Sen Anlat Karadeniz 38. Bölüm Analizi

Burak 01 Şub 2019 Analiz SAK  0


Vedat’ın şikayet etmesi ile kızlar hapiste. Hapiste de ortam gergin görüşler zor, denetlemeler sıkı, sayım fazla bir şeyler olacağının habercisi bu durum. Asiye hamile doğum için zaman var diye düşünse de ortamın gerginliği Asiye’nin erken doğum yapmasına neden oldu. Hem de isyanın çıktığı gece cehennemin yaşandığı o gece doğum yaptı Asiye. Ona doğumda yardım eden Nefes ve ilk oraya geldiklerinde yardımcı olan bayandı. Diğer koğuşlarda isyan devam ederken Asiye bir erkek çocuğu dünyaya getirdi. Ortam da şartlarda zordu.

İçerde bu zorluklar yaşanırken dışarda da hayat devam ediyordu. Mustafa kızının matematik ödevini yapamadı. Tahir de Yiğit’in hazine kutusunu gördü içinde Tahir, Nefes ve Yiğit’in hep birlikte yaptıkları işlerden küçük hatıralar vardı ayrıca Yiğit’e verilen hediyeler de vardı anı olarak saklamış Yiğit. 

Yiğit kermes yapıldığı gün savcıya elleri ile nefes lezzetlerin kurabiyelerinden götürmüş ve annesini ne zaman bırakacağını sormuştu. İşte o savcı Yiğit’in bu davranışına kayıtsız kalmamış dava ile ilgilenmese de araştırmış ve yardımcı olmak için itiraz dilekçesi hazırlamış onu avukat Esma ya gece vakti verdi. İyi bir itiraz dilekçesi ipten adam alır, iyi hazırlanmamış ise en basit bir davayı kaybedersiniz dedi. Haklıydı her işin bir usulü vardır. İşi iyi bilirse yapan kişi asla kaybetmez ki, bu savcı da işin ehliydi hazırladığı itiraz dilekçesi ile kızları içerden çıkarmayı başardı Yiğit sayesinde tabi.

Asiye cehennem gibi zor bir gece de Nefes’in de yardımı ile doğum yaparken Mercan dua ediyor Kur’an da yer alan Araf süresinin 54. Ayetini okuyordu.   İnne rabbekumullahullezi halakas semavati vel arda fi sitteti eyyamin summesteva alal arşı, yugşil leylen nehare yatlubuhu hasisen veş şemse vel kamere ven nucume musahharatin bi emrihi, e la lehul halku vel emr(emru), tebarakallahu rabbulalemin

Şüphesiz ki Rabbiniz, gökleri ve yeri altı günde yaratan, sonra Arş’a istiva eden, geceyi, durmadan kendisini kovalayan gündüze bürüyüp örten; güneşi, ayı ve yıldızları emrine boyun eğmiş durumda yaratan Allah’tır. Bilesiniz ki, yaratmak da emretmek de O’na mahsustur. Alemlerin Rabbi Allah ne yücedir.

Doğum devam ederken isyanda devam ediyordu. Dışardan takviye ekipler geldi. Ali Tahir’e haber verdi onlar da geldiler. Sabah ezanı okunuyordu Mercan Ayetel Kürsi okuyordu.

Bismillahirrahmanirrahim.
Allahü la ilahe illa hüvel hayyül kayyum, la te’huzühu sinetün vela nevm, lehu ma fissemavati ve ma fil’ard. Men zellezi yeşfeu indehu illa bi’iznih, ya’lemü ma beyne eydihim vema halfehüm vela yühitune bi’şey’in min ilmihi illa bima şae vesia kürsiyyühüssemavati vel ard, vela yeudühu hıfzuhüma ve hüvel aliyyül azim.

Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla.
Allah ki, O’ndan başka ilah yoktur. O hayydır, kayyumdur.
Kendisine ne uyku gelir ne de uyuklama.
Göklerde ve yerdekilerin hepsi O’nundur.
O’nun izni olmadan katında kim şefaat edebilir?
O, kullarının yaptıklarını ve yapacaklarını bilir. (Hiçbir şey O’na gizli kalmaz.)
O’nun bildirdiklerinin dışında insanlar,
O’nun ilminden hiçbir şeyi tam olarak bilemezler.
O’nun kürsüsü gökleri ve yeri içine alır, onları koruyup gözetmek kendisine zor gelmez.
O, yücedir, büyüktür.

İçerde böyle içten dua edilirken dışarda sabah ezanının okunması ile Osman baba, Fikret, Cemil farklı mekanlarda namaz kılıyorlardı. Yiğit uyuyor olsa bile o da rüyasında bu namaza eşlik ediyordu. Bende diyorum ki, bu dünya da Sadece sana boyun eğer, sadece sana secde eder, sadece sana kulluk eder yalnız senden yardım dileriz Allah’ım.

Zorlu geçen bir gecenin ardından gün yeniden doğmuş hayat kaldığı yerden hayatlarına yeni giren küçük bebek ile devam ediyordu. Sabaha kadar dışarda bekleyen Tahir ile Mustafa da bu güzel haberi Ali den öğrendiler. Ambulans geldi Asiye ve oğlunu kontrole götürdü Mustafa Tahir de arkalarından gittiler. Hastanede baba ve oğul ilk kez buluştu.

Saniye hanım da yangazlardan doğum haberini aldı. Kadın sevineceği yerde nerdeyse karalar bağlayacaktı. Neden evimizde yanımızda doğmadı da hapishane köşelerinde doğdu diye itiraz etti. Saniye hanım olayların hep kötü tarafını düşünüyor. Oysa, yaşadı sağlıkla doğdu eve gelecek diye sevinmesi gerekirdi nede olsa erken doğmuştu bebek. Hasta da olabilir ölebilir di de.

Yangazlar da duruma itiraz etti ama anlayan kim. Sabır ver Allah’ım diye dua etti Fatih. Saniye hanım her ne kadar duruma kızsa da Asiye yi ve torununu yalnız bırakmamak için hapishaneye geldi. Çıkacaklarından haberi yoktu bebek için kıyafet getirdi ama içeri almadılar. Esma da itiraz dilekçesini verince hemen işleme almışlar akşama hepsi evinde olacak. Yiğit sayesinde savcı kızları içerden çıkaracak güçlü bir itiraz dilekçesi hazırladı ve bu dilekçe ile kızlar artık serbest.

Tahir Fikret’i aradı olanlardan haberdar etti. Vedat’ı bulur umudunda Tahir. Fikret Vedat’ı saklıyor ama kimseye söylemiyor.

Baba ve oğul, Fikret ve Vedat yüzleşme, hesaplaşmaya başladılar. Önceki bölümde gerçek babasının Fikret olduğunu öğrenen Vedat büyük bir acı duymakta. Baba diye bildiği adamın gerçek babası olmadığını yıllar sonra öğrenmek, onca acı ve ızdırabı o adamın kendisine neden yaşattığını az çok anlamasına neden olsa da Fikret’in vicdan azabı duymamak için onu bulduğuna inanıyor Vedat.

Vedat böyle düşünmekte haklı ama bilmediği şey şu ki, Fikret eşinin Gülendam’ın hamile olduğunu bilmiyordu. Fotoğrafçıda fotoğraf çekindikleri gün Gülendam kaçırılmasaydı akşam müjdeli haberi verecek Vedat mutlu bir aile de büyüyecekti. Ama olmadı. Gülendam kaçırıldı Fikret hamile olduğunu öğrenemedi. Vedat’ı büyüten adam da Vedat’ı kendi çocuğu bilip büyüttü buna büyütmek denirse. İyi bir aile ortamında büyümeyen, kaçırıldığı adamın elinden kurtulmak için kaçan Gülendam şimdi nerede? Ne halde? Bilinmez ama kendisini o cehennem den kurtarırken evladı Vedat çıkılmaz cehennem de büyüdü. Bugün Vedat bu halde ise, onu büyüten baba bildiği ama gerçek babası olmayan o adam yüzünden.

Vedat ile Fikret geçmiş ile yüzleştiler. Fikret kızlar hakkında şikayetini geri almasını istedi.. Vedat da içindeki o hiç büyümeyen ama büyütmek zorunda olduğu çocuğun babasından isteklerini sıraladı. Futbol topu, bisiklet, müzik seti, yurt dışı tatili için cep harçlığı, arabanın anahtarları bütün bunlar Vedat’ın bir evladın babasından vakti zamanında isteyeceği ama Vedat’ın hiç bir zaman isteyemediği içinde uhde olan hayalleri istekleri. Zamanı geri çeviremeyiz diyerek de kaybedilenin telafisinin asla olmadığını söyledi Vedat.

Vedat haklıydı bazı şeylerin telafisi asla yoktu geçen zamanın ve giden sağlığın telafisi asla yok.

 Vedat Fikret’in başına silah dayadı ve arabasını istedi sonra da oradan uzaklaştı. Tabi adamların silahlarının şarjörünü çıkartıp kafalarına sıkmalarını isteyerek giderken de hoşça kal babacım dedi ağladı araba içinde. Vedat bir travma daha yaşıyordu. Çocukluğundan kalma bir travması vardı. Şimdi de gerçek babasını öğrendi. bu dile kolay ama bir beden ruh için ağırdı taşıması Vedat da taşıyamıyordu. Her ne kadar güçlü görünse de güçlü değildi Vedat. Fikret’e söylediği gibi uykusuzluğu yok değildi. Bilmeseydi, içmeseydi o uyku ilaçlarını 10 saat uyuttuğunu bilemezdi. Vedat uyumak için ilaç içtiğini böyle söylemiş oldu.

Kızlar hapisten çıktılar, aileleri gelmiş sevdiklerini alarak evlerine gittiler. Akşama Kalelilerin evinde ziyafet sofrası vardı. Saniye hanım biran olsun torununu kucağından indirmedi. Evlat sevgisinden daha ağır basmıştı torun sevgisi.

Tahir de Nefes için ev ve dükkan tutmak istediği için daha önceden bakıp beğendiği yerleri göstermek için Yiğit’i de okuldan alarak önce eve sonra da dükkana baktılar. Nefes ve Yiğit evi çok beğendi. Nefes’in ilk kez yıllar sonra benim evim diyebileceği bir çatısı olacaktı. Tahir bu mutlu anı zile isimlerini yazarak ölümsüzleştirdi. Sonra da dükkana gidip baktılar. Beğendiler tutuyorlar.

Berrak, Esma ile Osman babanın yanına gitti. zoraki misafiriniz geldi deyince, Osman baba da herkesin misafir olduğu yerdeyiz, ev sahibi kim diye cevap verdi. Nede doğru söyledi Osman baba hepimiz bu dünya denilen mekanda misafiriz ev sahibi de Allah.  Osman baba da bu sayede öğrendi. Kızının da doğum yaptığını öğrenince torununu görmek için sabırsızlandı.

Oy nenem oy bebek paylaşılamıyor. Saniye hanım beşiği odasına istedi bebek gece onunla kalacakmış. Yeni doğmuş bebek anneden ayırılmaz ayırmak istedi. Mustafa arada kaldı kaç Mustafa kaç. Çekeceği var, anne ve eşinin arasında kaldı Mustafa.

Akşam yemeğinde tüm aile bir aradaydı. Esma olanları anlattı ve Yiğit’in kendilerini kurtaran minnak Süpermen, süper kahraman olduğunu Asiye söyleyince, Yiğit de esta piti piti dedi. Estağfurullah demek istemişti Yiğit ama dili dönmediği için öyle söyledi.

Çocuğun ismine karar verdiler. Mustafa’nın babasının adını verecekler, Osman baba da Eren de olsa olur mu deyince iki isim birden konuldu bebeğe.

Vedat evine gitti. Fikret ondan önce girmiş onu bekliyordu. Fikret’in ona evladım oğlum demesi önceden rahatsız etmezken şimdi o sözleri söylemesini istemiyor Vedat. Yiğit’i de alıp gidecekmiş, Fikret yapma deyince, başkaları gibi evladımı başka birinin yanında bırakamam o kadar kötü bir baba değilim diyerek Fikret’e bir mesaj verdi.

Madem kötü bir baba değilsin neden seni büyüten adamın yaptığı kötülükleri Nefes’e yaptın Vedat? Evladını okula göndermedin eve hapsettin sen bunları yaparken iyi bir baba mı oldun oğluna?

Bir küçücük aslancık varmış

Bir küçücük aslancık varmış

Çöllerde ko ko koşar oynarmış

Çöllerde ko ko koşar oynarmış.

Babası onu çok severmiş

Babası onu pek çok severmiş

Sen benim ca ca canımsın dermiş

Sen benim ca ca canımsın dermiş

Aslan baba harbe gidince

Aslan baba harbe gidince

Küçüğün ra ra rahatı bitmiş

Küçüğün ra ra rahatı bitmiş

Aslan baba harpte vurulmuş

Aslan baba harpte vurulmuş

Küçüğü çö çö çölden kovulmuş

Küçüğü çö çö çölden kovulmuş

Bu öykünün sonu pek hoştur

Bu öykünün sonu pek hoştur

Söylemem söy söy söylemem boştur

Söylemem söy söy söylemem boştur

Vedat, Fikret’e uyuyacağını söyleyerek evden gitmesini söyledi ve yukarı da yazan bir küçücük aslancık varmış şarkısını söyledi. Bu şarkı Vedat’ın nasıl bir çocukluk travması geçirdiğini net bir şekilde anlatıyordu. Babanın erkek evladı üzerinde etkisi bir kere daha gözler önüne konmuş oldu.

Gece bitip sabah olunca, Vedat’ın evine telgraf Naciye geldi. Dedi kodu yaptı Nefes ile Tahir’in ev tuttuklarını söyledi. Bunu öğrenir de Vedat durur mu? Durmaz durmadı da. Bir kadın ayarladı evi temizlemek için Tahir’in gönderdiğini söylemesini istediğini, bu sayede evin adresi ile anahtarı Vedat ele geçirdi. İyi de evi ve dükkanı Nefes tutmuş anahtarı da almıştı. Emlakçı da neden yedek anahtar duruyor? Bu da gösteriyor ki, bir ev tutulduğu zaman ilk iş anahtar değiştirmek gerek.

Vedat eve girdi ve duvarlara yazı yazıp resimler yapıştırdı. Nefes gelince gördükleri karşısında şaşkına döndü. Vedat’a tokat attı. Vedat da Nefes’e. Tahir emlakçı ile kontrat yapacaktı onun için arayınca eve kadın gittiğini öğrendi. Kendisi göndermemişti. Hemen Nefes’i aradı telefonu Vedat açtı. Hızla eve gitti Tahir. Nefes ağlıyordu. Vedat gitmek üzereydi karşılaşmadılar. Fatih Yiğit’i getirince Yiğit baba diye bağırınca fark etti Tahir ve peşine düştü. Uzun bir araç takibinden sonra tünelin sonunda Vedat’ın yolunu kesti Tahir. Silah çekti. Vedat yapamazsın sen iyi birisin deyip geçmişi hatırlattı.

Tahir için bardağı taşıran son damlaydı Vedat’ın Nefes parfümünü değiştirmiş, sen o kadar yaklaşamazsın ona demesi ile dayanamadı ve Vedat’ı 3 el ateş ederek vurdu Tahir. Kanlar içerisinde yere düşen Vedat bayılana kadar bir küçük aslancık varmış şarkısının sonunu

Aslan baba harpte vurulmuş

Küçüğü çö çö çölden kovulmuş

Bu öykünün sonu pek hoştur

Söylemem söy söy söylemem boştur

Vedat’ın hazin sonu o Aslan gibi babasız kalmak ve oğlu Yiğit’in de gerçek babasının vurulması ne söylese boş. Ateş düştüğü yeri yakıyor. Vedat’ın yüreği yanıyor. Çocukluk travması bir ömür boyu devam etmiş. Devam ediyor.

Allah kimseyi annesiz ve babasız bırakmasın amin. İnsan kaç yaşında olursa olsun anne ve babanın yeri asla dolmaz.

masum 3 eylül
Masum 165. Bölüm Özeti 3 Eylül 2020 Urmila’nın Hayalleri
masum 161. bölüm özeti
Masum 161. Bölüm Özeti 30 Ağustos 2020 Gopi Zorlanıyor
masum 29 ağustos
Masum 160. Bölüm Özeti 29 Ağustos 2020 Süper İkili
masum 157. bölüm özeti
Masum 157. Bölüm Özeti 26 Ağustos 2020 Urmila Evleniyor mu?

“Sen Anlat Karadeniz 38. Bölüm Analizi” üzerine 31 yorum

 1. Anonim dedi ki:

  :-):-D;-):-(:-P;-(:-|:-/:-O:-*:-x:->B-)%-):[email protected];->

 2. K.A dedi ki:

  Aslicim iyi hatirlatdin,Cesuru ben de merak ediyorum, ba$ina neler geldi kim bilir? Allah yardimcisi olsun.

 3. K.Azeri. dedi ki:

  Hayirli ak$amlar arkada$lar. Aslicim $ûkûrler olsun canim, in$allah her $ey iyi olacak, yeter ki inan.Analiz için de, zamanin olunca yazarsin kendini çok yorma.

 4. aslı dedi ki:

  Hayırlı akşamlar arkadaşlar,
  K.Azericim, gördüm görmez olur muyum ablamın şiirleri çok güzel. Sağolsun.
  Ayrıca teşekkür ederim.
  Hastane günlerimden bugünü de hayırlısı ile tamamladım çok şükür yeni eve geldim. Yarında sabahtan gideceğim yarında zor bir gün olacak ama doktorlarımız çok iyi. analizi henüz yazamadım akşam anarnemden gelince umarım yazabilirim. halka dizisi de var hadi hayırlısı neyse ben şimdi anarneme gidiyorum herkese selam olsun görüşürüz.

 5. Hanim abla dedi ki:

  A raya bir daha girmesin hicran,
  S ensiz her kes oldu çok perişan.
  L eylalar kavuşsun Mecnunlarına,
  ı zdıraptan uzak yuvalarına.

  1. aslı dedi ki:

   Canım ablam benim çok teşekkür ederim. 🙂
   seni özledim, şiirlerini de özledim maşallah sana hayran hayran gülümseyerek ekrana bakıyorum şuan.
   ❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤

 6. Hanim abla dedi ki:

  Merhaba her kese.Hoş geldin Aslıcım sefalar getirdin.nasılsın kızım.Ailede her şey yolundamı?Bak sen geldin sayfam da açıldı.sensiz çaresiz kalmıştık.kavuşturana şükürler olsun.Her akşam Vuslat-2ye gelirdim.bu gün yeni bölümü izlediyimden geç kaldım.İsmini sayfada görünce içim ferahladı.iyi ki varsın güzel kızım iyi ki birlikteyiz.sag olun. Allaha emanet olun.

  1. aslı dedi ki:

   Hayırlı geceler ablacım, Merhaba.
   Hoş buldum çok şükür zorlu bir süreçten sonra, yeniden sizlerleyim. yolunda sayılır. bir haftalık bir hastane maratonu var önümde onu da kazasız belasız atlatırsam çok daha iyi olacak inşallah.
   Çok şükür kavuşturana ablacım.

   Canım ablam benim, sende iyi ki varsın seni seviyorum hemde çok ama çok 🙂
   Sağol canım ablam sende Allah’a emanet ol. Polad amcama selamlar. hayırlı geceler iyi uykular tatlı rüyalar ablacım

 7. K.Azeri. dedi ki:

  Merhaba.hayirli ak$amlar arkada$lar,nasilsiniz? Hepinize iyi geceler.

  1. aslı dedi ki:

   Merhaba canım, hayırlı geceler, iyi uykular tatlı rüyalar canım.
   Biz bunu eskiden hep Cesur ile yapardık. nerdesin be Cesur?

 8. K.Aze. dedi ki:

  Aslim,senin yoklugun bizi nasil etkiledi,anlatamam. Hanim abla Karadeniz sayfasina gelemiyor. VUSLAT 2 -DE her gûn soruyor.

