Sen Anlat Karadeniz 14. Bölüm 25 Nisan Özet Analizi (Aslı)

Burak 30 Eki 2018 Analiz SAK  0

Sen Anlat Karadeniz de İlk Günden Bugüne 1. Sezonda Neler Oldu? 14. Bölüm Özeti

Sen Anlat Karadeniz 14. Bölüm 25 Nisan 2018 Çarşamba Atv

 

HER ŞEY YİĞİT İÇİN!

Yiğit’in geçici velayetini kazanan Vedat oldu. Yiğit Vedat ile ilk gecesini geçirirken hep aya baktı. Nefes ve Tahir de aya bakarak Yiğit’i düşündüler. Giriş kapısına bir çentik attılar. Yedi çentik olunca Yiğit gelecek, iki gün kalacak sonra geri gidecek ve sonra kalıcı velayeti biz alacağız umudunda Nefes.

Mustafa abisi, Tahir ile Nefes’i sabah konağa çağırdı. Avukat da geldi konuştular. Konu Yiğit’in velayetinin neden Vedat’a verildiği. Eğer Tahir ile Nefes arasında gayri ahlaki hayat iddiasını babası ortaya atmasaydı velayeti annesi Nefes alacaktı. Bir sonraki duruşmada sorun çıkmasın diye Tahir den Nefes den uzak durmasını istediler. Ama Tahir bunu kabul etmedi. Ben senin yanında yokken Berrak sana kim bilir neler yapar ben senden uzak durmuyorum dedi Tahir.

Bir yandan Mustafa Kaleli, bir yandan Saniye anne Nefes’e yüklendi ve siz bir arada olduğunuz sürece ne köy halkı, nede adalet bu işe razı gelmeyecek. Birbirinizden ayrı kalın dediler. Sanki çok büyük günah işliyormuşçasına günah keçisi Tahir ile Nefes oldu. Her türlü pisliği yapan Vedat, ceza alması gereken Vedat, onun yerine ceza çeken canı yanan yine Tahir ve Nefes. Adalet mi bu?

Mithat komiser, Berrak’ın parmak izi sonucunu konağa getirdi. Nefes, Berrak’ın Necip’in kızı olduğunu bilmiyormuş. Bu sayede öğrenmiş oldu. Vedat yılda iki kere Amerika ya gidermiş, onları görmeye. Nefes, Berrak’ın babam annemi vurdu dediğini hatırladı. Tahir de öğrendiklerinden sonra ben asla Nefes’i onlarla bırakmam dedi.

Yiğit, annesinden ayrıldıktan sonra hiçbir şey yememiş, Necip yemek getirdi onları da yemedi. Annemin kuymağından istiyorum deyince, Vedat annen gelecek yiyeceksin deyince, yemekleri yere attı Yiğit, annem gelmeyecek, gelirse sen onu yine kanatacaksın ben ona gelme dedim. Tahir abim ile yaşayacak onlar deyince Vedat sinirlendi. Yemek yemeyen Yiğit’i alarak otelden ayrıldı.

Otelden ayrıldıklarını Tahir bir telefonla öğrendi. Yiğit’in nerede olduğunu bilememek Nefes’i ve Tahir’i çılgına çevirdi.  Güçlü üçlü takımın her bir üyesi ayrı ayrı yerlere savruldu ve ayrı ayrı yanmaya başladı. Çünkü, Nefes kalıcı velayet davasına kadar Tahir ile görüşmeyeceğini söyledi. Vedat oyun oynuyormuş, 8 yılda beyninin nasıl çalıştığını öğrenmiş Nefes. Berrak ta kayıp yok evde bulamadılar.

Tahirsiz, Yiğitsiz tam 7 gün geldi geçti. Sen gel onu Nefes’e sor nasıl geçti? Biran önce oğluna kavuşmak istedi. Göğsünün daraldığını, nefes alamadığını söyleyince, Osman hoca mazluma inşirah var, zalimler düşünsün dedi. Nefes de inşirah ne hocam diyerek yanına oturdu. Osman hocada anlattı. ( Osman hocanın anlattıkları beni ağlattı )

*********************************

İnşirah Suresi, Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (sav)’in göğüsünün açılıp feraha kavuşturulmasını anlatan, en sıkıntılı döneminde indirilen, ferahlamak anlamına gelen mukaddes bir suredir. Allah-u Teala dünya hayatında sıkıntıya ve kedere düşen kullarına ruhu ferahlatan bir ilaç niteliğinde olan İnşirah suresini göndermiştir. 

inşirah suresi, Kur’an-ı Kerim’in 94. suresidir. 8 ayetten oluşur.

İnşirah Suresi, Mekke’de nazil olmuştur. Adını ferahlamak anlamına gelen “inşirah” kelimesinden almıştır. Surede Yüce Allah’ın Hz. Peygamber’e manevi lütufları özetlenmekte, her güçlükle birlikte mutlaka bir kolaylığın olduğu bildirilerek Mekke’de putperestlerin baskısı yüzünden sıkıntı çeken Resûlullah ile Müslümanlara teselli ve ümit verilmekte; onlardan Allah’a ibadet ve itaatlerini sürdürmeleri istenmektedir. Allah-u Teala, İnşirah suresini sıkıntıya ve kedere düşmüş kullarına şifa niteliğinde göndermiştir. Ruhani rahatlamak, feraha kavuşmak için okunur. 

Bismillahirrahmanirrahim

1- Elem neşrah leke sadrek
2- Ve vada’na ‘anke vizrek
3- Elleziy enkada zahrek
4- Ve refa’na leke zikrek
5- Feinne me’al’usri yüsra
6- İnne me’al’usri yüsra
7- Feiza ferağte fensab
8- Ve ila rabbike ferğab

Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla

1- Senin için bağrını açmadık mı?
2- İndirmedik mi senden o yükünü?
3- O sırtında gıcırdamakta olan (ve bu şekilde sana eziyet veren) yükünü?
4- Senin şanını yüceltmedik mi?
5- Demek ki, zorlukla beraber bir kolaylık var.
6- Evet o zorlukla beraber bir kolaylık var!
7- O halde boş kaldığında yine kalk yorul!
8- Ve ancak Rabbinden ümit et, hep O’na doğrul!

Rivayete göre;

* Her gün 7 kere okumaya devam eden kimse kalp sıkıntısından kurtulur, bol rızka kavuşur.

* Bir kimse beş vakit namazın ardından okumaya devam ederse, Allah’u Teala o kimsenin her işini kolaylaştırır. Kederli bir durumda ise, ferahlığa çıkarır. Beklemediği yerden kendisine rızık ikram olunur. Kalbi her zaman huzur ve rahatlık içinde bulunur.

* Kendisinde göğüs darlığı bulunan kimseye bu sure okunur veya hasta olan kimse bu surenin okunmasına bizzat devam ederse, Allah’u Teala o kimseyi bu hastalıktan kurtarır.

* Selef-i salihinden bir kısım ulema şöyle der: “Her kim Kuran-ı Kerim’i ezberlemede zorlanıyorsa İnşirah suresini bir kağıda yazsın. Zemzem suyunda yazıları silininceye kadar beklettikten sonra bu suyu içsin. Ezber sorunu kalmayacaktır. Ayrıca bu su, böbrek taşı ve kumu bulunan kimseye içirilirse, ona da bi-iznillah şifa olur.

* Bu sure, gönlü darları, sıkıntı çeken ve bunalıma giren kişinin üzerine okunursa, Allah’ın izni ile şifa bulur.

*********************************

Osman hoca ile dua eden Nefes tam evden çıkacakken sosyal hizmetlerden bir bayan ve bir erkek geldi. Yiğit’in yaşadığı yeri görmek istemişler, ona göre dosya sunacaklarmış. Sorular sordular, kaldıkları odayı gördüler pek memnun ayrılmadılar.

Vedat, oğlu için yeni bir ev almış oraya yerleşmişler, ancak Yiğit bir haftadır süt içmiş başkada bir şey yememiş. Sosyal hizmetler oraya da gitti baktı. Yiğit uyuyordu orasını beğendiler. Vedat, yeni adresini mesajla yazıp Nefes’e gönderdi. Nefes de avukatı ve Mithat komiser ile gitti. Yiğit’i aldı. Tahir de geldi. Vedat’ı bir güzel dövdü sonra da oradan ayrıldılar.

Tahir, Nefes ve Yiğit’i bir arada tutmak için elinden geleni yapar. Yiğit kuymak ister Tahir yapar Yiğit yer. Vedat ile beraberken sadece süt içmiştir. Onu da babası ağlayarak beni babam küçükken cezalandırmak için aç bırakırdı senin ne yaşadığını, ne hissettiğini biliyorum dediği için sadece süt içmiş Yiğit. Yani Vedat bugün bu halde bir cani ise, babasının ona çocukken yaşattıkları yüzünden. Hiçbir sebep yokken Vedat bu hale gelmedi. Nefes’i aç bırakması babasından gördüğünü uygulamasıymış.

Vedat, Nazar dan Yiğit’in nerede olduğunu öğrendi. Mustafa Kaleli ve ailesi de ve onlarda Tahirlerin yanına gitti birlikte güzel zaman geçirdiler. Yakar top oynadılar, balık tuttular. Mithat komiser de Eyşan’ı köşeye sıkıştıracak konuşma yaptı. Vedat’ın evinde ise, Berrak dayak yemiş, zincire vurulmuş halde bekliyor. Ne Eyşan, ne de Mithat onu görmedi.

Yiğit, rahat bisiklete binemediğinden bahsedince, Tahir de elinde olan tahtadan bir oyuncak bisiklete benzer araç ile yolda kaydırdı çocukları tek tek, çok eğlendiler. Karınları acıkınca, ekmek arası bir şeyler hazırlamaya eve giden Nefes’in peşine Vedat’ın 3 adamı düştü arkasından saldırdı. Tahir son anda yetişti. Onlar birbirine sarılırken adamlarda Tahir ile Nefes’in resmini çekti bunu mahkemede delil olarak kullanacaklar. Kasıtlı yapılmıştı.

Tahir Nefes’e evlen benimle dedi. Nefes de kabul etmedi. 8 yıl boyunca tecavüze uğramış biriyim ben sana ne verebilirim ki? deyince, Tahir de ben sana nikahıma gel, evime gel dedim yatağıma gel demedim dedi. Yiğit’i o adama vermiyorum, şimdi kaçıyor muyuz? Evleniyor muyuz diye sordu.

Baya konuştular ve Yiğit’i babasına teslim ettiler. Sonrada oradan ayrıldılar. Evlenmeye gittiler.

masum 3 eylül
Masum 165. Bölüm Özeti 3 Eylül 2020 Urmila’nın Hayalleri
masum 161. bölüm özeti
Masum 161. Bölüm Özeti 30 Ağustos 2020 Gopi Zorlanıyor
masum 29 ağustos
Masum 160. Bölüm Özeti 29 Ağustos 2020 Süper İkili
masum 157. bölüm özeti
Masum 157. Bölüm Özeti 26 Ağustos 2020 Urmila Evleniyor mu?

“Sen Anlat Karadeniz 14. Bölüm 25 Nisan Özet Analizi (Aslı)” üzerine 4 yorum

 1. xanim dedi ki:

  hayirli aksamlar aslim abin dahada iyi olucak bu zor gunlerde gecicek ALLAH yardimciniz olsun ve analiz muhtesem olmus eline yureyine saglik okuyunca cok duyqulandim huzur buldum birtanem

 2. K.Azeri. dedi ki:

  Hayirli ak$amlar Aslim.Karde$in iyi olucak endi$elenme,bu gûnler geçecek.Yûzûn,gönlün gûlecek in$allah,canim benim.Ben de iyi deyelim,iyi olsun.

 3. K.A dedi ki:

  Gûnaydin Aslim.Nasilsin, karde$in nasil? Te$ekkûr canim,ellerine saglik.Evet her $eyin bir sebebi var,Vedatin bu hale gelme sebebi mutlaka vardir.Yoksa insan durduk yere cani olmaz ki.

  1. aslı dedi ki:

   Merhaba iyi akşamlar canım arkadaşım. nasılım yorgunum, bugün pasta yaptım misafirler için, kardeşim pek iyi değil, iyi olacak inşallah. Vedat, sevgisiz büyümüş, haklısın durduk yere bir insan cani olmaz. Allah yardım etsin herkese. Sen nasılsın?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.