Vecihi Hürkuş Filmi Oyuncu Kadrosu ve Karakterleri

Burak 01 Ağu 2017 Haberler  0

Vecihi Hürkuş’un ilginç hayat hikayesini  beyaz perde de anlatılacağı Vecihi Hürkuş filmi ile ilgili çalışmalar devam ediyor. Ödüllü yönetmen  Kudret Sabancı’dan yönetmenliğini üstleneceği Vecihi Hürkuş filminin yapım şirketi olarak ise Eğri Kapı Prodüksiyon ile anlaşıldı. Vecihi Hürkuş filminin senaryosunu ise ünlü  Senarist Savaş Korkmaz yazacak.

Vecihi Hürkuş filminde her ayrıntı dikkatlice düşünülecek zira tarihi film çekmenin de zor yanı budur; ayrıca Vecihi Hürkuş filminin oyuncu kadrosunda Hilmi Cem ve Gizem Karaca gibi  isimler yer alacak. Şuanda Vecihi Hürkuş filminin cast ve oyuncu seçimi çalışmaları devam etmektedir. 

Vecihi Hürkuş filminin çekimlerine eylül ayında başlanıp 2018’de beyaz perde de izleyicisi karşısına çıkarılması beklenmektedir.

Vecihi Hürkuş Kimdir?

1896 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Vecihi Hürkuş bir Türk Pilotudur. 1969 yılında 79 yaşında hayata gözlerini yummuş ve değeri yaşadığı süre boyunca anlaşılmamış bir simadır. Askeri personeldir ve rütbesi Pilot Astsubay başçavuştur.Balkan Savaşları, I. Dünya Savaşı ve  Kurtuluş Savaşlarında görev almıştır. Türk havacılık tarihinin en önemli isimlerinden biridir, Türkiye’nin ilk uçak tasarımcısı ve üreticisidir, Türkiye’nin ilk yerli uçağını tek başına üretmiş ancak yanlış anlaşıldığı için  önce tebrik edilmiş sonrada izinsiz uçuş yaptığı için sürgün edilmiştir.

Sonrasında 1923’te ganimet olarak Yunanlardan ele geçen motorlardan yararlanarak ilk Türk uçağını imal etmiş ancak bu uçağa uçabilirlik raporu verecek bir kurum olmadığı için uçağını tren yolu ile Çekoslavakya’ya taşımak ve oradan belge almak zorunda kalmıştır. Sonrasında Türkiye’nin ilk sivil havacılık kurumunu kurmuş ve askerlikten istifa etmiştir. Çok farklı bir simadır.

Vecihi Hürkuş Oyuncuları

Hilmi Cem İntepe

Gizem Karaca

Ebrar Alya Demirbilek

Efecan Şenolsun

Bay Yanlış Deniz
Bay Yanlış Deniz Kimdir? Ezgi’nin Avukat Arkadaşı
Gençliğim Eyvah Zola
Gençliğim Eyvah Zola Kimdir? Arif’in Oğlu
Gençliğim Eyvah Çavi
Gençliğim Eyvah Çavi Kimdir? Zekeriya’nın Oğlu
gençliğim eyvah leyla
Gençliğim Eyvah Leyla Kimdir? Sevgilisi İnstagram Adresi

“Vecihi Hürkuş Filmi Oyuncu Kadrosu ve Karakterleri” üzerine 7 yorum

 1. Hamide Ülker dedi ki:

  Ee hilmi cem survivorda asıl oluyor?

 2. Zafer Gezer (hava uçak bakım asb) dedi ki:

  Doğum tarihi yanlış yazılmış, bu çalışmayı yapanları canı gönülden tebrik ederim

  1. Göker dedi ki:

   Düzeltildi komutanım. Uyarı için teşekkürler.

 3. Ersen Gürpınar dedi ki:

  İstiklal savaşının ilk pilotu merhum pilot assubay Vecihi Hürkuş ayrıca Uçak sanayiinin ilk uçak mühendisidir her güzel şey gibi onun uçak yapımıda engellenmiştir ruhu şad olsun

 4. Hakan dedi ki:

  Yapılan yanlışları nasıl düzelteyim bilemedim. Uçak yapım tarihinin tamamı yanlış. Yazılanlar gibi çekilecekse Şener Şen’i oynatın, hiç olmazsa güleriz.

 5. barun sanaya dedi ki:

  1986 degilde 1896 olmasy gerekiyor onu yalnys yazmyzlar sayilarin yerini karystyrmyslar

 6. mehmet dedi ki:

  Tarih terse gidiyor galiba 1986 da doğmuş. 1969 da ölmüş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.