Sokağa Çıkma Yasağının Cezası Ne Kadar? Kaç TL Olacak? İşte Cevabı

Burak 10 Nis 2020 Haberler  0

31 İlde alınan sokağa çıkma yasağı sonrasında dışarıda yaşanan yoğunluklar tedirginliklere sebep oldu. 10 Nisan tarihinde alınan kararla beraber Ankara, İstanbul ve İzmir başta olmak üzere 30 büyükşehir ve Zonguldak ilinde sokağa çıkma yasağı getirildi. Bu yasağın sadece 2 gün geçerli olacağı Süleyman Soylu tarafından açıklandı. Bu yasağa uymayan kişilere de cezai işlem uygulanacağı belirtildi. Peki Sokağa Çıkmanın cezası nedir? Kaç TL olacak?

Sokağa Çıkma Yasağı Cezası Ne Kadar?

Tüm Türkiye’nin merak ettiği Sokağa çıkma yasağı cezasına daair İç İşleri Bakanlığı – Süleyman Soylu tarafından paylaşılan metin tam olarak şu şekilde:

Belirtilen tedbirlere ilişkin Valiler/Kaymakamlar tarafından ilgili mevzuatı uyarınca gerekli kararların ivedilikle alınması, uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi ve mağduriyetlere neden olunmaması, alınan kararlara uymayan vatandaşlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282 nci maddesi gereğince idari para cezası verilmesi başta olmak üzere aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılması, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılması hususunda;
Gereğini önemle arz ve rica ederim.

Bakanlık tarafından açıklanan bu yazıda öncelikli olarak Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282 nci maddesine hitaben gereğince idari para cezası uygulanacağı söylendi. Ancak abartı durumlar olduğu takdirde Sokağa çıkma yasağı hapis cezasına kadar gidecek. İşte 195. ilgili madde bu şekilde:

TCK Madde 195. (1) Bulaşıcı hastalıklardan birine yakalanmış veya bu hastalıklardan ölmüş kimsenin bulunduğu yerin karantina altına alınmasına dair yetkili makamlarca alınan tedbirlere uymayan kişi, iki aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

Kanunların ilgili maddeleri gereğince sokağa çıkma yasağını ihlal edenlere öncelikle 394 lira idari para cezası uygulanacağı kesinleşti. Abartı durumlarda risk taşıyan kişilerin dışarı çıkmasıyla beraber bu ceza hapis istemine kadar gidebilecek.

Bay Yanlış Deniz
Bay Yanlış Deniz Kimdir? Ezgi’nin Avukat Arkadaşı
Gençliğim Eyvah Zola
Gençliğim Eyvah Zola Kimdir? Arif’in Oğlu
Gençliğim Eyvah Çavi
Gençliğim Eyvah Çavi Kimdir? Zekeriya’nın Oğlu
gençliğim eyvah leyla
Gençliğim Eyvah Leyla Kimdir? Sevgilisi İnstagram Adresi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir