Sen Anlat Karadeniz 39. Bölüm Analizi “Aslı”

Burak 08 Şub 2019 Analiz SAK  0

Tahir, Nefes içer de iken dışarı çıkınca moral olsun, yeni bir hayat, yeni bir düzenleri olsun diye Nefes ve Yiğit için ev tutmak istedi beğendiği evi gösterdi. Dükkana da baktılar ve Vedat ayaklı gazete sayesinde yeni evden ve dükkandan haberi oldu. Vedat eve girdi ve duvarlara yazı yazarak resimler astı.

Nefes büyük bir heves ile evine gelince hem Vedat ile hem de duvardaki yazı ve resimlerle karşılaştı. Tahir telefonla Nefes’i arayınca Vedat açtı telefonu ve o sayede Tahir de öğrenmiş oldu Vedat ile Nefes’in aynı mekanda olduğunu. Eve geçen Tahir Vedat’ın yaptıklarını Nefes’in perişan halini gördü. Yiğit Fatih ile okuldan gelmişti ki Vedat Yiğit’i almak istedi. Baba diye bağırınca Yiğit, Tahir sese baktı ve Vedat’ı gördü. Peşine düştü.

Vedat kaçtı, Tahir peşinden gitti. Bir tünel den geçen Vedat, tünel sonunda Tahir Vedat’ın yolunu kesti. Tartıştılar. Vedat sen iyi birisin vuramazsın dedi tahrik etti Tahir de dayanamadı vurdu Vedat’ı.

Polisler geldi. Ali gördükleri karşısında Tahir’e çok kızdı. Ambulansı aradılar. Ali, Tahir’i kelepçeleyerek emniyete götürdü. Yol boyunca Ali Tahir’e çok kızdı. Tahir de o beğendikleri evi ve dükkanı kiralamalarını, içini dayayıp döşemelerini, her bir masrafı da kalem kalem yazarak Tahir ödeyecek deyin dedi. Emniyete varıp Ali’nin odasına geçtiklerinde Ali yine Tahir’e çok kızdı. Tahir de hiç pişmanlık yoktu.  Avukat Esma geldi ama nafile Tahir hiç pişman değildi Vedat’ı vurduğuna. Evdekiler merak içerisinde bir haber beklerken Mustafa ve yangazlar Tahir’i görmeye gittiler.

Tahir Nefes ve Yiğit’i abisine emanet etti. Suçunu kabul ederken, yangazlar izin ver biz girelim içeri dediler. Kardeş dayanışmasına kayıtsız kalmadı Tahir. 

Fikret beyin zamanın da Vedat varken yerini değiştirdiği dikmesi kurumuş. Olmayınca olmuyor diyerek yerini değiştirmeseydim derken kendi kendine Vedat’ın vurulduğu haberini getirdi adamı.

Bir baba için evladın canının yanması çok zordur. Canı yanıyordu Fikret’in babaydı. Ve ağır bir imtihanı vardı. Evladı ile sınanıyordu. Ağır bir imtihan Fikret’in imtihanı, nasıl geçecek bu sınavı Allah bilir?. 

Tahir nezaret de abisi Kardeşleri ziyarete geldiler. Tahir Nefes’i onlara emanet etti. Yangazlar Tahir’in yerine suçu üstlerine almak istedi Tahir izin vermedi.  

Nefes de Yiğit ile eve geçti. Asiye de olanları Nefes den öğrendi. Diğer kızlarda geldi. Esma ise, Tahir ile konuşup ağır tahrik vardı diye savunma hazırlayacak ama Tahir pişman değilim diyerek Esma’nın işlerini zorlaştırıyor. Vedat ölürse Tahir zorda kalacak. 

Evde kızlar otururken Saniye hanım alışverişten döndü ve olanları öğrendi. Nefes de evden koşarak dışarı gitti. Saniye hanım hala öfkeli, hala Nefes’e kızgın. Mercan, Nazar, Berrak’ı evden kovdu. Nazar da beni kovduğun bu evden olurda tansiyonun düşer, yükselirse yine gelir sana yardım ederim Allah rızası için dedi.

İstenilmemek, kovulmak çok ağırdır. Ama yine de canını yakan insanlara karşı iyilik etmek ve bunu sadece Allah rızası için yapmak öyle kolay değildir, her baba yiğidin harcı değildir. Kelimeler bir noktada tıkanıp kalıyor işte anlatmak istersin anlatamazsın. Bu da onlardan biri. Allah’a havale edersin. Her şeyi gören, duyan, bilen Allah elbet haklının hakkını korur. Kulların kovduğu can yakar elbet ama gelir geçer, mühim değil asıl Allah kovmasın huzurundan.

