Sen Anlat Karadeniz Dizisinde İlk Günden Bugüne 1. Sezonda Neler Oldu? 9. Bölüm Analizi(Aslı)

Burak 27 Eki 2018 Analiz SAK  0

Sen Anlat Karadeniz de İlk Günden Bugüne 1. Sezonda Neler Oldu? 9. Bölüm Özeti

Sen Anlat Karadeniz 9. Bölüm 21 Mart 2018 Çarşamba Atv

 

KARADENİZ’İN ZOR İMTİHANI!

Vedat Sayar, ne sayar, ne saymaz bilmem ama benim onu gördükçe cinlerim tepeme çıkıyor onu biliyorum. Mustafa Kaleli’nin bütün mal varlığını elinden alacağı için çok mutlu önce konağı alacakmış, Nefes ile evlenince o eve yerleşecekmiş, balayını da Tahir’in odasında yapacakmış. Hadi ordan sende.

Yiğit kendisini babasına verenin Mustafa amca olduğunu söyleyince, annesi de Tahir de üzüldü. Yiğit de bunun farkında. Abisinin ihanetini öğrenen Tahir, Karadeniz gibi köpürdü ve evden şiddetle çıktı. Asiye ve babası da Mustafa ya bir şey yapacak korkusu ile hemen eve gittiler ama Tahir oraya gelmemişti. Asiye seni Tahir vurdu sandım deyince tüm ev halkı gerçeği öğrendi. Osman baba çok kızdı. Ahirette bir anne senden şikayetçi olacak o zaman Allah’ın gazabı karşısında ne yapacaksın dedi.

Tahir de her zaman onu dinleyen tek dert ortayı Karadenize limana gitti. bu kez çok öfkeliydi belinden silahı çekti ve havaya bağırarak ateş etti.

Nefes yangazların gelmesi ile medreseye geçti. Orası bana iyi geliyor diyerek ve orada ağladı Allah’a dayanamıyorum benim imtihanım bitmedi mi? vedat yetmedi mi? diye ağlarken bir ses duydu lambaları yaktı. Yerde eli yüzü kanlar içinde bir bayan yatıyordu. Dayak yemiş, hemen dışarı çıktı, yangazlardan Fatih vardı o geldi kızı kucağına alarak eve götürdü. Kocası dövmüş, polis olmaz dedi. bir hoca varmış, dayak yemiş bir kıza yardım etmiş beni ona götür dedi. Nefes de o hocanın evindesin, o kız da benim dedi.

O bayan Nefes’in yüzüne dokundu hiç iz yok dedi. Evet iz yok görünüşte olan izler iyileşti ama ya yürekte, ruhta açılan yaralar ne olacak? Nefes’in ruhunda açılan yaralar hala iyileşmiş değil. Gece kabusları devam ediyor. Bunu yapan erkek mi? erkek müsveddesi, ağzıma geleni şimdi yazmak isterdim ama kendimi tutuyorum.

Dışım çiçek açmış belki İçimde kara yosunlar

Görenler mesut sanıyor Bilmezler ki ne derdim var oy

Oy beni vurun vurun Nedir çektiğim zulüm

Bu dünyanın yükünü Bir ben mi omuzladım oy

Gün geçer gece olur Gecem geçmez gün olmaz

Yalvarırım Mevlaya Bir duam kabul olmaz oy

Nefes, o bayanı yıkadı ağlayarak üzerini giydirdi. Uykuya yatırdı. Sonra Osman baba geldi o kızı görünce şaşırdı. Gece bitip sabah olunca, Nefes Tahir’in yanına gitti. Tahir onun yüzüne bakamıyordu. Nefes, benim bugün sana ihtiyacım var dediğinde baktı Nefese. Nefes ağlayarak olanları anlattı. benim gibi onu da kurtaralım mı dedi ağlayarak.Tahir sakinleşir ve Nefese, kucak açar. Ayaklı gazete canlı yayın dedikoducu kadın sabahın köründe Mustafa Kalelinin evinin önünde biter. Tahir’in arabası neden yoktur de hele deyince, Asiye de küs olduğu kocasının arabasına biner ez şunu der. Kadın kenara çekilir ezilmekten kurtulur.

