Vuslat Dizisi 1. Bölüm Analizi Aslı

Burak 08 Oca 2019 Analiz Vuslat  0

Trt 1 de 7 Ocak 2019 Pazartesi akşamı saat 20.00 de ilk bölümü ile seyirci karşısına çıkan Vuslat dizisi bir çok diziden farklı bir konu içeriğine sahip. benim ilgimi çekti. Bilmiyorum izleyen arkadaşlar bu konu da ne düşünüyorlar?

Vuslat, “İyi insan” olmak için çıkılan “Aşk Yolculuğu”nun serüvenleri üzerine kurgulanarak, tüm karakterlerin insana ait hallerini İbn-i Arabi’nin Satranc-ı Urefa oyunu ile anlatılıyor.

Dizinin temel konusu vuslata ermek İbn-i Arabi’nin Satranc-ı Urefa sından Alimler satrancından yola çıkılarak yapılmış hazırlanmış ancak bu Vuslat İbn-i Arabi’nin anlattığı ve anlatmak istediği gibi değil. Bir faninin bir başka faniye aşık olma serüvenin de yaşadıklarını anlatacak gibi. Tıpkı Ferhat ile Şirin, Aslı ile Kerem gibi. Sonun da da gerçek aşkın bir fanide olmadığını anlayacak mı Aziz? onu ilerleyen zamanda göreceğiz. Ama şimdilik sadece Aziz’in Feride ye aşık olma sürecinde kendi iç dünyasında yaşayacaklarını izleyecekmişiz gibi geldi bana.

İbn-i Arabi sonsuz aşkı arzu etmiş ve ona ulaşmak için çaba sarf etmiş o sebeple de bu Satranc-ı Urefa yı hazırlamıştı. Alimler satrancıdır bu dizideki gençlerin ilk başta Salih babanın söylediklerinden bir şey anlamaması gibi ilk duyduğunda ne olduğunu anlamaması çok normaldir. Onlar da zamanla anlayacaklar ve öğreneceklerdir. Salih babanın anlatması ile.

Vuslat Dizisi 1.Bölüm de Yaşananlar

Aziz’in rüyası ile başladı her şey. Ölmeden önce öldüğünü gören Aziz toprak altına gömülüyor ve üzerine toprak atılıyordu. Son kez gözlerini açıp etrafına baktığında yerin altında üzerine toprak atılmaktaydı hiç tanımadığı bugüne kadar hiç görmediği insanları gördü. Feride yi gördü. Abdullah’ı Salih babayı gördü rüyasında Abdullah İnna Lillahi Ve İnna İleyhi Raciun diyordu bunu bir kaç kere tekrarladı ve Aziz kan ter içerisinde uykudan uyandı. gördüğü bir rüyaydı ama etkisinde çok kalmıştı Aziz.

İnna Lillahi Ve İnna İleyhi Raciun
Şüphesiz Biz Allah dan Geldik ve Yine Ona Döneceğiz.

Bu Ayet Bakara Suresi 156. Ayetinde geçmektedir.
Ayetin Tamamı ise: “Onlar ki; kendilerine bir musibet isabet ettiği zaman; ” biz muhakkak ki ALLAH içiniz (ALLAH için yaratıldık) ve muhakkak O’na döneceğiz” derler.”dir.
Bu Ayet genelde bir ölüm haberi alındıktan sonra söylenir. Yani ölen kişinin ardından söylenebilecek sözlerden bir tanesidir. Unutmamak gerekir ki Her Nefis Ölümü Tadacaktır.

Aziz uykudan uyandı ama duvardaki saatin 6 da durması ve kendi kol saatinin işliyor olması dikkatini çekti. Burada benim anladığım bu dünyaya gelen her canlı varlığın bir saatinin olduğu ve o saat geldiğinde zamanın duracağını küçük kıyametin kopacağını anlatıyor. Toprak üstünde olan artık toprağın altında olacak.

Asıl mesele Abdullah’ın bundan haberdar olması ve Salih’in dükkanına gelerek ölmüş hayatta olmayan Mehmet Şefik Korkmazer’in köstekli saatini hiç konuşmadan dükkandaki bütün saatlerin 6 da durmuş ama bir tek Mehmet Şefik’in köstekli saatinin 06 05 gösteriyor çalışıyor olması Aziz’in kol saatinden 2 dakika sonrası.

Kerem’in anne ve babası ölmüş, Aziz’in öz kardeşi değil ama birlikte büyümüşler. Aziz anne ve babası ile yaşamıyor Kerem yaşıyor ve büyüten Aziz’in annesi onu sevmiyor evde de istemiyor. Kerem bunu duydu ve şirkete geçerek ortalığı toz duman etti. Aziz’in babası aslında göründüğü gibi biri değil. Piş işler yapar ve Kerem’e de arkasını temizletirmiş. Aziz bilmiyor gibi görünse de her şeyden haberi var.

 Feride de üvey annesinden çok çeken birisi. Feride çalışıyor ve bütün parasını annesine veriyor evde huzursuzluk çıkmasın diye. Babası terzilik yapıyor ama onun da işleri iyi değil bir sürü borcu var ama parası yok.

Bir tarafta zengin bir hayat bir aile Aziz ve ailesi, bir tarafta kendi yağında kavrulmaya çalışan bir aile Feride ve ailesi. Ve bu iki insanın bir araya gelmesine vesile olacak olan olaylar zincirinin birer halkası olan Abdullah bey ve Salih baba onun evladı mahalle sakinleri, komşuları.

