Sen Anlat Karadeniz 1. Sezon 4. Bölüm 14 Şubat Çarşamba Analizi (Aslı)

Burak 23 Eki 2018 Analiz SAK  0

Sen Anlat Karadeniz de İlk Günden Bugüne 1. Sezonda Neler Oldu? 4. Bölüm Özeti

Sen Anlat Karadeniz 4. Bölüm 14 Şubat 2018 Çarşamba Atv

 

ÖZGÜRLÜĞE KAÇIŞ

Vedat demir parmaklıklar ardında. Nefes şikayet edince oldu bütün olanlar. Vedat polisler tarafından içeri alındı. Nefes Vedat’ı çok iyi tanıyordu. Abisini öldürmeyeceğim demesine rağmen gözleri önünde öldürmüştü. Vedat şimdi de Tahir için aynısını yapacaktı. Tahir’in canı yanmasın diye Nefes, Vedat’ı öldürmeye karakola gelmiş silah çekmişti. Vedat’ın ölmesi demek, Tahir’in yaşaması demekti. Yoksa Tahir ölecekti. Nefes Tahir’in ölmesini istemiyordu.

Tahir ise, Nefes’e olan kızgınlığı ile gidip annesinin sözünü dinlemiş söz yüzüklerini takmıştı. İşte o anda Nefes’i elinde silahla giderken gören karı koca Tahir’i arayarak haber vermiş ve Tahir de apar topar söz yüzüklerinin takıldığı kız evinden çıkarak Nefes’in yanına gelmişti. Nefes’in söylediklerini kendi kulakları ile duyan Tahir, Nefes’in katil olmasına izin vermemiş, Nefes’in elinden silahı almıştı.

Nefes, Tahir’in canı için özgürlüğünden vazgeçip hapse girmeyi göze almıştı ama Vedat, Tahir sayesinde ölümden kurtuldu. Ancak, kahramanının Tahir Kaleli olması fikri Vedat’ı delirtti. Nefes belki tetiği çekememiş Vedat’ı tek kurşunla öldürememişti ama Vedat, o tetiğin ucunda ölmüştü.

Tahir ile Nefes dışarı çıktıklarında kapı önünde konuştular. Tahir kendisinin artık sözlü biri olduğunu söylerken o adamı vursaydın ne olacaktı? Oğluna kim bakacaktı? Ben mi? bana güvenme, sen hapse girme oğluna bak derken Nefes’in elindeki abisinin fotoğrafını alarak, güvenlikçi sevgilisi sanarak ben o adama benzemem dedi.  Nefes bir kere daha yıkıldı. Gerçeği söyleyemedi. O benim sevgilim değil, abim diyemedi ama Tahir’e tokat atarak onun adını ağzına alma diyerek ağlayarak oradan uzaklaştı. Onları ayaklı gazete komşuları telgraf Naciye ile kocası gördü.Nefes koşarak giderken Tahir de arkasından gitti. Eve geldiklerinde Nefes sen hiçbir şey bilmiyorsun dedi. Gerçeği söylemedi.

******

Bazen görünenler göründüğü gibi değildir.

Madalyon gibi bir görünen, birde görünmeyen yüzü vardır olayların

Görünen dağın arkasında olanlar, onun arkasına geçmeden anlaşılmaz.

Tahir karşıdan bakıyor olanlara

Birde yanında olsa arkasına destek olsa Nefes’in

Anlayacak neler olmuş neler.

******

Tahir ile abisi oturup konuşurlar sözden dönüşte. Tahir’in belinde kendi silahını gören Mustafa o silahın nasıl olup da Tahir’in beline geçtiğini sorar, Tahir de olanları anlatır. Mustafa da Nefes’in yurt dışına gitmesi için pasaportunda kullanılmak üzere fotoğraf ister Tahir den. Tahir de tamam der.

Vedat, nezarette deliye dönmüş bir halde. Artık Nefes’i geri istememektedir, karısını görmek istediği tek yer mezardır. Yiğit okula gitmek ister, annesi ona çarpım tablosunu öğretmiş. Ancak Yiğit yine okula gidemeyecektir. Annesi ile birlikte yurt dışına gönderilecek. Mustafa kahvaltıdan sonra, Nefes ile konuşur. Eyşan’a verdiği sözü hatırlattı. Vedat polise şikayet edilmeyecekti, edildi. Karakola düşmeyecekti düştü. Eyşana verdiği sözü tutmak için Nefes’i Gürcistan’a göndermeyi, avukata da Nefes’in vekalet vermesini onlar güven altında olduklarında Vedatîn çıkarılması gerektiğini söyledi.

Böylesi manyak, ruh hastası, psikopat bir erkek yakalanmış serbest bırakmak olur mu? Nefes’in 8 yıl boyunca gördüğü işkencelerin, çektiği acıların bedelini ödemeden Vedat çıkarılacak.

Vedat Nefes’e kıyamıyormuş ama Nefes ona silah çekince o Vedat ölmüş. Nefes’e kıyamayan Vedat’ın Nefes’e yapmadığı işkence kalmamışken acaba çok merak ediyorum Nefes’e kıyan Vedat nasıl birisi olurdu? Ve Vedat, Tahir’i öldürme planları yaparken, olanlardan habersiz olan Nefes, Mustafa’nın ona önerdiği anlaşmayı kabul eder. Oğluyla birlikte Gürcistan üzerinden Rusya’ya kaçacak ve yeni bir hayata başlayacaktır. Çünkü hem Tahir’in canını korumalıdır, hem de kendi kalbini. Çektiği sekiz yıllık işkenceye rağmen, ilk defa Tahir’in kanatmayı başardığı kalbini.

Günlerden Cuma ve Cuma namazına gitmek için hazırlık yapan Tahir ile Yiğit. Yiğit ilk kez abdest almayı Tahir abisinden uygulamalı olarak öğrenir. Eğlenir de. İlk kez camiye giden Yiğit bakarak taklit eder ve öğrenir. Bir küçük çocuğun ömrü boyunca hiçbir zaman unutmayacağı çok güzel bir anı Yiğit Tahir abisi sayesinde yaşamıştır. Çıkışta Osamn dedesine koşarak sarılır, birlikte yaptıkları tesbih ile de teşbih çeker ve haftaya daha iyi kılacağını söyler. Gideceklerinden oradan ayrılacaklarından Yiğit’in haberi yoktur ve Yiğit o şehri de, insanları da çok sevmiştir.

Cuma çıkışı, Tahir’in sözlendiği kızın babasını gören komşu, dün gece gördüklerini anlatır. Sen kızını sözledin, biz onu İstanbuldan gelen kızla gördük, şimdi de onun oğlunu Cumaya getirmiş derken Osman hoca konuştuklarını duyar, yanlarına gelir abdestli abdestli yakıştı mı dedikodu yapmak deyince, Adam da olanı söyledim dedikodu yapmadım ki der. Osman hocada olanı söylersen dedikodu olur, olmayanı söylersen iftira olur diyerek uyardı.

Kocası yetmezmiş gibi eşi de Mercanların evine giderek gördüklerini anlatır. Attığı tokat, seviş tokatı mıydı? Yoksa savaş tokatı mı? orasını Allah bilir dedi. Cuma Cuma ne kocasında nede kadında sevap denen bir şey kalmadı. Mercan da düğün hazırlığı yapıyor, annesi pamuktan yastık yapıyor, kılıf ütülüyordu. Duydukları karşısında dondu kaldı Mercan. Üstüne birde biometrik fotoğraf pasaporta çekilir, bu Tahir Rusya ya kaçacak diye eşini aradı. Mercan da öğrendi olanları. Fotoğrafçıdan sonra avukata giderek vekalet verdiler.

Mercan ve annesi, kardeşi, telgraf teli olan kadın cümbül cemaat Tahir’lerin evine giderek hesap sordular. Saniye anne de yok öyle bir şey diyerek onları sakinleştirmeye çalıştı. Akşam yemeğe kalmalarını istedi. Kaldılar. Tahir ile Nefes geldiğinde de Nefes’e dünyayı dar ettiler.

Nefes’in adı nefes di ama nefes alamıyordu bu hayatta

Hangi kapıyı çalsa hep yüzüne kapanıyor

Yalnız kalıyordu Nefes.

Oğlu yiğit için yaşıyor, ona hem anne, hem baba,

hem arkadaş, hem de kardeş olmaya çalışıyordu Nefes.

Gözünde hep bir yaş, gönlünde hep bir hüzün vardı

Adı nefes di ama nefes almak neydi unutmuştu Nefes.

 

Deli Tahir ise, onu iyice delirten kıskançlığın acısını hem Nefes’ten hem Mercan’dan çıkartır. Mercan ile birlikte ailenin zoru ile çıktıkları yemekte çok zorlanır Tahir. Yakıp yıkarken bir yandan da yanar. Nefes abisinden hiç bahsetmez ancak, Yiğit Balım ile oynarken resim düşer, Balım baban mı diye sorunca, Yiğit de dayım ben küçükken ölmüş der. Bu şekilde Asiye öğrenir. Tahir’e söylemek ister ama Nefes izin vermez. Abisi gibi Tahir’in ölmesini istemez.

Gitme vakti yaklaştıkça Yiğit’e söylenmesi gereken bu gidiş söylenir ama Yiğit Tahir abisi olmadan gitmek istemez. Tahir’in yürekten bağlandığı çocuğu kıramaz, onları Gürcistan’a kadar götürmeye karar verir. Abisi ile konuşur, abisi çoktan razıdır itiraz etmez. Tahir şaşırır. Mustafa’nın niyeti Tahir’i bir süreliğine uzaklaştırmaktır. Mustafa ya Nefes’in abisinden bahseden Asiye yeminini bozmak ister ama kocası izin vermez.

Nefes ve Yiğit sınırdan geçer ve Mustafa avukatı arayarak şikayeti geri çekmesini söyler. Vedat serbest kalacaktır. Mustafa gerçeği eşinden öğrendikten sonra Eyşan’a hesap sormaya gider.

Tahir ise, Nefes’i ve Yiğit’i Batum Gürciztan’a götürür. Vedat’ın adamları da onları takip etmektedir. Tahir son anda fark eder. Onları pakatleyip arabanın arka bağajına yerleştirir.

Mustafa bu kez gerçekten Eyşan’ı kaçırır. Telefonunu alır. Vedat’ın serbest kaldığı zamanda karşısına çıkarak öldürdüğü kişinin itirafını yazılı olarak yapmasını ister. Nefes aileden sonra, Tahir ile de vedalaşır, helalleşir ve küçük bir tekne ile ayrılır. Yolda gecenin bir vakti durur ve zorla indirilir Nefes. Vedat teslim alır saçından tutar, Nefes yine ağlar.

https://www.youtube.com/watch?v=uwrHKRgHl28

masum 3 eylül
Masum 165. Bölüm Özeti 3 Eylül 2020 Urmila’nın Hayalleri
masum 161. bölüm özeti
Masum 161. Bölüm Özeti 30 Ağustos 2020 Gopi Zorlanıyor
masum 29 ağustos
Masum 160. Bölüm Özeti 29 Ağustos 2020 Süper İkili
masum 157. bölüm özeti
Masum 157. Bölüm Özeti 26 Ağustos 2020 Urmila Evleniyor mu?

“Sen Anlat Karadeniz 1. Sezon 4. Bölüm 14 Şubat Çarşamba Analizi (Aslı)” üzerine 2 yorum

 1. Ayan dedi ki:

  ASLIM. Iyi günler canim.
  Ben bu diziyi izlemiyordum ama bu ilk analizi okudum ve çok duygulandim. Karisinin parmaklarini kirmak vahsi olmanin isbati gerçekten.
  Yazik Nefes’e. 16 yasindan beri hayatin en felaket insani ile hayatini yasamaga baslamis.
  ELLERINE SAGLIK CANIM BENIM. Kalbi güzel arkadasim.

 2. xanim dedi ki:

  gunaydin aslim kiymetli arkadasim benim analiz tek kelime ile muhtesem olmus eline yureyine saglik guzel yurekli arkadasim benim okurken cok duyqulandim meleyim mucizem benim kendine cok iyi bak Allaha emanet ol :))

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.