Nazar’ın babası Kalelilerin ipini çekerken, eşi de Nefes’in ipini çekecekmiş. Vedat da Eyşan ile kahvaltı da manzara muhteşem ama insanlar Vedat ve Eyşan beş para etmezler. Vedat Nefes’i elde etmek için Nazar’ı kullanacakmış. Eyşanda onun babası bizden zengin belli etmiyor ama bankadaki hesabını gördün dedi. Vedat da ben Nefes diyorum, Nazar diyorum, muhteşem defilenin ortasına giren traş köpüğü reklamı gibi Cemil diyorsun dedi.

Yiğit uyandı annesinden su istedi. Yanında annesi yoktu, Osman baba vardı. O su getirdi verdi. Annesinin üzüldüğü için dışarı hava almaya çıktığını söyledi. İçerde tanrı misafirimiz var onu gördü ona üzüldü dedi. Biraz annene benziyor deyince, Yiğit, önceki haline mi? şimdi ki haline mi? dedi. önceki haline dedi Osman baba. Yiğit onun yanına gitti. onunla konuştu. Bayan yüzüne bakamıyordu. Yiğit, ben alışkınım bakabilirsin dedi. Acıyor mu diye sordu Yiğit. Bayan da acımıyor dedi. Yiğit de annem de acımıyor der ama acıyor ben biliyorum dedi. Bayanda Yiğit’e sarıldı.

Şimdi Nefes’e de, bu bayana da, Yiğit’e de bu acıları yaşatan erkekler, erkek mi gerçekten? O vurduğunuz elleriniz cehenneme odun olsun. Şu küçücük çocuğun yüreğinde tamiri imkansız açılan yaralar nasıl iyileşecek ha nasıl?

Sürmene’de çıkan dedikodulardan Osman Hoca’nın Nefes’e evini açtığını duyan kadın, kendisini medreseye atmıştır. Nefes, kendi acılarını bir yana bırakarak bu yaralı kuşu iyileştirmeye çalışır. Ne adını ne sanını söylemez. Birde fotoğrafları çeken adam vardır dedikoducu kadının kocası. Tahir, onun telefonunu kırar resimler kimseye ulaşmasın ister. Ama istediği olmaz. Telefon kırılmadan önce resimleri karısına göndermiştir bile ve karısı da kadınlar gurubuna resmi atar herkes görmüş olur. Tahir de bunu öğrenir çok sinirlenir.

Yemekte herkes o yabancı, misafir, sessiz, bayana bir isim bulmak ister ama bulamaz. Fatih de gurbet kuşu olsun der. Kız annem hep bana böyle seslenirdi diyerek ismi kabul eder. Kahvaltı hazırlanırkende Nefes’in telefonunu alır. Birini aramak ister Yiğit yanına gelince aramaktan vazgeçer. Yiğit telefonu alır resim çeker. Yangazlardan Murat da telefondan resimlere bakarken Nazar ile Vedat’ın buluşmasının olduğu videoyu görür.

Nazarın anası eve hoca çağırmış, Mercan da var olan büyü yok olsun diye. Bir tas su, bir de Mercan’ın yıkanmamış çamaşırını istedi. Yuh artık. Okudu üfledi suyu kadınlara verdi ne yapacaklarını anlattı. Çamaşırda bende kalacak okuyup üfleyeceğim dedi. giderken de gönlünüzden ne koparsa diye para alıyordu ki, Nazar parayı da çamaşırı da aldı. Bu sahtekar. Çamaşır benimdi dedi. Murat da gördü tebrik etti. Sonra da kızı sırtına aldığı gibi arabaya götürdü.

Nefesin çalıştığı iş yerine götürdü. Nefes uyardı ama Nazar Nefes’e şizofren dedi. Vedat’ın zamanında da yaşadıklarını anlatmış ama kimse Nefese inanmamıştı. Şimdi de Nazar inanmıyor. Videoyu gösterdiler. Bunu ona ben sorarım neden diyerek ayrıldı oradan.  Doğruca Vedat’a gitti. videoyu gösterip sordu. Vedat da ben çekmedim Eyşan çekmiş göndermiş dedi. Yalana bak sen. Sonra da Vedat Nefese mesaj attı sen ne yapıyorsun geçmişte de söyledin sana kimse inanmadı diye.

Mustafa kardeşi Tahir ile konuşmak istedi komiser de yanlarındaydı. Tahir ilk başta konuşmak istemedi. Sonra konuştular ve Mustafa, Vedat’ın itirafını anlattı. Tahir de polise ver deyince, Mustafa vermem dedi. o senin canının garantisi dedi.

Gece Nefes kabus gördü uyandıramadılar. Gelen misafir annemde böyle ağlardı ben ona sarılırdım sakinleşirdi deyince, Tahir Yiğit’i annesine sarılacak şekilde yatağa yatırdı. Nefes sakinleşti. Sonra Tahir de Yiğit uyuyana kadar bekledi ama kendisi de uyudu sabah uyandılar. Osman hoca görmüş onları ama kızmadı.

Tahir Mercan için psikiyatr dan randevu almış onu götürecek, Nefes için isterse ilerde onu da götürecek. Gitmeli ihtiyacı var Nefes’in. Yiğidin de bir pedagog ile görüşmesi lazım. Tahir Mercan’ın evine gitti. Mercan gelemeyeceğini söyledi ve annesi ile babasının konuşmalarını duymuştu onları anlattı. Vedat ile babam sizin işlerinizi batıracaklarmış, annemde Nefes’in ipini çekecekmiş dedi. Tahir duyduklarına inanamadı ama gerçekti.

Camiye cumaya gitti Tahir. Abisine sordu olanları komiser anlattı tüm olanları. Tahir de yangazları gece için hazır olmalarını söyledi. cemil’in kaçak silah getirdiği gemilerindeki silahları boşaltacaklar. Camiye girmeden abdest aldılar. Camiye girdiler. Yiğit şaşırmadan namaz kıldı. Vedat ve adamı da camiye geldi. Osman hoca şaşırdı. Yiğit korktu.

Osman hoca ne konuda konuşacağına karar veremedi. Dedikodu mu? Tanrı misafiri mi? konuya girdi bir şekilde bir anne ve oğlunu koca karadenize sığdıramadık anca konuşuluyor deyince, Vedat evli çocuklu bir bayanı sığdıramazsınız anca konuşursunuz deyince, Yangazlar girdi araya hangi karın? Karındır diye dövdüğün karın mı? derken, Cemil girdi araya bilip bilmeden konuşmamak gerek Allah bile dövmeye izin veriyor dedi.

Hay senin gibi zır cahile emi, hangi kitap da? hangi ayet de nerde yazıyor Cemil efendi? Osman hocada Allah buna izin verseydi, Peygamberimiz döverdi. Söyleyin Resulullah kaç kadın dövdü? Cemaat itiraz etti yakışmaz o el kaldırmaz kaldırmadı dediler. Hocada onay verdi. Peygamberimiz hiçbir kadını dövmemiş, yüksek sesle de bağırmamıştır dedi.

Zaten onu ve onun hayatını bilse insanlar örnek alsalar sorun kalmayacakta ama nerde. Bilende yanlış biliyor, bilmeyende zaten bilmiyor Cemil örneğinde olduğu gibi. Osman hoca da Peygambere yakıştıramadığınızı Allah’a nasıl yakıştırıyorsunuz? Yiğit de yakıştırmadım Allah kadın dövün demez, anneler dövülmez dedi. Tahir abisi başından öptü doğru söylediği için.

************************

Peygamberimiz (s.a.v.)’in vefatından iki ay öncedir. Veda haccı yolculuğundadır. Kadınların içinde bulunduğu kervan grubunun başında, Enşece isimli sesi güzel bir sahabi vardır. Yol boyunca Enşece bir ara şarkı -kaside- söylemeye başlar. Enşece’nin sesi son derece güzeldir. Enşece coştukça, develer de coşmaya başlarlar. Kasidenin ritmi ile develerin ritmi de coştukça coştu. Bir ara develerin üzerindeki kadınlar düşme tehlikesi geçirdiler. Bunu gören Hz. Peygamber (s.a.v.) şöyle buyurdu: 

“Enşece develeri yavaş sür. Cam şişeler kırılmasın.”

 

Hz. Peygamber (s.a.v.) zarif bir benzetmeyle, kadınları ‘kırılgan cam’ lara benzetir. Kadınların nezaketine, zarafetine, özenle saklanmasına, darbelerden uzak tutulmasına, kırılganlığına, içinin – dışının bir olduğuna, saf ve 

katışıksız olduğuna dikkat çeker. Kadınlar hakikaten de cam gibidirler. Bazen öteleri görmemize yardımcı olurlar. 

Şeffaftırlar. Siz kırmadıkça, hoyratça davranmadıkça tertemiz ve sağlam dururlar. Kadınlar, can gibidirler. Sizden bir parçadırlar. Çünkü siz de onlardan bir parçasınız.

 

******************************

Hal böyle iken nasıl oluyor da erkeğim diyen adam müsveddeleri eşlerine el kaldırabiliyor. Allah’ın huzurunda ahiret de nasıl cevap verecek bu eşini döven kadına el kaldıran mahluklar.

 

Nefes’in imtihanı şimdi de Saniye anne ile eve gelen Saniye anne Nefes’i saçından tuttuğu gibi sürükledi evden kovdu. Yangazlar son anda yetişti arabaya bindirip götürdüler. Osman hoca geldi etrafta toplanan bayanları saldı. Eve geçti Nefes ağlayarak hocaya sarıldı. Ve sordu neden bu imtihanlar benim başıma geliyor? Osman hoca da senin imtihanın olduğunu nerden biliyorsun? Belki bu onların imtihanıdır.

Tahir geldi özür diledi. Bir sözüne bakar bu gece son kez aile görevimi yerine getireceğim ama sonra istersen gideriz. Gurbete düşen ben olurum dedi. Gece Cemil’in gemilerini bastı kaçak silahlarını, deposunu ele geçirdi. Sonra da gidip para istedi. Ya paran, ya malların dedi. Abisinin parasını alacak kurtaracak Tahir. Öyle umuyor.

Nefes yine kabuslar görüyor evdeki kadın da onu uyandırdı. Bana anlat biz aynıyız dedi. Nefes de ben kimseye anlatmadım diyerek anlattı. kadında adının Berrak olduğunu söyledi uyu dedi. Nefes uyuyunca da sessizce kimseye görünmeden evden çıktı Vedat ile buluşup bana inandı dedi.  Bu kadın Vedat’ın adamıymış pes doğrusu. Bu Vedat şeytana bile pabucunu ters giydirir.

 

  

 

masum 3 eylül
Masum 165. Bölüm Özeti 3 Eylül 2020 Urmila’nın Hayalleri
masum 161. bölüm özeti
Masum 161. Bölüm Özeti 30 Ağustos 2020 Gopi Zorlanıyor
masum 29 ağustos
Masum 160. Bölüm Özeti 29 Ağustos 2020 Süper İkili
masum 157. bölüm özeti
Masum 157. Bölüm Özeti 26 Ağustos 2020 Urmila Evleniyor mu?

“Sen Anlat Karadeniz Dizisinde İlk Günden Bugüne 1. Sezonda Neler Oldu? 9. Bölüm Analizi(Aslı)” üzerine 2 yorum

  1. K.A dedi ki:

    Gûnaydin Aslim,nasilsin? Durumlar nedir?Te$ekkûrler canim.çok güzel, içten her zamanki gibi.Vetatin bu kadar acimasiz olmasi hayret,bir insan nasil bu kadar qaddar ola bilir?Bence kadin bu kadar aciz,asili olmamali. Derdini anlata bilmemek çok zor,Allah kiselere böyle hayat nasib etmesin.

  2. xanim dedi ki:

    gunaydin aslim canim arkadasim nasilsin kardesin nasil oldu ve analiz tek kelime ile muhtesem olmus okurken cok duyqulandim ellerin dert gormesin kendini cok yorma seni cokkkk seviyorum ailenen mutlu hafta sonlari dilerim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir