Sen Anlat Karadeniz 13. Bölüm Analizi (Aslı)

Burak 29 Eki 2018 Analiz SAK  0

Sen Anlat Karadeniz de İlk Günden Bugüne 1. Sezonda Neler Oldu? 13. Bölüm Özeti

Sen Anlat Karadeniz 13. Bölüm 18 Nisan 2018 Çarşamba Atv

 

AŞK ENGEL TANIMIYOR!

Vedat, sistemli bir biçimde, tüm silahlarıyla Nefes’in üzerine gelmeye devam etmektedir. Berrak’tan sonra şimdi de Nefes’in karşısına babasını çıkarmıştır. Babasıyla tam da velayet mahkemesi sabahı karşılaşmak, Nefes’i çok sarsar ve kanında ilacın, ruhunda babasının zehriyle ilk duruşmaya çıkmak zorunda kalır.

Babasını yıllar sonra karşısında görmek Nefes’i çok zorlar. Babası benim kızım Allah katında Vedat’ın imam nikahlı karısıdır der. Kızın haberi bile olmadı imam nikahı kıyıldığından, rızası bile alınmadı. Nefes den habersiz Vedat ve babası oldu bittiye getirdiler işi. Babasının vekaleti ile nikah kıyıldı Nefes’in haberi bile olmadan. Nefes de ağlayarak ben istemedim, ben evlenmedim, Ben Vedat’ın karısı değilim diye ağlayarak dile getirdi Nefes.

Vedat, zorla aldı babası verdi. Nefes’e hiç söz hakkı tanınmadı. Bir eşya gibi, bir mal gibi, resmen babası tarafından Vedat’a satıldı Nefes. Yiğit de annem onunla evlenmedi diye bağırdı. Polis vardı kimliğine bakmış babası yazınca bir şey dememişler. Asiye de babalık öyle kimlikle olmuyor dedi. Doğru da dedi. Her doğuran anne olamadığı gibi, her kimlikte babası yazan baba olamıyor.

 Yiğit’i okula Tahir abisi götürdü. Yiğit annem o adamı sevmiyor, onunla evlenmedi. Bende sevmiyorum dedi. Dava başladı. Vedat, hakime ben oğlumu çok seviyorum, akli dengesi yerinde olmayan annesinin saplantıları yüzünden oğlumu pek göremiyorum dedi. La havle vela kuvvete. Kim saplantılı? Sen kendini tarif ediyorsun Vedat. Takıntılı olan, saplantılı olan, akli dengesi yerinde olmayan sensin Vedat. Seni kim? Ne? Hangi olay bu hale getirdi bilmiyorum ama seni yola getirecek biri var mıdır şu yeryüzünde onu da bilmiyorum?

Bir de demez mi, eşimin gayri meşru ilişkide olduğu dostunun oğluma iyi davranmadığını duydum çok endişeleniyorum, herkes o adama deli Tahir diyor, oğlumun velayetini istiyorum dedi. Vedat çok iyi kelime oyunu yapıyor, çok iyi rol yapıyor. Asıl oğluna Nefes’e iyi davranmayan kendisi. Hangi adam karısının parmağını kırar? Yaptığı işkenceler saymakla bitmez. Berrak’ın annesinin parmağını kesti. Parmaklarla geçmişte yaşadığı bir problemi var Vedat’ın ama ne bilmiyorum?

Okulda ise, Yiğit Vedat abi seni seviyorum dedi yüzünü okşayarak. Çocuklar seveni de bilir. Sevmeyeni de. Hayvanlar da öyle. Kimden zarar gelir, kimden gelmez hissederler. Yiğit doğruyu söylüyor. Nefes’in avukatı iddiaları kabul etmedi. Nefes’in sabah çayına katılan ilaç etkisini göstermeye başladı. Babasını, onun kendisini dövdüğü anı hatırladı. Zorda olsa kendini toparladı ama adli tıbba da gönderildi akli dengesi yerinde mi? değil mi? orada kontrolden geçecek Nefes. Şahitler ayarlanacak daha sonra tekrardan duruşma görülecek.

Nefes, avukatı, Asiye, Fatih hep beraber Nefes’in evden kaçıp geldiğinde Tahir ile ilk kahvaltı yaptıkları yere geldiler. Avukat, şahitlik yapacak olan kişiler ile konuşmaya gitti. Nefes de Tahir ile konuşarak geçmişte nasıl imam nikahı kıyıldığını anlattı. Nefes abisi ile okuldan gelmişti. Evden imam çıkıyordu. Babasının rızası ile Vedat’a para karşılığında satılan Nefes’in nikahı o olmadan babasının rızası ile kıyılmış ve zorla üzerinde okul forması ile Vedat’a teslim edilmişti.

Tahir duydukları karşısında donup kaldı. Bu nikah olmaz sen onun dinen de karısı değilsin. Bir kızın rızası bile olmadan elini dahi tutamazsın, senin rızan olmadan nikah kıyılmış bu nikah geçersiz dedi Tahir. İlk duyduğunda yüzüme bakmamıştın deyince Nefes, Tahir de, bizde imam nikahı olan bayanlara bakılmaz ondan bakmadım sana dedi.

Nefes de, keşke elimi ilk tutan sen olsaydın dedi. Şahitlik yapacaklardan yaşlı amca, Nefes’in nikahlı olduğunu duyunca şahitlik etmekten vazgeçti. Nikahlı biri ile dolaşman doğru olmaz dedi. Tahir de onlara inat Nefes’i arabasına ön koltuğa oturtup kendisi kemerini bağladı ve bizi Allah biliyor insanlar bilmese de olur dedi gitti.

Nefes’in yolculuğu çok zor bir yolculuktur ama Nefes ve onun yoluna başını koyan Tahir, birbirlerine inanmaktadırlar. Tahir, geçmişte Nefes’in yüreğinde açtığı yarayı, bu sefer başkalarının açtığı yarayı inancıyla iyileştirerek telafi edecektir. Gün gelecek senin elini tutarak meydanda dolaşacağım sana bu deli Tahir sözü olsun dedi.

Nefes’in babası Ünal, Saniye hanımla konuşmaya eve geldi. Mahkemede şahitlik yapmasını istedi. Oğlunuz evli bir kadınla günah işliyor dedi. Saniye hanım da sen kızını satmadın mı? deyince satmadım. Allah’ın emri ile verdim dedi baya konuştular. Adam allem etti kallem etti Saniye anneyi ikna etti Vedat’ın yanında olarak şahitlik yapacak. Nefes, Yiğitsiz yapamaz Vedat’a dönecek, oğlunuz da zina yapmaktan kurtulur deyince, tamam olacağım şahit dedi Saniye anne.

Ne yalancı insanlarmış, Vedat ile Ünal tencere kapak.

Berrak annesinin kesik parmağını toprağa gömdü. Ağladı benim yüzümden diye. Osman hoca geldi onu toprakla ilgilenirken gördü gömdüğü şeyi görmedi. Berrak ta annemi özledim o da toprakla ilgilenmeyi severdi dedi. Osman baba da, toprakla ilgilenmenin güzel olduğunu söyledi. Nede olsa topraktan geldik. Aslımız toprak, özümüz toprak, gideceğimiz yer toprak, olacağımız toprak.

Tahir, yiğit ve Nefes ile eve geldiler. Kapı önünde biraz konuştular. Babam yıllar sonra karşıma çıktı bana ilk söylediği şey yazıklar olsun oldu dedi. Tahir de konu değişsin diye üzerindeki elbise gözümden kaçmadı bir daha alışverişe yengemle git dedi. Nefes iltifat mı ettin deyince, icat çıkarma başıma dedi.

Oy Asiye Oy, grev yapıyor kaynanasına, ona yaptığı iğne oyalarını kesiyor. Anası da madem grev yapıyordun git sana düğünde taktığım altınları getir dedi. Asiye, Nefes den özür dilemesini istedi. Hiç oralı olmadı altınları istedi Saniye anne Oy Asiye Oy.

Erkekler geldi manzarayı gördüler. Altınları alıyor Saniye anne ve Nefes’in babasının eve geldiğini söyledi ve olanları anlattı. Mustafa abisi de ben şahitlik ederim adam gelip evimi bastı silah çekti bana dedi.

Berrak Nefes ile dertleşiyor. Annesini babası kafasından vurmuş, tekerlekli sandalyedeymiş, Berrak’ı bile tanımıyor her geçen gün kötüye gidiyormuş. Anneni bırakıp neden geldin o halde? Konuştular dertleştiler. Sonra da Berrak sakladığı yerden telefonunu aldı medreseye gitti. Yangazlardan fatih bir gün öncesinde medreseye kamera koymuştu bakalım işine yarar malzeme çıkacak mı?

Malzeme çıkacak mı derken malzemenin alası çıktı. Fatih ile Tahir, Berrak’ın telefonla konuştuğunu gördüler. Kızı bulduklarında hiçbir şeyi yoktu. Sabah olunca Yiğit’i okula Fatih bıraktı. Berrak’ı da Mithat bey Nefes ile görüşmeye gelecek sende gel sıkılma diyerek alıp götürdü Fatih. Tahir de onların gittiğinden emin olunca eve girdi her yeri didik didik aradı. Sonunda da telefon ile ilaç şişesini buldu.

Numarayı Tahir bilmiyordu ama Nefes biliyordu. Vedat’ın adamı olduğunu anladılar. İlaç şişesini başka kavanoza koyup şişeye su koyup telefonla yerine koydular anlamasın diye sonra da doktora gittiler. Fatih’e de o Vedat’ın adamı Yiğit ile tek bırakma diye mesaj attı Tahir.

Berrak’ın babası Necip de Eyşan ile konuşarak berrak benim kızım. Annesi ile tehdit ediyor bulmama yardım edin dedi. Eyşan ben hallederim diyerek İstanbula gidiyorum diyerek Vedat dan ayrıldı.

Tahir ile Nefes doktorla görüştü şişedekinin ne olduğunu tahlil yaptırarak öğrendiler. Halüsinasyonlar görmesi o ilaç yüzündenmiş. 24 saat geçtiği için etkisi kaybolmuş. Gönül rahatlığı ile raporunu alabilirsin dedi. Çıkarken de Mercan geldi karşılaştılar. Nefes’in doktoruna gelmiş. Nefes Mercanı kıskandı oy anam oy.

Asiye çivi çiviyi söker, Mercan birine aşık olsa düzelir dedi. Gözüne de doktoru kestirdi. Mercan ile evlenmeleri için elinden geleni yapacağa benziyor Asiye.

Akli dengesi yerindedir raporu da aldılar. Yiğit Vedat’a verilmeyecek amma velakin Yiğit’in olanlardan haberi yoktu arkadaşlarından biri ders çıkışı servise yazıl deyince, bir diğer arkadaşı o gidecek babası onu İstanbul’a götürecek dedi. Yiğit de annem ve Tahir abim beni babama vermezler diyerek kaçıp okulun çatısına çıkıp oraya saklandı.

Okuldan almaya Osman hoca gelmişti ama Yiğit yoktu hemen Tahir’i aradı Nefes ile geldiler. Aya bakmaya çatıya çıktığını düşündüler. Doğruda bildiler. Yiğit’i alıp eve geldiler. Mercan’ın anası kızının deli doktoruna gitmesini istemiyor adı deliye çıkacak da evde kalacak korkusu yüzünden babası da çok kızdı. seni isteyen ilk kişiye vereceğiz dediler. Mercan daha da kötü oldu. Babası gitti Mustafa Kalelinin evini bastı. Kızlarımdan uzak durun diyorum size diye tehdit etti.

Tahir ile Nefes konuştular. Berrak kim, neden Vedat’ın emrinde çalışıyor, tehdit ettiği şey ne onu bulmak için çalışacaklar. Tahir de dava görülene kadar yiğit bahanesi ile Osman babalarda kalacak. Nefes’in onca yaşadığı zorluğa karşın şimdi benim ağlamam gerek ama ben gülüyorum senin sayende deli Tahir dedi. Tahir de şimdiye kadar ağladığın yeter bu deli Tahir de güldürsün seni dedi.

Ekran da 3 gün sonra yazısı yazdı.

Bugün duruşma var öğleden sonra ve Tahir ile kahvaltı yapacakken kapı çaldı gelen Tahir’in annesiydi. Konuşmak istiyormuş, medreseye geçtiler. Saniye anne dün baban bana geldi dedi. Hiç güleceğim yoktu. Aradan üç gün geçmiş, ekranda yazı var, kadın dün baban bana geldi diyor 🙂

Neyse, konuştular, Saniye anne şahitlik edeceğini ama Vedat’ın istediklerini söylemeyeceğini, bir evladını anasından ayırmayacağını, tek bir şartının olduğunu, her ne olursa olsun Tahir’in kadını olmayacaksın dedi. Nefes de ben çocuk olmadım ki, annem yoktu büyüdüm anlamadım ben sadece anne olabildim istesem de, siz isteseniz de ben Tahir’in kadını olamam dedi.

Günlerden Cuma, Cuma vakti, camide cemaat yok. Sebep; Osman hoca evli olduğunu bile bile Nefes’i çatısının altına almış, kocasına da, babasına da vermiyormuş. Tahir le zina yapmasına göz yumduğu için arkasında namaz kılmayacaklarmış, ondan camiye gelmemişler. Kahvedelermiş.

Osman hoca bir hışımla kalkan Tahir’i durdurdu. Kendisi kahveye gitti. bir sandalyenin üzerine çıkarak konuştu. Peygamber efendimiz yeryüzü bana mescid kılındı diyerek Cuma hutbesini orada anlattı. Konu Allah katında nikah nedir? Şartları nedir?

Dinimizde nikahın iki şartı vardır. Biri rıza, biri şahitler. Birincisi şart, rıza yoksa dünya şahit olsa o nikahın hükmü yoktur. Ne resmi nikah da nede dini nikah da rıza yoksa olmaz. Babasına sordu, sen kızını Vedat’a verirken rızasını aldın mı?

Adam demez mi, ben babayım, ben varken kızıma söz düşmez. Kızının rızasını almamış. Hoca da, şimdi deyin bakalım, Allah bir kulunun iradesini bir başka kulunun idaresine verir mi? vermez hocam. Allah yarattığı kulunun iradesine karışmıyor ki. Akıl verdim, irade verdim günah da senin sevap da senin diyor. Sözün özü Nefes kızım evli değildir deyip noktayı koydu hoca.

Cemil efendi de sen mi karar verdin buna deyince, hoca, yok peygamberimiz karar verdi. Nefes gibi zorla evlendirilen kızlar ona gelmiş, her seferinde bu nikahları reddetmiştir. Açın okuyun dedi. Sonrada camiye davet etti isteyen buyursun gelsin Cuma namazına dedi camiye gitti. Cemaatte arkasından gitti.

Duruşma başladı. Şahitler dinlendi. Vedat’ın adamları her şey güllük gülistanlıkmış gibi anlattı her şeyi ve Nefes’in akli dengesi yerinde değil dediler. Saniye anne Vedat’ın tarafında dinlendi ama gerçekleri söyledi. Hakim kırılan parmağı gören varmı? Darp raporu istedi. Yok dediler. Önceki darp raporunu geri çektikleri ama dosyada olduğunu söylediler. Nazar da Vedat tarafındaydı. Nefes’in akli dengesi yerindedir raporu verildi. Vedat çok şaşırdı. Nefes’in tarafı dinlendi Tahir’in fazla konuşmasına izin vermediler. Nefes’in babası kırbaç izlerini kendisinin yaptığını suçu Vedat’a attığını söyleyerek kızına iftira attı. Hakim de onlara inandı geçici velayeti Vedat’a verdi. Nefes dışarı çıkınca Tahir’in kollarına bayıldı.

Şimdi ben şunu soruyorum, bu dünya da bu şekilde bir iş yaparak yalancı şahitlerle iş bitirenler, ahirette Allah’ın ilahi mahkemesinde, dillerin susup, bütün azaların dile gelip tek tek konuştuğu, dile geldiği günde ne yapacaklar?

Eve geçip Yiğit ile konuştu Nefes ve Tahir. Sonra da vedalaştılar. Annesine ve Tahir abisine seni seviyorum dedi Yiğit. Sonra da Vedat ile gitti Yiğit.

Mahkeme neden Yiğit’i dinlemedi? O en büyük şahitti annesinin yaşadıklarına.. Yalanda söylemezdi.

masum 3 eylül
Masum 165. Bölüm Özeti 3 Eylül 2020 Urmila’nın Hayalleri
masum 161. bölüm özeti
Masum 161. Bölüm Özeti 30 Ağustos 2020 Gopi Zorlanıyor
masum 29 ağustos
Masum 160. Bölüm Özeti 29 Ağustos 2020 Süper İkili
masum 157. bölüm özeti
Masum 157. Bölüm Özeti 26 Ağustos 2020 Urmila Evleniyor mu?

“Sen Anlat Karadeniz 13. Bölüm Analizi (Aslı)” üzerine 3 yorum

  1. xanim dedi ki:

    k azeri ablam nasilsin seni cok ozledim seni cokkkk seviyorum ailenen mutlu huzurlu haftalar gunler dilerim

  2. K.A. dedi ki:

    Iyi günler.Aslim nasilsin, karde$inin durumu nasil? Analiz için de te$ekkûr canim. Btu kadar haksizlik yeter.Tez ya da gec hak yerini bulur. Kim ne yaparsa yapsin.

  3. xanim dedi ki:

    gunaydin aslim kiymetli arkadasim benim nasilsin kardesin nasil oldu merak etdim canim analiz tek kelime ile muhtesem olmus eline yureyine saglik ellerin dert gormesin seni cokkkk seviyorum ailenen mutlu huzurlu haftalar gunler dilerim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.