Sen Anlat Karadeniz 33. Bölüm 05 Aralık 2018 Analizi (Aslı)

Burak 06 Ara 2018 Analiz SAK  0

Sen Anlat Karadeniz 33. Bölüm 05 Aralık 2018 Çarşamba Atv

TAHİR FIRTINADA KAYBOLUR!

Tahir Nefes ile konuştuktan sonra kendisini Karadenizin engin sularına bırakır. Abisinin teknesi ile denize açılan Tahir, gece çıkan fırtınadan etkilenir ve kaybolur. Sabah olduğunda kıyıya bir erkek cesedi vurur. Ve bu cesedi bir çocuk bisikleti ile yolda giderken görür. Polise haber verilir. Ceset morga kaldırılır. Sahil güvenlik gece denizde kayıp olan 5 tekneyi aramaya çıkar. Ali de Kalelilerin gemilerinin olduğu yere gider. Orada Tahir’in boş duran arabasını görür. Bir de Mustafa’nın teknesinin olmadığını fark edince evdekilerden birinin denize açıldığını anlar.

Kayıp olan 5 tekneden biri olma olasılığını göz önünde bulunduran Ali, yolda giderken önce Mustafa abiyi arar, Fatih’i sorma bahanesi ile ağız arar ama ondan bir ses çıkmaz. Murat’ı arar oda normal hayatına devam etmektedir. Abisi hakkında olup biten den haberi yoktur. Ali anlar evdekiler bir şey bilmiyordur. Tahir’i arar, açsın diye dua eder ama Tahir telefonu kapalıdır. Ulaşamaz. Şarjı bitmiştir der kendi kendine ama içine de bir kurt düşmüştür bir kere. Ortada bir ceset vardır ve henüz görmediği için cesedi Tahir olabilir korkusu yaşar Ali.

Ali, devrem dediği Tahir için endişelenir. Cesedi görmediği için emin değildir. Arabası terk edilmiş, Mustafa’nın teknesi yok, telefonla Tahir’e ulaşamıyor Ali ve ölen kişinin Tahir olmasından çok korkuyor Ali. Deli Tahir işte Nefes’e kızdı, küstü, kendini denize bıraktı. Karadeniz de ondan aşşağı kalır değildi. Denizin de o gece Deli Tahir gibi delleneceği tutmuştu. İki deli birbirine yoldaşlık etti gece boyunca ama koca Karadeniz ile bir küçük teknenin baş etmesine imkan yoktu. Deli Tahir, Karadeniz’in o engin kollarında kıyıya alabora olmuş olarak vurmuş, Tahir de çarpmanın etkisi ile bayılmıştı. Kaç zamandır baygındı Allah bilir.

Üşüyordu Tahir, rüya görüyor ve ısınmak istiyordu. Rüyasında Nefes ona geleceğini, ateş yakmasını, ısınmasını, beklemesini, kurtarmaya geleceğini söylüyordu. Bir zamanlar Tahir de Nefes’i kurtarmıştı Karadeniz’in o soğuk sularına Vedat dan kaçarken Yiğit, Nefes ve Tahir atlamışlardı da Nefes boğulma tehlikesi geçirmiş Tahir Nefes’i kurtarmıştı. Şimdi Tahir’i kurtarma sırası Nefes de.

Saniye anne oğlu Tahir için üzgün. Kayıp olduğundan habersiz. Evden gittiği için tansiyonu yüksek, inme inince bu kadının bir derdi varmış deyip beni anlarsınız diye dert yandı Asiye ye. Asiye de Nefes’i evden kovdun, peki Tahir’in gönlünden nereye kovacaksın dedi.

Yiğit ise, Tahir abisinin artık onlarla birlikte kalmayacak olmasına, terk edip gitmesine çok üzülür. Çocuk yüreği Tahir abisinin artık onu sevmediğini düşünmesine sebep olur. Ona baba dediği için bırakıp gittiğini düşünüp üzülür ve rüyasında kabus görür. Sabah olunca da annesi ile okula giderken rüyasını anlatır. Baba dedin diye kızmadım demiş, gitmiş. Gitme demiş Yiğit ama yine de gitmiş Tahir. Bir daha babasını görebilecek miydi Yiğit? Bunun cevabını bilmediği için Nefes cevap veremedi.

Ali için zor olan devresini morg da görmek. Biran Tahir’in öldüğünü, morg da yatanın o olduğunu hayal etti. Çok zordu bu Ali için ama gerçekte böyle bir olay olmamış, Tahir ölmemişti. Polis arkadaşının uyarması ile kendine gelen Ali, zor olanı yaptı morg da yatan kişiye baktı. Tahir değildi. Sevindi. Ölen hapisten Fikret’in çıkardığı adam Rüstem. Cesedi kıyıya vurmuş. Ama fragman da adam saçlı görünüyordu. Bu adamın saçı yok, göz yanılması, kamera açısı. Uzak çekim kullanılması Rüstem olduğunun anlaşılmamasını sağlamıştı.

 Fikret, bu Rüstem’i hapisten boş yere çıkarmadı. Çıkardığında her cinayeti Vedat’ın işlediğini, işlettirdiğini bir kağıda yazdırdı ve elinden aldı. Bir güzelce de karnını doyurdu. Adam karnını doyururken de inceden inceye laf göndermesi yaparak, annem açlıkla tokluk arası yarım yufka ekmek der. İnsan doyar, doymayan aç gözlü olandır dedi. Böylece adama sen aç gözlüsün dedi.  Sonrada yurt dışına kaçıracağım seni, para da vereceğim diyerek adamı kandıran Fikret, Rüstem’in Allah razı olsun sözüne de; bunu gerçekten Allah’ın rızasını umursayarak mı söylüyorsun? Yoksa ağız alışkanlığı mı diye sordu.

Fikret aslında özü temiz biri ama neden böyle mafya vari bir adam oldu Allah bilir. Bu sözü de çok doğruydu. Çoğu insanın ağzında bir Allah kelamı var gidiyor. Baksan uzaktan yakından alakası yok. Fikret bu noktaya değindi. Sonra da adamlarına Rüstem’i bir güzel paket yapıp denize atmalarını söyledi. Hapisten kaçıran Fikret, o zaman adamı hapisten kaçtı gösterdi herkese ve şimdi de elinden aldığı yazılı belge ile adamın ipini çekip adamlarına öldürdü. Bir çıkarı bir menfaati olmalı Fikret’in. Hep Vedat’ı koruyup kolluyor. Onu durdurup frenliyor. Bu yaptıkları boşuna değil.

Fikret Vedat’ın babası diyeceğim ama emin değilim.

Fikret, Vedat’ı arayarak Rüstem defteri kapandı gözün aydın. Adam yurt dışına kaçarken gemisi batmış kıyıya cesedi vurmuş, polisler bulmuş diyerek haber verdi. Vedat da bu Rüstem belasından kurtulmuş oldu. Vedat da Fikret’in bir şeyin peşinde olduğunun farkında. Telefonu kapattıktan sonra kendi kendine konuşup söyledi Vedat.

Gece o fırtınada eve gelemeyenlerden biri de Cemil di. Elinde olan silahları gece vakti satıp borçlarının bir kısmını ödemiş. Sabah geldi evine. Kaçak göçek iş yapacağına alın terinle helalinden para kazansanya Cemil.

Nazar, Vedat’a boşanma davası açıyor. Avukatı da Esma olacak. Nefes de o an Esma’nın yanındaydı. Ben kurtulamadım o kurtulsun dedi. Eve gidip Yiğit’in eşyalarını alacaktı. Ali de Kalelilerin evine giderek Mustafa ile konuştu, olanları anlattı. Saniye anne de öğrendi oğlunun denizde kaybolduğunu. Ali, Mustafa giderken Nefes geldi eve o da Saniye anneden öğrendi olanları hemen koşarak oradan ayrıldı.

Tahir karaya vurmuş olan teknede baygın halde. Rüyasında Nefes’i görüyor. Nefes ona bir kutu kibrit veriyor ve ben gelene kadar bir ateş yak, hem sen ısınırsın, hemde ben seni kolay bulurum dedi ve rüya alemi buya oradan ayrıldı Nefes.

Mustafa bir arkadaşının teknesini aldı denize açılıyordu ki, Ali sahil güvenlik arıyor, Mustafa da onlar kazazede arıyor ben kardeşimi arıyorum diyerek Ali ile denize Tahir’i bulmak için açıldı. Nefes de İdris den yardım istedi. Onunla birlikte ilk buldukları tekne ile denize açıldılar. Nefes, İdris’in tekneyi nasıl çalıştırdığına çok yakından baktı ve bakarak öğrendi.

Fatih ameliyat dan çıkmış ama henüz kendine gelememişti. Murat da Berrak da başında bekliyorken, Murat, Berrak’a Fatih’in yaşama tutunma sebebinin kendisi ile çay içmeye çıkacak olması olduğunu, içine kapanık biri olduğunu, Fatih seni seviyor ama bunu söyleyemiyor dedi. Fatih yavaş yavaş kendine gelmeye başladı ve kendine geldi. Artık zor zamanlar geride kalmıştı. Kalelilere bir gelin daha geliyor yakında bir düğünde Fatih ile Berrak için yapılır artık.

Nazar, Vedat’ın evinde kalan eşyalarını almaya gittiğinde Vedat evdeydi. Konuştular. Boşanma davasını söyleyince Nazar, Vedat boşanma olmayacak dedi. Nazar, Vedat’a dayak dışında bana dokunmadığın için teşekkür ederim dedi. Nefes’e yaptığını yapmamış Vedat. Bu da güzel. Nazar, biraz zorlayıp bana vursana mahkeme de işime yarar deyince, Fikret’in kadına, çocuğa dokunduğunu duymayacağım sözünü hatırladı durdu Vedat..

Demek ki, Vedat’ı da durdurabilen biri varmış. Fikret, geldiği günden beri Vedat’ı bir cam nasıl ateşte eritilir şekil alırsa, Fikret de öyle Vedat’ı işleyerek şekil veriyor. Değişmez diye düşünülen Vedat bile bir noktadan sonra kendisini frenleyerek durdurabiliyor. Bunda Fikret’in payı çok büyük. Bakalım bu kadar ilgi ve alakanın altından ne çıkacak? Fikret Vedat’ın gerçek babası olursa hiç şaşırmam.

Vedat, Fikret’in evine gitmiş, olanları anlatıyor. Bir erkek çocuğun babası ile dertleşmesi gibi düşünürsek bunu çok normal. Dur dedin durdum diyor. Demek ki Vedat’ın da söz dinlediği bir büyüğü varmış. Fikret. Bugüne kadar Vedat’a söylemediği bir gerçeği söyledi. Vedat dondu kaldı. Fikret, Vedat’ın babasını tanıyormuş. Yıllar öncesinden. Sen karşılaşmamızı tesadüf olarak düşünüyorsun ama bu hayatta tevafuk vardır dedi Fikret.

Fikret çok doğru söyledi. Bu hayatta tesadüf diye bir şey yoktur. Tevafuk vardır. Tevafuk, iki şeyin birbirine uygun ve denk gelmesi demektir. Birbirine yakışan ve birbiriyle ilişkili olan, uygunluk arz ederek bir düzenin varlığını gösteren, kısaca birbirine tevafuk eden her şey, evrende tesadüfe yer olmadığını işaret ve ispat eder.  

Fikret, daha 18 yaşında ilk kez Rize den İstanbul’a gittiği genç, toy zamanında Vedat’ın babası ile yolları kesişmiş. Abi gibi görürmüş onu. Kaçak işler yaparmış, vur demiş, vurmuş. Yık demiş yıkmış Fikret. Vedat bunları duyunca çok şaşırdı. 33. Bölümdeyiz ve ben bunca zamandır Vedat’ın bu ikinci kez baba konusu geçtiğinde ağladığını gördüm. Önceki ağlaması Yiğit’in tabağındaki yumurtayı yere döktüğü zamanda babası ona ağlama dediği ana geçmişe gittiği zamanda ağlamıştı Vedat. Annesi terk edip gitmişti Vedat öyle biliyor ona öyle anlatılmıştı çünkü.

Şimdi ise, geçmişi-babasını anlatan biri daha vardı. Fikret abisi, Vedat’a babası ile nasıl tanıştığını neler yaptıklarını, sevdiği kızı elinden nasıl aldığını anlattı. Vedat ve Eyşan’ı alıp korumuş kollamış Fikret. 15 yaşındaymış Vedat, Fikret bir baba gibi kol kanat germiş onlara. Babanı Eyşan’a kötülük ettiği için öldürdüğün için seni, babanın bunu hak edecek kadar biri olduğunu bilecek kadar da babanı tanıyorum dedi Fikret. Ekledi, baban benim hayatımı mahvetti, sen babanın boğazını keserek geç kalmış intikamımı almıştın sana borçluydum, o yüzden yaptıklarına göz yumdum dedi.

Kimse kimsenin hayatına tesadüfen girmez. Dediğim gibi tesadüf yoktur tevafuk vardır dedi. Bende Fikret beyin bu tevafuk konusunda söylediklerine katılıyorum. Herkes bir diğerinin imtihanıdır.

“Fikret, rollerin sürekli değiştiği bir dünya bu, dostun bildiğin gün gelir en büyük düşmanın olur. Kimin kime iyi geldiği, kimin kurtaran, kimin kurtarılan olduğu sürekli değişir. Kader çarkı döner durur. Kimin kime şifa, kimin kime bela olduğu belli olmaz. “

Fikret beyin bu sözüne şunu söyleyebilirim ki, Bu dünya, imtihan yeridir. Burada hak ile batıl. Haklı ile haksız karışıktır. Burada, Allahü Teala, dostlarına sıkıntılar, belalar vermeseydi, yalnız düşmanlarına verseydi, dost, düşmandan ayrılır, belli olurdu. İmtihanın faydası kalmazdı. Herkes birbirinin imtihanıdır bu dünyada.

Tahir Nefes’i kurtarmıştı vakti zamanın da Vedat dan kaçarken suya atlamışlardı da, şimdi de Nefes Tahir’i kurtaracak. İdris, geri döndürdü aramayı bıraktı tekneden inince, Nefes tek başına tekneyi aldı denize açıldı Tahir’i aramaya başladı. Sevdiğimi geri ver karadeniz der gibiydi Nefes. Kullanmayı bilmediği tekneyi İdris’in yaptıklarını yaparak kullanmış Tahir’in olduğu yere kadar gelmiş ve bulmuştu. Tekneyi nasıl durduracağını bilmeyen Nefes, Tahir’e sordu. O da söyledi öylelikle tekne durdu. Nefes ateşi görüp geldim deyince, Tahir de sen yak dedin, geleceğini biliyordum dedi. Tahir kurtuldu birlikte döndüler. Yolda da Mustafa yı arayarak geldiklerini söyledi Tahir.

Devamı birazdan…

masum 3 eylül
Masum 165. Bölüm Özeti 3 Eylül 2020 Urmila’nın Hayalleri
masum 161. bölüm özeti
Masum 161. Bölüm Özeti 30 Ağustos 2020 Gopi Zorlanıyor
masum 29 ağustos
Masum 160. Bölüm Özeti 29 Ağustos 2020 Süper İkili
masum 157. bölüm özeti
Masum 157. Bölüm Özeti 26 Ağustos 2020 Urmila Evleniyor mu?

“Sen Anlat Karadeniz 33. Bölüm 05 Aralık 2018 Analizi (Aslı)” üzerine 11 yorum

 1. K.Azeri. dedi ki:

  Iyi ak$amlar.Ho$ geldiniz Hanim abla.Yoruluyorsunuz anliyorum,ama saglik olsun kendinizi çok yormayin,Allah yardimciniz olsun. Amin ablacim dualariniza yûrekten amin diyorum.Iyi ki,varsiniz canim ablam.

