Sen Anlat Karadeniz 46. Bölüm Analizi “Aslı”

Burak 04 Nis 2019 Analiz SAK  0

Sen Anlat Karadeniz her hafta olduğu gibi bu haftada bir giriş sahnesi ile başladı. Bu ilk sahneler genelde sonda görülecek olan son sahneler dizinin sonu. İp ucu verir dizinin içeriği hakkında.

Daha önceki bölümde Vedat ölmüştü, ölmeden önce kendi helvasını kavurmuş, babası vurmuş, düşmanı gömmüş, kimse de hakkını helal etmemişti. Böylece bir Vedat Sayar bu yeryüzünden geldi geçti derken, adam öldükten sonrasını da düşünmüş ve bir çekim yaparak bunu cd ye aktarmış. Öleceğini bilmiş ama kimin onu öldüreceğini bilememiş. Tahmini Nefes di ama olmadı Vedat’ı babası vurdu öldürdü. Vedat yanılmıştı. Kazanan hep o olmalıydı. Ve hep bir B planı vardı Vedat’ın. Cd de de bunu dile getirdi Vedat.

Öldükten sonra da rahat bırakmıyordu insanları özellikle de Tahir’i. Nefes onun olmalıydı kimsenin olamazdı. Bu kaset Tahir içindi. Tahir’in eline cd geçene kadar gelin neler olmuş kısaca hatırlayalım. Nede olsa dizi böyle başlıyordu.

Nazar, son anda düğünden kaçıp gitmişti. Nereye gittiği bilinmiyor. Davetlilerde evlerine gitti. Aile şaşkın, Murat’ı Tahir buldu sahildeydi. Neden diye soruyordu Murat. Sahi neden? Neden bırakıp gitti Nazar Murat’ı? Sevmiyor muydu? Aşık değil miydi? Olan olmuştu. Düğün bitmiş ortada ne gelin var, ne damat. Bunca hazırlık yapılmışken neden şimdi Nazar Murat’ı yüz üstü bırakıp gitti? Murat da merak ediyordu ama bir türlü cevap bulamıyordu. Sahile gitmiş herkeslerden kaçan Murat’ı Tahir buldu konuştular.

Tahir, böylesi belki daha iyi oldu, bilemezsin inadına evlilik olmaz dedi. Tahir doğru söyledi. Birilerine kızıp da inat uğruna evlilik olmaz. Tahir’in de dediği gibi sevgi yetmiyor evlenmek için. Sevmek kadar fedakarlık da, özveride bulunmak da, saygı duymak da, anlayışlı, saygılı olmak da gerekli. 

Sahi, Nazar neden Murat’ı bırakıp gitti? Babasını bile karşısına almışken, şimdi ne olmuştu da Nazar evlenmekten vazgeçmişti?

Türkan ise, elinden bir şey gelmediği için her yer toz, her yer pislik içinde diyerek ev süpürüyor. Bu davranış onun psikolojik olarak olaylardan kaçmaya çalıştığını, dediği gibi her yer pislik içinde derken kızının düğünden kaçıp gitmesi, kocasının silahı alıp gittiğini söyleyerek evi süpürmesi, aslında elinden gelse bu olayları temizlemek istediğini ama gücü yetmediği için evi süpürdüğünü gösteriyor. Asıl niyeti olayları temizlemek ama gücü yetmiyor.

Nefes, Türkan hanımı ziyaret etti. Nazar’ı sordu. Aramış, tayinini İstanbul’a aldıracakmış, yapamayacakmış. Gidiyormuş. Nefes ne olursa olsun kızınıza kapınızı kapatmayın dedi. Babam bana sahip çıksaydı bu halde olmazdım, annem yaşasaydı bu halde olmazdım dedi. Haklıydı Nefes, bir çocuğun yaşı kaç olursa olsun kapısını çalacağı bir ailesi, evi, yuvası olmalı.

Cemil, baba yüreği kızını bulmak için aramış ama bulamamış, içmiş gece Kalelilerin evine dayandı. Esti gürledi. Sonuç sıfır. Sızdı kaldı. Tahir de Cemil’i evine götürdü teslim etti. Murat da kumluk da kalıyor. Nazar’ı telefonla arıyor ulaşamıyor. Silah masada, yüzük masada açmaz ise kendisini vuracak Murat. Tahir Cemil’i eve bıraktıktan sonra kumluğa gitti. Murat’ı başına silah dayamış halde gördü. Onunla konuştu ve ikna etti. Birlikte eve geçtiler.

Osman baba geldi ailenin masasına oturdu ve yol gösterici bir şekilde konuştu. Murat için, gururu kırılmış adam başından aşağıya açık yaralar sahibi olur. Ne deyse acıtır, merhemi sürmek için dokunsanız bile kanatırsınız deyince, Nefes ne yapacağız diye sordu. Osman baba da sevginizi göstermeyeceksiniz, Fazladan ilgi, fazladan merhamet acıtır, kanatır. Çünkü, merhamet en çok ihtiyacı olanı yaralar, iyiliğinizi göstermeyeceksiniz ama iyi olacaksınız, sevginizi göstermeyeceksiniz ama sevginin kendisi olacaksınız. Ona yardım etmeyeceksiniz, ondan yardım isteyeceksiniz. İhtiyacımız var diyeceksiniz, o size yardım edecek dedi. Böylece tüm aileye yol göstermiş oldu Osman baba.

Osman babanın tavsiyesi işe yaradı. Evden boynu bükük bir şekilde çıkmak üzere olan Murat’ı Tahir çağırdı masaya, Asiye böreği getirmesini istedi. Masaya oturunca da Mustafa kuma çıkalım diye konuya girdi. Yangazlardan yardım istedi. Osman hoca börek tabağını uzatmasını, bir dilimde kendisine koymasını istedi tadına bak dediler öylece Murat kahvaltı yapmış oldu.

Fikret bey oğlunun arkasını topluyor. Berrak’ın annesini bulmuş, telefonda konuşturdu. Bakım evinde kalıyormuş, para verdi arkanda herkes ile vedalaş annen ile yeni bir hayata başla dedi gitti. Berrak da Fatih ile konuşmaya gitti. Olanları anlattı. Berrak sevinirken Fatih üzgün. Berrak dan ayrılacak olmak üzüyor Fatih’i.

Fikret bey, Ali’nin de işe dönmesini sağladı. Görevden açığa alınma cezası kaldırıldı. Tabi bunu kimse Fikret’in yaptığını bilmiyor. Ali çok mutlu, Esma ile bu mutluluğu paylaştı. Tahir’i de aradı herkes öğrendi bu mutlu haberi.

Tahir, Yiğit’in okula gitmesinde bir sakınca olup olmadığını Nefes ile birlikte sormaya gitti. Sorun yokmuş devam edebilirmiş. Yeni öğretmen gelmiş, Yiğit okulu tamam olunca yemek yemeğe gittiler hep birlikte. Nefes bugün çok iştahlı canı ne çekti ise söyledi. Tahir de kahvaltı yapmadın mı sen? diye sordu. Nefes de canım çekti olamaz mı? diye karşılıklı verdi. Hep birlikte yemeklerini yediler. Konuşurken Bisiklet konusu açıldı. Yiğit ilk kez duvarların dışında bisiklet sürücez deyince, Tahir önce arabasını bozdu, sonra da bisiklet aldı geldi.

Tabi başka bir araç ile geldi bisikletler ve çok mutlu oldu Yiğit. Nefes de öyle. Birlikte aracı aldılar eve bisikletlerle döndüler.

Fikret bey pişman, yalnız ve gidecek kimsesi olmadığı için Osman babanın yanına gitti. Osman baba gördüğüne pek memnun olmadı. Eski muhabbet kalmamıştı aralarında, oğlunu öldürdüğü ve Tahir ile kendisini ortak ettiği için. Bir hikaye anlattı. O hikayede bir yılan ve bir adam varmış, adam yılanı öldürecek olmuş, yılan beni öldürme ben sana kuyudan her gün bir altın vereyim demiş, adam kabul etmiş, gel zaman git zaman adam hastalanmış, oğlunu çağırmış yanına olanları anlatmış, kuyudan ve yılandan bahsetmiş.

Oğlu gitmiş babasının yerine, yılan ağzında altın ile gelmiş, her gün bu kadar yolu bir altın için gelmek istemeyen oğul, yılana baltayı savurunca yılanın kuyruğu kopuyor. Yılanda can havli ile oğlanı sokup öldürüyor. Baba evde bekliyor, oğuldan haber yok, baba dayanamıyor kuyunun oraya gidiyor, oraya varınca görüyor ki, Oğlu ölmüş, yılanında kuyruğu kopmuş. Adam olsun biz yine seninle dost olalım diyor. Yılanda sende bu evlat acısı, bende de bu kuyruk acısı oldukça biz dost olamayız.

Osman baba kibarca biz seninle artık dost olamayız demiş oldu. Vicdan azabına iknayım dedi. Fikret bey ayrıldı.

Berrak annesinin yerini öğrenince onun yanına gitmek üzere hazırlandı ve herkesle vedalaştı Fatih ile ayrıldılar. Zordu, Murat Nazar dan ayrıldı. Fatih Berrak dan ayrı düştü. Nazar annesini aramış, kendisi gibi hemşire olan bir arkadaşının yanında kalıyormuş, okula başlayacakmış. Babası okuyacaktı madem bunca şeye ne gerek vardı dedi.

Tahir ile Mustafa da İstanbul’a gemi için malzeme bakmaya gittiler. İki bayan ise bütün gece ne kendileri uyudular, nede erkekleri uyuttular. Bu kadarına da pes doğrusu. Bir eş, eşine güvenip de şehir dışına gönderemezmi? Gönderemediler. Bu kadar da olmaz. Gece yarısı saat başı saatin alarmını kurup adamları uyandırmakta neyin nesi? Abarttılar. Diyeceğim dedim ama bayanlarda bir yerde haklı özellikle Asiye niyemi?

Asiye ile Mustafa telefonda konuşurlarken her şey çok doğal sıradan ilerliyordu ta ki, Asiye Tahir yanında değil mi diye sorduktan sonra, Mustafa ayrı oda tuttuk dediğinde bir bayan sus ve öp beni dediği an gülmekten öldüm 🙂

Televizyon açıldı nasıl olduysa ve o an bir film vardı ve tv sesi açıktı. Tv deki kadın sus ve öp beni dedi bunu da Asiye duydu. Kim o kadın diye sordu. Mustafa da yatağın içinde kumanda araya dursun tv deki kadın, karın umrumda değil, seni seviyorum dedi. Asiye de çıldırdı. Gelirim ayağımın altına alırım seni dedi. Televizyondaki kadında şimdi öpmezsen karını arar her şeyi anlatırım dedi. Mustafa da abartma dedi. Asiye de saydı döktü, Mustafa sonunda kumandayı buldu ve kapattı. Sus be kadın dedikçe, Asiye üstüne alındı. Ortalık iyice karıştı. Telefonu kapattı Asiye ve bu olaydan sonra da Nefes Tahiri aradı.

Tahir de yemek siparişi vermiş o geldi. Bayana bahşiş verdi. O da teşekkür edip beğeneceğinizi umuyorum dedi. Nefes de bunu duydu yanlış anladı. Bu olaylar sonrasında da saat başı uyandırma operasyonu başladı.

Sabah da uyanamadılar hali ile Saniye hanım baktı Eren’e. Bulaşıkları da makinaya yerleştirirken dizi reklam almış onu gösterdiler. Reklam her sektör için önemli.

Asiye ve çocuklar, Nefes hep birlikte parka gittiler. Nefes’in yemeğe olan iştah artışını hamile oluşuna yorumladı Asiye, test yapmak için eve geldiler. Gerçekten de teste göre hamileydi Nefes. Bu işte bir gariplik yok mu? Ne bir baş dönmesi, ne bir bayılma, nede bir mide bulantısı olmadı şimdiye kadar. Oldu da ben mi görmedim. Birden iştahı arttı. Sonrada hamile Nefes. Evdekilerle paylaştılar, çocuklar çok mutlu oldu. Balım kız, Yiğit erkek olsun istedi. Asiye telefonla herkese haber verdi. Erkekler de akşam taksi ile eve gelince ev karanlıktı sürpriz yaptılar onlarda öyle öğrendi.

Fikret bey, oğlunun arkasını toplamaya devam ediyor. Bir cd den haberi oldu. Biri Vedat’ın öldüğünü söylemiş, o da gitmiş cd yi Tahir’e ulaştırmış. Adamların ikisini öldürdü Fikret. Cd bulamadı. Bulamaz çoktan Tahir’in eline ulaştı. Tahir mutlu haberin ardından gece uyuyamadı su içerken kendisinde gelen zarfı gördü. Açtı bilgisayar buldu ve izlemeye başladı. Karşısında Vedat vardı.

Vedat, Tahir’in en mutlu gününde mutluluğunu kursağında bırakacak bir şey söyledi. Vedat’ın geçmişte biri ile ilişkisi olmuş, hastalık kapmış. Nefes hamile kalırsa anne de bebekte ölecekmiş.

Vedat bu yalan da söylemiş olabilir. Bir zamanlar, Asiye’yi de kaçırıp sandığa sakladığında Mustafa ya karın ölecek, ona iğne yaptım hastaneye yetiştirirsen yaşar, yoksa ölür demişti de ayağından vurmuş, arabanında tekerleklerini patlatmıştı. Tahir de yengesini sırtında taşımış, hastaneye yetiştirmişti. Doktor da bir şeyi yok demişti. Kim bilir buda öyle olabilir? Tahir’in korkusu korktuğu ile kalır. Belli mi olur? Bakalım neler olacak?

masum 3 eylül
Masum 165. Bölüm Özeti 3 Eylül 2020 Urmila’nın Hayalleri
masum 161. bölüm özeti
Masum 161. Bölüm Özeti 30 Ağustos 2020 Gopi Zorlanıyor
masum 29 ağustos
Masum 160. Bölüm Özeti 29 Ağustos 2020 Süper İkili
masum 157. bölüm özeti
Masum 157. Bölüm Özeti 26 Ağustos 2020 Urmila Evleniyor mu?

“Sen Anlat Karadeniz 46. Bölüm Analizi “Aslı”” üzerine 4 yorum

 1. K.A dedi ki:

  Hayirli cumalar. Her kese iyi hafta sonlari.

  1. aslı dedi ki:

   hayırlı cumalar, mutlu hafta sonları canım

 2. K.Azeri. dedi ki:

  Iyi ak$amlar her kese. Te$ekkür Aslim,ellerine saglik. Vedatin arkasini Fikret bey topluyor da,ama Vedatin böyle biri olmasi kendi suçumu,yoksa…hayatin aci gerçeyi bu.Allah hiç kimseye böyle bir son kismet etmesin.

  1. aslı dedi ki:

   Merhaba canım, Fikret bey geç kalınmış bir arka toplama yapıyor. en başında eşini bırakmasaydı kurtarsaydı Vedat bugün bu halde olmayabilirdi. Amin canım amin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir