Sen Anlat Karadeniz 40. Bölüm Analizi “Aslı”

Burak 16 Şub 2019 Analiz SAK  0

Nefes ve Yiğit evden kaçmışlar ve bir ormana girerek orada hayatta kalma mücadelesi veriyorlar. Boş bir tekne bulan Nefes Yiğit ile orada uyurken kendini bilmez bir adam Nefes’i zorla oradan aldı. Tabi Nefes Vedat gibi biri ile 8 yıl yaşamanın verdiği acı ile adamın hakkından geldi ve oğlunu alarak uzaklaştı. Ormanın içinde boş bir dolmuş gördüler ve yağmur dinene kadar onun içinde saklandılar.Nefes evi terk edip gittiği için Nefes lezzetler yarım kalmıştı. Nazar, Mercan ve annesi bu konuda konuştular. Kızların annesi Türkan hanım Nefes lezzetler ile bir umut doğmuştu içine ama şimdi o umut yok olmuş. Kendisi anlattı kızlarına çocukluğunu, okumak isteyip de okuyamadığını, 15 yaşında evlendirildiğini.. içinde hep bir uhde kalmış okumak. Eskiden kız çocukları okumaz diye okula gönderilmez, erken yaşta evlendirilirmiş. Türkan hanım da onu yaşamış. Hala da kız çocuğu çalışmaz, evden dışarı çıkmaz, erkenden evlendirilir düşüncesi ne yazık ki bazı yerlerde devam etmekte. Kız olarak dünyaya geldiği için doktora götürülmeyen, hasta olup da kadın doktor isteyen nice insanlar var ne yazık ki. Sen kızını okutmaz isen nasıl kadın doktor istersin bende bunu anlamıyorum?

Vedat hastanede yoğun bakımda babası Fikret de onu uzaktan izlemekte. Fikret Allah inancı olan birisi oğlu için Allah’a esmaül hüsna ile dua etti. Tahir de Nefes ve Yiğit için dua etti. Tahir eve gecenin bir vakti herkesler uykudayken sessizce girdi ve çıktı. Evden düğün resmini aldı büyük bir afiş şeklinde bastırdı ve Vedat’ın yattığı odanın tavanına bu resmi yapıştırdı. Vedat kendine gelince o resmi gördü. Fikret de ziyarete gelince gördü.

Nefes gece Tahir’e ulaşmayan bir mektup yazdı. 3 baklava ile ayakta durduğundan, Tahir’i çok sevdiğinden, yeni evini çok sevdiğinden ve unutmayacağından, telefonunu 200 tl ye sattığından az parası kaldığından kısacası yaşadıklarından bahsetti. Sabah olunca da karınlarını doyurmak sonra da iş bakmak istedi Nefes.

Ekmek almaya gittikleri bakkaldan bir ekmek, yüzer gr. Peynir ve zeytin aldılar. Orada muhabbet kuşu vardı eşi kafesin kapağını açık unutunca kuşlardan biri kaçmış. İsterseniz alın dedi. Yiğit de sevdiği için kuşu aldılar. Nefes Yiğit ile konuşacağı bir yere gittiler. Hem karınlarını doyurdular, hem de konuştular. Yiğit banyo yapacak da nasıl? Nefes onun da yolunu buldu. Otele girdiler ve otelin bir banyosunda banyosunu yaptırdı çıktılar.

Saniye hanım, torununu sevmek ve sadece kendisi bakmak istiyor. Evde çocuk paylaşılamıyor. Asiye de fazla dayanamadı ve Mustafa yı aradı susmadan konuştu Asiye. Mustafa da yoruldu yangazlardan kendisini vurmasını istedi. Çocuk küçük ama açtığı işler büyük.

Tahir de Ali’nin arabasının bagajına saklanmış. Mesajla Ali yi istediği yere götürdü sonrada bagajdan kendisini çıkarttı konuştular.

Fikret, Vedat’ın hapse girmesini istediğini bunun içinde bir zamanlar onu vurmak istediği silahı sakladığını, Nefes’i vurduğu tüfeği sakladığını elinde yeterince delil olduğunu ama kullanmadığını söyledi. Sonra da ilaçlı çay ikram etti ve bir güzel Vedat’ı uyuttu Fikret. Vedat’a da hayat dersi vermek istediğini, sen hiç bedel ödemedin, hep istedin. Vermeyi bilmedin. Hayatın da bir kez Nefes’i elde edemedin dedi. Rahmetli annesi aç bırakma hırsız olur, çok söyleme yüzsüz olur. Çok da verme arsız olur derdi dedi.

Hayat herkesi pişirir ama ben hayatın seni pişirmesine izin vermedim dedi Fikret. Misal, sıcak suya kahve koyarsın mis gibi koku salar kahve olur, sert havucu atarsın yumuşar, yumurtayı koyarsın sertleşir dedi.Fikret, Vedat’ı uyuttuktan sonra Tahir geldi. Ona polis kimliği hazırlatmış onu verdi. Araba da ayarlamış. Oturup konuştular. Fikret bana güvenmiyor musun deyince, Tahir de; abim herkese körü körüne güvenme, herkesin ya bir fiyatı vardır. Ya da zaafı vardır demişti dedi. Sonra da tokalaşıp ayrıldılar.

Osman baba kızı Asiye’ler de akşam yemeğinde misafir. Yediler, içtiler sohbet ettiler. Osman baba İstanbul da, Topkapı da takkeci İbrahim Çavuş camisinin hikayesini anlattı.  Takkeci İbrahim, takke yapar satarmış. Hayali de cami yaptırmakmış. Takke sattığı içinde kimse onun cami yaptırabileceğine inanmazmış. Gel zaman git zaman Takkeci İbrahim rüyasında nur yüzlü bir zat, bağdat da bir kervansarayın bahçesinde bir asma var, o asma da ki iki salkım üzüm senin rızkındır demiş. Kan ter içinde uyanmış bir anlam verememiş bu rüyaya. Kime anlattıysa açıklama yapamamış hiç kimse.

Aylar sonra varmış Bağdat’a o kervansaraya. Rüyasındaki gibi asma ve üzüm koparmış yemiş. Kervansaray’ın sahibi gelmiş. Konuşmuşlar. Sohbet ederken anlatmış rüyasını. O adam da bir rüya için mi üzüm için mi onca yolu geldin? Bende nice rüyalar görüyorum düşmüyorum yola bak mesela geçen gün rüyamda İstanbul da İbrahim Çavuş var, git ona deki bahçende iki küp altın var. Ben onca yolu gidip de adama altın mı var diyeyim dedi.

Gitmesine ne hacet O İbrahim bu İbrahim Allah’ın dilemesi ve istemesi ile senin ayağına geldi ve sen söyledin altından haberdar ettin. İstanbul’a döner dönmez ilk işi arka bahçesini kazmak olmuş ve iki küp altını bulmuş. O altınlarla cami yaptırmış muradına ermiş. Hayaline kavuşmuş. Rabbim herkesin hayalini hayırlısı ile gerçekleştirmeyi nasip etsin. Hele böyle cami, okul, çeşme vs. istekleri olanlara.

Fatih ile Berrak sonunda başbaşa çay içtiler. Osman babanın evinin önünde dışarda konuştular. Fatih Berrak’a onu sevdiğini söyledi. Murat da Nazar ile konuştu. Gençler kararlı biz bu kızlarla evlenmek istiyoruz diyecekler ailelerine. Nefes bulaşık yıkayarak para kazanacağı işe girdi. Dolmuşun içinde geceleri kalmaya devam ediyorlar. Yatak ve battaniye buldular onları da dolmuşa aldılar onların üzerinde uyuyor Yiğit. Tahir de onların yanına kadar geldi ama göremedi. Nefes ve Yiğit saklandılar.

Nefes bulaşık yıkayarak para kazanıyor ama yemesine dikkat etmiyordu günlerdir açtı. İş çıkışı dolmuşa giderken yolda sendeledi, zaman geçtikçe fenalaştı ve dolmuşa ulaştıklarında Nefes bayıldı. Yiğit yanındaydı ve ne yapacağını bilemedi.

Vedat ise kendisini bıçakladı ve Fikret den Nefes ile Yiğit’i bulup getirmesini istedi.

masum 3 eylül
Masum 165. Bölüm Özeti 3 Eylül 2020 Urmila’nın Hayalleri
masum 161. bölüm özeti
Masum 161. Bölüm Özeti 30 Ağustos 2020 Gopi Zorlanıyor
masum 29 ağustos
Masum 160. Bölüm Özeti 29 Ağustos 2020 Süper İkili
masum 157. bölüm özeti
Masum 157. Bölüm Özeti 26 Ağustos 2020 Urmila Evleniyor mu?

“Sen Anlat Karadeniz 40. Bölüm Analizi “Aslı”” üzerine 8 yorum

 1. nazlı can dedi ki:

  merabalar kızlar ben nazlı ben bu dizi keyfle izliyorum çok seviyorum bu diziye hastayım 🙂

 2. Anonim dedi ki:

  Iyi geceler.

 3. Anonim dedi ki:

  Televizyonda izleyemediğim bölümleri buradan takip ediyorum teşekkür ederim yazdığın için keşke daha çok izleyiciye ulaşabilse bu analiz

  1. aslı dedi ki:

   Hayırlı akşamlar beğendiğiniz için teşekkür ederim. umarım daha çok kitleye ulaşır.

 4. Anonim dedi ki:

  Nefes hem güzelliğiyle hem başarısıyla diziyi çok güzel devam ettiriyor

 5. Anonim dedi ki:

  Tebrikler Aslı çok güzel analiz olmuş eline sağlık

 6. Anonim dedi ki:

  Çok güzel bir analiz eline sağlık Aslı’cım…

  1. aslı dedi ki:

   Hayırlı akşamlar teşekkür ederim sağ olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.