Vatanım Sensin Rıza Paşa Kimdir ? Gerçek Adı Nedir ?

Kanal D’nin Perşembe gecelerine reyting sıralamasıyla damga vuran gözde tarihi drama konseptli dizisi VATANIM SENSİN kadrosunu usta oyuncularla genişletmeye devam ediyor…

Oyuncu kadrosuna sürpriz isimleri  dahil eden dizi  süpriz bir isim dahil etti kadroya…Tarihi karakterlerden Rıza Paşa  rolünde diziye dahil olan isim Hüseyin Avni Danyal oldu. Son dönemin gözde dizilerinden birisi olan Vatanım Sensin tarihi karakterleriyle de ilgi çekiyor. Tarihin bilinmeyenlerini seyircileri ile paylaşan dizi bu yönüyle de bir çok beğeni kitlesi oluşturmuş durumda. Yurt dışında da oldukça fazla bir izleyici kitlesi bulunan diziye tarihi karakterler damgasını vuracak gibi görünüyor. Bu karakterlerden biri olan Rıza Paşa’yı  Hüseyin Avni Danyal canlandıracak.

Vatanım Sensin  Hüseyin Avni Danyal Kimdir ?

12 Nisan 1962 yılında  Trabzon’da dünyaya gelen Hüseyin Avni Danyal 55 yaşındadır.  Trabzon İskenderpaşa ilkokulunda okudu. Beşinci sınıfta iken babasının memuriyetinden dolayı Ankara ‘ya tayin oldular. Ortaokulu ve liseyi Ankara’da tamamladı. 1978-1979 yılları arasında Ankara’da amatör olarak tiyatroya başladı.1985 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tiyatro ve Oyunculuk Bölümü’nü bitirdi.  1988-94 yılları arasında Bursa Devlet Tiyatrosu’nda görev aldı. 2001 yılında EN İYİ ERKEK OYUNCU ödülünü aldı.Hayal Yayınları sahibi ve genel yayın yönetmeni olan Özgen Kılıçarslan ile evlidir. Birçok tiyatro filminde rol alan usta oyuncu bir o kadar da tiyatro oyunu yönetmiştir.

Sanatçının oynadığı bazı film ve diziler şunlardır;

Cesur Yürek (Dizi) – : Tatar Ahmet – 2016
Kurtlar Vadisi
Kırık Kalpler Bankası – : Semir – 2015
Acı Aşk (dizi) – 2015
Delibal – 2015 : Tarık
Son Mektup (film) : Cevat Paşa – 2014
Yağmur: Kıyamet Çiçeği – Avukat Cahit – 2014
Sağ Salim 2: Sil Baştan – Muhtar – 2014
Eksik Sayfalar- 2013
Zengin Kız Fakir Oğlan- Kemal – 2012

Vatanım Sensin Ali Rıza Paşa  Kimdir ?

Ali Rıza Paşa ya da Düztaban Ali Rıza Paşa (1860 – 1932), Osmanlı Devleti’nin son yıllarında Harbiye Nazırı ve Bahriye Nazırı, Ayan Meclisi üyesi ve 4 Ekim 1919 – 2 Mart 1920 tarihlerinde VI. Mehmed saltanatında ve İstanbul’un işgal altında bulunduğu dönemde sadrazamlık görevlerinde bulunmuş bir devlet adamıdır.

dizibilgi google play