Aziz anne ve babası ile birlikte mezarlığa dedesini ziyarete gitti. orada dua ettikten sonra anne ve babası ayrıldı Aziz tek kalınca Abdullah Aziz’in yanına geldi ve İnna lillahi ve inna ileyhi Raciun dedi. Aziz gördüğü rüyayı hatırladı ve adamın peşinden gitti.Daha önce görmediği için tedirgindi. Abdullah yineledi ve ondan geldik yine ona dönceğiz diyerek  6-7-8 saymaya başladı. Aziz de neden 1 den başlamadın deyince Abdullah oyun 6 dan başlar dedi. duvardaki saat aklına geldi. Saat de 6 da kalmıştı. Ne oyunu diye sordu ama adam yoktu kayboldu.

Aziz delirdiğini düşündü. Orada mezarlara su döken çocuğa sordu nerede bulurum diye. O da onun evi yok antikacı da kalır dedi. Aziz arabası ile mezarlıktan gidecekken aynadan adamı gördü indi adam kayboldu.

Aziz şirket toplantısı için giderken arabasında navigasyon onu Feride’nin olduğu sokağa götürdü ve neredeyse Feride ye arabası ile çarpacaktı. İlk karşılaşmaları böyle olan ikili daha sonra akşam yeniden karşılaştılar. Bu kez şirket toplantısı için kendi mekanları olan yere giden Aziz, Feride de kardeşinin arkadaşının doğum günü partisi için o mekana gidince orada yeniden bir araya geldiler.

Bu kez kötü bir karşılaşma oldu çünkü, Feride Aziz’in üç adamı öldürdüğünü gördü. Oraya kardeşi ile giderken de yolda Salim amcanın dükkanın önünden geçtiler bir süre orada durup dinlenirken Abdullah dan korktuğunu deli o derken Feride kardeşine kızdı hemen öyle yaftayı yapıştırma etiketleme ne zararını gördün kendi halinde biri dedi.

Abdullah da sakın ola zanna kapılıp hüküm verme dedi. olacakları önceden hissetmişti Abdullah o yüzden de Feride yi uyarıyordu. Salih de Aziz’in dedesinin saatini Feride ye verdi. Sahibi senden alacak dedi. Saati o cinayetleri görüp kaçarken düşürdü ve Aziz o köstekli saati aldı. Dedesinin saati artık Aziz de. Salim beyin dediği gibi sahibine ulaştı saat.

Salih baba Abdullah ile komşu dükkana geçti oyun tablası geldi. Açıldı kutu serildi masaya oyun. Vuslata ermek için geçilen yolları gösteren yol haritası gibiydi. Üzerinde yazılar, rakamlar vardı. Hayat yolculuğunun tamamı sanki o küçük kutucuklara sığmış gibiydi. Oklar yolcunun yükselmesine, yılanlar yolcunun düşmesine işaret eder dedi.

Çarkıfelek 6 yı göstermeden oyuncu oyuna giremez dedi. feleğin çarkından geçmesi gerekiyor insanın. 6 ile oyuna girdikten sonra gelen her sayıca basamak ilerler yolcu. Her basamaktaki kavramı anlatmak zorundadır. Öğrenip anlatması gerekir, anlamazsan anlatamazsın, anlatamazsan geçemezsin dedi.

Kısacası vuslata ermek öyle kolay bir iş değildir. İnsan aşık olmuşsa Allah’a teslim olmalı ondan gelen herşeyi anlamalı anlatmalı ve kabullenip ilerlemeli. İnsan yaşadıklarını kuldan bilir nefsine yenilirse geri düşer. İnce bir yoldur bu aşk yolu kıldan ince kılıçtan keskindir.

Onları dinleyen iki genç Salih amcanın anlattıklarını anlamadılar. Salih amca onları anlayışla karşıladı. Oyunun amacını merak ettiler. Oyunun amacı 101. Basamağa ulaşmak vuslata ermek kavuşmak. Öyle kolay değil kavuşmak.

İlk çarkıfelek atıldı ve 6 geldi oyun başladı. Toprak altı. Arzularına isteklerine ulaşmak için herşeyi yaptıktan sonra, o noktada herşeyin anlamını kaybetmesidir dedi. Vuslat makamına ulaşmak hiç kolay değil. Alçalmadan, acınacak hale gelmeden, yalvarmadan, kavga etmeden, pişman olmadan, düşman olmadan, başlanılmaz bu yola. Halden hale girmeden, döne döne yanmadan, yana yana bitmeden, kolay değildir kavuşmak dedi.

Feride kendi imkanları ile ölen adamlardan birinin telefonunu açtırıp kardeşi ile olan görüşmelerini gördü. Kamera kayıtlarını incelemek istedi. Mekana gitti ilkinde içeri alınmadı ikincisinde Aziz’in o yerin sahibi olduğunu öğrendi. Öğrendiği bir şey daha vardı terzi dükkanları yanıyordu. Aziz Feride yi dükkana götürdü. Yangın söndürülememişti. Fenalaştı ve kızının kollarına bayıldı Feridenin babası.

Ateşe aşıksan onun hakikatini öğrenmek için ateşe düşecek onunla yanacaksın, ama yandıktan sonra onu anlatacak aşkı söyleyecek bir sen kalmayacak, döne döne yanacak, yana yana bitecek, bittiğin an olacaksın dedi Salih bey ateşler etrafı sarmışken.

masum 3 eylül
Masum 165. Bölüm Özeti 3 Eylül 2020 Urmila’nın Hayalleri
masum 161. bölüm özeti
Masum 161. Bölüm Özeti 30 Ağustos 2020 Gopi Zorlanıyor
masum 29 ağustos
Masum 160. Bölüm Özeti 29 Ağustos 2020 Süper İkili
masum 157. bölüm özeti
Masum 157. Bölüm Özeti 26 Ağustos 2020 Urmila Evleniyor mu?

“Vuslat Dizisi 1. Bölüm Analizi Aslı” üzerine 88 yorum

 1. K.Azeri. dedi ki:

  Elbette ablacim,biz bir aileyiz, size de sevgimiz sayqimiz sonsuz,canim ablam.Sizi çok seviyorum.

 2. Hanim abla dedi ki:

  İyi akşamlar. K.Azeri kızım ben fikrimi yanlış anlatdım galiba.Bak sen benim vasıtamla Aslıya selam yolluyorsun.Ben aleykumselam görünce söylerim,diyorum.Yani selamı derhal almak lazım.çünkü Aslıya çatana kadar havada kalacak.almak istememek aklımın ucundan bile geçmez.çünkü “biz mehriban aileyiz”.çünkü biz bir-birimizi çook seviyoruz.çünkü biz bir-birimize sadık kardeşleriz.sağ olun.Allah amanında olun.

 3. K.Azeri. dedi ki:

  Merhaba Ablacim. Estegfûrûllah ablam, selaminiz ba$imiz,gözúmúz ûstûnde,havada kalmasi ne demek. Iyisinizmi ablam, Polad amca nasil? Vuslat 3 bölûm fraqman sayfasindayiz hepimiz sizi merak etdik,bu sayfaya bakmadik,ben tesadûfen baktim. In$allah ablacim,in$allah. Gözûmúz üstûnde yeriniz var,ben razi.

 4. Hanim abla dedi ki:

  Hayırlı akşamlar arkadaşlar iyisiniz demi? Demin sözüm yarım kaldı.Xanımcım işler nasıl gidiyor, baban nasıl tamam iyileştimi? Günaycım senin balacalar kaç yaşta,isimleri ne?Gözelcim Vatan oglundan haber varmı?Özgür abla nerdesiniz?K.Azeri senin oğlanları ben gelip evlendirecegim galiba.Aslıcım iş-güç biten degil,kendine dikkat et güzel kızım.Belki yine geldim.hoşca kalın.

 5. Hanim abla dedi ki:

  Selam benim güzel kızlarım.Ve aleykumselam.kimse olmadıgından selamı kendim aldım.Bizde diyorlar ki selamı alan yoksa kendin almalısın.selam havada kalmasın diye.ne bileyim,bunları Aslı kızım iyi bilir.Aslıcım analizi yarın okuyoruzmu? Ben dün “Halka” dizisini izledim.Niyyetim Hazalı görmekti. dogrusu hoşuma gitdi.iyi bir dizi. cok özür diliyorum.amcanız geldi.ben gedyim. hoşca kalın.görüşürüz.

 6. K.Azeri. dedi ki:

  Hayirli ak$amlar kizlar. Gûnaycm ilk yarim saatine bakmami$dim,ama Hasibenin yaptigina $ûphem vardi.Kadin çok hirsli,vay yaninda olanlarin haline.

 7. Günay dedi ki:

  İyi akşamlar arkadaşlar. Azeri ablam Feridenin anesi yakdı dükanı. Dükandan çıkanda Abdulahla rastlaşdı. O üzden suçu onun üzerine atdı. Feridenin ölen anesini qısqandığı için,birde babasının borclandığı için. Bir sözle kıskanıyor. Çok kötü birisi. Allah sabr versin

 8. Günay dedi ki:

  Azeri ablam dükkanı Feridenin üvey anesi yakdı. Sonra suçu Abdulahın üstüne atdı. Ben bakdım . Feridenin anesi dükanı yakmağa gitdiyinde sonra Abdulahı gördü. O üzden suçunu ona atdı. Evet ablam Feride ve Azizin başı çok yanacak.

 9. K.A dedi ki:

  Merhaba Hanim abla. Nasilsiniz,azacikda olsa iyile$medinizmi ablacim?

 10. K.Azeri. dedi ki:

  Iyi gûnler arkada$lar. Nasilsiniz? Gúnaycim,dükkan nasil yandi bilinecek,ama Abdullahin suçlandirilmasi hiç dogru olmadi.Azizin her kesten çekeceyi var.

 11. Günay dedi ki:

  Hayırlı günler. Evet AZERİ ablam düz söyledin. İçi nefretle dolu. İçinden kötülük yapmak geçiyor.Kötülük yapdıkca eyleniyor.. Azizin işi var . Birde arkadaşlar dün hepsini izledim. Ferideden öncü polisler yanqın yerinde birşey bulamadılar. Amma Feride oraya tekrar gitdiyinde annesinin bilerziyini buldu. Aslında göz önünüde idi. Polisde göre bilirdi amma göremedi. Ora bana inandırıcı gelmedi. Sizler ne düşünüyorsunuz canım arkadaşlarım. Sizleri çok seviyorum.

 12. K.Azeri. dedi ki:

  Kizlar bu Kerem asil canavar deyilmi,içi nefretle dolu, firsatçinin teki.

  1. aslı dedi ki:

   Aynen öyle canım. Herkese hayırlı geceler.

 13. K.A dedi ki:

  Sana da iyi seyirler Gúnaycim.

 14. Günay dedi ki:

  Arkadaşlar Fırat iyi yapmadı. Oğurluk yapdı. Kadın ona evini açdı. Böyle olmaz. Arkadaşlar Fırat satdı parayı aldı. Orda böyle dedi. Ermeni kökenli olduğunu söyledi????? Öylemi gerçekde ?Aslı sen bakdınmı canım? Fikrini öyrenmek isterim.

  1. aslı dedi ki:

   Günaycım diziyi izledim canım, Fırat ermeni değil. evinde kaldığı kişi ermeni kökenli çaldığını satabilmek için adama yalan söyledi.

 15. Günay dedi ki:

  İyi geceler arkadaşlar. Dizini izliyorum.sizlere de yazmak istedim. Çok güzel bölmü. İyi seyirler sizede. Azeri ablm selamımı aldığın için sağ olasın.

 16. K.Azeri. dedi ki:

  Hayirli ak$amlar arkada$lar. Gûnaycim selamini hepimiz aldik canim,aleykûm selam. Yoksa sen selamini almadigimizi dü$ûndûnmû?

 17. Günay dedi ki:

  Çok sağ ol. Xanımcım selamımı aldığın için . İyi ki, varsın canım arkadaşım. Şükür iyiyim . Fakit bir göz kırpımında geçiyor. Şükürler olsun bu günlerimize. Çocuklarda iyi çok şükür. Kendine iyi bak.☺

 18. K.Azeri. dedi ki:

  Merhaba arkada$lar. Nasilsiniz?
  Gözelim,ben de nigaran kaldim,Hanim abla nasil oldû Allah yardimcisi olsun.Evet Vuslat ak$am var,bakalim neler olacak.

 19. Gozel dedi ki:

  Hanim ablacim nasylsyn iyleşdinmi gecmiş olsun rabbim sana acyl şifalar versin

 20. Gozel dedi ki:

  Iy gunler hayirli haftalar canlarym bu gun vuslat dizisi vardy inşalla izleyip gorucegis

  1. aslı dedi ki:

   izledim canım sende izledin mi?

 21. Günay dedi ki:

  İyi akşamlar canım arkadaşlarım. Yorumlar çok iyi. Aslım analızin mühteşem. Ben de çok anlamadım dizini. Anlamaka çalışıyorum. İzleyince anlıyıcam. Biraz zaman lazım. Benidə Aziz çok çekmedi. Feride iyi oynuyur. Anesinden çekeceyi var. Ben de Salih baba konusunda Aslım sana katılıyorum. Onlara görə izliyicem. Hepinizi çok seviyorum. Gözel , Azeri ablam, Xanımcım , Hanım ablam , Özgür teyzem sizlere çoklu selam söylüyorum. Hanım ablam tez iyileşirsin. Allah acil şifalar versin.

  1. xanim dedi ki:

   hayirli aksamlar gunaycim nasilsin ve aleykum selam canim benim bende seni cokkkk seviyorum :)))

  2. aslı dedi ki:

   Hayırlı geceler Günaycım, selamını aldım canım teşekkür ederim. diziyi izledikçe zamanla daha iyi anlarsın inşallah canım.

 22. K.A dedi ki:

  In$allah,iyile$in ablacim. Allah yardimciniz olsun.
  Gözelim,sana da mutlu pazarlar canim.

 23. Gozel dedi ki:

  Aslicim mutlu pazarlar canim arkadaşim haklysyn azizden hic etkilenmedim omer başgaydy ama feridenin yuzundeki masumlyk zehrany hatyrlatdy.neşeli pazarlar sana kolay gelsin bitanem

  1. aslı dedi ki:

   Mutlu pazarlar Gözelcim, evet Ömer bir başkaydı. Haklısın Feride Zehra gibi saf temiz, duru bir güzelliği var. Feride de fedakar birisi babası üzülmesin diye elinden geleni yapıyor. sevdim feride yi. Sağol bir tanem bir ton iş var yapılacak hadi ben kaçar işleri yapayım 🙂

 24. Gozel dedi ki:

  Gunaydyna gec kaldym iy gunler mutlu pazarlar canlarym nasylsynyz
  Ozgur ablam neşeli pazarlar dilerim nasylsynyz inşalla ayilece iysinizdir syrylyorum
  Hanym ablam gecmiş olsun allah acyl şifalar versin dykkat et kendine lutfen amjamyza selamlar
  K azeri ablam mutlu pazarlar ablacim hakkaten zehra geldi aklyma onlary cok ozledim ben
  Hanimcim nasylsyn kuzum bu gun pazar sana iy dinlenmeler guzelim işinle alyşdynmy yorulyomusun kolay gelsin bitanem
  Gunaycim mutlu pazarlar canlarym goruşme uzere

  1. xanim dedi ki:

   gozel ablam canim benim hep iyi mutlu ol bende cok sukur iyim islerimde cok sukur iyi evet isime alistim evet cokda ellerim yoruyor beni dahada cok guzel olucak ALLAHIN iznilen evet bu gun pazar yinede ev isleri bitmiyor sende guzelc dinlen sohbet kardesim nasil gunun nasil geciyor canim ablacim benim seni cokkkk seviyorum

 25. Hanim abla dedi ki:

  Size de günaydın arkadaşlar. İyiyim desem yalan olur. çok şükür öksürek hele yok.Ben kediler gibi uyumakla iyileşirim.İnşallah bu defa da öyle olur.teşekkür ederim, beni merak etmeyin.hoşca kalın.Allaha emanet olun.

  1. xanim dedi ki:

   hanim ablam hos geldin INSALLAH iyilesirsin ALLAH yardimcin olsun sende polat amcamda kendinize cok iyi bakin ALLAHA emanet ol

  2. aslı dedi ki:

   Canım ablam benim uyumak iyi geliyorsa uyu ve iyice dinlen inşallah hemen iyileşirsin. vücudun susuz kalmasın bolca su iç baş ağrısının bir nedeni de vücudun susuz kalması ablacım.

 26. K.Azeri dedi ki:

  Günaydin arkada$lar.Iyi pazarlar.
  Hanim abla nasil oldunuz, iyimisiniz? Merakda kaldim, çavuk iyile$in. Allah yardimciniz olsun.

  1. xanim dedi ki:

   gunaydin k azeri ablam nasilsin bende hanim ablami merak etdim INSALLAH iyi olur canim benim ailenen bol huzurlu pazarlar dilerim

 27. xanim dedi ki:

  gunaydin canim arkadaslarim ailenizlen bol bereketli neseli pazarlar dilerim :)))

 28. Şirinkızım dedi ki:

  HAYIRLI GECELER TATLI UYKULAR RÜYALAR ZAMANLAR SENİ SEVİYORUMMMMM ŞİRİNKIZIM HER ŞEY GÖNLÜNCE OLSUN VE İNŞAALLAH TELİN OLUR ALLAH’IN İZNİ İLE AMİNNNNM TABİ MADDEN ZORLANMADAN MUCKKKKKKM

  1. xanim dedi ki:

   gunaydin ozgur teyzosum meleyim benim nasilsin ve cok tesekkur ederim ellerinden opuyorum babam izn verirse telim INSALLAH olur iyiki varsin bende seni cokkkk seviyorum bol bereketli huzurlu pazarlar dilerim :)))

 29. K.Azeri. dedi ki:

  Hayirli ak$amlar ablacim. Geçmi$ olsun.Allah sizi güldürsûn,sahiden de gûlmeli olmu$ ya,o saatda uyumak, hem de Saat 1 de 2 de uyuyan ben. Yazarken saatin farkina varmami$im.Allah size de rahatlik versin canim ablam. In$allah.

 30. Hanim abla dedi ki:

  İyi akşamlar güzel arkadaşlarım.Üstünüze sağlık dün akşamdan beri bir az hastayım.İlac içtim başağrım geçti. Dedim sizlere bir baş çekim. K.Azeri uyumak için erken degilmi?Ama bizde de ev ehli uyumaya gitdi.Her kes yatıp Cırtdan oyak misalındayım.Duyduğuma göre gece saat 11 ile 2 arasındakı uyku çok önemlıdır.Öyle ise iyi uykular tatlı rüyalar.Allah rahatlık versin.Yarın hayırlı bir gün olur inşallah.

  1. xanim dedi ki:

   gunaydin hanim ablam nasilsin ve cok gecmis olsun ALLAH acil sifalar versin ve guldurdun beni bende bazen gec uyuyorum bi keresinde hatda sabaha kadar uyumadim islerden dolayi erken uyuyorum ailenen mutlu neseli pazarlar dilerim

  2. aslı dedi ki:

   Merhaba ablacım çok geçmiş olsun. baş ağrısı zordur bunu en iyi bilenlerdenim Allah yardımcın olsun şafi ismi ile şifa versin rabbim tez zamanda iyileşirsin inşallah. Uyku önemli evet ama hiç o saatlerde uyuduğumu hatırlamıyorum 🙂

 31. K.Azeri. dedi ki:

  Hayirli ak$amlar gözeller. Hepinize iyi geceler.

 32. Özgür dedi ki:

  HAYIRLI AKŞAMLAR KALBİ GÜZELLERİM HER ŞEY GÖNLÜNCE OLSUN İSİM YAZMIYORUM DEĞERLERİM BENİM ALLAH RAHATLIK VERSİN SEVGİMLE MUSMUTLU ZAMANLAR

  1. aslı dedi ki:

   Mutlu pazarlar Özgür teyzecim.

 33. xanim dedi ki:

  hayirli aksamlar canim arkadaslarim nasilsiniz aslim canim arkadasim benim hep iyi mutlu ol birtanem ve yeni dizimiz hayirli ugurlu olsun senin adina da hemde cok sevindim senin analizlerini okuyunca ben de dahada iyi anliyorum ve cok guzel anlatiyorsun hanim ablam gozel ablam haklilar ALLAH yardimcin olsun basarilar dilerim tum dualarin dileklerin hepsi kabul olsun sana kocaman sarilp opuyorum deyerlim kiymetlim benim iyiki varsin yine bir aradayiz senin sayende dostlugumuz daimi olsun bende irabimi radami betulumu cok ozledim ya ozgur teyzosum meleyim nasilsin tesekkur ederim haklisin iyiki varsin k azeri ablam tesekkur ederim hanim ablam hos geldin ya hep dahada iyi mutlu ol iyiki buradasin bizimlesin ellerinizden opuyorum polat amcama selamlar siir cok guzel olmus eline saglik :))))

  1. Özgür dedi ki:

   ❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤

  2. aslı dedi ki:

   Mutlu pazarlar xanım, teşekkür ederim elimden geleni yapıyorum analizleri beğenmenize sevindim. Bu dizi güzel bakalım uzun soluklu bir dizi olur da bizde izleriz. Diğer dizilerden farklı. Bu dizinin anlaşılması biraz zor bunda herkese hak veriyorum umarım bende daha iyi anlaşılır dil ile anlatırım. Seninde kafana takılan sorular olursa sorabilirsin canım. Teşekkür ederim bende seni öpüyorum kendine iyi bak canım.

   1. xanim dedi ki:

    aslim canim arkadasim benim hep iyi mutlu ol ve cok tesekkur ederim iyiki varsin guzel yurekli arkadasim benim meleyim mucizem benim evet guzel diziye benziyor senin yazilarin bi baska ve cok iyi anliyorum cok guzel anlitiyorsun sana cok guveniyorum her sey cok guzel olucak bide halka dizisi basliyor hazal icin izliycem sabirsizlaniyorum seni cokkkk seviyorum kendine cok iyi bak islerinde kolay gelsin ALLAH yardimcin olsun

 34. K.Azeri. dedi ki:

  Aslicim haklisin,Aziz Ömer kadar olamaz da,kuru duygusuz birine benziyor. Ama Feride Zehraya benziyor, fedakar. Izledikce göreceyiz. Ben de en çok Abdullahla, Salih babayi,satranç oyununu daha çok görmek isterdim.

 35. Hanim abla dedi ki:

  Merhaba hanımlar nasılsınız? iyi diyelim de iyi olsun.Hepinizi hoş gördüm. azalmışıq, kızlarımızın çoku gitmiş.o yüzden her kesin yazdıgını okuyorum ve sorulanları bazen tekrar sormuyorum. kusura bakmayın.emin olun ki her birinizin yanındayım.Aslıcım ne yapıyorsun?
  A şkın ateşeini anlatma bana
  S evginin odunu görüp gelmişim.
  L ütf edip Allahım aşkı tadmışım
  I sdırap donunu giyip gelmişim. İyi günler.

  1. aslı dedi ki:

   Canım ablam benim çok şükür, senin dediğin gibi iyi diyelim iyi olsun. Hayat devam ediyor. ev işleri ile uğraşıyorum.
   Şiir için çok teşekkür ederim beni çok iyi tanımışsın. Sana da iyi günler ablacım. Polad amcama selamlar ellerinizden öpüyorum.
   ❤❤❤❤❤❤❤ Hanım Abla ❤❤❤❤❤❤❤

 36. K.Azeri. dedi ki:

  Sag ol Gözelim. Biz de iyi deyelim,iyi olalim. Hep iyi olun canim.

 37. Gozel Ozgur ablama dedi ki:

  Cok teşekkuller ablacim rabbim hepimizi mutlu etsin sevgilerimle

  1. ÖzgürGozel kardeşim dedi ki:

   Sevgimle ❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤

 38. Gozel dedi ki:

  Iy gunler KAzeri ablam teşekkuller iyis cok şukur siz nasylsynyz iysinizdir inşalla

 39. K.Azeri. dedi ki:

  Gûnaydin hepinize. Te$ekkûr ediyorum Özgûr abla,sizinle birlikde.
  Gözelim ho$ geldin. Nasilsin? Nerde kaldin? Söhbet, evdekiler nasil?

  1. Özgür dedi ki:

   ❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤

 40. Özgür dedi ki:

  HAYIRLI SABAHLAR ÇOLUK, ÇOCUK GÜZEL BİR KAHVALTI İLE MUSMUTLU GÜNÜNÜZE BAŞLAMANIZ DİLEĞİ İLE ASLI’CIM,ŞİRİNKIZIM, GOZEL KARDEŞİM K. AZERİ KARDEŞİM GÜNAY’CIM, HANIM HANIMCIĞIM HER ŞEY GÖNLÜNÜZCE OLSUN SEVGİMLE

  1. aslı dedi ki:

   Teşekkürler Özgür teyzecim sağolasın. sana da mutlu hafta sonları sevdiklerin ile.

 41. Gozel dedi ki:

  Gunaydyn Aslim mutlu gunler hayirli hafta sonlary canim arkadaşym cok teşekkuller bende bu diziyi izledim iki defa.inşalla izlerim dizide Feride bana Zehrany yatlatdy uvey anne,parasyny vermesi ,babasynyn ferideni seymesi.iy bir dizi sana cok teşekkuller ellerine saglyk canim anlamadygym bazy konulary senin analizinden anliyorum allam sana zin acyklygyny versin başarylaryn dayym olsun canim benim sevgilerimle

  1. K.A dedi ki:

   Gözelim haklisin,diziyi izlerken,Ferideni görûrken benim de ilk aklima gelen Zehrayla babasi oldu.

  2. aslı dedi ki:

   Merhaba Gözelcim hoş geldin nasılsın. Rada yok inşallah o da gelir. Ben hiç o açıdan düşünmemiştim ama haklısın Zehra ya benziyor Feride Aziz de zengin oluşu ile Ömer’e ama onlar çok başkaydı. Bunlar başka. Açıkça söylemem gerekirse Azizden Ömer kadar etkilenmedim. beni etkileyen oyuncular değil satranc oyunu hayat oyunu bu dizi Salih baba ve Abdullah bana da çok yol gösterecek. o sebeple çok ilgimi çekti dizi hemen bitmesini istemiyorum. Ekranda Salih baba ile Abdullah’ı ve satranç oyununu fazlası ile görmek istiyorum.
   Amin canım benim bende seni seviyorum. Adını Sen Koy dan bahsedince Ir abi aklıma geldi.

  3. K.Azeri. dedi ki:

   Merhaba Hanim abla. Ho$ bulduk. Biliyorum,hiss ediyorum yanimizda olmanizi, yûrekden yúreye yollar görúnûr ablacim. Te$ekkûrler,eksik olmayin. $iir de çok güzel. Sizin Aslimizi vesf etmeniz çok güzel be abla. Sizi seviyorum. Polad amcaya da selamlar.

 42. Gozel dedi ki:

  Gunaydyn canlarym mutlu sabahlar hayirly hafta sonlary Ozgur ablam,Hanim ablam,K Azeri ablam,Hanimcim ,Gunaycim mutlu zamanlar neşeli gunleriniz olsun sizi cok sevyorum

  1. ÖzgürGozel kardeşim dedi ki:

   ❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤

 43. K.Azeri. dedi ki:

  Iyi ak$amlar arkada$lar. Özgür abla size de hayirli, mutlu zamanlar. Öpdüm.

 44. Özgür dedi ki:

  Hayırlı günler K. Azeri, Günay’cım Hanım hsnımcığım musmutlu zamanlar muckkk

 45. ÖzgürGozel kardeşim dedi ki:

  Hayırlı günler ablası nasılsın her şey gönlünce olsun kardeşim muckkkm

 46. ÖzgürAslı'cım dedi ki:

  Hayırlı günler telele Google den sıteye girmeye çalışıyordum yine olmuyor diye teli bıraktım elime aldığımda bu sayfada idi telkızım ve şükür….. ANALİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER ANLAMADIĞIM DİZİNİN BAZI YERLERİNİ TEKRARINDAN İZLEDİM BAŞLARINI BAZI YERLERİ KAÇIRMIŞIM OKUYUNCA YAZDIKLARINI DAHA İYİ OLDU VE BİZİM HALKIMIZ İNŞAALLAH DİZİYE SAHİP ÇIKAR BİZDE İZLERİZ HER ŞEY GÖNLÜNCE OLSUN SEVGİMLE MUCKKKMK

  1. aslı dedi ki:

   Hayırlı günler Özgür teyzecim,
   Çok şükür telefon sizi bizden ayırmamış. Ne güzel istediğiniz sayfayı size açmış. İnşallah dizi devam eder. Sadece sen değilsin çoğu kişi dizinin bazı bölümlerini anlamamış, gerçek hayatta görüştüğüm kişilere de anlatınca akıllarında olan sorulara cevap buldular ve onlarda neyin neden olduğunu anladılar. İzleyeceklerini söylediler.
   Analiz yazmam dizinin anlaşılmayan kısımlarının anlaşılmasına neden olduğu için mutluyum. Umarım hep böyle devam eder. uzun bir yolculuk bu bakalım nasıl ilerleyecek?
   Dizi güzel anlaşılması biraz zor olsa da

   1. ÖzgürAslı'cım dedi ki:

    Hayırlı akşamlar ❤❤❤❤❤❤❤Evet kızım bende izlediğimde beğendim inşaAllah devam eder senin güzel analizlerini okuruz ve her şey gönlünce olsun Allah cc yar ve yardımcımız olsun kızım musmutlu zamanlar evet siteye girmek telden çokkkk güzel muckkk

 47. K.Azeri. dedi ki:

  Gûnaydin ablacim. Ho$ geldiniz. Evet yeni dizi,yeni ba$langic. In$allah birlikdeyiz Aslimizin sayesinde. Bu dizide felsefi fikirler çok, Aslinin siyah yazilari da slk-slk görûlecek in$allah canim ablam.

  1. Özgür dedi ki:

   BİZİ BİZDEN ALAN SİYAH YAZILAR…. İÇİMİZE İŞLEYEN MUCKKK AZERİ KARDEŞİM

 48. Hanim abla dedi ki:

  Herkese günaydın.Aslıcım yeni dizimiz gelmiş, yeni analizler olacak demek ki.tebrik ederim başarılar dilerim. inan bu dizinin analizini senden iyi kimse yazamaz.bundan eminim.felsefi fikirleri açmak öyle kolay degil.Benim şu yaşlı yorgun beynim bazi şeyleri önce idrak edemedi.o yüzden tekrar-tekrar okudum.sana kolay gelsin.son üç-dört siyah yazı müthiş, bayıldım.Yeni yolculuk başlıyor güzel kızım.Rabbim yardımcın olsun.Amin.

  1. aslı dedi ki:

   Günaydın hayırlı sabahlar ablacım hoş geldin seni burada gördüğüme sevindim. Bu dizi tasavvuf üzerine kurulu. İbn-i Arabi tam adıyla Muhyiddin Muhammed bin Ali bin Muhammed el-Arabî et-Tâî el-Hâtimî, ünlü İslam düşünürü, mutasavvıf, yazar ve şair. Şeyhü’l Ekber unvanı ile de bilinir.
   bu kişinin dünya hayatındayken Allah’a ulaşmak için gerçek aşkın Allah aşkı olduğunu anlattığı satrancın anlatıldığı bir dizi Vuslat dizisi.
   Vuslat kavuşmak demek. Allah sevgisine ulaşmak için geçilen yaşanan zorluklar çetin dünya imtihanı anlatılıyor. senin anlamadığın yerler olursa sor ben elimden geldiğince anlaşılır bir dil ile anlatmaya çalışırım ablacım
   Abdullah meczup deniyor ona Allah’a kavuştuğu için vuslata erdiği için konuyu belki buradan anlarsın ablacım.Abdullah kimilerine göre deli gibi görünse de o en akıllı kişi görünmeyeneleri gördüğü için. O da Allah’ın ona bir lütfu.

 49. xanim dedi ki:

  gunaydin aslim canim arkadasim benim yorumunu okudum ve hep iyi mutlu ol birtanem tum guzellikler seninle olsun iyiki varsin ve cok tesekkur ederim vusla t dizisi trt:1 de gidiyor ben daha once fragmana bakmistim evet dizi 7 basladi guzel dizi bende beyendim ama vakit bulunca bakicam analizlerin cok cok deyerli kiymetli benim icin okuycam buradan buyuk zevknen k azeri ablam nasilsin ve tesekkur ederim sizi cokkkk seviyorum aileniznen mutlu neseli gunler dilerim

  1. K.A dedi ki:

   Gûnaydin. Hayirli cumalar her kese. Te$ekkúr ediyorum Xanimcim. Ben de seni seviyorum.

  2. aslı dedi ki:

   Canım benim teşekkür ederim hayırlı cumalar.

  3. Şirinkızım dedi ki:

   Sana tv de kısa yorum yazdımsen… A. K sayfasına Aslı’nın analizininokumak diziyi izlemek gibi kızım muckkk her şey gönlünce olsun
   ❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤

 50. K.A dedi ki:

  Iyi ak$amlar Aslicim.Evet haklisin Aziz kendini korumak için mecburen öldûrdû, bakalim Ferideni nasi inandiracak. Feridenin babasi iyi biri abisi desen, arkada$larin iyi insanlar olmasi çok önemli.

  1. aslı dedi ki:

   Merhaba canım, hayırlı cumalar.
   Feride onu tanıdıkça onunla zaman geçirdikçe ve Abdullah’ın ona söylediği sözlerle tanıyacak. Abdullah Feride nin Aziz’i tanımasına yardımcı olacak. o ikisini bir araya getirecek olan da onlar Salih ve Abdullah.
   Aziz kendini Feride de bulacak.

 51. aslı dedi ki:

  Hayırlı akşamlar canım arkadaşım, senden başka kimsenin bu sayfadan haberi olmamış sanırım. Diğer arkadaşlara da haber vereyim de onlar da izlesin diziyi. Ben beğendim tutar bu dizi.
  Aziz katil değil evet, Abdullah da dedi suizan yapma diye. olayların görünen kısmı ile görünmeyen kısmı var Feride görünen kısmından katil zannediyor Aziz’i görünür de öyle ama işin aslı o kardeşini korumak için girdiği kavgada silahların arasında kalınca nefsi müdafaa yaparken kendisini ve kardeşini korumak isterken öldürdü adamları. onları öldürmek niyetinde değildi.
  Feride nin kardeşi işsiz çalışmıyor ama hırsızlık yaparak arkadaşlarından aldığı o para ile idare ediyor. arkadaş çevresi onun öyle olmasını sağlamış gibi.
  Anne üvey anne olduğu için Feride ye kendi evladı gibi bakmıyor. Çok çekecek gibi izleyip göreceğiz artık ne çileler çekecek Feride.

 52. K.A dedi ki:

  Gûnaydin Aslim. Te$ekkûr ediyorum canim. Evet canim,ölüm yegane kaçinilmaz gerçek,her kes bunu zamaninda anlasa da,bu kadar kötûlûk yapmasalar.Diziyi ben de izledim. Ferideye çok i$ dû$ecek ya,bir katille yüz-yûze,hele karde$i de bu i$in içinde.Ama çok qururlu bir kiz bakalim i$lerin ûstesinden nasil gelecek.

  1. aslı dedi ki:

   Hayırlı akşamlar canım. Ölüm bu dünyanın tek gerçeği. Ben sevdim diziyi Özellikle Salih amca ile Abdullah’ı. Bir katil ama o kardeşini korumak isterken katil oldu. Kardeşi hırsız ama katil değil. Feride nin omzunda ağır yük. ev, üvey anne, birde kimselere söyleyemediği cinayet, kardeşinin ölen insanlarla olan bağlantısı nasıl altından kalkacak bunca olayın birde yanan dükkan ve borç. saymakla bitmeyen ağır bir dünya imtihanı. Senin gibi bende merak ediyorum Feride nin neler yapacağını.

   1. K.A dedi ki:

    Gúnaydin Aslim. Diziyi ben de beyendim. Evet adam katil deyil,ama Feride onu katil gibi gördû,öyle bilir. Hele karde$i bu i$lere nasil bula$ti? Annesi desen,kizin ba$ina neler getirecek. Abdulla”hi ben zaten severim dizilerden. Abdullahi da çok gûzel oynayacak bence.

   2. Özgür dedi ki:

    İzlerken mecburi evlilik yspacsk gibi geldi bana kızım hint dizleri gibi
    ❤❤❤❤❤❤❤❤❤☺☺☺☺☺☺☺

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.