Vuslat Dizisi 13. Bölüm Analizi “Aslı”

Burak 15 Nis 2019 Analiz Vuslat  0

Aziz Feride ile konuşmak istedi. Gecenin karanlığında ona söylemek istedikleri başkaydı ama o seni seviyorum demeyi tercih etti. Geç kalmak istemiyordu. Ertelemek de, Feride ise şimdi olmaz zaman dedi. İçlerinden geçenleri iç sesleri ile söylerken her ikisi de birbirini seven ama kavuşamayacak iki insan gibiydiler. İçlerinden haykırdılar sevgilerini, dışardan ise zaman istedi Feride sonra da anda kalsak dedi.

Sevmenin, aşık olmanın belli bir zamanı mı var? Var ise de Aslı olarak ben bilmiyorum. Bazı şeyler hep zamansız olur, gelmek gibi, aşık olmak gibi ve gitmek gibi. Daha da açmam gerekirse, insanın kendi elinde değildir dünyaya gelişi, elinde değildir birini sevip aşık olması ve bu dünyadan gitmesi ölmesi zamanla planlanan insanın elinde olan bir şey değildir.

Aneta teyze Hasibe hanım yüzünden düştü yerde öylece yatıyor. Albüm de her ne var ise bilinmesini istemiyor Hasibe aldığı gibi sakladı. Tahsin bey kızı ile telefonda konuşurken, Yalçın’ı öldürmek istediği araçta kızının olduğunu ve kaza yaptığını duydu kalp krizi geçirdi. Kerem evlerinin kapı önünde Fırat ile konuşuyordu o da olayı öyle öğrendi. Diğer tarafta ise, hiç suçları yokken Tahsin beyin hırsına kurban gitmek üzere olan 3 insan ki içlerinden birisi kendi öz kızı. Can yakmak istedi kendi canını da bilmeden yaktı Tahsin bey. Can yakanın canı yanacak elbet kaçarı yok. Salih baba ise olanları hissetti ve dükkanı hiç yapmadığı bir şekilde kapattı ve çıktı.

Feride içinde sevdikleri olduğunu bilmeden ambulansın siren sesini duydu yolu açın biri hayata tutunmak istiyor dedi. Bu dediği an arkadaşı telefon açıp dayısının kaza yaptığını söyledi. Feride haberi Azize söyleyince, Aziz Yalçın’ın baban ölüm emrimi vermiş, Fırat haber vermek için geldi dediğini hatırladı. Sonra da kız kardeşin burda onu evinize ben bırakacağım dediğini hatırladı. Aziz kız kardeşi için endişe ederek hastaneye gittiler Feride ile ve hastaneye vardıklarında Fırat ve Sultan aynı anda hastanede sedyede yatıyorlardı. Feride ve Aziz ikisi de kardeşleri için üzülüp endişe ettiler.

Salih baba bir eve gitti orada kiminle görüştü? Ne yaptı bilmiyorum? Abdullah efendi de mezarlığa gitti. Her zaman Feride Çağlar’ın mezarına su döker onu ziyaret ederdi. Bu kez yanında olan Süheyla Çağlar’ın da mezarını suladı. Feride Çağlar’ın resim çekinirken Süheyla ablam dediği kişi. Sırlarla dolu iki kişi. Bakalım Abdullah efendi bu iki bayanın mezarına boşuna gelmediğine göre ilerde neler öğreneceğiz bu iki kişi hakkında?

Salih baba dükkana geldi. Arkasından da Abdullah amca geldi. Satranç oyununun düzenini kurarken gençler geldi ve Salih baba çarkı çevirdi. 2 geldi. Gidilen yer insanın ayağını yerden kaydıran noktaydı ayağı kaydı ve düştü insan. Peki neydi insanın ayağını kaydıran? İnsanların sevgisini kazanmak için herşeyi yaparken ki bunun adı riyadır. Karşılığını göremez ise insan, kine yeniden düşer dedi.  Kin’e düştü insan. Yani ayağı kayar. Ayağı kaydı düştü insan.

Salih baba bugün Kin’i anlatacak. KİN; kendisine eziyet eden herkese karşı öfke duymaktır. Öfke ise Kin in beslendiği kaynaktır. Yani, Kin ve Öfke hep kol kola gezer. İnsanın içinin artık alev alması, doğru ve yanlış dinlemeden önce kendini, sonra etrafında yakabildiği ne varsa yakamaya başlamasıdır. Sebep-Sonuç düşünmeksizin, suçlu-suçsuz aramadan, aslında neye öfkeli olduğunu bilmeden, insanı kendi zindanında şeytanı ile beraber kilitli kalmasıdır.

Çıkışı olmayan bir döngüye sıkışıp kaldığımızı hissetmenin verdiği çaresizlikle, çözüm bulamamanın acısı arasında benliğini ihanet ettiğine ihanet ettiğine inanmaktır öfke. Tüm bunların ardından, kendi içimizde ışık sızmayan o yerde, o karanlıkta uyur gezer gibi dolaşmak, kendi yetersizliğimizin hırsını başkasından çıkarmak için yine kendi tırnaklarını kendi kalbine geçirmek ama bunun suçunu başkasına yüklemektir.

Herkes hastanede ve hastanenin farklı köşelerinde. Bir tek Yalçın komiser yatmadan tedavi gördü. Diğerleri Sultan ve Fırat ameliyat dan çıktı. Tahsin öylesine ve eşi çocukları gelmiyor diye Gülten’e kızınca Gülten hanımda Sultan’ın kaza geçirdiğini hastanede olduğunu söyledi.

Bu Gülten hanımın geçmişte sakladığı bir sırrı var ama ne bilmiyorum. Tahsin bey de evde eşi olmadığında Gülten diye konuşuyor. Ve benim de aklıma acaba Sultan’ın annesi Gülten mi diye geçiyor. Gülten hanıma daha çok benziyor Sultan. Ve kim bilir Perihan ile Gülten kardeş bile olabilirler.  

Fırat kendine gelince Sultan’ı görmek istedi. Kendisini suçladı. Ben Sultan’ı koruyamadım diye ağladı Fırat. Kerem de abileri olarak biz koruyamadık dedi. Aneta teyze, Fırat, Yalçın komiser, Tahsin bey eve çıktılar. Bir tek Sultan var hastanede o da çıkmak istiyor.

Salih babanın dükkanına Abdurrahman efendi geldi. Kitap getirdi. O da Abdullah amca gibi meczup. Abdullah amca o gelince ayağa kalktı. Gezdi dolaştı dükkanı sonrada yukarı çıktı Abdurrahman efendi. Abdullah amca da arkasından bir bardak su yarım ekmek götürdü. Yukarda neler oldu bilmiyoruz. Giderken ayakta uğurlandı. Salih baba bir isteğin var mı? Diyeceğin var mı? Bir nasihatin var mı? deyince, Abdurrahman efendi de “OLDUM DEME OLMADIN, BULDUM DEME BULMADIN” dedi ve gitti.

Aziz babası ile evde tek konuştu. Sırtını dönerek, yüzüne bakmadan. Sultan’ın başına gelenler babasının suçu bunu kimseye söylemeyecek Aziz. Sultan’ın yürüyememe gibi bir durumu varmış ve Aziz bunu henüz Sultan’a söylememiş. Bunu duyunca babası ağladı. Can yakarsan canın yanar. Can yakmayacaksın ki canın yanmasın.

Aziz giderken annesi ile de konuştu. İnşaatte olanlar, kaza, Sultan’ın yürüyememe ihtimali, oğlunu kaybediyor oluşu hepsini ayak üstü konuştu Aziz. Evden çıkıp giderken de Sultan’a bakması için Gülten hanımdan ricada bulundu. Gülten hanımda Aziz gittikten sonra herşeyi tekrar yaşıyor gibiyiz dedi. Ben bu Gülten de bir şeyler var diye boşuna demiyorum. Geçmişte ne yaşandı ise şimdi aynısını yeniden yaşıyorlar.

Fırat eve gelince tüm aile mutlu oldu. Kardeşler, anne ve baba da tabi. Küslük bitti. Etten tırnaktan ayrılmaz ki, can onlar. Yeri gelir kavga ederler, yeri gelir barışırlar. Yalçın komserin de dediği gibi kardeş kardeşi bıçaklar döner döner kucaklar J hayat işte.

