Sen Anlat Karadeniz Dizisinde İlk Günden Bugüne 1. Sezonda Neler Oldu? İlk 1. Bölüm Analizi ( Aslı )

Burak 20 Eki 2018 Analiz SAK  1

Sen Anlat Karadeniz 19 Eylül 2018 Pazartesi akşamı saat 20.00 de Atv ekranlarında seyircisi ile buluşarak 2. Sezona merhaba dedi. Müthiş bir sezon finali ile hayranlarını merak içinde bırakan Atv’nin reyting rekortmeni Sen Anlat Karadeniz dizisi yeniden izleyici ile buluştu.

Sinegraf’ın yapımcılığını üstlendiği, Sen Anlat Karadeniz, yeni sezona bomba gibi bir giriş yaptı. Karadeniz’in eşsiz doğasında çekimlerine devam edilen dizi; Ulaş Tuna Astepe, İrem Helvacıoğlu, Mehmet Ali Nuroğlu, Sinan Tuzcu ve Öykü Gürman’ın yer aldığı geniş oyuncu kadrosuyla da dikkat çekiyor.

Dizibilgi tv olarak Sen Anlat Karadeniz dizisinin ilk bölümünden itibaren bütün bölümlerin özet analizlerini siz değerli okurlarımız için sitemizde yer vereceğiz.

Özetlere geçmeden önce dizinin konusuna değinelim.

Sen Anlat Karadeniz Konusu:

Geçmişte para karşılığı satıldığı adamın zulmünden kaçıp çocuğuyla birlikte Karadeniz’e sığınan Nefes ile onu koruduğu için ailesinin büyük tepkisiyle karşılaşan Tahir’in imkansız aşkı anlatılıyor.

Birinci Sezon 21. Bölümle son bulmuştu. Gelin hep birlikte bu geçip giden 1. Sezon 21 bölümde neler olmuş Nefes ve Tahir nasıl karşılaşmış, neler yaşamış hep birlikte hatırlayalım.

Osman SINAV’ın yönettiği İrem HELVACIOĞLU ve Ulaş Tuna ASTEPE’nin başrollerini paylaştığı Atv’ nin yeni dizisi Sen Anlat Karadeniz 24 Ocak 2018 Çarşamba akşamı saat 20.00 de Atv ekranlarında yayınlanan ilk bölümüyle büyük ses getirdi.

Sen Anlat Karadeniz, şiddete maruz kalan bir kadının Karadeniz’e sığınmasını ve kendi ayakları üzerinde durmasını konu alıyor. Osman Sınav, bu dizi ile bir farkındalık yaratmaya çalışmış vede başarılı olmuş. Osman Sınav, Hiç bir kadın şiddeti hak etmiyor, her kadın güçlüdür ve özeldir. Sevmeyi bilen adam şiddet uygulamaz diyor. Doğru da söylüyor.

Bakın ünlü yönetmen daha neler söylüyor;

Adamlık öfke ile şiddet ile olan bir şey değil. Adamlık sevgi ile olan, kalp ile olan bir şey. Sevgili dediğimiz insana nasıl şiddet uygulayabiliriz ki?  Kadınlar bizim sevgililerimiz, eşlerimiz, onlar bizim tecelli gahımız.  Yani Allah insanları onlardan, onlar yolu ile onlar vasıtası ile tecelli ediyor. Kadınlar bizim tecelli gahımız. Nasıl el kaldırırsın? Sözle veya psikolojik olarak nasıl şiddet uygularsın? Adam olmak demek önce sevmek demek, aşık olmak demek, aşık olunmadan adam olunmaz zaten.

Dizinin yönetmen koltuğunda Osman Sınav, Emre Kabakuşak ve Yusuf Ömer Sınav otururken, senaristliğini Ayşe Ferda Eryılmaz ve Nehir Erdem üstleniyor.

SEN ANLAT KARADENİZ 1. BÖLÜM

“BEN ANLATINCA DELİ DİYORLAR!”

On altı yaşındayken kapatıldığı evde, sekiz senedir Vedat Sayar’ın karısı olmaya mecbur bırakılan Nefes’in hayatındaki tek güzel şey yedi yaşındaki oğlu Yiğit’tir. Bu sekiz yıl boyunca gece gündüz gördüğü şiddete boyun eğmeyen Nefes, her fırsatta oğlunu da alarak kaçmaya çalışır. Ama her defasında yakalanır, kapılar tekrar üstüne kilitlenir ve yine şiddete maruz kalır. Her kurtulma girişimi başarısızlıkla sonuçlanır, ta ki Tahir Kaleli ile karşılaşana kadar.

Yiğit, küçük bir çocuktur. Annesinin baba dediği adamdan annesinin dayak yediğine tanık olması, onun küçücük yüreğinde tamiri imkansız derin yaralar açar. Annesinin yüzünde, elinde, bileğinde izler olurken, Yiğit’in ise yüreğinde derin yaralar açılır. Bu yaraları iyileştirmek mümkün müdür? Küçük yürek, nelere göğüs germekte, nelere katlanmaktadır. Babasının sesi kulaklarında çınlarken, gözleri korku ile ona bakmakta olduğu yerden kımıldayamamakta. Bu küçük Yiğit’in yüreği, babasının açtığı bu yürek yarası nasıl iyileşecek?

Anne yüreği istemez oğlu kendi gibi yara alsın, o yüzden de Yiğit’ten de çok çocuk olur. Ona çocukluğunu yaşatmak zor olsa da o kale gibi korunan evin içinde, ne telefonla konuşmak mümkündür, nede istediğinde bahçe kapısından dışarı çıkmak. Bütün kapılar kapalı iken yüzüne oğlunun yüreği açıktır Nefes’e onunla tutunur hayata, onunla nefes alır onca yaşadığı zorluğa Yiğit için dayanır. İçi kan ağlarken, canı çok yanarken yüzü hep güler Nefes’in oğlu Yiğit için.

Tahir Kaleli, nam-ı diğer Deli Tahir, Karadenizli muhafazakâr bir ailenin oğludur. Ailenin sahip olduğu kum şirketinde masa başında oturacağına, kum gemilerinde kaptanlık yapmayı, koca koca direklerin tepelerinde makara yağlamayı tercih eden asi, mert, gözü pek, korkusuz bir Karadeniz delikanlısıdır. Tek derdi onu köyün en uslu kızıyla evlendirmek isteyen annesi Saniye’dir. Ancak Sayar Beton’la anlaşma imzalamak için geldikleri İstanbul’da, Tahir’in hayatı sonsuza kadar değişecektir. Vedat Sayar, Kaleli ailesini akşam yemeğine çağırınca Tahir’le Nefes tanışırlar. Tahir Nefes’e ilk gördüğü anda vurulur ve kısacık bir andan sonra evli barklı kadına bakmanın ağırlığını hissedip bakışlarını da ilgisini de Nefes’den çeker, ta ki o narin bileklerde şiddet izlerini görene kadar.

İlk bakışta bir yürek kıpırtısı olur Nefes de. Onu o zindan dan kurtaracak beyaz atlı prensi gelmiştir. Genç delikanlı Tahir o da etkilenir Nefes’i ilk gördüğünde gözlerini çekse de gözlerinden yüreğe ateş düşmüştür bir kere ve ilk tokalaşma anında görür bileğindeki kızarıklığı. Nefes her ne kadar eşinin zoru ile makyaj ile kapatsa da yüzündeki morlukları, yüreğinde derin yaralar kapanmaz hiçbir makyajla. Saklar ve çeker elini kaçar Tahir den Nefes. 

Vedat, hasta kafasıyla karısına bileğindeki morlukları soran Tahir’i yanlış anlar; bileklerini gösterdiği için Nefes’i suçlar ve ceza olarak parmaklarını kırar. Bu artık son noktadır. Nefes kocasının misafirlerle ilgilenmesini fırsat bilerek oğlunu alır ve kaçar. Bu kaçış hem Tahir’i hem Nefes’i hem de Kaleli ailesini çok büyük bir çıkmazın içine sokacaktır.

Nefes kaçar ama nereye? Kendinden, yaşadıklarından, kırılan belki bir parmak ama acısı dünyalar kadar. Sebep neydi kırıldı o parmak? Tahir ile Nefes güya fingirdeşmiş, Tahir Nefes’in bileğini görmüş ve bu ne diye dokunmuş tutmuştu bunu o psikopat ruh hastası Vedat görmüş bundan dolayı Nefes’in parmağını kırmıştı.

Ya oğlu Yiğit’e yaptığına ne demeli? İş için gelen Tahir ve abisini ailesini akşam yemeğine çağırdığında gelen küçük kız İstanbul da gezip gördükleri yerleri gösterirken, sen çok şanslısın nereleri gördün diye sorduğunda, küçük Yiğit hiç sesini çıkarmadan babasına bakıyordu. Evden hiç dışarı çıkmamıştı ki Yiğit. Yemek masasından kalkıp gitti. Giderken de sürahiyi düşürüp kırdı. Vedat da öfke patlaması yaşadı. Tahir olanların farkında ama elinden gelen bir şey yok.

Karısının parmağını kıran adam demeye bin şahit isteyen zat, oğlunu bahane ederek gelemiyorlar dedi. iş için imzalar atıldı çaylar kahveler içildi ve kalkmak için hazırlık yapıldı. Nefes de kendi imkanları ile kalem ile parmağını sabitleyip sardı ve bir karar verdi bunun sonu yoktu. Kaçıp kurtulmak için bugünden iyi bir gün daha olamazdı. Kimliğini ve birkaç eşyasını canı yanarak aldı. Oğlunun odasına giderek onunda birkaç eşyasını alarak pencerenin kulpunu da alarak kimselere görünmeden çamaşır odasının penceresinden diğer odanın kulpundan faydalanarak kaçmayı başardı. Bütün pencerelerin kulpları alınmıştı kaçmasınlar diye.

Tahir’in pikabının arkasına anne ve oğul gizlice binmeyi başardı. Nefes’in beyaz atlı prensi Tahir, prenses Nefes’i esir edildiği kale gibi korunan saraydan kurtarmayı başardı ama bundan Tahir’in haberi yok.

Tahir yol alırken Nefes ve oğlu arkada uyudular. Ta ki Karadeniz’e gelinceye kadar Tahir hiç haberdar olmadı misafirinden eve vardıklarında eşyaları almak isterken fark etti Nefes ile oğlunu ve Nefes kendisini Vedat’a teslim etmesinden korktu. Yiğit de. Ama Tahir vermeyeceğini söyleyerek kırık olan parmağını biran önce iyileştirmek için yengesinin babasına götürdü.

Yiğit’i dışarı çıkardı Osman babanın kızı ve Nefes’in parmağı şişmiş kırıkların yerine oturması için çok canı yanacak. Doktora gidelim demelerine rağmen kabul etmedi yapın dedi ve dua etmeye başladı. Osman babanın da bu hoşuna gitti. Nefes de ben hep dua ediyorum ama kabul olduğunu görmedim deyince,

Osman baba şöyle cevap verdi;  Bazen duana “Evet” der istediğini verir. Bazen  “Hayır” der daha iyisini verir. Bazen de  “Bekle der” beklememizi ister sabırlı olmamızı ister ve en iyisini verir.

Osman baba ne güzel söyledi. Dua ederken Allah’ın mutlaka dualarımıza cevap vereceğine inanarak dua edelim. Çoğumuz dua ediyorum ama hiç bir değişiklik yok diyerek duayı bırakır. Oysa dua etmeye devam etmek duanıza cevap verileceğini gösterir.

Allah öyle bir “Semi”dir ki. Her sesi, her yalvarışı, her inleyişi duyar. Duyar ve cevap verir. Bu nedenle dua etmekten asla vazgeçmeyelim ne istersek gerçekleştirecek olan sadece Allah’dır bunu asla unutmayalım.

Yiğit hiç sokağa çıkmamış bir çocuk, evi deniz görmesine rağmen denize dokunmamış bir çocuk. Tahir bunu öğrenince arabayı durdurdu ve Yiğit’in denizi yakından görmesini sağladı. Kahvaltı yaptırarak karınlarını da doyurdular. Tahir Nefes’e olup biteni sordu ama Nefes ne anlatacaktı ki, olup biten elinde yüzünde belliydi. Gitmek istedi. Tahir, çantasına baktı ne parası, nede kartı vardı göndermedi. Hesap açalım, parmağın iyileşsin gidersin dedi.

Nefes ve evin gelini çocuklar hep birlikte pazara gittiler. Tahir de gitti. Nefes’i aldı Karadeniz’e karşı oturarak konuştular. Nefes şimdi 24 yaşındaymış ve 8 yıl önce o adam onu eve kapatmış, Yiğit ve Nefes o evden 8 yıldır ilk kez dışarı çıkmışlar.

Vedat, bir ordu dolusu adamı ile Karadeniz’e karısını ve oğlunu almaya gidiyor. Konvoyla Tahir’in evine vardılar. Erkekler korurken Tahir’in anası karın yukarda alda git dedi. Vedat tüm evi dolaştı Nefes yoktu. Kaçmış. Kocası ve adamları onu bulmak için yola çıktılar. Tahir de peşlerinden gidecekti ama anası ve abisi engel oldu abisinden dayak yemesine rağmen pes etmedi ve Nefes’i buldu uçurumun kenarına geldiklerinde etrafları Vedat ve adamları tarafından sarıldı. Tahir’in bütün kardeşleri geldi. Nefes’i abisi verdi ama Tahir vermedi.

 Son çare oradan aşağıya atlamaktı. Vedat’ın elinde olmaktansa, dayak yemektense uçurumun kenarından Karadeniz’in soğuk sularına atlamak çok daha iyiydi. Ve Tahir Yiğit’i aldı kucağına Nefes’in de elinden tutarak nefes alarak kendilerini Karadeniz’in soğuk sularına bıraktılar.

 

masum 3 eylül
Masum 165. Bölüm Özeti 3 Eylül 2020 Urmila’nın Hayalleri
masum 161. bölüm özeti
Masum 161. Bölüm Özeti 30 Ağustos 2020 Gopi Zorlanıyor
masum 29 ağustos
Masum 160. Bölüm Özeti 29 Ağustos 2020 Süper İkili
masum 157. bölüm özeti
Masum 157. Bölüm Özeti 26 Ağustos 2020 Urmila Evleniyor mu?

“Sen Anlat Karadeniz Dizisinde İlk Günden Bugüne 1. Sezonda Neler Oldu? İlk 1. Bölüm Analizi ( Aslı )” üzerine 4 yorum

 1. aslı dedi ki:

  Merhaba Ayancım, ASK star da bitti ama tv 8 de devam edecek. şuan o dizi için zamanım yok ilerde belki.

 2. Ayan. ZEHRA dedi ki:

  ASLICIM ELINE EMEGINE SAGLIK ILK YORUM DA BENDEN OLSUN.
  Canim benim seni çok özlemisim.

  1. aslı dedi ki:

   Teşekkür ederim canım benim hoş geldin nasılsın? diziyi izliyor musun?

   1. Ayan dedi ki:

    Hos buldum melegim. Iyiyim çok sükür sen nasilsin? Seni baya özledim canim.
    DOGRUYU MU SÖYLEYEYIM ASLICIM. Hayir. Ama demek ki senin analizlerinin sayesinde izleyecegim diziyi.
    Aslicim sana bir kaç sorum var. Sen elimi birakmanin analizini yaziyordun ne oldu?
    Çok güzel yaziyordun niye durdun?
    Ya ASK bitdi mi yani?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.