 Nefes koşarak evden çıkmıştı. Tahir’i görmeye merkeze giden Nefes Tahir ile Ali’nin odasında konuştular. Bir ara Nefes Ali den bir tas çorba, iki servis istedi Ali de getirdi. Nefes Yiğit ile oynadığı mutluluk oyununu burada Tahir ile oynadı. Vedat’ın vurulduğunu öğrenen Fikret beyde önce hastaneye gitti ve adamı sayesinde Vedat’ın durumunu öğrendi. Sonra da Osman hocanın evine giderek onunla sohbet etti. Aslında hep sustu. Osman baba çay demledi çayı içerken sohbet etmeye başladılar.   

Osman baba bir derdin var senin deyince, Fikret bey de var, doluya koysam almıyor, boşa koysam dolmuyor cinsinden bir dert. Ne gidebildiğim, ne kalabildiğim dert. Ne savaşa bildiğim, ne kaça bildiğim bir dert dedi ve bir soru sordu. İnsan bir günah işlerse onun acısını çeker değil mi? Osman baba da içinde Allah korkusu varsa çeker dedi. Peki başkasının işlediği suçun günahını çeker mi? Payı olduğunu bilirse? İşte benim derdim böyle bir dert dedi.

Esma Osman babanın yanına geldi ve olanları anlattı. Osman baba da öğrendi Tahir’in Vedat’ı vurduğunu. Vedat ameliyattan çıkmış yoğun bakıma alınmış ölmediği için Tahir’in suçu biraz hafifleyecek.  Nefes’i emanet olarak alan Mustafa ve Yangazlar eve geçtiler. Saniye hanım Nefes’i evde istemediğini bağıra çağıra söyledi. Ölme sırası, katil olma sırası kimde? Diye feryad etti. Nefes iki gözü yaşlı oğluna sarılıp konuşulanları sabırla dinledi odasında. Asiye de sabır dedi.

Sabır, dünya da sabır ahirette iman versin rabbim. Allah bir kulunu severse yalvarmasını dinlemek için onu sıkıntıya sokar.  Sıkıntılar misafirdir gelir geçer. Önemli olan gönderenin hatrına sıkıntılara sabretmektir.

Fikret bey oğlu Vedat’ı yoğun bakımda ziyaret etti. Kendisini sorguya çeken Fikret yaşattıklarımı yaşamadan ölmeyeceğimi biliyordum dedi. Sakine’nin, Gülendam’ın Vedat’ın vebali boynundaymış. Osman baba da Saniye hanımın yanına gitti. İlk önce onunla konuştu ama nafile düşüncelerinden vazgeçmiyor Saniye hanım. Osman baba daha sonra da Nefes ile konuştu. Sabırla koruklar helva olur dedi. O koruk helva olana kadar ne zorluklar çekecek Nefes. İmtihan dünyası işte.

Nefes, evdekilere bir mektup bırakarak Yiğit’i de alarak evden ayrıldı. Tahir de adliyeye götürülmeden önce ifadesini imzalamak için devresinin kalemini aldığında kalemin kenar tutacak kısmını çıkarıp gizlice eline aldı. Kelepçeyi bununla açacak ve kaçacak Tahir. Kaçma sebebi Nefes in Tahir’e de bir mektup bırakmış olması. Ondan onları görmek bulmak için kaçtı Tahir. Yolda da bulduğu bir telefonla Mustafa abisini aradı konuştular. Tahir kaçarken yolda bir vatandaşın telefonda savcı ile konuşmasını parasını siyah bir poşete koymasını istemesini duydu ki savcı, polis hiçbir şekilde vatandaştan böyle paranı poşete koy şu adrese bırak demez bu dolandırıcıların kurduğu bir tuzak. Tahir bunu duydu ve kayıtsız kalmadı. O kişinin dolandırılmasına izin vermedi. Adamı uyardı.

Nefes ile Yiğit ise karınlarını doyurmak için önce para bulmaları gerekti. Nefes telefonunu sattı. Onunla lokantaya giderek çorba, kuru fasülye aldı sadece Yiğit için kendisi su içti Nefes. Yiğit tatlı da istedi ama paralarını idareli kullanmaları gerekti o yüzden tatlıdan vazgeçtiler. Tahir’in yardım ettiği o adam mekana geldi ve benden herkese tatlı dedi. Tahir’in yaptığı bir iyilik Nefes ve Yiğit için bir tatlı olarak onlara geri dönüş yaptı.

Ev halkına Tahir Nefes’i buldu ve Rusya ya gittiler yalanını söylediler. Bunu Tahir istedi. Fikret’in adamlarını atlatıp Fikret’in yanına giren Tahir ondan yeni kimlik istedi. Polis kimliği bu kimlik ile rahatlıkla soracak soruşturacaktı Nefes’i.

Nefes de Yiğit ile bir kayık içerisinde uyurken peşlerine takılan iki kişi onları uyurken buldu. Tahir Yiğit’in gazoz kapaklarından birini buldu. Bakalım o iki adamdan önce Tahir Nefes ve Yiğit’i bulabilecek mi?

masum 3 eylül
Masum 165. Bölüm Özeti 3 Eylül 2020 Urmila’nın Hayalleri
masum 161. bölüm özeti
Masum 161. Bölüm Özeti 30 Ağustos 2020 Gopi Zorlanıyor
masum 29 ağustos
Masum 160. Bölüm Özeti 29 Ağustos 2020 Süper İkili
masum 157. bölüm özeti
Masum 157. Bölüm Özeti 26 Ağustos 2020 Urmila Evleniyor mu?

“Sen Anlat Karadeniz 39. Bölüm Analizi “Aslı”” üzerine 28 yorum

 1. K.Azeri. dedi ki:

  Hayirli ak$amlar.Evet ablacim hazirliklar bitti,zaten i$imizin cogu yemek hazirlamak,size de afiyet olsun canim ablam.Haklisiniz, Erkan hangi i$de olursa olsun, biz onu Ömer olarak sevdik. Hatta ben Alevi bele özledim.

 2. Hanim abla dedi ki:

  İyi akşamlar.ne yapıyorsunuz? şam yemeyine hazırlıktır muhtemelen.afiyet olsun.Kamilecim sunucu ondan soruştu ki hanki diziyi izliyorsunuz,söyledi Erkenci kuşu.O zaman dizinin 10-12 bolumu yayınlanmıştı artık.Ama Erkan hanki dizide olsa bakırım inşallah.Aslında o bizim her birimiz için Ömerdir.Her kes onu Ömer gibi sevdi.Halka dizisini ise Hazala-Zehraya göre izleyirem.Bir umut yeter dizisini de o kıza göre izledim.ASK dizisinin oyuncularının çoku yakınlarım gibiler.1.sezon ASK dizisi kibi beni etkileyen 2.dizi olmadı henuz.her kese başarılar dilerim.

  1. aslı dedi ki:

   Aynen öyle ablacım, Erkan’ı Ömer ile sevdik ve hiç unutulmayacak Ömer. nasılsın ablacım doktora gittin mi ağrın için? iyi geceler tatlı rüyalar ablacım. polad amcama selamlar.

 3. K.Azeri. dedi ki:

  Iyi gûnler ablacim.Vay, vay, vay.Siz Erkan Merice göremi izliyorsunuz? Ablacim,bu kadar fanat yani. Bence Hazal “HALKA”da da iyi oynuyor. Erkanin projesi mutlaka vardir,in$allah ba$arilari bol olsun.Amin ablacim,zaman her kes için hayirlisi ile geçsin.

  1. aslı dedi ki:

   Halka dizisini bende beğendim güzel.

 4. Hanim abla dedi ki:

  İyi günler. her kese mutluluklar. benim izlediyim 3.dizi Erkenci kuş`tur.Bu diziy Erkan Meriç de izliyor. merak ettim o neden ortalarda yok.Hazalın artık 2. dizisidir. Belki sinemada çekiliyordur, sürpriz yapacak.belki başka bir yere davet almış.her neyse.zaman su gibi akıyor ama.inşallah her kes için hayırlısı ile akır. sag olun görüşürüz.

  1. aslı dedi ki:

   Erkan bir iş yerine ortak olmuş tv bir süre yok galiba.

 5. K.Azeri. dedi ki:

  Günaydin.her kese hayirli sabahlar. Evet bakalim neler olur?Ben elimi birakma yi da seyr ediyorum.

  1. aslı dedi ki:

   Evet onu bende izliyorum yazmayı unutmuşum canım.

 6. aslı dedi ki:

  Herkese Günaydın. Hayırlı sabahlar mutlu haftalar. Bugün Vuslat dizisi var hadi hayırlısı. Yarın Halka, diğer gün Sen Anlat Karadeniz. Bu üç diziyi takip ediyorum.

 7. Hanim abla dedi ki:

  İyi geceler.Mutlu sabahlar.

 8. K.Azeri. dedi ki:

  Amin Aslicim,amin.her kese iyi geceler.

 9. aslı dedi ki:

  Herkese iyi geceler, tatlı rüyalar arkadaşlar ben uyumaya gidiyorum yarın yoğun bir gün olacak. Herkese mutlu hayırlı haftalar olsun inşallah.

 10. Kamile. dedi ki:

  Merhaba kizlar.Ben te$ekkúr ederim canim ablam.Amin ablacim amin.

 11. Hanim abla dedi ki:

  Merhaba akkadaşlar nasılsınız. Haber verediyin sag ol Kamilecim. Gözelcim sen de hoş geldin.
  Aslıcım bu kadar işin-gücün arasında böyle bir analiz yazdıgın için teşekkür ederim.Ayrıca siyah yazılar için teşekkürler.her cümlene bin kez Amin diyorum.İşte benim kızım yine bizleri hikmetli sözleri ile feyziyab ediyor.Allah ondan razı olsun vede yardımcısı oısun.hoşca kal.

  1. aslı dedi ki:

   Merhaba ablacım, çok şükür, biraz uykulu 🙂
   Elimden şimdilik bu kadarı geliyor, zamanla daha fazlası olacak inşallah. Amin inşallah razı olduğu kullarından oluruz inşallah ablacım.
   Ve Vuslat dizisinde de şiir yazmışsın okudum çok teşekkür ederim. Amin Rabbim cümlemizin yardımcısı olsun. sende hoşça kal ablacım görüşürüz.

 12. K.A dedi ki:

  Iyi geceler hepinize,canim arkada$larim.

  1. aslı dedi ki:

   hayırlı geceler canım.

 13. K.Azeri. dedi ki:

  Iyi gûnler.Te$ekkúr ediyorum Gözelim. Sana da iyi hafta sonlari canim.

 14. Gozel dedi ki:

  Gunaydynlar hayirli hafta sonlary canlarym mutlu gunler her kese
  Aslim eline saglyk canim cok guzel olmuş allah yardamcyn olsun bu guzel kalbyna saglyk canim benim
  Azeri ablam mutlu gunler hayirli hafta sonlary

  1. aslı dedi ki:

   Günaydın mutlu hafta sonları canım. Teşekkür ederim.

 15. K.Azeri. dedi ki:

  Merhaba her kese. Aslim te$ekkûrler,ellerine saglik. Bu kadar i$ gûcún arasinda bizi analizsiz birakmiyorsun,çok sag ol canim.Fikretin i$i de zor aslinda,allah hiç kimseye çaresiz dert vermesin.
  Aslicim senin i$ler nasil oldu bu gûn. Kendini çok yorma. Allah kolaylik versin canim benim.

  1. aslı dedi ki:

   Merhaba mutlu hafta sonları canım. rica ederim geceleri yazıyorum. Biraz yanlışlarım eksiklerim olmuş onları şimdi gördüm düzelttim. Amin canım benim amin. Çok şükür biraz yoluna girdi. Bir kaç aksaklıklar var onlarda yoluna girecek inşallah. İmtihan dünyası ve bende ailemde büyük bir imtihandan geçiyoruz farkındayım. Allah yüzümüzün akı ile imtihandan geçmeyi nasip etsin.
   Allah Kuran da bakara süresinin 155. ayetinde diyor ya,
   “Biz, mutlaka sizi biraz korku ile, biraz açlık ile, yahut mala, cana veya ürünlere gelecek noksanlıkla deneriz. Sen sabredenleri müjdele!”
   inşallah sabredenlerden oluruz.
   Allah yükümüzü alsın, kaldıramayacağımız yük yüklemesin omuzlarımıza amin.

   1. K.Azeri. dedi ki:

    Amin,canim Aslim min kere amin. Bu gûnler keçecek. Allah yardimciniz olsun. Elbette sabr etmek gerek. Dualarim hep seninle canim benim.
    Aslicim bu yanli$liklar uykusuzlukla,çok yûklenmekle ilgilidir aslinda. Kendini çok yorma canim benim.Seni çok seviyorum. Ke$ke yaninda olsam da sana yardim etsem. Sen benim için çok kiymetlisin.

    1. aslı dedi ki:

     Merhaba Kamilecim, çok teşekkür ederim sağolasın.
     İnşallah hayırlısı ile geçecek. Amin canım. Bende seni çok seviyorum canım. eh olacak o yanlışları gördükçe düzeltirim. görmediklerim de öyle kalsın artık.
     yanımda birebir olmasanız da dualarınızla yanımdasınız. Çok teşekkür ederim.

     1. K.Azeri. dedi ki:

      Ben te$ekkûr ediyorum canim benim.Yeni haftan ugurlu olsun in$allah.

      1. aslı dedi ki:

       Canım benim sağ olasın. Senin de yeni haftan hayırlı uğurlu olur inşallah. Bu hafta da yoğun olacak. pazartesi benim doktor randevum var. Salı bir büyüğümü ziyarete gideceğim. Çarşamba veya perşembe anarnemi dahiliye doktoruna götüreceğim şekeri oldukça yüksek çıkmıştı onu düşürmek için çok şükür o en yüksek seviyesinden aşağıya indi. doktor görsün bakalım ne diyecek.

       1. K.Azeri. dedi ki:

        In$allah her $ey iyi olacak canim,içini ferah tut.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir