
Masum 165. Bölüm Özeti 3 Eylül 2020 Urmila’nın Hayalleri
masum 161. bölüm özeti
Masum 161. Bölüm Özeti 30 Ağustos 2020 Gopi Zorlanıyor
masum 29 ağustos
Masum 160. Bölüm Özeti 29 Ağustos 2020 Süper İkili
masum 157. bölüm özeti
Masum 157. Bölüm Özeti 26 Ağustos 2020 Urmila Evleniyor mu?

“Vuslat Dizisi 2. Bölüm Analizi Aslı” üzerine 69 yorum

 1. K.Azeri. dedi ki:

  Hayirli ak$amlar arkada$lar. Hanim abla nasilsiniz? Hayirdi in$allah.Neden yoksunuz?

 2. aslı dedi ki:

  Özgür teyzecim, Gözelcim, Günaycım, K.Azericim, Hanım ablam, hepinizi seviyorum iyi ki varsınız.
  Hanım ablacım vuslat 2. bölüm dışında bu dizinin analizini yazamadım ama Sen Anlat Karadenizin 37 ve 38 bölümlerini yazdım Göker abi yayınladı ben siteye giremediğim zamanlarda işte onların linkini yazayım buraya oradan oku sende görüşürüz.

  Sen Anlat Karadeniz 37. Bölüm analizi

  https://dizibilgi.tv/sen-anlat-karadeniz-37-bolum-analizi/

  Sen Anlat Karadeniz 38. bölüm analizi

  https://dizibilgi.tv/sen-anlat-karadeniz-38-bolum-analizi/

 3. aslı dedi ki:

  Merhaba arkadaşlar, Hanım ablam canım ablam ben döndüm 🙂
  Senin ben yokken beni merak etmeni endişelenmeni istemezdim elimde değildi özür dilerim. Ayrıca yazdığın şiir içinde çok teşekkür ederim.
  Biraz sağlık sorunları, biraz da ve en büyük sebep bilgisayarımın bozulması sizlerden ayrı kalmama sebep oldu ama artık buradayım.
  Seni ve diğer bütün arkadaşlarımı çok özledim.
  Seni çok ama çok seviyorum ablacım.
  Sen nasılsın? polad amcam nasıl selam söyle Canım ablam benim
  ❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤

 4. K.A dedi ki:

  Merhaba ablacim. Nasilsiniz? Gözúmûz aydin, Aslimiz döndu.

 5. K.Azeri. dedi ki:

  Iyi ak$amlar ablacim. Te$ekkúr ediyorum canim ablam.Asli hayla gelmedi. Evet saglik olsun. Siz de kendinize iyi bakin canim ablam.Allaha emanet olun.

 6. Hanım abla dedi ki:

  Merhaba kızlar.K.Azerı nasılsın. Aslı hele gelmedimi? saglık olsun gelir inşallah.Kendinize iyi bakın ve Allaha emanet olun.

 7. K.Azeri. dedi ki:

  Merhaba ablacim. Her zaman sevinin in$allah.Amcamin da iyi olmasina sevindim. Evet ablacim haklisiniz,ben de nasil mutlu oldum, anlatamam. Sag olsun Göker bey söyledi.

 8. Hanım abla dedi ki:

  Merhaba canım kızım.hepimizin gözü aydın. çok şükür. iyi ki varsın.sevindirdin beni.Allah da seni sevindirsin. selam gönderenlere teşekkür ederim selamlarını aldım. K.Azeri Aslı kızımı görürsen çok-çok selam söyle.sağ-salimdir ya biz mutluyuz. Amca da iyi.hoşca kalın.

 9. K.A dedi ki:

  Iyi ak$amlar ablacim. Gözúmúz aydin. Asliyla her $ey yolunda,bilgisayarinda problem var,o yûzden gelemiyor.

 10. K.Azeri. dedi ki:

  Gûnaydin,hayirli cumalar Hanim ablam.Nasilsiniz. Polad amca nasil? Gözelin, Özgûr ablanin size selami var ablacim.

 11. K.Azeri. dedi ki:

  Merhaba ablacim. Evet, haklisiniz. Amin ablam amin. Sessizlik insani ûzûr. Siz de ho$ca kalin.

 12. Hanım abla dedi ki:

  Merhaba. anladım bir yenilik yok.teki sağlık olsun kızım.hoşca kal.

 13. K.Azeri. dedi ki:

  In$allah ablacim. Neden bilmiyorum,ama kötû hissler var içimde. Allah korusun.Ne zahmet, ba$ ûstûne söylerim. Siz hakkinizi helal edin canim ablam.In$allah görü$ûrûz.

 14. Hanim abla dedi ki:

  Merhaba K.Azeri. nasılsın kızım.sen deyen gibi yazdım. bir kaç analiz oldu, heresi 3-4 dak. yorumcuıar bizim kızlar degildi.bizahmet kızlara selam söyle.hakkınızı helal edin.her akşam bu sayfaya geliyorum.Bir haber bilsen yaz olurmu?Aslı gelende yaqin ki buraya dönmeyecek.Beni görmesen ulaşamadığımı ona söylersen.görüşürüz inşallah.

 15. K.Azeri. dedi ki:

  Merhaba ablacim. Haklisiniz, ben de ayni fikirdeyim,allah hayir eylesin. Evet ablacim, “sen anlat Karadeniz”37 bölûm analizi.yazin bulacaksiniz.Evet,Gûnay, Özgúr abla,Gözel,Rada da geldi. Xanim kizimiz gelmiyor.

 16. Hanim abla dedi ki:

  Merhaba.kimse yokmu?K.Azeri ben Ana Sayfayı bulamadım.siz SAK sayfasındamı yazıyorsunuz?Xanım, Günay, Özgür abla gelirdiler.belki hansısa bir sayfada vardırlar.çok nigaranam.ciddi bir bir şey olmasa Aslı bu kadar ara vermezdi.ne bileyim sonu hayırlı olsun.
  A şkına umud etmişim,
  S ana kalbimi vermişim.
  L eyakatla yaşayak biz,
  I sınsın sevgiyle kalbimiz. Allah amanında.

 17. K.Azeri. dedi ki:

  Hayirli ak$amlar ablacim. Ho$ geldiniz. Nasilsiniz,Polad amca nasil? Canim ablam ,beni duygulandirdiniz, hakikatan öyle oldu. Çok merak ediyorum bende, hayirdi in$allah.Siz de allaha emanet olun. Ablacim, anasayfaya bakin oradan bulacaksiniz.

 18. Hanim abla dedi ki:

  Merhaba arkadashlar nasılsınız.SAK sayfasını bulamadım.Ne olur arabir bu sayfaya gelin.Aslıcım Allah qorusun hastamısın?
  A yrılmaz olmuşuq anılarla biz
  S eninle kışımız baharmış dime.
  L ütf eyle geri dön,dön ki yeniden
  I sınsın, sevinsin hanedanımız. Allaha emanet olun.

 19. K dedi ki:

  Ablacim Karadeniz sayfasini bulamadinizmi? Bu sayfanin altinda ANASAYFA ya tiklayin da oradan bulacaksiniz.

 20. K.A. dedi ki:

  Merhaba ablacim. Nasilsiniz? Evet kizlar bizi resmen unuttular.

 21. Hanım abla dedi ki:

  Merhaba.neredesiniz kızlar?

 22. K.Azeri. dedi ki:

  Hayirli ak$amlar ablacim. No$ geldiniz. Evet haklisiniz, ben de ayni durumdayim. Amin ablam. Amin. Sen anlat Karadeniz.37 bölüm analizi yazin bulacaksiniz.

 23. Hanım abla dedi ki:

  Merhaba arkadaşlar.K.Azeri Aslının analizini bulamadım.nasıl aramalıyım?kendisini de merak ettim.oralar çok soguk hastalandımı Allah korusun.Göker bey biliyordur muhtemelen.Ama ona ulaşa bilen arkadaşlar yoklar.İyisi biz iyi düşünelim iyi olsun inşallah.Allah işini rast getirsin.Başladıgı her bir iş hayırlısı ile son bulsun.sag olun.Allah hepinizin yardımçısı olsun.

 24. K.A dedi ki:

  Aslicim,sen iyimisin canim.? Dostlar yeni Karadeniz sayfasina bakin.

 25. K. dedi ki:

  Hayirli cumalar arkada$lar.

 26. Günay dedi ki:

  İyi akşamlar arkadaşlar. Nasılsınız? Ben çok şükür iyiym. Aslıcımda inşallah iyi. Hepinizi Allah yardımcı olsun?

 27. K.Azeri. dedi ki:

  Ne özürû ablacim. Sizin yaziniz bir sözden bilinir zaten.Ben de endi$eleliyim. Hem bu haftaya doktor kontrolu vardir. In$allah her $ey iyi olur. Ablacim,Polad amcaya da selamlar, kendinize de iyi bakin. Allah korusun hepinizi.

 28. Hanım abla dedi ki:

  Özür diliyorum.adımı yazmayı unuttum.

 29. Anonim dedi ki:

  Merhaba arkadaşlar.sag ol canım iyiyim.siz nasılsınız kızlar.Aslımıztan haberi olan varmı?Endişelendim dogrusu.saglıklı olsun da her şey ötüşer.Benim bilgisayar internete baglanmıyor.Shahingilden yazıyorum. Sag olun. Alaha emanet olun

 30. K.Azeri. dedi ki:

  Gûnaydin arkada$lar. Hayirdi in$allah,nasilsiniz?
  Özgûr abla ho$ geldiniz.

  1. özgurK.A dedi ki:

   HAYIRLI GECELER HOŞBULMUM ABLASI TATLI UYKULAR….ASLI‘CIM UYUMAYA BİLE FIRSAT BULAMAMIŞTIR….O‘NUN HEPİNİZİN ALLAH CC YAR VE YARDIMCISI OLSUN [[[XANIM,GOZEL KARDEŞİM ÖZLENDİN]]]] sevgimle musmutlu zananlar…..

   1. K.A dedi ki:

    Hayirli cumalar Özgûr abla. Haklisiniz.Amin,in$allah..

 31. özgur dedi ki:

  TATLI UYKULAR SİZLERİ ÖZLEDİM ….ASLI‘CIM YORUM YAZDIĞIM SAYFAYI KARIŞTIRDIM ŞİMDİ GÖRDÜM KIZIM TEŞEKKÜRLER…KALBİ GÜZELLERİM ALLAH‘A EMANET OLUN SEVGİMLE[[[[[[ BENDE SENİ ÖZLEDİM G..KARDEŞİM]]]]]

 32. K.A dedi ki:

  Merhaba ablacim. Nasilsiniz? Kizlar nedense yene yoklar.

 33. Hanım abla dedi ki:

  Merhaba kimse yokmu? He kes iyimi? İyiler inşallah.

 34. K.Azeri. dedi ki:

  Günaydin. Sana da mutlu pazarlar Gözelim.

 35. Gozel dedi ki:

  Gunaydyn mutlu gunler canlarym

 36. K.A dedi ki:

  Iyi geceler arkada$lar.

 37. K.Azeri. dedi ki:

  Hayirli gûnler arkada$lar. Nasilsiniz? Hanim abla iyi, saglikli olun da ne zaman mûsait olursaniz yazarsiniz. Gözelim sana da mutlu gûnler canim.
  Gûnaycim çocuklarinin gûzel isimleri var,allah bagi$lasin canim. Anneli,babali bûyûsûnler. Biz de iyiyiz canim sag ol.
  Pinar hanim ho$ geldiniz. Haklisiniz,dizide anlamli sözler çok, Aslimizin da yúreyinden gelen,kaleminden çikan yazilari döne döne okumamak múmkún deyil.

 38. Gozel dedi ki:

  Gunaydyn hayirli pazarlar canim nasylsynyz yagmur olmadyk gunleri bakja toprak ile ugraşyorum o yuzden gelemiyorum inşalla iysinizdir Aslim,K azeri abla,Ozgur ablam,Hanimcim,Hanim abla,Gunaycim,Pinar mutlu sabahlar size
  Hanim ablacim iymisin Polat amjamyz coluk cocuk her kes iymi tamam ablam bekleris tez gel ama sizi sevyorum
  Gunaycim ne guzel isimleri bar cocuklaryn maşallah saglykly uzun omurler versin rabbim hayirli evlatlar olsunlar canim benim

 39. Hanım abla dedi ki:

  Hayırlı akşamlar nasılsınız.bu gün misafirimiz vardı.o yüzden bilgisayara yakın tüşemedim. indi malum oldu ki bilgisayar pozulmuş.Shahin kurcaladı bir şey çıkmadı.Size onun bilgisayarlndan yaziyorum.Cumaya kadar yazmasam merak etmeyin.Kızlar ev işleri ile meşgüller galiba gelmediler.Günaycım çocukların hayırlı evlat olurlar inşallah.adlarına layık olsunlar. Aslıcım işler yogunmu yine.Telaş etme kendini sıkınyıya sokma yavaş-yavaş yoluna koyacaksın inşallah.Allaha emanet ol güzel kızım.sizi çok seviyorum.

 40. Günay dedi ki:

  Selamlar canım arkadaşlarım. Canım Aslım çok iyi kendi bildiyin gibi yap çok güzel gidiyorsun. Sen bildiyin gibi çok güzel. Nasıl yapsan sana her zaman yakışır. Canım arkadaşım. İçimden geldiklerini yazdım. Azeri ablam nasılsın? Çocukların nasıllar? İnşallah iyiler. Her zaman iyi olun. Kendinize iyi bakın. Hanım ablam siz nasılsınız ? İnşallah herşey yolunda. Benim kızımın ismi. Zehra oğlankı Ali. Allah tüm çocukları korusun. Amin. Sizleri çok seviyorum. İyi geceler. Tatlı röyalar. ❤ Allaha emanet.

  1. aslı dedi ki:

   Hayırlı akşamlar Günaycım sağolasın. Teşekkür ederim. Çocuklarının isimleri çok güzel maşallah onlara Allah sağlıklı uzun ömürler versin sana da onlara da inşallah. iyi geceler canım. Tatlı rüyalar.

 41. Pınar dedi ki:

  aslıcım eline sağlık bende senin yazdıklarınla diziyi takip etmeye başladım. Başarılarının devamını diliyorum. Dizi içerisinde çok güzel anlamlı sözler var insanın durup durup yazdıklarını okuyası geliyor emeğine sağlık

  1. aslı dedi ki:

   Hayırlı akşamlar Pınarcım hoş geldin. Teşekkür ederim. Dizi evet çok güzel ve senin de dediğin gibi dizinin içerisinde anlamlı sözler var. Umarım dizi uzun soluklu olur.

 42. Pınar dedi ki:

  Hayat bizi bazen bir yerlere sürüklüyor ve sonunda yol ayrımına getiriyor işte o yol ayrımında ya isteyerek ya da zorunda olduğumuz için bir karar veriyoruz ama hayat öyle kaçamak cevaplar kabul etmiyor sizden net cevap istiyor o net cevabı alana kadar da sormaya devam ediyor ne yapacaksın diye işte bunu keşfettiğim an bir karar verdim hayat gibi ol dedim kendime net cevaplar iste net cevaplar ver işte bu yüzden bu net cevabı vermeye hayat beni bir kere daha zorladı…

  1. aslı dedi ki:

   Aziz’in doğum gününde yaptığı konuşmadan. Çok yerinde vede doğru tespit yapmış Aziz.

 43. K.Azeri. dedi ki:

  Gúnaydin gûzeller. Aslicim bu analizleri sakin kasaltayim deme canim benim,böylesi daha gûzel. Ellerine saglik.

  1. aslı dedi ki:

   Hayırlı akşamlar canım, Tamamdır canım 🙂 sizler için uzun olması okuması açısından sorun oluyorsa sıkılıyorsanız diye söylemiştim.

 44. aslı dedi ki:

  Hayırlı akşamlar arkadaşlar..
  Günaycım hayırlı geceler, iyi olmana sevindim canım. evet bu kış geçen seneye bakarak zorlu geçiyor. şuanda burası eksi 16 derece dışarısı buz gibi soğuk. Allah dışarda olanlara yardım etsin. Hayvanlara da tabi. Kalbimiz sıcak çok şükür. Amin inşallah canım amin.
  Sağol bir tanem uzun mu analiz kısa tutayım mı? iyi mi? sana da iyi geceler canım amin.

 45. Günay dedi ki:

  İyi akşamlar. Nasılsınız? Ben çok şükür iyiyim. Kış sert yüzünü gösteriyor. Havalar suyudu. Kalbimizi sıcak olsun. Allah kimsesizlere yardımcı olsun. Tüm müslüman kardeşlerimizi korusun. Amin Allahım. Kendinize iyi bakın. Aslıcım analizine yine söz yok. Yüreyine , ellerine ,gözlerine sağlığ. Azizin Keremden çok çekeceyi var. Ferideni de işe aldı. Bakalım şimdi ne olucak. Bence Keremde aşık olucak Ferideye. Feride çok iyi kız. Bahtıda iyi olsun. İyi geceler arkadaşlar. Allah korusun bizleri. Amin.❤

  1. K.Azeri. dedi ki:

   Amin Gûnaycim,amin. Iyi geceler.

  2. özgur dedi ki:

   AMİN AMİN TEYZESİ…..TEL.. YAZSAYDIM…ÇOK UZUN CEVAP OLURDU…..ALLAH‘IN EMANETLERİ,MAHSUM BAKIŞLI HAYVANLARI BESLEMEK ÖZELLİKLERİMDEN BİRİ SU KABIMI ALIRLAR BEN YERİNE YENİSİNİ KOYARIM30 Yılı geçti…sevgimle….

 46. K.Azeri. dedi ki:

  Hayirli ak$amlar,hayirli cumalar.Nasilsiniz arkada$lar. Evet,dogru ablacim. Allah bu degerleri elimizden almasin in$allah. Nasilsiniz abla,bir az daha iyimisiniz?

 47. Hanim abla dedi ki:

  Günaydın dostlar, hayırlı cumalar.
  Dünyanın en güzel insanları gönlü geniş insanlardır.Ne verecek sevgileri biter, nede bölüşecek ekmekleri.
  Aslıcım hem analiz için hem haber verdiyin için teşekkürler.Bazi yerleri anlamamam dili iyi bilmedigim içindir.hallederiz inşallah.hoşca kalın.

  1. aslı dedi ki:

   Hayırlı cumalar ablacım, Aynen öyle ablacım. Rica ederim ablacım. Anlamadığın yerleri sor ben cevap vereyim ablacım. aklında soru işaretleri kalmasın. Daha iyi misin? polad amcam nasıl?

 48. Gozel dedi ki:

  Hayirli akşamlar Aslim,K azeri ablam nasylsynyz cok teşekkuller ilginiz icin bende askerimde iyis allaha şukurler olsun.
  K azeri ablam haklysyn Kerem baba anne diye diye vurdy gitdi torunyny iyen ekmeginin karşylygyny oyle verdi pislik.Feridenin annesinede nefretim git gide artyor.insanlary kucumseyerek sucu Abdullah efendin ustune atmak isteyor.ben bu diziyi sevdim bide hazalyn yeni dizisini begendim cok ozlemişim ony kaşka erkanyda ekranlarda gorseydik.
  Aslim Ibrahim tatlisesin annesi olmuş akşam haberlerde gordum cok uzuldum mekany cennet olsun rabbim yakynlaryna sabr versin
  Kizlar hady iy geceler yaryn goruşme dilegiyle

  1. aslı dedi ki:

   hayırlı cumalar Gözelcim, Allah rahmet eylesin.

  2. K.Azeri. dedi ki:

   Hayirli ak$amlar Gözelim. Nasilsin? Feride ile Azizin annelerini bir arada hayal etsen nasil görûnûr.
   Ibrahim beyin annesi ölmû$, allah rahmet eylesin,allah yakinlarina sabir versin.

 49. K.Azeri. dedi ki:

  Hayirli ak$amlar arkada$lar. Gözelim ho$ geldin,nasilsin, Söhbetin nasil?
  Aslim te$ekkûr ediyorum canim,senden ba$ka bu analizi bu kadar aydin kimse anlatamaz. Allah senden razi olsun canim benim. Kerem çok kötü,acimasiz,ruhsuy biri. Babaanne deye-deye adamin ekmeyini yeyib,torununu öldúrdû. Azizin sevdiyi,seveceyi kizi elinden almaga çali$mak,buna ne ad verilir artik bilmem.Azize kuyunu da o kazdi ama Aziz bunu Ferideden gördú.Firatin Sultanla evlenmesi iyi olurdu. Hayal ediyormusun Sultanin annesi ile Firatin bir sofra etrafinda oturmasini.

  1. aslı dedi ki:

   Hayırlı cumalar canım, teşekkür ederim. Amin inşallah cümlemizden. Evet Kerem kötü birisi. Feride yi kendi tarafında tutmak istiyor. Sevdiğinden değil. Feride ye Aziz’i kötüleyecek. Görünürde de Aziz katil ilk başta Feride bu nedenle Kerem’e inanır ama sonra gerçek elbet ortaya çıkacaktır. Şirket içi krizi Feride çözerse hiç şaşırmam. Kerem kötülük yapmak isterken çok büyük iyilik yapmış olacak.
   Sultan Fırat’ı görmedi görse belki o da hoşlanır. Aynı masada yemek kızılca kıyametin kopması demek.

   1. K.Azeri. dedi ki:

    Hayirli ak$amlar Aslicim. Nasilsin canim?Elbette Kerem Ferideni sevdiyinden yapmiyor,hele kendine kiyafet seçerken yaptigi hareket, Kerem çok kötú biri,Azizin de canini çok yakacak. Hele Firat serserinin teki,evinin kapisini ona açan kadina yaptigi çok büyûk gúnah.

    1. aslı dedi ki:

     hayırlı akşamlar canım. çok şükür koşturup duruyorum. Sen nasılsın? Kerem Aziz’in canını yakmaktan keyif alıyor. Fırat’ı da kullanacak. bakalım neler olacak?

     1. K.Azeri. dedi ki:

      Çok $ûkûr,iyi ol canim benim. Hayatimiz zaten ko$turmacada geçib gediyor,buna da $ûkúr.ben de iyi deyelim iyi olsun canim. Hepinize iyi geceler arkada$lar.

      1. aslı dedi ki:

       Sende hep iyi ol inşallah canım benim. Aynen öyle hayat koşturmakla geçerken bir ömür bitiyor. Sana da hayırlı geceler iyi uykular tatlı rüyalar canım.

 50. Anonim dedi ki:

  Hayirli ak$amlar

  1. aslı dedi ki:

   Hayırlı cumalar

 51. Gozel dedi ki:

  Iy gunler canlarym nasylsynyz
  Aslim canim benim eline saglyk cok teşekkuller guzel olmuş allah senden razy olsun canim benim
  K Azeri ablam mutlu gunler
  Hanim ablam nasylsyn iyleşdinmi allah şifa versin sana
  Ozgur ablam gelemiyor soruny var galyba
  Gunay,hanimcim sizede mutlu gunler canlarym

  1. aslı dedi ki:

   Hayırlı akşamlar Gözelcim sağolasın Amin inşallah. Sen nasılsın askerin nasıl?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.