Türkiye’nin Uluslararası Emmy ödüllü ilk oyuncusu Haluk Bilginer Kimdir?

Burak 26 Kas 2019 Magazin  0

Haluk Bilginer, Türkiye’nin Uluslararası Emmy ödüllü ilk oyuncusu oldu!

Ay Yapım’ın puhutv’de yayınlanan 12 bölümlük dizisi Şahsiyet’in başrol oyuncusu Haluk Bilginer, 25 Kasım akşamı gerçekleşen 47. Uluslararası Emmy Ödülleri’nde En İyi Erkek Oyuncu ödülüne layık görüldü.

Ay Yapım imzalı Şahsiyet dizisi 2018 yılında 12 bölüm olarak Puhu TV’de yayınlanmıştı. Yönetmenliğini Onur Saylak’ın üstlendiği dizide Bilginer’in yanı sıra Cansu Dere, Metin Akdülger, Şebnem Bozoklu, Hüseyin Avni Danyal, Necip Memili, Şenay Gürler, Müjde Ar, Rabia Soytürk, Hümeyra gibi isimler rol almıştı.

Bu yıl 47. defa düzenlenen Uluslararası Emmy Ödülleri sahiplerini buldu.

47. Uluslararası Emmy Ödülleri En İyi Erkek Oyuncu Ödülü Haluk Bilginer’in!!! The International Emmy for Best Performance by an Actor goes to Haluk Bilginer for his role in “Şahsiyet (Persona)” produced by ay yapım, puhu tv, Turkey, iemmyWın, iemmys, Haluk Bilginer iemmys, iemmys şahsiyet.

Haluk Bilginer, Şahsiyet dizisindeki performansıyla Uluslararası Emmy Ödülleri’nde En İyi Erkek Oyuncu seçildi. Bir ilk gerçekleşti. Kendisini kutluyoruz. Videodan da ödül anını ve kendisinin söylediklerini izleyebilirsiniz.

Telefonlarından videoyu açamayanlar için haber sunucusunun söyledikleri ve Haluk Bilginer’in söyledikleri şöyle;

Haluk Bilginer en iyi erkek oyuncu seçildi. Oyuncu Haluk Bilginer, Şahsiyet dizisindeki Agah bey rolü ile Uluslararası Emmy Ödüllerinde En İyi Erkek Oyuncu Ödülünün sahibi oldu. Şahsiyet deki performansı ile Bilginer, En iyi Erkek oyuncu dalında Christopher Eccleston, Raphael Logam, Jannis Niewöhner, gibi isimlerle yarıştı. Haluk Bilginer, ödül Türkiye ye gittiği için mutlu olduğunu söyledi.

Bilginer, En İyi Erkek Oyuncu kategorisinde İngiltere’den Christopher Eccleston (BBC – Come Home); Brezilya’dan Raphael Logam (Barry Company – Impuros) ve Almanya’dan Jannis Niewöhner (Amazon – Beat) yapımları ile finale kalmıştı.

Törene Bilginer ile birlikte Şahsiyet’in yönetmeni Onur Saylak, senaristi Hakan Günday ve Ay Yapım CEO’su Kerem Çatay katıldı. Uluslararası Emmy Ödülü kazanan ilk Türk oyuncu olarak tarihe geçen Bilginer, dizinin arkasındaki ekibe teşekkür etti.

Usta aktör, ödülü aldıktan sonra yaptığı açıklamada, “Türkiye’ye bu ödül gittiği için çok mutluyum. Çok severek ve beğenerek yaptığımız bir işin başkaları tarafından da uluslararası platformda takdir edilmesi ve ödülle taçlandırılması çok mutlu edici” ifadelerini kullandı.

Emmy ödülleri uluslararası televizyon sanat ve bilimleri akademisinin Amerika dışında yayınlanan televizyon yapımlarının en iyilerini seçtiği ödül töreni olarak biliniyor. Adaylar bu yıl Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 21 ülkeden seçildi.

Haluk Bilginer; 

Birçok jüri üyesinin daha önce gelip kendisini tebrik ettiğini belirten Bilginer, “Ben bu kadar erken tebriğin etik dışı olup olmadığını düşündüm. Onlar da oylamanın binlerce kişi tarafından yapıldığını ve sonuçların çoktan belli olduğunu söylediler” dedi.

Daha önce İngiltere’de pek çok tiyatro oyunu sergileyen Bilginer, geçmişte The Bill, She’s Gone, New Blood, Ben-Hur ve Halloween gibi uluslararası ölçekte pek çok yapımda rol almıştı.

Şahsiyet – Fragman 1

Şahsiyet 1. Bölüm 2. Fragman

Haluk Bilginer’in her zaman aldığı rollerin hakkını verdiğini düşünüyorum. Gelmiş geçmiş en iyi oyunculardan birisi kendisi. Ödülle taçlandırılmasına sevindim. Kendisini kutluyorum. İnşallah böyle ödüller daha çok ülkemize gelir.

Sanatçılarımızın kıymeti onlar hayatta iken bilinir İNŞALLAH.

Haluk Bilginer Kimdir?

Asıl adı Nihat Haluk Bilginerdir. 5 Haziran 1954 günü İzmir’de doğdu. Babası sigortacı Tahsin Bey, annesi ev hanımı Bedriye Hanım’dır. Çiftin üç çocuğunun ortancası olan Haluk Bilginer, İzmir Türk Koleji’nde eğitim gördü. Lise son sınıfta okulunun tiyatro koluna girdi ve Cahit Gürkan’ın öğrencisi oldu. Demokrat İzmir Gazetesi’nin açtığı liseler arası tiyatro yarışmasında ilk ödülünü aldı. Jürideki tiyatro müdürü Ragıp Haykır’ın davetiyle İzmir Devlet Tiyatrosu’nda konuk oyuncu olarak çalıştı. Ankara Devlet Konservatuvarı’nda tiyatro öğrenimi gördü. Mezun olduktan sonra İngiltere’ye giderek Londra Müzik ve Drama Sanatları Akademisi`nde (LAMDA) ileri tiyatro öğrenimi gördü.

1980 ile 1991 arasından İngiltere’de çeşitli tiyatrolarda rol aldığı oyun ve müzikallerden başlıcaları: My Fair Lady, Kafkas Tebeşir Dairesi, Macbeth, Pal Joey, Belami (West End`de Ken Hill`in) Phantom of the Opera.

1987 yılında Gecenin Öteki Yüzü adlı film çekimi için İstanbul’a geldi . Hayatını bir süre İstanbul-Londra arasında sürdürdü. 1990 yılında Ahmet Levendoğlu ve Zuhal Olcay ile Tiyatro Stüdyosu’nu kurdu. Tiyatro Stüdyosu`nun Aldatma (Harold Pinter), Kan Kardeşleri (Willy Russell), Derin Bir Soluk Al (Ben Elton), Çöplük (Turgay Nar), Histeri (Terry Johnson) ve Balkon (Jean Genet) oyunlarında başrolleri üstlendi.

1992’de Zuhal Olcay ile evlendi. Çift, birlikte Hollywood’da “Indiana Jones” dizisinde, Türkiye’de de Yavuz Özkan’ın “İki Kadın” filminde rol aldı. Bilginer, 1996’da Tomris Giritlioğlu’nun 80. Adım filminde, ardından “İstanbul Kanatlarımın Altında”, “Usta Beni Öldürsene”, ve “Masumiyet” gibi ödüllü filmlerde rol aldı. 1993’te Türkiye’nin ilk reality showu olan Sıcağı Sıcağına’yı sundu.

Halulk Bilginer ve Zuhal Olcay, bir tiyatro salon sahibi olmak için Odeon Sineması’nı kiralayıp inşaata başladı; 1996’da çıkan yangından sonra 1999’da Moda’da baştan yaptıkları bir salonda Oyun Atölyesi’ni kurdular. Çift, 2004 yılında boşandı.

2006 yılında müzik sanatçısı Aşkın Nur Yengi ile evlenen Bilginer’in bu evlilikten Nazlı adında bir kızı bulunmaktadır. 2012 yılında Aşkın Nur Yengi ile boşanmıştır.

 

Türkiye’nin Uluslararası Emmy ödüllü ilk oyuncusu HALUK BİLGİNER RESİMLERİ

“Aslı”

Bay Yanlış Deniz
Bay Yanlış Deniz Kimdir? Ezgi’nin Avukat Arkadaşı
Gençliğim Eyvah Zola
Gençliğim Eyvah Zola Kimdir? Arif’in Oğlu
Gençliğim Eyvah Çavi
Gençliğim Eyvah Çavi Kimdir? Zekeriya’nın Oğlu
gençliğim eyvah leyla
Gençliğim Eyvah Leyla Kimdir? Sevgilisi İnstagram Adresi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir