Sen Anlat Karadeniz Dizisinde İlk Günden Bugüne 1. Sezonda Neler Oldu? 12. Bölüm Analizi(Aslı)

Burak 28 Eki 2018 Analiz SAK  0

Sen Anlat Karadeniz de İlk Günden Bugüne 1. Sezonda Neler Oldu? 12. Bölüm Özeti

Sen Anlat Karadeniz 12. Bölüm 11 Nisan 2018 Çarşamba Atv

 

NEFES ÇIKMAZ SOKAKTA!

 Vedat Nefes ile başbaşa yemek yiyor. Yemekten sonra da Yiğit’i okuldan alıp İstanbul daki evlerine döneceklermiş. Ne olmuştu da Nefes Vedat ile yemeğe çıkmayı kabul etmişti?

Bir gün öncesinde Vedat Tahir den şikayetçi olmuş, Tahir’in kendisine yaptıklarını vinçe astığını her şeyi anlattı. Tahir de demir parmaklıklar arkasında dellenmiş bir aslan gibi duruyordu.

Komiser Mithat Tahir ile konuşmak istedi. Neden vurmadın dedi. Sonra da iyi ki vurmadın katil olacaktın dedi. Vedat’ı alıkoymaktan 7 yıl hapis cezası alabilirsin deyince, Tahir iyice dellendi. Kızı 8 yıl hapsediyor ona ceza yok, ben 7 saat bile alıkoymamışım bana tam 7 yıl hapis cezası nasıl adalet bu diyerek küfretti.

Tahir haklı. Nefes şiddet gördüğünü anlatıyor, esir alındığını hapsedilidiğini, kaçıp yakalanınca yapmadığı işkence kalmıyor anlatıyor kimse Nefes’e inanmıyor. Bunca yaptığı işkenceye Vedat ceza almıyor. Tahir Vedat’ı kaçırıp vinçde sallandırdı diye 7 yıl hapisle yargılanacak deniyor. Nasıl adalettir bu? Tahir haklı.

Vedat öyle uyanık ki, Saniye anneyi kendi tarafına çekip, oğlu Yiğit’in velayetini almak için konuştu çay içmeye götürerek. Bize geldiğiniz akşam ben yukarı çıkınca o çok kısa sürede parmağını kırmışım, yok öyle bir şey hemen indim gördünüz. Saniye annede evet hemen indiniz dedi. işte bunu söylemeniz yeterli ben onun parmağını kırmadım. Allah rızası için yardım edin oğlumu o kadının elinden kurtaralım dedi.

Vedat, Allah diyor, Allah rızası diyor. Vedat sen Allah’ı bilir misin? rıza nedir bilir misin? yaptıklarını örtbas etme. Yalan söyleme.

Tahir parmaklıklar ardında, ağzını bıçak açmıyor. Gemide neler olduğunu söylemiyor. Vedat bana sağ lazım diyor başka da bir şey demiyor. Nefes’e de git bir daha da gelme dedi. Vedat Tahir’i fena korkutup sindirmiş. Kimin hayatını öne sürdü? Kimi öldürmekle tehdit ettiyse artık? Vedat’a bir şey olunca o kişi yada kişilerinde canı yanacak. Tahir bu olmasın diye Vedat’a dokunmuyor.

Vedat da boş durmuyor. Saniye anneyi şahitlik etmesi için ikna etti. Nazar da babası ile konuştu o da Vedat için şahitlik edecek. Gerçeği bilmeyen Vedat’ı iyi biri zanneden iki kişinin şahitliği cepte garanti. Onlar Vedat Yiğit’i alsın diye şahitlik edecek, Vedat da belki Tahir’in serbest kalması için şikayetini geri çekebilir bakalım neler olacak?

Vedat, Nefes’i aradı bana gel Tahir serbest kalsın dedi. Nefes inanmadı.  Vedat da dün gece namlunun ucunda hayatımın en büyük sırrını Tahir’e söyledim beklemek nedir ki dedi cep telefonundaki resme bakarak. O büyük sır ne ki, Tahir Vedat’ın sağ olmasını istiyor.

Tahir için yemekler yapıp getirdi Asiye ve Nefes’i çağırdı yanına birlikte yemek yiyeceklerdi yemediler hep konuştular. Nefes, Vedat’a gitmekten Tahir’i oradan çıkarmaktan bahsedince, Tahir dellendirme beni kaçarım gider katil olurum dedi.

Nefes, gece eve gitti. Medrese de dua etti. Vedat’ı aradı kalabalık yerde buluşalım dedi. Vedat da uzaklaştırma cezam var kalabalık içinde senin yanına yaklaşamam dedi. Nefes de konum at gelirim dedi. Yiğit okula Osman hoca götürüyor. Arabada arkadaşlarının söylediklerinden rahatsız olduğunu söyledi Yiğit. Osman hoca da insanların dedikleri bir puddur. Aldırma o pudlar güçsüzdür sen izin vermezsen güçlenemez dedi.

Yiğit bu güvenle sınıfına girdi. Ev ödevini bir arkadaşı çok zor yapmış. Yiğit benim için kolaydı ben yaptım göstereyim deyince, biri çıkıp defteri aldı. Balım geldi Yiğit’in defterini aldı verdi. o çocukta Tahir’in hapiste olduğunu söyledi. Yiğit bilmiyordu bunu öğrenince üzüldü.

Osman hoca Tahir’i ziyarete gitti. geçmiş olsun sınavı geçtin dedi. eceli gelseydi sen tetiği çekecektin ama Vedat’ın eceli gelmedi senin bu imtihanındı geçtin. Allah’ın verdiği canı bir tek o alır, bir insanı ancak ölümden eceli korur dedi.  Allah seni imtihan etti. Sen o tetiği nefsine uyup çekmedin imtihanı geçtin afferim evladım dedi.

Nefes, Vedat ile buluştu. Yemek yemedi sadece konuştu. Vedat Nazardan girdi Tahir den çıktı. Benimle evlen yoksa Nazar’ın başına gelecekler belli. Tahir’i serbest bıraktırırım, oğlumuzun velayetini alır sana da göstermem. Dedi durdu. En sonun da Nefes tamam sevdiklerimin bana uzanan ellere dokunma, kırma o elleri sadece benim ellerimi kır diyerek evlenme teklifini kabul etti. Sonra da oradan ayrıldılar birlikte.

Tabi yolda polisler peşlerine düştü. Çünkü, Nefes bu kez akıllı davranarak polisden yardım istemiş, iş birliği yaptı Mithat komiser ile Vedat beni kaçırdı, uzaklaştırma cezası olduğu halde dedi. Mithat komserde zor zabdetti Vedat’ı. Nefes de ya Tahir için şikayetini geri alırsın yada sende hapsi boylarsın deyince, duruşması süren Tahir için tam karar verilecekken Eyşan’a mesaj gelir ve avukat şikayetlerini geri aldıklarını söyler. Tahir kurtulur.

Osman hoca Yiğit’i almaya okula gider. Yiğit yine üzgündür. Arkadaşları Tahir abisinin hapiste olduğunu söylemişler. Yiğit de kendini suçluyor biz olmasaydık o hapse girmeyecekti deyince, Osman hoca, sen mi dedin ona git Vedat’ı kaçır diye hayır. O zaman bunda senin bir suçun yok. Herkes kendi yaptıklarından mesuldür dedi eve gittiler.

Nefes çok mutlu telefonda Esma avukattan Tahir’in serbest kaldığını öğrendi. mutluluktan havalara uçacaktı Nefes. Berrak’a sarıldı. Berrak ta nasıl böyle güçlü olabiliyorsun? Deyince, Nefes de  16 yaşından beri güçlü ola ola dedi.

Tahir çıkınca doğru evine gitti. Neden çıktığını sordu. Evdekiler de Nefes’in planı olduğunu anlattı. esti gürledi Tahir. Çok kızdı, gitti Nefes’e ona da hesap sormak istedi. Nefes senden ne gelirse başım gözüm üstüne dedi sakinleştirdi Tahir’i.

Vedat ise çok kızgın öyle ki velayet davası için şehir dışından birini çağırdı. Nefes’in bu kadar sağlıklı olmasın da Berrak’ın ilaçları çift doz vermemesi de çok canını sıktı ve annesinin bir parmağını kesip Berrak’ın eline verdi Vedat.

Ben bu sahneden sonra Allah diyorum söyleyecek sözüm kalmadı. Allah’a sığınıyorum.

**********************

“Hasbünallahü Ve Ni’mel-Vekil Ve Nimel Mevla Ve Nimen-Nasir Gufraneke Rabbena Ve İleykel-Masır”

 bu zikri Hz. İbrahim aleyhisselam Nemrud onu ateşe atarken zikr etmişdi:

Hz. İbrahim (a.s), Nemrud’un mancınığından fırlamış ateşe doğru uçmaktadır.
Allah (C.C.) Hz. Cebrail’e emreder:
”Yetiş, dostumu kurtar da ateşe düşmesin”der..
Cebrail yetişir.
Hak dostunu tutar. Ve dua et, dua et ki Rabbin seni ateş den korusun” der.
Hz.İbrahim ise kaşlarını çatarak sorar:
”Benim bu halimden O’nun haberi var mı?”
”Evet”der, Cebrail..
Bu cevap üzerine İbrahim; ”Öyleyse çekil aradan”diye devam eder.
Ve “Hasbünallahü Ve Ni’mel-Vekil Ve Nimel Mevla Ve Nimen-Nasir Gufraneke Rabbena Ve İleykel-Masir” diye dua eder.
Dost, bir kere daha dostluk sınavını başarıyla geçmiştir.
Allah(C.C.) bu kez ateşe emreder:
”Ey ateş! İbrahim’ime karşı serin ve selametli ol” (Enbiya-69)
İbrahim ayağını bastığı anda ateş, bir gül bahçesine dönüşür.

*******************

Gece Tahir Nefes’in odasına merdiveni pencereye dayayarak çıktı ve girdi. Yiğit ile beraber uyudular. Nefes başka bir odada uyudu. Camiden gelen hoca da cama dayanmış merdiveni görünce kızdı içeri geçti. Berrak’ı uyandırdı o baktı Nefes yoktu tahir ile Yiğit uyuyordu sorun yoktu. Berrak yeniden Vedat’ın istediklerini yapamaya başladı. Çayın içine ilaç kattı Nefes içti.

Yine halisünasyonlar görmeye başladı. Duruşmaya gidecekler Asiye elbise almış Nefes için onu giydi. Makyaj yapacaktı ama geçmişi hatırlayınca yapmadı Asiye. Ve dışarı çıkınca babasını gördü. Yıllar sonra gelmişti. Vedat’ın çağırdığı kişi buymuş. Vicdansız baba benim kızım Vedat ile Allah katında imam nikahlı dedi. ne alakası var yok öyle bir şey. Vedat ile bu baba demeye bin şahit isteyen adam kendi aralarında imam nikahı kıydılar Nefes’in haberi bile yoktu. Karşı çıktı Nefes babasından dayak yedi. Zorla götürüldü Vedat’a teslim edildi. O günleri hatırladı ve ağladı Nefes. Ben istemedim, ben evlenmedim, ben o adamın karısı değilim diye ağladı Nefes. Ona inanan Tahir’e yalvaran gözlerle bakarak ben onun karısı değilim dedi Nefes.

 

masum 3 eylül
Masum 165. Bölüm Özeti 3 Eylül 2020 Urmila’nın Hayalleri
masum 161. bölüm özeti
Masum 161. Bölüm Özeti 30 Ağustos 2020 Gopi Zorlanıyor
masum 29 ağustos
Masum 160. Bölüm Özeti 29 Ağustos 2020 Süper İkili
masum 157. bölüm özeti
Masum 157. Bölüm Özeti 26 Ağustos 2020 Urmila Evleniyor mu?

“Sen Anlat Karadeniz Dizisinde İlk Günden Bugüne 1. Sezonda Neler Oldu? 12. Bölüm Analizi(Aslı)” üzerine 4 yorum

 1. Hanim abla dedi ki:

  Merhaba arkadaşlar.nasılsınız.Anlaşılan Aslım çok yoğun.Allah yardımcı olsun ona da ailesine de.analiz için teşekkürler Aslıcım.Geçmiş kayıplarla, gelecek umutlarla goludur kızım. Allah amanında.

 2. xanim dedi ki:

  k azeri ablam nasilsin seni cokkkk seviyorum ailenen mutlu huzurlu pazarlar dilerim

 3. K.Azeri. dedi ki:

  Günaydin.Aslim te$ekkûrler canim.Insan neden bu kadar acimasiz.Zaten bu dûnyada ba$ veren bu kadar haksizliklar acimasizliktan olmuyormu?

 4. xanim dedi ki:

  gunaydin aslim analiz tek ile muhtesem olmus eline yureyine saglik okurken cok duyqulandim huzur buldum seni cokkkk seviyorum cok yorma kendine cok iyi bak ALLAHA EMANET OL

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.