 2. Hanim abla dedi ki:

  Hayırlı akşamlar güzel kızlarım, gec kalsam da hayırlı cumalar. iyisinizdir inşallah.bana gelince inanın ki çok yoruluram.ama yine de sağlık olsun teki. K.Azeri iyi ki varsın. ailemizin koruyucusu oldun.Xanım gün o gün olsun çeyiz halısı dokusun inşallah.Aslıcım analiz için teşekkür ederim.roman gibidir.harıkasın.seni seviyorum.hepinizi seviyorum.”bu dünya imtihan yeridir…..Herkes bir-birinin imtihanıdır bu dünyada.” Neden bu cümleleri siyah harflarla yazmadın? Sen neden bu kadar akıllısın? Allah seni yerin göyün belalarından hifz etsin inşallah.hoşca kalın.

  1. aslı dedi ki:

   Hayırlı akşamlar ablacım, hoş geldin, sefalar getirdin. Hayırlı cumalar ablacım. Çok şükür. Kıyamam sana iki ev arasında koşturmanın ne demek olduğunu çok iyi bilenlerdenim. Allah yardımcın olsun ablacım. Sağlıklı ol da gerisi mühim değil.

   Canım ablam benim sağ olasın, yüzümü gülümsettin çok teşekkür ederim. 🙂
   Amin inşallah. Bilmem o an öyle oldu öyle de kaldı. seni seviyorum ablacım.

   Ayrıca bunun devamı bir diğer sayfada
   aşağıdaki linkte 2. kısım olarak

   https://dizibilgi.tv/sen-anlat-karadeniz-33-bolum-05-aralik-2018-analizi-2-kisim-asli/

 3. K.Azeri. dedi ki:

  Merhaba. Hayirli cumalar ablacim. Te$ekkûr ediyorum,siz nasilsiniz? Polat amcanin sagligi,i$leri nasil?In$allah eve geler yazarsiniz ablacim. Sabirsizlkla bekleyeceyiz.

 4. Hanim abla dedi ki:

  Merhaba kızlar.nasılsınız.Akşam eve gedeceyiz inşallah.oradan yazaram.bia saat evvel yazdım gönderende internet gitdi.yine de gide biler.saə olun görüşürüz.

 5. xanim dedi ki:

  k azeri ablam hep iyi mutlu ol bende iyim islerimde sukur iyi gidiyor tesekkur ederim birtanem :))

 6. K.Azeri. dedi ki:

  Hayirli ak$amlar Xanimcim. Te$ekkûr ediyorum sen nasilsin,i$lerin nasil? Ben de seni özledim canim benim. Biz de seni seviyoruz.

 7. xanim dedi ki:

  hayirli aksamlar canim arkadaslarim nasilsiniz aslim canim arkadasim benim nasilsin ya analiz cok guzel muhtesem olmus olmus eline yureyine saglik ellerin dert gormesin basarilarin daimi olsun nefesin kurtarmasi iyi oldu guzel olmus bolum k azeri ablam nasilsin ya ozledim seni hanim ablam nasilsin polat amcam kizin nasil gunaycim nasilsin hepininizi cok seviyom :))

  1. aslı dedi ki:

   hayırlı akşamlar xanım, sağol. iyi diyelim iyi olsun. Sen nasılsın? analizin devamı bir diğer sayfada bu seferlik böyle oldu. dizide çok olay olup, Fikret’in hayat hikayesini anlatınca işler değişti. sağol bir tanem. sen izleyebildin mi?

 8. K.Azeri. dedi ki:

  Merhaba.Hayirli ak$amlar Aslim.Te$ekkûrler sana cani gönülden.Haklisin,bu imtihan dûnyasidi,her kes bir digerinin imtihanidir. Bu hayatda tesadüf yok, tesadüfler zeruretden dogar. Tahiri Nefesin bulmasi, kurtarmasi iyi oldu.Onlar zaten bir birinin koruyucu melegi.

  1. aslı dedi ki:

   Hayırlı akşamlar canım, bende sana teşekkür ederim bir tanem hep var olduğun için sağ ol. Allah ağır imtihanlarla, kaldıramayacağımız yüklerle bizleri sınamasın amin.
   Nefes’in bulacağı belliydi. İyi geceler canım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.