Sen Anlat Karadeniz Dizisinde İlk Günden Bugüne 1. Sezonda Neler Oldu? 8. Bölüm Analizi(Aslı)

Burak 26 Eki 2018 Analiz SAK  0

Sen Anlat Karadeniz de İlk Günden Bugüne 1. Sezonda Neler Oldu? 8. Bölüm Özeti

Sen Anlat Karadeniz 8. Bölüm 14 Mart 2018 Çarşamba Atv

KARADENİZ ÇALKALANIYOR.

Mercan’ın intihar etmesi kardeşi Nazar’ı derinden etkiler ve silahı kaptığı gibi hastane bahçesinde Tahir’e ve Nefes’e silah sıkar. Ancak son anda Yangazlardan Nazarın sevgilisi gelir ve silahı alır ateş havaya açılır kimse yaralanmaz. Nazar’ın onlara sıktığı mermi, Tahir’i yaralamasa da kalbinden vurur. Nefes’in merminin önüne atlaması, bizim deli uşağı iyice dellendirir.

Asiye’nin olanlardan haberi yoktur. Arabanın içinde Nefes ile mesajlaşarak durumu anlamaya çalışır Asiye. Tabi Tahir de anlar onların mesajlaştığını ve sinirlenir, az daha telefonları camdan atacaktı deli Tahir. Osman babanın evine giderler. Kapı önünde konuşan Tahir ile Nefes’in konuşmalarına istemeden de olsa kulak misafiri olur Osman hoca ve Tahir’i yanına çağırır konuşurlar. Nefes mazlumdur, cehaletin ilmiği en masuma geçer der Osman baba. Allah’ım benim ne büyük derdim var demeyeceksin, derdine dönüp benim ne büyük Allah’ım var diyeceksin dedi. 

Hastaneden çıkan Mercan eve geldi. Kalelilerin düşmanı Vedat ve Eyşan da onların dostu oldu. Tahir ve ailesine karşı birlik oldular. Nazar’ı odasında ziyaret eden yangaz sevgili, baba Cemil’e yakalandı. Kendi evine kadar takip etti. Mustafa ve annesi de o gelince olanları öğrendi. Nazar’ın hastanede Tahir’e ateş ettiğini Asiye söyledi. Mustafa da annesi de şaşırdı. Cemil de bilmiyormuş o da öğrendi. Kızımın birini mezara, birini mebusa tıkacaktınız ha, bundan sonra sizinle kan davalıyız dedi çekti gitti.   Nazar’ın babası gidince Asiye de Nazar’ın Tahire kurşun sıktığını, Nefes’in de kurşunun önüne kendini attığını söyledi. Mustafa da, yangazlar da, annesi de duyduklarına inanamadılar.

Mustafa, Asiye’nin evde kalmasını istedi. Asiye de benim tanıdığım Mustafa kızının getirdiği yavru kediyi paltosunun içinde uyutan adamdı. Anasından yavrusunu ayıran adam değil diyerek kızının odasında kaldı. Mustafa da, Osman babanın evine gitti. Bahçede oturdu. Kardeşi Tahir geldi. Yine ne oldu deyince, eve bir yavru kediyi almadım diye ( burada yavru kedi Yiğit oluyor) Asiye beni kapı dışarı etti dedi. abi kardeş olanlar hakkında konuşup dertleştiler. Sonra da Tahir, şükür namazı kılalım dedi. Abisi de içinden namaz kılalım da şükür namazımı olur, nedamet namazı yani pişmanlık mı olur Allah bilir dedi. Tahir, benim derdimden büyük Allah’ım var demeye gitti bu namazla. Mustafa pişmandı ağlıyordu namazda.

Nefes uykuda kabus görüyor. Tek bir oda ve içinde tek bir yatak, serum takılı Nefes’e ve başının ucunda Newton’un balans beşiği toplarından var. Her birbirlerine çarpmasından çıkan sesle beynine çivi çakılıyormuşsasına rahatsız oluyor Nefes. Bu balans topları genellikle iş yerlerinde masaların üzerinde bulunur. Anlamı vardır. Bu topları idare edebiliyorsam sizleri de idare edebilirim demektir. Adını ünlü fizikçi Newton dan alır ama bunu bulan kendisi değildir. Bu aletin kimin tarafından ilk olarak yapıldığı tam olarak bilinmiyor. Ama isim babası belli. 1967’de Simon Prebble adlı bir oyuncu buna “Newton’un beşiği” adını vermiş. Bu düzeneğin bir anlamı da değişimdir.

Nefes, kabusdan uyandı. Diğer odaya geçti. Dua etti Allah’a. Osman hoca da uyanmış gece ibadeti yapacak abdest almış gelince Nefes’i dua ederken gördü. Konuştular. Ben mi uyandırdım sizi Deyince Nefes, Osman hocada ben teheccüd namazına kalkmıştım der. Nefes bilmediği için ne olduğunu sorar. Osman baba da açıklar; hani sevdalık çekerken, gecenin bir vakti sevda düşer de, seni teslim alır ya, teheccüd öyle teslim etmektir kendini Allah’a. Rabbinde kaybolmak için uykuyu terk etmektir dedi.

Nefes de, ben sevdayı da bilmiyorum, teheccüdüde ama siz çok güzel anlattınız anladım dedi. bende nasıl kılınacağı hakkında kısa bilgi vereyim.

TEHECCÜD NAMAZI:    Yatsı namazından sonra, daha uyumadan veya bir miktar uyuduktan sonra, kılınacak nafile namaza “gece namazı” denir. Bir miktar uyuduktan sonra kalkılıp kılınırsa “Teheccüd” adını alır. Teheccüd namazına başlarken “Niyet ettim Allah rızası için teheccüd namazı kılmaya” şeklinde niyet ederiz. Teheccüd namazının iki rekat ile sekiz rekat arasında çiftli sayılarda kılınması tavsiye edilmiştir. Bununla birlikte, isteyen kimse daha fazla da kılabilir. Bu durumda iki rekatta bir selam vermek daha faziletli olmakla birlikte, dört rekatta bir de selam verilebilir.

Tahir abisi ile namazdan çıkınca, Nefes’in camdan gülümsediğini gördü eve geçti. Osman baba 3-5 nöbetine mi kalktın, yoksa teheccüd namazına mı? diye sordu. Tahirde camiye kamera mı taktırdın dedi . Camiden geliyordu çünkü. Nefes ile konuşmak istedi. Nefes geldi. Tahir Nefes’ten kalmasını istedi. Baya konuştular. Kabusların ne zaman başladığını sordu Tahir. Nefes de Yiğit aç kalmış serum takılınca başladı. Biz kaçardık, yakalardı cezalandırırdı beni aç bırakırdı serum verirdi ondan dedi Nefes.

Tahir de senin kanının aktığı yeter, kal ben bir çaresine bakarım senin güvende olduğunu bilmem gerek dedi. Sabah olunca da doğruca Mercan’ın evine giderek geçmiş olsun dedi. Babası evdeydi Mercan senin yüzünden intihar etti. Ne ben, ne sen onun fikrini sormadık kafamıza göre iş yaptık sonuç ortada dedi. Mercan’a da geçmiş olsun dedi. canını sıkan olursa haberim olsun diyerek gitti. Bu da Mercan’ın hoşuna gitti. Mercan’ın babası Mustafa Kalelinin bankadan kredi çekemesin diye bankayı aradı konuştu.

Osman baba, Nefesi kendi kızı yerine koydu. Ev ve iş aramam gerek diyen Nefes’e benimle kal, 3. Kızımda sen ol dedi. nefes de kabul etti. Yiğit yumurta yemeği sevmediği için Osman babayı yanına çağırdı anneme söyleme ama yumurtamı sen ye, Tahir abim öyle yapardı dedi. Osman babada yalan söylemiş oluruz olmaz dedi. Annesine yakalandılar. Her seferinde yakalandığı gibi. Kapı çalındı. Gelenler yangazlardı. Nefes’in alçısı çıkacakmış onlar doktora götürecek, avukat gelmiş Vedat’ı Nefes den uzak tutmak için uzaklaştırma kağıdı çıkarmış, Asiye de Yiğit okula yazılsın diye ikametgah çıkarmak için gelmiş. Bütün bunları Tahir organize etmiş.

Tahir abisinin yanına gemilerin olduğu yere gitti. orada akraba komiser de vardı. Onlara Nefes burada kalacak, onu siz koruyacaksınız bende ondan uzak duracağım dedi. Abisine Nefes’i bacın gibi, Yiğit’i evladın gibi koruyacaksın, yoksa ikisini de alır giderim dedi. Kardeşinin gitmesini istemeyen Mustafa kabul etti. Komiser de Vedatı sorguya alır sıkıştırırım dedi.

Asiye abla ve yangazlar birde Avukat muhtarlığa gittiler. İkametgah çıkaracaklar. Ayaklı gazete telgraf Naciye de orada yine dedikoduya başlayacak malzemeleri aldı. Nefes’e niye evli değilsin baban var babanın yanında kalmadın deyince, tepesi atan Asiye kolundan tuttuğu gibi Naciyeyi kapı dışarı etti. Kadın bunu çoktan hak etmişti.

Naciye yine yaptı yapacağını, öğrendiklerini Mercan’ın anasına söyledi. Osman hocanın Nefesi evine aldığını söyledi. Nefes ikametgahını Osman hocanın evine aldırıyor. Mercanın annesi Osman hoca büyük ayıp ediyor derken Osman hoca ve Yiğit tanrı misafiri olarak Mercan’a geçmiş olsuna geldi.

Osman baba, Mercan ile tek konuştu. Sen bir insan için canından vazgeçtiğin için Allah sana gücenmiştir. Oysa o insanlar hayat arkadaşı olabilir, kendini öldürecek kadar hayat şartı olamaz dedi. Hayat emanettir. Emanete hıyanet olur mu? Olmaz derken, Yiğit’e de nazar ablası mutfakta sütlaç verdi yedi. İçeri geçince Mercan’ı ağlarken gören Yiğit mutfakta izin isteyerek bir tabak daha sütlaç aldı. Mercan’a verdi ağlama bak tadı çok güzel dedi.

Mustafa Kaleli, kredi çekmek için bankalardan red cevabı aldı. Sonunda biri Vedat’ın yüklü miktarda hesabı var dedi. kredi çekemiyor Mustafa ve Vedat sonunda öğrendi Nefes’in uzaklaştırma çıkardığını bir oyun oynayacak Nefes’e. Nefes de iş arıyor. Lise mezunu istiyorlar. Okul birincisi iken Vedat yüzünden okula gidememiş diplomasını alamamış Nefes. Avukat Esma da gel benim yanımda çalış dedi. Artık Nefes orada çalışacak.

Vedat, Nefes’e tuzak kurdu. Hastaneye giderek Nazar’a çiçek hediye edip yemeğe çıkma teklifinde bulundu. Nefes Nazar’ın ikinci bir kurban olduğunun farkında Vedattan uzaklaştırma vardı bunu kırmasını bu şekilde sağlayacaktı ama yangazlardan biri uyardı akıllı olun burada olması tesadüf değil. Hadi gidip alçıyı çıkaralım dedi. Alçıyı çıkardılar eli iyileşmişti Nefes’in evde de yemekler yaptı. Akşam yerken Yiğit annesinin o kırılan parmağını öptü.

Vedat ise, bir yandan Kalelileri batırmak için uğraşırken, bir yandan ablası Mercan’ın intihara kalkışmasının öfkesiyle yanan Nazar’a gözünü diker. Akşam yemeğine çıkarır. Konuşurlar. Nefes’in parmağını Tahir evimize geldiği gün göz koyunca Nefes’i ittim yanlışlıkla kırıldı elime alıp kırmadım diyerek yalan söyledi. Karım beni defalarca aldattı deyince, Nazar da neden seni defalarca aldatan birinin peşindesin deyince, zaafım var, en büyük zaafımda oğlum bunu çok iyi kullanıyor.

Senin zaafında ablan onun için benim yanımdasın beni tanımak istedin diyerek konuştular. Nazar tuzağa düştü. Eve gelince de Yangazlardan sevdiği oğlan kapıda bekledi içeri girmesine engel olup tuzağa düşme dese de inanmadı Vedat medeni insan, Nefes yalan söylüyor dedi. Vedat fena kandırmış. Oğlan, o şeytanın son kurbanı olma, Nefes gibi olma o adam seni parmağında oynatır yapma deyince, ben Nefes değilim, tuzağa da düşmem, kimseden de emir almam dedi.

Gecenin bir yarısı Vedat Nefes’i aradı tehdit etti. Sana ulaşmak için Nazar’ı kurban seçtim. Sen geciktikçe Nazar’ın canı çok yanacak. Onu bırak beni al gelinliği ben giyeceğim ne zaman diyeceksin bakalım dedi.

Gece teheccüd zamanı Tahir Osman hocanın evinin önüne geldi Nefes için. Hoca gördü abisi de bir sene kızı için beklemiş, şimdi sen mi bekleyeceksin dedi. Nefes’e baktılar uyumuyordu yoktu yerinde. Tahir hemen aramaya çıktı. Nefes camide dua ediyordu. Sabaha kadar orada uyudu. Tahir de kapıda bekledi. Uyanınca da çalışma masası için teşekkür etti. Herşeyden mesajla haberi olan Tahir çalışmayacaksın dedi. Nefes de giderim o zaman dedi. Tahir de tamam çalış dedi.

Vedat’ı polisler ifade vermesi için aldılar. Komiser Mithat, uslu durması konusunda uyardı yoksa babasının dosyasını yeniden açacağını ve her buraya geldiğinde böyle korkacaksın dedi. Mustafa Kaleli, bankalardan kredi alamayınca, kuyumcudan borç para istedi. Kuyumcuda parayı gitti Mercan’ın babasından istedi. O da Vedat’a söyledi. Vedat onlar battı gözün aydın istediği parayı ver dedi. Mustafa Vedat’ın verdiğini bilmeden kuyumcudan para aldı karşılığında 6 ay sonrası için elinde olan çekleri verdi.

Mustafa parayı aldı almasına da Vedat ve adamları Mustafa’nın yolunu kesti. Başına vurup uzak yere götürdü, arabadan da para çantasını alıp Vedat’a verdiler. Vedat çekleri de aldı parayı da ve Mustafa ona 1 milyon dolar borçlandı. Böylelikle ihaleyi de kaybetmiş oldu. resmen battı Mustafa Kaleli.

Ve Tahir ile Nefes deniz kenarında konuştular. Tahir neden uzak kaldığını anlattı, eve geçince akşam olmuştu. Yiğit annesine ve Tahir abisine beni babama veren Mustafa amcaydı dedi. artık Tahir bir gerçeği daha öğrenmiş oldu. Vedat ise, Mustafa Kalelinin evine giderek onu tehdit etti. Evi elinden alacağını haczedeceğini parayı kaybettiğini, ihaleyi alamayacağını söyledi.

masum 3 eylül
Masum 165. Bölüm Özeti 3 Eylül 2020 Urmila’nın Hayalleri
masum 161. bölüm özeti
Masum 161. Bölüm Özeti 30 Ağustos 2020 Gopi Zorlanıyor
masum 29 ağustos
Masum 160. Bölüm Özeti 29 Ağustos 2020 Süper İkili
masum 157. bölüm özeti
Masum 157. Bölüm Özeti 26 Ağustos 2020 Urmila Evleniyor mu?

“Sen Anlat Karadeniz Dizisinde İlk Günden Bugüne 1. Sezonda Neler Oldu? 8. Bölüm Analizi(Aslı)” üzerine 1 yorum

  1. xanim dedi ki:

    hayirli aksamlar aslim kardesinin durumu nasil merak etdim analizde muhtesem olmus eline yureyine saglik ellerin dert gormesin arkadasim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir