Sen Anlat Karadeniz 45. Bölüm Analizi “Aslı”

Burak 21 Mar 2019 Analiz SAK  0

Tahir, zorlu bir gecenin sabahında Nefes ile birlikte evinin kapısının önünde otururken Tahir Vedat’ın öldüğünü, öz babasının onu öldürdüğünü, Vedat beni vuracaktı Fikret tam kalbinden vurdu öldü gömdük dedi. Nefes ne diyeceğini bilemedi. Sevinecek miydi? Üzülecek miydi? Karmakarışık duygular içerisindeydi Nefes.

Saniye hanım, mezarlığa gitmiş dua ederken yanına Fikret bey geldi. Ayakta durmaya takati yok zor yürüyor nede olsa oğlunu öldürmüş bir baba oturdu. Konuştular. Saniye hanım oğlumu en sevdiğim oğlumu benden kopardın uzaklara attın deyince, Fikret beyde başın sağolsun demeyecek misin? Ben oğlumu öldürdüm dedi. Sizi rahatsız eden her gün kapınızı çalan, Nefes’i rahatsız eden Vedat yok artık. Şükret ki senin başını öne eğen bir evladın yok dedi. Anası doğurdu, babası öldürdü, Osman hoca yıkadı. Tahir de gömdü dedi.

Vedat’ın bu halde olmasında kim suçluydu? Annesi doğurmuştu evet ama ya babası Fikret bey ne zaman öğrendi oğlunu? Yıllar sonra Vedat’a söylemeden önce kaç zaman önce öğrendi. Ve Gülendam neden söylemedi yada o baba dediği ama gerçekte babası olmayan o insanın elinde neden bıraktı? Her ne olursa olsun bir çocuktu Vedat ve o istememişti böyle olmayı. Şartlar, yetiştirilme tarzı, kimsesizlik, acılarla geçen yıllar onu da böyle sevgisiz, duygusuz, ruhsuz biri yapmıştı. Sevmeyi işkence yapmak olarak algılıyor ve belki de sevgisini bu şekilde gösteriyordu ama bu sevgi değildi. Şiddet di. Zulümdü. Acıydı. Gözyaşıydı. Kimsesizlikti. Çaresizlikti. Çırpınmaktı. Kaybolmaktı. Yok olmaktı. En sonunda da kendi helvası olduğunu bilmeden helvasını kavurmaktı. Evet annesi doğurmuş, babası öldürmüş, Osman hoca yıkamış, düşmanı gömmüş, bir kişi dahi hakkını helal etmemiş ve kendi helvasını kendisi kavurmuştu. Ve bu şekilde bu yeryüzünden bir Vedat Sayar geldi ve geçti.

Fikret, geç kalma, kırdıklarını, döktüklerini tamir et, ölülerden merhamet bekleme dedi fenalaştı ve gitti. Saniye hanımda tek kalınca, ben böyle olacağını bilemedim dedi. Oğlunu oğlum bildim ve öylede kalacak, gelininde gelinim olacak dedi. Önceden Nefes’e etmediğini bırakmayan Saniye hanım artık değişmişti.

Eve vardığında herkes kahvaltı masasındaydı. Yiğit’i oynasın diye bahçeye gönderdi. Balım da okula gitti. Saniye hanımda herkese Vedat’ın öldüğünü söyledi. Herkes çok şaşırdı. En başından olanları anlattı. Sakine bana mektup yazmıştı. Doğum yaptığını yazmıştı. Babasından korkuyormuş. Ben babasına adresi verdim gitsin torununu görsün yüreği yumuşasın diye. Fikret gizlice dinlemiş adresi almış onları öldürmüş, Tahir’i de kapıya bir not ile bırakmış. Ben böyle olsun istemedim. Adın Tahir di. Kaderin babana benzemesin diye çok uğraştım. Sen Deli Tahir oldun, Nefes Sakine, Vedat da Fikret. Bunun önüne geçmek istedim ama geçemedim dedi. Fikret oğlunu vurarak Nefes’in hayatını kurtarıp onu sana verdi. Geçmişteki Fikret’i vurdu dert bitti dedi.

Ve ekledi. İster kabul et, ister etme sen benim oğlumsun. Mustafa senin abin, yangazlarda senin kardeşin dedi. Erkekler birbirlerine sarıldılar. Mutlu aile yuvası yeniden inşa olmaya başladı.

Fikret bey Osman hocanın yanına gitti. Osman hocada, sen ne İbrahim’sin, nede o İsmail dedi. Suçlarının cezasını hakime, günahlarının cezasını da kainatın hakimine bıraksaydın dedi. Fikret bey çok kötü üşütmüş iyi değil. Evine gitti yattı uyudu doktor istemiyor.

Saniye anne, Nefes ile Tahir ile barıştı elini öptüler. Nazar’ı da evine gönderdi. Ailesi ile konuşmasını istedi. Akşama Nazar’ı Murat’a isteyecekler.

Murat çok mutlu oldu sevinçle Nazar’ı evine bıraktı. Nazar da mutluydu herşey olması gerektiği gibi olacaktı kardeşi açtı kapıyı içeri girdi annesi de sevindi ama babası evde yoktu eve gelince olmadık sözler söyleyerek öz kızını benim böyle bir kızım yok diyerek kapı önüne koydu. Nazar da gitmedi akşama kadar kapının önünde merdivenlerde oturarak bekledi. Babasının inadı tutmuştu ne söyledilerse olmadı kızını içeri almadı. Nazar açtı, üşüyordu. Gözlerinden hep yaşlar akıyordu.

Babası hapisteyken işlerin başına geçmek istemiş ve kız diye kimse ona iş vermeyince babası için Vedat ile evlenmişti Nazar. Şimdi o kız bu kız değilmiş gibi kapı önüne kondu. Babası için Vedat dan dayak yemişti. Babası kızına tokat atmış sonra çok pişman olmuştu. Şimdi ise, herşey tersine döndü kızını sevdiği Murat ile evlendirmek istemiyor. Kendisini hiçe saydığını düşündüğü için kapı önüne koydu Nazar’ı. Bir baba bunu kızına yapar mı? Yapıyor işte.

Tahir ile Nefes yeni bir hayata Vedatsız bir hayata başlamak istiyorlar. Önce Fikret’i ziyaret ettiler. Nefes çorba yaparken Tahir Fikret ile konuştu. Tek bir kurşunla seni öldürmemi istedin ama ben yapmadım. Sen evlat katilisin ve bu her gün ölmek yaşayan bir ölüye dönmek bu dedi. Fikret de karını ve çocuğunu gözünün önünden hiçbir zaman ayırma, ben de ayırmasaydım bugün yaşadıklarımızın hiçbirini yaşamayacaktık dedi.

Fikret yaptığı hatanın farkında. Zamanı geri çevirebilseydi belki o zamana gider ve hayatı yeniden yaşar eşine ve çocuğuna sahip çıkar. Oğlunu en iyi şekilde yetiştirir ve bugün ki Vedat dan çok daha farklı bir Vedat olurdu ve belki de hayatta yaşıyor, başka biri ile evlenmiş yuva kurmuş çoluk çocuğa bile karışmıştı Vedat. Bu da demek oluyor ki, bu dünyaya çocuk getirmekle iş bitmiyor. İyi bir yuvada sevgi ile yetiştirmek, sahip çıkmak, koruyup kollamak gerekiyor. Herkes anne, herkes baba olamıyor. Doğurmakla dünyaya getirmekle bu işlerin olmayacağını Vedat da görmüş olduk. Allah her şeyin hayırlısını versin amin.   

Tahir ile Nefes, Vedat’ın mezarını ziyaret ettiler. Nefes tek kalmak istedi. Geçmiş yaşadıklarını hatırladı ve seni gömüp gideceğim sen hesabını Allah’a ver dedi. Sonra da Tahir’in anne ve babasının mezarını ziyarete gittiler. Annesinin mezarını ilk kez gören Tahir, annem bumuymuş çok yabancı. Ben annemi kaybetmedim, eksikliğini hiç hissetmediğim birini kaybetmedim ben dedi.

Tahir’in öz annesi ölmüştü ve öz annesini ne resimlerden nede sözlerden duymamış, görmemiş, tanımamıştı. Saniye annesiydi öz olmasa da onu büyüten, anne özlemi çekmemesi için elinden geleni yapan öz evlatlarından ayırmadan büyütendi. Tahir anne yokluğu neydi bilmiyordu. Yaşamamıştı, yaşatılmamıştı bu acı ona.

Oy Asiye oy, kıskanmak mı bu? Lohusa depresyonu mu bu? Anlamadım ama çok güldüm Mustafa ile olan konuşmasına. Gül yapraklarının başından aşağıya dökülmesini istermiş ama cahil ya bu kadın reçel yaparmış o gül yapraklarından. Mumları döşeyip yaksan elektrik mi kesik der, romantik bir evlilik teklifi mi var? Yok. Baya dolmuş Asiye patlamak üzere olan bir bomba gibi. Ali ile Esma geldi. Mustafa dert yandı onlara. Doktorlar çaresi yok demiş hastalığı her Türk erkeği gibi romantizm eksikliğiymiş. Çaresi var mı Mustafa abi? Tövbe yarabbim.

Tahir Nefes’i de alarak küçük bir tekne turu yaparak geçmişe bir sünger çekti. Yeni temiz bir sayfa açmak için bunu yapması gerekiyordu. İlk denize atladıkları yere giderek başladılar akşam eve vardılar. Saniye anne Osman hocadan rica etti Nazar’ı istemeye onunla gidecekler, Mustafa ve Tahir gitmeyecekler. Cemil vermezse diye. Değişen bir şey olmadı. Osman hoca ile giden Saniye hanım ve Murat kapıda Nazar’ı merdivenlerde otururken gördüler. Osman hoca ile içeri girdi Nazar. Kahve içtiler ama kız istemeye gelince, istemeyin diyerek eve gelenleri kovdu. Nazar’ı da kapı dışarı etti. Sanki çöp poşeti gibi bunu da unuttunuz diyerek attı kızını Cemil. Olacak iş mi bu?

Nazar’ı da alarak eve giderken yolda Nazar bayıldı. Hastaneye gittiler. Serum takıldı. Hem açlık, hemde üzüntü kötü yaptı Nazar’ı. Kızını okutmayan, kız evladı diye doktorlara götürmeyen, kızı seviyor diye sevdiğine vermeyen, kızına evin kızı gibi davranmayan nice aileler var. Ne zaman düzelecek bu? Bir baba evladını istemeye gelenlere vermeden bunu unuttunuz diyerek kapı dışarı ederek kız babası mı oluyor şimdi? Yazıklar olsun.

Mustafa da Asiye ile birlikte yemeğe çıktılar. Asiye rezervasyon da kendi ismi geçmediği için kızdı. İş için gelen iş adamlarını getirirmiş mekana Asiye daha önce de geldiği için ona da kızdı. Lavaboya makyajını tazelemeye gidince, Tahir’i aradı Mustafa. Ondan yardım istedi. Güzel sözler duymak istiyordu Asiye. Ama Mustafa Tahir den kopya çekti telefonda. Tahir Nefes’e söyledi bu sözleri, Mustafa da kulağındaki kulaklıkla Asiye ye ve çok hoşuna gitti ama telefonu yanlışlıkla kapattı Tahir Mustafa da kalakaldı. Kendince bir şeyler söyledi saçmaladı. Sus Mustafa sus. Oy Asiye oy de yeter.

Oy Asiye Oy, Mustafa ona güzel sözler etti diye daha önce başkalarına da söyledin diyerek apar topar eve geldiler. Yetmezmiş gibi Tahir ile Nefes’in arası da bozuldu. Bu kadar güzel söz arka arkaya söylenmeznmiş, sölenirse ezber edilmiş, ezber edildiyse başka bayanlara da önceden söylenilmiş. Oy Asiye Oy. Aldatıldığımı öğrendim dedi işler iyice karıştı. Bu hengamede çocuklardan balım derdi köpek, Yiğit’in derdi At. Dua ettiler teşekkür ederim Allah’ım amin dedi Balım köpek çok istiyor.

Aradan bir hafta geçti düğün dernek kuruldu. Nazar’ın babası gelmedi ama annesi ile Mercan geldi aile masasına oturdu. Güldüler eğlendiler. Nazar tuvalete gidiyorum diye gitti. Takılan bütün takıları çıkardı yola çıktı yapamayacakmış. Murat aradığında söyledi. Ağlayarak koşuyor nereye gittiğini bilmiyor gibiydi Nazar. Çocuk oyuncağı değildi evlilik. Tahir belki de haklıydı Murat abisini taklit ediyor sevda diye düşündükleri aslında bir sevda değildi. Cemil de haklı çıkacak bu durumda.

Ve Mustafa Kalelin’in dükkanına biri bir zarf bıraktı bakalım o zarfın içinden ne çıkacak?

masum 3 eylül
Masum 165. Bölüm Özeti 3 Eylül 2020 Urmila’nın Hayalleri
masum 161. bölüm özeti
Masum 161. Bölüm Özeti 30 Ağustos 2020 Gopi Zorlanıyor
masum 29 ağustos
Masum 160. Bölüm Özeti 29 Ağustos 2020 Süper İkili
masum 157. bölüm özeti
Masum 157. Bölüm Özeti 26 Ağustos 2020 Urmila Evleniyor mu?

“Sen Anlat Karadeniz 45. Bölüm Analizi “Aslı”” üzerine 7 yorum

 1. K.Azeri. dedi ki:

  Iyi ak$amlar arkada$lar. Gûnaycim sag ol canim,sen nasilsin,çocuklar nasil?

 2. Günay dedi ki:

  İyi akşamlar. Aslıcım nasılsın? İyi bayamlar . Azeri ablam nasılsınçz. Evet Aslım Vedata çok üzülüdüm. Hiç bir şey olamadı. Sonuda ölüm oldu. Nazar neden böyle yapdı? Ben izleymiyorum. Analizlerini okuyurum. Muratla seviyorlardı bir birlerini??? Bakalım ne olucaq..

  1. aslı dedi ki:

   Hayırlı akşamlar Günaycım, sağol canım sen nasılsın? çocukların nasıl? hayırlı bayramlar canım. Nazar babasının onu eve almamasından çok etkilenmiş ve babasının da dediği gibi bir heves miydi Murat ile evlenmek istemesi göreceğiz.

 3. Anonim dedi ki:

  Elinize sağlık çok güzel yazmışsınız
  Hayırlı cumalar

  1. aslı dedi ki:

   Hayırlı akşamlar, teşekkür ederim geç de olsa hayırlı cumalar.

 4. K.Azeri. dedi ki:

  Gúnaydin arkada$lar. Te$ekkûrler Aslicim.Vedata yazik,ne çocuk olamadi,ne bûyûk.Allah hiç kimseye böyle sonluk ya$atmasin. Neyçin ya$adigini bilemeyen, sonu kötû biten biri Vedat…
  Hayirli cumalar.

  1. aslı dedi ki:

   Hayırlı akşamlar canım, geç de olsa hayırlı cumalar. aynen öyle bir Vedat geldi geçti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.