Sultan yürüyemeyecek deniyor ayaklarını oynatıyor. Platin takılmış ondan Aziz Salih babanın dükkanına gidince bir kitap verdi Sultan okusun canı sıkılmasın diye. Sonrada eski bir kitabın içinden çıkan kağıdı gösterdi. Aharlı kağıda yazı yazılmış, işinin ehli biri yapmış. Kağıdı cilalamak aslında dedi Salih baba. Ve devam etti. Aharlı kağıda yazı yazılınca kurursa bir asır korunur, aharın içinde şap vardır. Kurtçukların üremesini önler, böylece eser asırlarca korunmuş olur dedi.

Yani, asıl olan bilgeye sahip olmaktır. Her ilmin ve her sanatında bilgisi vardır Aziz dedi. Kahve içermişin deyince, Aziz de sebepsiz öyle ziyarete geldim başka zaman dedi. Salih baba da sen sebepsiz sanırsın ama sebepsiz kuş uçmaz derken, dükkanın kapısı açıldı gelenler Abdullah amca ile Abdurrahman amca. Salih baba Aziz’i tanıştırdı. Abdullah amca bir küçük kutudan bir kağıt çıkarıp verdi ve herşey aşikar dedi.

Tahsin bey, Bülent adında birinden çok korkuyor. Aziz’in dedesini de bilirmiş bu kişi. Can almaz hayat alırmış. Kutuları, saati ve dosyayı istiyorlar Tahsin beyden ve o istediklerinin hepsi Salih babanın dükkanında kasada duruyor. Ne saklı ise o dosyada? Saatte? Kutuda? Ve o kutulardan biri Aziz’in arkadaşının evinde, Abdullah amca bir mektup da bıraktı onu okumadan kutunun üstüne koydu sırlar köşemiz dedi Altan.

Aziz artık Nehir’e güvenmiyor. Elinden imza yetkilerini almış. Geçmişte yaptıklarını da öğrendi. Yeni Asistanı söyledi.

Abdurrahman amca aynı Abdullah amca gibi. Söylediği sözler kısa, öz, manidar, çok anlamlı. Hayatı bir tek cümle ile anlatırcasına güzel konuşuyor. Elinde kökü ile bir çiçek ve bir kitap, dilinde oldum diye bir şey yok. Buldum diye bir şey yok. Ondan başka bir şey yok.

Şükrü ile Zeki bir olmuşlar Aziz’i öldürmenin peşindeler. Şükrü Aziz’in kavgada duvara sırtını çivi ile astığı ama sonra hayatını kurtarmak için evi hastane ortamına çevirdiği kişi ama Şükrü sadece kendisini duvara çivilediği Aziz’i biliyor. Kendisini kurtaranın da Aziz olduğunu bilmiyor. Bilmediği içinde onu öldürmek istiyor.

Kerem, Fırat’ı ziyarete gitti. Annesi de paça çorbası pişirmiş, Kerem bir tabak yedi. Olsa da yesek gece gece J Faik amca arkadaşı Ali ile eve geldiler. Bu Ali bey, Tahsin beyin yaptığı toplantıya katılmayan Ali. Oğlu Kerem ile karşılaştılar şok oldular. Aziz ile Feride iş için dışarı çıkmışlardı yolu kesip kaçırdılar ikisini de kaçıranlar Şükrü’nün adamları. 

masum 3 eylül
Masum 165. Bölüm Özeti 3 Eylül 2020 Urmila’nın Hayalleri
masum 161. bölüm özeti
Masum 161. Bölüm Özeti 30 Ağustos 2020 Gopi Zorlanıyor
masum 29 ağustos
Masum 160. Bölüm Özeti 29 Ağustos 2020 Süper İkili
masum 157. bölüm özeti
Masum 157. Bölüm Özeti 26 Ağustos 2020 Urmila Evleniyor mu?

“Vuslat Dizisi 13. Bölüm Analizi “Aslı”” üzerine 16 yorum

 1. K.Azeri. dedi ki:

  Merhaba ablacim.Olur canim ablam,in$allah dúgûn haberlerini de aliriz hayirlisiyla.Once ben de öyle dú$ûndum,sonra Ramazan öncesi görû$medir dedim.

 2. Hanim abla dedi ki:

  Merhaba güzel kızlarım.Aslıcım, hayırdır inşallah.bu sayda misafir durduk yerde gelmez. misafirler Ankaradanmı?ya doğum günüdür,ya dügündür.düşün-düşün bulamıyorum.meraktan uyuyamıyorum.ne olur söyle,kimseye demem.sçaçs iyi geceler mutfak kuşum.

  1. aslı dedi ki:

   Canım ablam benim 🙂
   Yok uzaktan gelen yok, komşuları çağırdım. Anneanneme değişiklik olsun diye komşular geliyor. Ramazan gelmeden şöyle bir görüşelim istedim. bende seni çok seviyorum. iyi geceler bende uyumaya gidiyorum uykum geldi herkese iyi geceler.

 3. K.Azeri. dedi ki:

  Merhaba ablacim.Te$ekkúr ederim.Benden de amcama selamlar. Haklisiniz abla, kizlar bir gelseler. Arkada$lar vefasiz çiktilar. Ben de sizi seviyorum canim ablam. Siz de allaha emanet olun.

 4. Hanim abla dedi ki:

  Sana da günaydın Kamilecim.Merhaba Aslıcım.nasılsınız kızlar?analiz için teşekkürler kızım.hepimizi analizlerine bağımlı yapmışsın.neredesin Rada,gelip Kamal beye “odun” söylesene.Amcanız “benden kızlarıma selam söyle”dedi ve gitti. Ben de gidiyim,işler bekliyor.akşam yine gelirim inşallah.hepiniz Allaha emanet olun.sizi çok seven ablanız.

  1. aslı dedi ki:

   Günaydın mutlu sabahlar ablacım, çok şükür koşturup duruyorum. Misafir gelecek ona hazırlık pasta börek, tatlı ne olursa buyrun gelin. Ben teşekkür ederim ablacım yazdıklarıma değer verip okuduğunuz için. Rada gelse de görüşsek özledim. Lale bir göründü kayboldu.
   Amcama benden de çok selam söyle. Sana da kolay gelsin bende gideyim ben arada gelirim her kese kolay gelsin Ben de seni çok ama çok seviyorum ablacım.

   1. K.A dedi ki:

    Misafirin de ho$ gelir.Sana kolay gelsin canim.

    1. aslı dedi ki:

     Canım benim sağ olasın yarın 15-20 kişilik misafirim var. bugün onlar için kete ve börek yaptım, kurabiyede yaprak da tamam, bir baklavası kaldı biraz dinleneyim onu da yaparım. bugün mutfak kuşuyum 🙂

     1. K.A dedi ki:

      In$allah yapacaksan canim. Ke$ke yaninda olsam da sana yardim etseydim mutfak ku$um benim.

      1. aslı dedi ki:

       Canım benim sağ olasın bitti her şey hazır. Buyrun sizde gelin misafirim olun 🙂

       1. K.A dedi ki:

        Hayirli gúnler canim.in$allah ba$ka bir zamana. Kismet kim bilir belke de ne zamansa olur.

 5. K.A dedi ki:

  Gûnaydin her kese. Te$ekkürler Aslicim. Çok gûzel her zamanki gibi. Evet Abdurrahman efendi Abdullah amcayla ayni. Tahsin bey kazdigi kuyuya kendi kizini atdi. Bakalim bu durumu nasil deyerlendirecek,netice ne olacak,aileni evlatlarini nasil koruyacak.Abdullahin adini duyunca adam $ok oldu.

  1. aslı dedi ki:

   Günaydın canım, Abdullah amca Abdurrahman amcaya hürmet de kusur etmiyor. Abdurrahman amcayı da sevdim ben. analizlerin devamı gelecek inşallah. Sıradalar 🙂
   Vuslat, Yemin, Hercai ve Sen Anlat karadeniz.

   1. K.Azeri. dedi ki:

    Evet canim.Abdurrahman efendiye búyúk sayqi gösterir Abdullah amca. Ben de sevdim Abdurrahman amcani.In$allah analizler de olacak,kendini çok yorma.

 6. K.Azeri. dedi ki:

  Iyi geceler Aslim.bu gizemli i$lerin içerisinde Abdullah efendi var,haklisin canim Gûltende bir $eyler var bakalim i$in içinden neler çikacak. Allah rahatlik versin canim,yarin görû$mek dileyile.Hö$ça kal .

  1. aslı dedi ki:

   hayırlı geceler canım, analiz tamamdır 🙂
   Evet bu Gülten hanımda bir şeyler var. Perihan hanımın kız kardeşi çıkarsa hiç şaşırmam. Abdullah amca ve Salih baba ikisi sır küpleri her şeyi biliyorlar. Sana da Allah rahatlık versin iyi uykular tatlı rüyalar canım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir