Vuslat Dizisi 10. Bölüm Analizi “Aslı”

Burak 17 Mar 2019 Analiz Vuslat  0

Aziz şirketin odasında gece vakti iş çalışırken, gecenin sessizliğini bozan bir tik tak saat sesi duydu ve dikkati dağıldı iş yapamaz oldu. Sesin nerden geldiğini bulmaya çalıştı. Kolundaki yada duvardaki saatten gelmiyordu. Bu ses çekmeceden geliyordu. Açtı baktı köstekli saat aldı açtı baktı saate dedesinin adı yazıyordu. Saat ölen Mehmet Şefik Korkmazer’in saati idi. Aziz o saatin eline nasıl geçtiğini hatırladı ve sonrasında yaşananlar. Salih babanın söyledikleri, adamları öldürmesi, Feride ile karşılaşması, tanışması, telefonu kırması, hepsi bir film şeridi gibi gözünün önünden geçer Aziz in.

Feride için de durum farksızdır. O da uzun zamandır bulamadığı kırık telefonunu bulur ve Feride de Aziz ile ilk karşılaştıkları andan başlayarak bu zamana kadar geçen zamanda yaşadıklarını hatırlar. Onun da gözünün önünden her şey bir film şeridi gibi geçer. Ve her ikisinin de ortak noktası Salih babadır. Feride Salih babanın yanına gider ve konuşmak ister. Salih baba bir saatin tamiri ile meşgul olurken Feride yi de dinler. Feride Aziz’i nerden tanıdığını sorar, hastaneye geldin der, kıymet verdiğin biri olmalı der ve ben onun hakkında çok önemli bir şeye tanık oldum der.

Salih baba bilerek parmağını keser ve bir ders verir. Şimdi bu saatin içinde çok değerli bir taş, elmas var yıllardır baskı gördüğü için bir parçası kırılmış, çok keskin ama saatin içinde başka bir arızası var, şimdi ben elim kesildi diye taşa mı kızayım? Ustaya mı kızayım? Yoksa kendime mi kızayım? Elim kesildi diye bu saatin tamirini bırakabilirim, bu iş içinde bana zarar verecek şeyleri bilmesem de, tüm parçaları çıkarmak, onarmak ve tekrar yerine takmak durumundayım. Bunu yapmak da, yapmamakta benim tercihim dedi.

Feride anlatmaktan vazgeçti. Mesajı almıştı. Seçim onundu o karar verecekti. Salih baba ne demek istediğini, ne sormak istediğini biliyordu. Kararı ona bıraktı. Kahve yapmasını karşılıklı içmeyi istedi Feride kahve yaptı. Aziz de elinde saat ile geldi Feride yi gördü şaşırdı. Feride de saati görünce şaşırdı. çünkü; o saati Feride ye Salih baba vermiş ve sahibi senden alacak demişti. Aziz de saati sen düşürdün dedi. Salih baba da saat sahibine ulaşmış dedi ve Feride yi Fırat aradı konuşmak istiyordu Feride gitti. Kahveleri de Salih baba ile Aziz içti.

Salih baba kime niyet kime kısmet dedi. Feride kendisine yapmıştı ama içmek kısmet olmadı. Bu da Nasip den, Kısmet den öte yol yok sözünü bir kere daha doğrular nitelikte oldu. Kişi ne kadar çalışırsa çalışsın, çabalarsa çabalasın alın yazısındaki şeye ulaşır. Yüce Allah, ona ne nasip etmişse ancak ona kavuşur; bu az da olur, çok da.

Bu Tahsin bey de büyük sırlar saklı. Biri telefon açtı o saati istiyoruz dedi. Oğullarına dikkat et diye tehdit etti. Tahsin bey de oğullarımdan birinin başına bir şey gelsin, taş üstünde taş, omuz üstünde baş bırakmam hep birlikte tarihe geçeriz dedi. Telefonda ki o kişide oğullarının dışında birileri Nazlı olayını kurcalamaya başlamış haberin olsun dedi. Nazlı kim? Tahsin bey bir telefon daha açtı toplantı istedi ama bu öyle sıradan bir toplantı değildi. Kerem’i istemiyordu. Ona sadık kim var ise onları istiyordu.

 Tahsin bey, Kerem’in gerçek anne ve babasını öldürmüş ve seni evlat edindik diye yalan söyleyen bu kişi evin hizmetinde bulunan Gülten hanımla da geçmişte bir ilişkisi olmuş ve hatta Sultan Gülten’in kızı çıkarsa hiç şaşırmam. Tahsin bey evde Peri yok rahat olabilir ve bana Tahsin diyebilirsin dediği için böyle düşündüm ben bakalım neler olacak izleyip göreceğiz. Gülten hanım bu sırrı Nazlı’nın hatrı için sakladığını söyledi. Hadi buyur burdan yak, şimdi de Nazlı çıktı. Nazlı’nın Sultan ile görüşmesinden hep rahatsız olurdu Gülten hanım, bu kızlardan birinde bir iş var bakalım kimde? Nazlı ile Sultan kardeş çıkarsa hiç şaşırmam.

Aziz kahvesini Salih baba ile içti ve saat den konu açıldı bozuldu mu? Diye soran Salih babaya hayır ama bu saat dedemin saati dedi. Aziz’in kafasında bir soru vardı ve cevabını bulmak isterken Salih baba önceki sorunun cevabını bilmelisin. Neden burdasın?

Aziz, ben derken, Salih baba cevap her zaman avucumuzun içinde, gözümüzün önündedir ama biz hep dışarda ararız, o yüzden daha yakından, daha dikkatli bakmak gerekir dedi. Aziz de neye daha dikkatli bakmalıyım? Neyi göremiyorum diye sordu. Abdullah geldi ve arkasından çakal fani geldi. Aziz dükkandan ayrıldı. Kapının önünde avucunun içine dedesinin saatini ve Feride’nin broşunu koydu.

Şimdi bu iki nesne yanyana durduğunda insanın aklına bu iki nesnenin sahiplerinin de yanyana durduğu an geldi aklıma. Aziz’in dedesi ile Feride’nin halası. Bu ikisi arasında bir bağlantı var mı acaba? Var ise bu bağ nedir? Aziz ile Feride’nin ilerde birbirlerine aşık olacaklarını ve evleneceklerini varsayarsak Mehmet Şefik Korkmazer ve Feride Çağlar ne gibi bir bağlantısı var? Şuan çözemedim.

Feride kardeşi Fırat ile konuştu. Fırat, Aziz’in katil olduğunu ve ondan uzak durması gerektiğini söyledi. O esna da Aziz de arabası ile oradan geçiyordu onları gördü ve yanlarına gitti kavga ettiler ve Fırat’ı Kerem aradı gitti. Abdullah da sokaklarda Gün ola Devran döne diye diye yürüyor.

Ceylan, Nehir ile alışverişe gitmiş ve kıyafetler almış. Babası da yeni işe girdiğini bilmiyor söylememiş. Nehir, Ceylan’ı akşam eve bırakınca babası gördü. Ceylan da söyledi babama söylemedim işe girdiğimi deyince, Nehir kendisini Feride’nin arkadaşı olarak tanıttı öyle eve girdi. Faik beyi konuşarak ikna eden Nehir, Ceylan’ı sanki yeni işe alıyormuş gibi davrandı. Faik amca da kızı Feride ile aynı şirkette çalışacağı için tamam dedi. Birlikte aldıkları marka, pahalı kıyafetleri elbise dolabının en altına Feride’nin görmeyeceği şekilde annesi ile sakladılar.

Tekin ile Nehir yeniden karşılaştılar. Bu kez Nehir arabası ile nerdeyse Tekin’i öldürecekti. Ayak üstü de olsa konuştular ve tanıştıklarına memnun oldular. Bu ikisi de ilerde evlenirse şaşırmam. Kerem iyice ileri gitti ve Aziz ile birlikte çalışan Turgut isminde birini öldürerek Altan’ın kapısına bıraktı. Aziz’i çağırdı Altan. Aziz geldi ve olanları öğrendi. Altan üstünü değişirken sırtındaki yaraları gördü üzüldü Aziz.

Salih baba satranç-ı oynamaya başladı. 6 sayısı geldi. Acizlik. Bugün ki konu Acizlik. ACİZLİK; kişinin kendisine bile faydasının olmamasıdır. Bulunduğu halden kurtulamaması, acizliğini itiraf etmesidir. Amma velakin biz insanız, her daim aciziz. Aciz olmak, gücünün olmaması değildir. Gücünü kullanamadığın an, koruyamadıkların karşısında elinin, ayağının kırılması, için alev alev yansa da o an hiçbir şey yapamayacağını bilmektir. Ölüm insanoğlunun en büyük acziyetidir.

Kendine, kalbine söz geçirememektir. Neyin doğru olduğunu bilsen de, doğruyu söylediğinde bile çektiğin acıdır. Dilin ile kalbin aynı şeyi söyleyememesidir. Seni saran boşluğun farkında olmayacak kadar, gözünü dünya sevgisinin karartması ve onu göremeyecek kadar zayıf olmaktır. Kendini hayatını kontrol edememektir. Bunları başaramadan, başkalarını kontrol edemeyeceğini bilmemektir. Daha da kötüsü bilmediğini bilmemektir.

Kalbinin en zayıf yerine sıkışıp kalmak, çıkış kapısının ne tarafta olduğunu göremeyecek, bulamayacak kadar öfkene körleşmektir.

Tekin ve Ahmet sevda denizine dalmışlar. Tekin, Nehir’e- Ahmet, Sultan’a sevdalanmış. Fırat da dışarda yürüyor bir yandan da yaşadıklarını düşünüyordu. Nerden nereye gelmişti? Hepsi gözünün önünden geçti. Üzüldü, ağladı gözyaşlarını sildi. Parası arabası vardı ama babasını ve ablasını, ailesini kaybetmişti. Birde Şükrü abisini Aziz askıda öldürmüş ve ablası da bunu bilmeden kayıt etmişti.

Feride kırılan telefonunu bulmak için elbise dolabına bakarken, Ceylan’ın sakladığı kıyafetleri buldu ve hemen anladı Nehir’in aldığını Ceylan gördü kavga ettiler kıyafetler yırtıldı. Annesi geldi ve o da babasının haberi olduğunu söyledi ve Feride telefonun Aziz de olduğunu hatırladı almaya gidecekti ki, annesi para bırak dedi. Feride de para almadığını ve bundan sonra para vermeyeceğini, beni ve babamı hiçe saydın dedi. Annesi de, bunca borcun altından nasıl kalkacağını sordu. Feride de beni evden kovarken bunu da hesaplamışsındır dedi. 

Tahsin bey, kendisine yakın olduğunu söylediği insanlarla toplantı yaptı. Yukardan kesin emir var o saati istiyorlar dedi. İstenilen ne saati? Aziz de olan dedesinin saati. Antikacı dükkanındaki Salih babanın içinde elmas var dediği ve tamir ettiği saati istiyor olabilirler mi? Ki büyük bir ihtimal o saati istiyorlardır elmas olduğu için.

Birde Tahsin beyin yukarı dediği kişiler kimler? Tahsin bey bu durumda yerin altındakiler oluyor. Komiser Yalçın’a şimdilik dokunmayın ama bize doğru tek bir adım attığında benden emir beklemeyin işini bitirin dedi. Tahsin emir alan ve emir veren kişi. İş dünyasının adamı gibi görünüyor ama arka planda silahlar, adam öldürmeler, iş bitirmeler oluyor.

Feride, Yalçın’ın yanına gitti ve kamera kaydından bahsetti. Yalçın bunu kendisine daha önce söylemediği için kızdı. Feride de, vuruldum, babam kalp krizi geçirdi, dükkan yandı diyerek zaman bulamadığını söyledi. Yalçın da haritanın arkasında sakladığı tahtayı gösterdi. Her şeyi gördüğünü, bildiğini ama bir şey yapamadığını söyledi birbirlerine hak verip özür dilediler. Onlar çok eski arkadaştılar anlıyorlardı birbirlerini. Feride şirkete geçti ve Nehir’e ailesinden uzak durmasını söyledi ve isteme olayı olmadı. Aziz geldi ve bende Yalçın ile evlenmekten vazgeçtim dedi. Nehir’in damarına bastı.

Kerem, babasının ondan gizlice toplantı yaptığını Ali den öğrendi. Ali toplantıya katılmamıştı. Diğer toplantıya katılan kişileri de Kerem öldürmüş. Babasının yolunu keserek söyledi. Baba ve oğul büyük bir savaşın içindeler. Kerem’e bütün bunları öğreten ve beline silahı koyan babası hedef oldu.

Emine, yemek yapmış Altan’a getirip verdi. Altan da içeri davet etti ama Emine evde kimse olmadığı için girmedi. Yemekleri verip gitti. Altan, Emine den hoşlanıyor ama gece cesetler, gündüz lahana dolması bu hayat onun hayatıydı ve Emine yi böyle bir hayatın içine sokmak istemiyor.

Feride, Aziz’in odasına giderek kırılan telefonunu sordu. Aziz de saklamış verdi. Yeni bir telefonda almış kırılanın yerine ama Feride kabul etmedi. Sultan da Aneta teyzenin evine onu ziyarete gitti. Evde değildi. Evi temizlemeye yardımcı oldu. Sultan zengin bir ailenin içinde, hizmetçilerin olduğu büyük bir konakta büyümüş ama içinde hiç kibir yok.

Salih babanın dükkanına genç bir delikanlı geldi ve bir zarf verdi. Zarfı aldı ve açtı Salih baba ve büyük taşlar yerinden oynamış müdahale etmen gerekir diyerek, Tekin ile Çakal Fani yi gönderdi. 

Feride kırılan telefonu Aziz den aldıktan sonra Yalçın’ı aradı. Yalçın geldi ve telefonu aldı. Feride için zordu. Aziz de Feride de bir şeyler olduğunu görüyor ama elinden bir şey gelmiyordu. Şirket içinde Kerem Aziz’in elinde ne var ne yok almak istediği için Nehir ile iş birliği yaptı. Nehir kendi hisselerini de Kerem’e devredeceğini ama bunun için Feride yi şirkete getirdiği gibi göndermesini istedi. Kerem de Ceylan’ın asistanı olmasını istedi. Şirket içi toplantıda Ceylan’ın yerini söylediler. Herkes şaşırdı. Aziz toplantıyı bitirdi ve Kerem ile tek kalarak hesaplaştı.

Feride de Ceylan ile konuştu şirketten ayrılmasını istedi. Ceylan gitmeyeceğini, burada gizli kapaklı ne işler çevirdiğini sorunca Feride Ceylan’a tokat attı. İşler iyice karıştı. Ali, Tahsin beyin toplantısına katılmayan kişi, yanılmıyorsam bu kişi o kişi. Faik amcanın arkadaşı Aneta teyzenin adresini istedi. Uzunca konuştular. O gidince de Abdullah geldi elinde kolye Faik amcaya verdi. Gün ola devran döne diyerek. Kolye kız kardeşi Feride tarafından Süheyla ablasına verilmişti. Arkasında Süheyla ablama Feride yazıyordu. Hasibe de de bu kolyeden vardı ve denize atmıştı. Şimdi kolye Faik amcanın elinde. Faik amca kolyeyi görünce fena oldu. Bu kolyelerde büyük sırlar saklı. Her gören kötü oluyor.

Kerem’in gerçek annesinin resmini bir şekilde elinde bulunduran Perihan hanımla buluşur ve onun bütün şartlarını kabul eder. Şirketteki bütün haklarından vazgeçer, evden taşınacağına söz verir imza atar ve karşılığında da resmi alır. Yıllardır görmediği annesini görür ağlar resmi öper Kerem. Kerem’in elindeki resmin aynısından Aneta teyze de de var ve o resmi Sultan aldı. Bu durumda Kerem Aneta teyzenin torunu mu? İşler iyice karışık.

Yalçın, Feride’nin telefonunda ki kayda bir şekilde ulaştı. Seyrettiler ve çok şaşırdılar. Aziz ve Altan da bir eve gittiler. O ev bir odası karantinaya alınmış gibi sterilize edilmiş hastane ortamına getirilmiş bir kişi ölmesin diye.

masum 3 eylül
Masum 165. Bölüm Özeti 3 Eylül 2020 Urmila’nın Hayalleri
masum 161. bölüm özeti
Masum 161. Bölüm Özeti 30 Ağustos 2020 Gopi Zorlanıyor
masum 29 ağustos
Masum 160. Bölüm Özeti 29 Ağustos 2020 Süper İkili
masum 157. bölüm özeti
Masum 157. Bölüm Özeti 26 Ağustos 2020 Urmila Evleniyor mu?

“Vuslat Dizisi 10. Bölüm Analizi “Aslı”” üzerine 13 yorum

 1. K.A dedi ki:

  Hayirli gûnler hepinize. Iyi bayramlar.

 2. K.Azeri. dedi ki:

  Hayirli ak$amlar arkada$lar. Gûnaycim ho$ geldin,evet bu aralar i$ler çok,kolay gelsin.
  Efsane döndû ya,ho$ geldin Aslim.sen nerdesin, nasilsin? Ablamiz hakli,sen yokken burasi buz gibi.Allah hepimizin yardimcisi olsun.

  1. aslı dedi ki:

   Hayırlı akşamlar canım benim, hoş buldum. Özledim sizleri. ah ah oturup konuşabilseydik sizlerle ne güzel olurdu. kahvelerimizi yudumlarken sohbet etseydik. Arada kabuğuma çekiliyorum istemeden de olsa buzları eritelim öyle ise 🙂 Allah seninde yardımcın olsun canım benim. Sen nasılsın?

   1. K.Azeri. dedi ki:

    Iyi gûnler canim.Ke$ke yapa bilseydik,ben de çok özledim. Iyimisin Aslicim,neyin var?

 3. Hanim abla dedi ki:

  Merhaba Aslıcım hoş gedin sefalar getirdin.bizi çok mutlu ettin.İnan sen oıanda sayfalar da mutlu oluyor.İstersin K.Azeriye sor. O da böyle söyleyecektir.Allah senden razı olsun.Allah seni korusun.Allah yardımcın olsun güzel kızım.Mutluluklar…
  K.Azeri maalesef geri çekılmegim haddinden artık ehtiyatlı olmağmdan ileri gelir.büyüklükle bir alakası yok canım.Allah yardımcın olsun.hoşca kalın.

  1. aslı dedi ki:

   Hoş buldum canım ablam, çok teşekkür ederim. Arada gelemediğim zamanlar oluyor elimde değil. Amin ablacım amin çok teşekkür ederim. Rabbim seni de korusun sağlık sıhhat versin inşallah.

 4. Günay dedi ki:

  Selam arkadaşlar. Nasılsınız? İşler bağa çok o üzden gelemuyorum. Novruz bayramına hazırlıklar. İşler çok. Vüslat çok iyi. Bakdıkca bakmak istiyorum. Evet Kerem Anete teyzenin torunu. Eminim bende. Resimden dolayı. İnşallah Anete teyze Keremi belki adam etdi. Tajsin bey onu kötü yetişdirmiş. Keremde bir çocuk olmuş. Annesiz kalmış. Belki anesi babası olsaydı. Böyle kötü olmazdı. Suçlamalar onu çok kötü yapmış

  1. aslı dedi ki:

   Selam Günaycım, Allah yardımcın olsun kolay gelsin canım. Kerem anne ve babası ile büyüseydi böyle kötü birisi olmazdı. Tahsin bey onu Aziz den farklı yetiştirmiş pis işlerini hep Kerem’e yaptırmış.

 5. K.Azeri. dedi ki:

  Merhaba ablacim. Sizin de yeni haftaniz hayirli olsun. Evet ya,kizlar bizi resmen unuttular.Ablacim çok gûzel bir $eye dokundunuz,ama öyle durum yaranir ki,insan istemeden geri çekilir,bu korkaklik deyil,sizin suçunuz da diyil,búyúklùyúnüzdur bence.

 6. Hanim abla dedi ki:

  Merhaba.İki kız bir abla kaldık galiba yine,nasılsınız? her kesin yeni haftası ugurlu olsun.Aslım yazılarını bitirmiş uyuyordur muhtemelen. K.Azeri “Kerem hem eser,hem cezadır.”gözel ifadedir.Aslıcım işler yogunlaşmış anlaşılan.Kendine dikkat et kızım.Bilmek isterdim acizlik ve ya güçlü olmak, korkak ya da cesur olmak sonradan, hayat tarzından yaranır, yoksa insanların fıtratında olur,yaradılıştan.bende de bir az korkaklık, bir az acizlik var, her zaman olmuş.Sonra da sıra güvensizlige gelir.O yüzden de her zaman bir adım geri çekilmişim,daha ileri gide bilirdim.nasip kısmet işi de var ama.Demek ki Rabbim böyle uygun görmüş.İyi günler.

  1. aslı dedi ki:

   Merhaba ablacım, mutlu ve hayırlı haftalar olsun inşallah. Yazılarımı şimdilik bitirdim. Yeni hafta ve yeni bölümlerle yeniden yazacağım inşallah. İşler yoğun ve birazda karışıktı. ondan gelemedim. şimdilik sorun yok ablacım.

   Ablacım, insan oğlu aciz bir varlıktır. Bu Fıtratından dolayı, doğarken bütün insanlar aciz olarak doğar. korkmak ve Cesur olmak da fıtratında vardır. yaşadıkları insana yaşatılanlar yüklenen sorumluluklar, insanı cesur da yapar, korkak da. o insanın o anki durumuna ve ruh haline bağlı.
   Şöyle basitleştirecek olursam, küçüklüğünden beri hayvanlarla iç içe yaşayan birisi hayvanlardan korkmaz. Ama korkutularak büyütülen biri küçük bir kediden korkar. zamanla korkmaması ve ondan zarar gelmeyeceğini öğrendiğinde bu korkusunu yener. bu yetiştirilmekle alakalı bir durum. korkunun da çeşitleri var tabi.

 7. K.Azeri. dedi ki:

  Günaydin.Aslicim nasilsin canim,nerdesin,iyimisin? Feride telefonu çok yúreksiz verdi,kayitlarin olmasini istemiyor. Evet,Kerem Aneta teyzenin torunu ola bilir.Aile ba$çisini bu kadar kirli i$ler çevirmesi elbet bir gûn kendine,ailesine kar$i dönecek,Tahsin çok kötûlûkler yapmi$,Kerem hem eseri,hem cezasidi.

  1. aslı dedi ki:

   Günaydın canım, teşekkür ederim sen nasılsın? Evet Feride de Aziz den hoşlanıyor ama belli etmemek istiyor. onun katil olmasını istemiyor. bence de Aneta teyzenin torunu. Geçmişin izleri bugüne taşınıyor. sırlar ortaya çıkıyor. bütün gizli sırları Abdullah ile Salih baba biliyor. birde bunları yaşayanlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.