  1. aslı dedi ki:

   Canım benim bende sizleri çok özledim. Hep aklım buradaydı. Hanım ablam neden gelemiyor buraya? hemen oraya da bakıyorum. Hanım ablamı da çok özledim. Hepinizi çok özledim.

 9. K.Aze dedi ki:

  Merhaba.Kimler gelmi$, kimler. Aslicim ho$ geldin, nasilsin? Ev ahalisi nasil? Seni ne kadar özlediyimi anlatamam. Hanim abla, kizlar her gûn sorur. Iyi ki varsin,iyi ki geldin.

  1. aslı dedi ki:

   Merhaba canım hoş buldum. 🙂
   Çok şükür iyi diyelim iyi olsun. zorlu bir kaç gün geçti Çok şükür herkes iyi. sende iyisindir umarım. Bende seni ve arkadaşlarımı çok özledim. sağol bir tanem sende iyi ki varsın. Diğer sayfalara bakmadım hemen onlara da bakıyorum.
   Canım benim
   ❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤

   1. K.A dedi ki:

    Te$ekkûr ediyorum canim. Ben de iyiyim,sen geldin ya daha da iyi oldum.

    1. aslı dedi ki:

     Hep iyi ol, mutlu ol, sağlıklı ol inşallah Canım benim
     ❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤

   2. K.Azeri. dedi ki:

    Gûnaydinlar her kes. Amin ablacim,amin.
    Aslicim Hanim abla seni nasil vesf etdi,sana nasil $iirler yazdi gördünmû hepsini? Allahin yardimiyla hastahane i$lerin de iyi olacak canim benim.

   3. K.Azeri. dedi ki:

    Hayirli gûnler. Amin,ablacim amin.

 10. K.Azeri. dedi ki:

  Gûnaydin arkada$las. Nasilsiniz,nerdesiniz? Gözelim haklisin canim. Ben de analiz için te$ekkûr ediyorum. In$allah sorun çözülûr, Aslicim döner. Biz onu çok özledik.

  1. aslı dedi ki:

   Günaydın canım benim, bende sizleri çok özledim. döndüm artık. sen nasılsın? neler yaptınız ben yokken var mı bir değişiklik?

 11. Gozel dedi ki:

  Analiz okumayi cok ozlemişim ellerine guzel kalbyna saglyk Aslicim

  1. aslı dedi ki:

   Bende sizleri özledim. Nasılsınız? neler yaptınız ben yokken?

 12. Gozel dedi ki:

  Gunaydyn hayirli sabahlar hayirli hafta sonlary
  Goker bey cok teşekkuller bilgilendirdiniz icin inşalla soruny cabuk cozulerde aramyzda olur
  Aslim eline saglyk canim

 13. K.A dedi ki:

  Benim yorumlar neden çikmiyor?

  1. aslı dedi ki:

   Merhaba canım, biraz dan bakarım çıkmayan yorum varsa elimden geleni yaparım.

 14. Anonim dedi ki:

  Yorumunuzu buraya yazabilirsiniz.

 15. K.Azeri. dedi ki:

  Hayirli ak$amlar. Te$ekkûrler analiz için. Evet kaç ya$da olmasindan asili olmayarak, hiç kimse annesiz,babasiz olmasin. Amin. Vedatin da bu hale dû$me sebebi zaten bu diyilmi?

 16. K.Azeri. dedi ki:

  Hayirli ak$amlar Göker bey. Çok te$ekkûr ediyorum, bilgiler için. 10 gûndûr biz çok endi$eliyiz çok,çok te$ekkûrler size. Inanamazsiniz,analizi okumadan önce yazdim. Allah sizden razi olsun.

  1. aslı dedi ki:

   Canım benim
   ❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤

 17. Göker dedi ki:

  Selam Arkadaşlar,

  Aslı’nın bilgisayarında sorun var bu nedenle siteye giremiyor. Yakında tekrar aramızda olacak.

  1. aslı dedi ki:

   Merhaba Göker abi,
   Anlayışın için çok teşekkür ederim. İyi ki varsın sağolasın. Döndüm ve sizleri özledim 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir