Tozkoparan Dizisi Konusu Tozkoparan Oyuncuları Kimler?

Burak 19 Kas 2019 Oyuncu Kadrosu  0

Tozkoparan Hem başarılı oyuncu kadrosu hem de konusuyla TRT1 ekranlarının gündüz kuşağı dizisi izleyicisini büyülüyor. Burak Kut, Burcu Altın ve Özgür Ege Nalcı gibi ünlü oyuncuları bünyesinde bulunduran Tozkoparan adlı çocuk dizi projesi; akciğer hastalığı olan ve İstanbul’da yaşayan Mete ismindeki küçük bir çocuğun, gittikçe kötüleşen hastalığının tedavisi için küçük bir kasabaya taşınmalarıyla başlayan macerayı konu almaktadır.

Tozkoparan Dizisi Konusu

Mete ailesi ile yaşayan, on yaşlarında, akıllı, zeki, fakat içine kapanık, astım hastası bir çocuktur. Onun en önemli özelliği ise okçuluğa meraklı ve hayalperest olmasıdır. Okçuluğa merakı olmasına rağmen hastalığı nedeniyle, o bu sporu hayallerinde yaşamak zorunda kalmıştır. Çünkü ailesi, özellikle de annesi hastalığı nedeniyle Mete’nin üstüne fazla titreyen pimpirikli bir kadındır. Mete’nin astımı büyük bir şehir olan yaşadıkları İstanbul’da hava kirliliğine bağlı olarak gün geçtikçe kötüleşmeye başlayınca, ailesi de Mete’nin sağlığı için ani bir taşınma kararı alır. Böylece kısa süre içerisinde yeşili bol ve tertemiz havası olan bir kasabaya taşınırlar. Tüm aile için ilk günler oldukça kötü geçer. Çünkü çocuklar doğup büyüdükleri yerden, daha da önemlisi okullarından ve arkadaşlarından ayrılmak zorunda kalmışlardır. Ablasının bu durumdan Mete’yi sorumlu tutmasıyla da işler daha da karmaşık bir hal alır.

Fakat bir süre sonra ise Mete gittiği okulda okçuluk üzerine eğitim verildiğini öğrenir. Aslında bu eğitim Mavi ay ve Kara Yel adı verilen, okulun iki grubu arasındadır. Bu iki grup hocalarının gözetiminde kendi aralarında sürekli müsabakalar yapmaktadır. Bu müsabakaların amacı ise yıl sonu okullar arası düzenlenecek olan okçuluk turnuvasında okulu hangi grubun temsil edeceğinin belirlenmesidir. Mavi ay ve Kara Yel Takımlarındaki çocuklar birbirlerinin tam zıttı karakterlere ve özelliklere sahiptir. Maddi ve manevi olarak birbirlerinden tamamen farklı olan bu iki grubun mücadelesi adeta iyilerle kötülerin savaşıdır. Mete zor geçen ilk günlerin ardından, okul müdürü olan babası sayesinde bu gruplardan Kara Yel’e katılır. Kara Yel üyeleri kendisini kabullenmez ve takımdan ayrılır.

Mavi ay Takımı arkadaşlık bağları daha güçlü olan çocuklardan meydana gelmektedir Mete’yi takımlarına davet ederler. Mete kısa sürede bu çocukların sevgisini ve saygısını kazanıp onlarla arkadaş olmayı başarır. Artık o da Mavi ay takımının bir üyesidir. Arkadaşlarıyla etkileşimi artan ve hayallerini süsleyen okçuluk sporunu yapmaya başlayan Mete, zamanla içine kapanık ruh halinden sıyrılıp, kendi karakterini ortaya çıkarmaya başlar. Kasabanın temiz havası ise o farkında olmadan krizlerinin azalmasına, dolayısıyla hastalığı yenmesine neden olacaktır.

Mete’nin ormanda insanlardan uzak yaşayan ve çocukların Yabani adını verdikleri, eski bir kemankeş olan Salih’le tanışmasıyla her şey yeniden değişir. Çünkü Salih Geleneksel Türk Okçuluğu’nun son temsilcilerindendir. Zamanla insanlardan uzaklaşan Salih, çocukların yoğun isteği ve diretmesi üzerine onları eğitmeyi kabul eder. Böylece geleneksel okçuluk öğretileri ile çocuklarımız hem okçuluk sporunda başarı sağlayacak hem de Salih Amca sayesinde kişisel gelişimlerinde iyi bir ahlaka sahip olacaklardır. Mavi Ay’ın özel ders aldığını öğrenen Kara Yel Takımı da kazanabilmek için kendilerine pek çok şampiyonluğu bulunan bir hoca tutarlar.

Tozkoparan Dizisi Oyuncuları

TOZKOPORAN

Özgür Ege Nalcı (Tozkoparan Mete)

Burak Kut

Burcu Altın

Yusuf Gökhan Atalay

Fatih Yılmaz (Can)

Deniz Erayvaz (Arda)

Alara Kardak (Merve)

Helin Melike Çal (Asya)

Yağız Kılınç (Sinan)

Leya Kırşan (Elif)

Bay Yanlış Deniz
Bay Yanlış Deniz Kimdir? Ezgi’nin Avukat Arkadaşı
Gençliğim Eyvah Zola
Gençliğim Eyvah Zola Kimdir? Arif’in Oğlu
Gençliğim Eyvah Çavi
Gençliğim Eyvah Çavi Kimdir? Zekeriya’nın Oğlu
gençliğim eyvah leyla
Gençliğim Eyvah Leyla Kimdir? Sevgilisi İnstagram Adresi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir