Regaip Kandilimiz Mübarek Olsun

Burak 06 Mar 2019 Analiz Vuslat  0

Ramazanın habercisi olan ilk kandilimizi Regaip Kandilimizi bu yıl 7 Mart 2019 Perşembe akşamı idrak edeceğiz. O sebep ile sizlere şimdiden Kandiliniz, Kandilimiz Mübarek olsun diyorum.

Recebin ilk cuma gecesine Regaip gecesi denir. Perşembeyi cumaya bağlayan gecedir. Allahü Teâlâ bu gecede müminlere ihsanlar, ikramlar yapar. Regaip kelimesi, güzel şeyleri arzu etmek, istemek, elde etmeye gayret etmek anlamlarına gelir. Bu gece ibadet edenin, tövbe edenin arzularının verileceği ümit edilir. Allahü teâlâ (c.c) bu gecede, Müminlere, Ragibetler (ihsanlar, ikramlar) yapar. Bu geceye hürmet edenleri affeder. Regaip gecesi‘n de yapılan dua kabul olur, namaz, oruç, sadaka gibi ibadetlere, sayısız sevaplar verilir.

Allah’ım yalnız sana ibadet ederiz ve yalnız senden yardım dileriz. İbadetlerimizin, dualarımızın kabul olması dileği ile Regaip Kandilimiz Mübarek Olsun.

DUA

Regaib Kandili Duası

Ey her duada bulunana icabet eden ululuk tahtının sultanı, şu mübarek Regaip gecesinde, binler, yüz binler senin karşında divan durarak, ellerimizi sana açıyor, bize verdiğin isteme duygusu ve istenenler vereceğin inancıyla engin rahmetinin kapısının tokmağına inleyerek dokunuyor ve biz geldik diyoruz. Ya ilahe’l alemin. Ey çaresizler çaresi, Ey koruyup kollayan Allah’ım, Ey günahları bağışlayan, şu mübarek gece hürmetine bizleri bağışla. İnayetine ihtiyacımız açık, çaresizliğimiz her halimizden belli. Bizleri yara bere almadan ötelerdeki güzelliklere ancak sen ulaştırabilir ve bugüne kadar binlerce defa çatlamış ve kırılmış ruh dünyamızı da ancak sen tamir edebilirsin. İçimizi sana döküyor, kusurlarımızı sana açıyor ve bizlere yeniden iyi insan olma yollarını göstermeni diliyoruz Ya Rabbi.

Ey kendisine yükselen elleri boş çevirmeyen, Ey Rab bütün kusur ve hatalarımızla beraber, müsaade buyur bizde geldik diyelim. Geldik ve şu mübarek gece de sana, yolların amansızlığını, nefis, şeytan ve hevanın imansızlığını, bizim de dermansızlığımızı şikayet ediyoruz. Bilhassa her zaman hatalara açık duran serkeş nefsimizi sana şikayet ediyoruz. Sen bizleri nefsin ve şeytanın şerrinden muhafaza buyur ya Rabbi.

Bizleri büyük küçük hatalardan, günahlardan ve emirlerine karşı isyan kokan tavır ve davranışlardan arındır yarabbi. Lisanlarımızı yalandan, gıybetten, senin sevmediğin, hoşnut olmadığın bütün kirli sözlerden temizle ya rabbi.

Kalplerimizi gösterişten ve iki yüzlülükten muhafaza buyur ya Rabbi. Her hal ve tavrımızı rızan istikametinde eyle ya Rabbi. Niyetlerimizi ihlaslı kıl ve bizlere lütfettiğin bütün şeylerde de bereket ihsan eyle ya Rabbi.

Ey imdat isteyenlerin yardımcısı imdadıma koş. Ey zorda kalanlara yardım eden, bize yardım eyle. Ey ağlayanların sevgilisi, tevekkül edenlerin Rabbi, Ey yardımı bütün yardımlardan üstün olan, Ey yüreklerin ekber padişahı, yere göğe sığmayan, kulunun kalbine sığan Rabbim. Biz çok kaybettik, mağlubuz Rabbim. Regaip gecesinin hürmetine affet. Affınla rahmetini lütfet ya Rabbi.

Ey Rabbim, ellerimiz-ağızlarımız, gözlerimiz-kulaklarımız, dillerimiz-dudaklarımız, yaradılış gayelerinden fersah fersah uzak ve adeta nankörlüğe kilitli. Eller yasak meyvelerde, ağızlar harama açık duruyor, gözler başkalarının kusur müfettişi, yalan revaçta, hıyanet sıradan bir şey. Hak ve adaletin ismi var sadece. Vefa kaf dağının arkasında, ahde hürmet unutulup da bir köşede kalmış. Buna karşılık haksızlık firavunları utandıracak dorukta. Makam sevgisi, şöhret hissi, rahat etme düşüncesi, boyunlarımızda adeta çelikten bir kement. Her biri birer çukur olan bu duygulardan bir türlü kurtulamıyor ve özümüzle bütünleşip kendimiz olamıyoruz. Ne olur bizi bu durumdan kurtar ya Rabbi.

Allah’ım dünya ve ukba kazancı adına ne ciddi bir hesap, nede tutarlı bir hesaba sahibiz. Kazançlar kuşağında sürekli kaybediyoruz. Kaybederken de muhtemel daha kötü durumlarla teselli olmaya çalışıyoruz. Zamanı suçlama, şartlara lanetler yağdırma da ayrı bir avunma yolu. Bütün bunlara rağmen bizi bize bırakmaman en büyük dileğimiz.

EY KAİNATIN SULTANI;

Dua edenlere cevap veren sen, ızdırapları dindirip ihtiyaçları gideren sen, devrilenleri kaldırıp doğrultan sen, çatlayıp kırılanları sarıp sarmalayıp tedavi edende sensin. Verdiklerin vereceklerin referansı, diliyor ve dileniyoruz, bize yakınlığını duyur ve benliğimizde sana karşı yaklaşma heyecanları uyar.

Allah’ım, elimizden tut, dostlarının yüzüne baktığın gibi bize de rahmetin ile teveccühte bulun. İç dünyamızı varlığının ziyasıyla nurlandır ve bizi sensizliğin zulmetlerinden, zindanlarından halas eyle ve eşiğine baş koymuş ve kapının şu sadık kullarını yalnız bırakma. Senden kalplerimize ışık, iradelerimize güç, düşüncelerimize istikamet, niyetlerimize de ihlas istiyoruz. Bizleri iç dünyamızla yeniden inşa ederek ruhlarımıza ahsen-i takvim sırrını duyur yarabbi.

EY RAHMETİ GAZABININ ÖNÜNDE BULUNAN

Amellerimizdeki eksikliklere ve sözlerimizdeki kırık döküklüğe değil, hakkındaki hüsnü zannımıza ve rahmetine bağladığımız recamıza göre muamele et ve bizim dualarımızı da icabet buyur. Bizi haybet ve hüsrana uğratma.

EY KORUYUP KORUYAN YÜCELER YÜCESİ

Bilerek yada bilmeyerek işlediğimiz günahlardan dolayı bize azap etme. Şu aciz kullarına gazabının önüne geçmiş, o engin rahmetin ile ve fazlın ile muamele eyle. Bizi dünyevi afet ve rezaletlerden, ahiret azabından, kalpleri fenalığa esir düşmüş kötü insanların şerlerinden, facir kimselerin komplolarından, düzenbazların hile ve tecavüzlerinden, bozguncuların kırıp dökmelerinden ve bütün despotların zulmünden sen bizleri ve ülkemizi muhafaza buyur ya Rabbi.

Ya Rabbi, bize dünyada ve ahirette iyilikler lütfeyle, bizleri cehennem azabından azad eyle. Ya Rabbi, bizi anne ve babamızı ve bütün inananları büyük buluşma ve duruşma gününde sen mağfiret eyle. Ya Rabbi, ülkemize ve islam alemine birlik ve düzen. Bütün dünyaya da huzur ve barış nasip eyle.

EY YAPILAN DUALARA CEVAP VEREN ALLAH’IM

Sana itaat edilir, sen karşılığını verirsin. Sana isyan edilir, sen bağışlar ve affedersin. Darda kalanlara icabet edersin. Zararı sıkıntıyı ortadan kaldırırsın. Hastalara şifa, dertlilere deva verirsin. Bu duaya icabet edip, amin diyen kardeşlerimizin mevtalarını da hissedar eyle. Ruhlarını şad eyle. Makamlarını cennet eyle. Derecelerini ali eyle. Kabirlerini cennet bahçesinden bir bahçe eyle. Seyyiatlarını hasenata tebdil eyle. Dünya da kalanlara yardım ve hidayet eyle. Sabrı cemiller lütfeyle. Onlara ve bize, hepimize bol bol rahmet eyle ya Rabbi.

ALLAH’IM

Bizi son nefesimizde iman ile, islam ile, Kur’an ile göçenlerden eyle. Kelime-i Şehadeti söyleyerek ruhlarını teslim edenlerden eyle. Bize ve sevdiklerimize güzel ölümler lütfeyle. Bizi ölmeden önce ölenlerden eyle.

ALLAH’IM

Yaptığımız bütün ibadetlerimizi kabul eyle. Hoşnutluğunu kazandıracak kusursuz kullukta bulunma imkanlarını lütfeyle. Bizi rızanı kazanmak için acele edenlerden amel-i salih işleyenlerden eyle. Hakiki iman edenlerden, yoluna yönelenlerden, emrine kulak verenlerden eyle. Birbirine karşı hakkı ve sabrı tavsiye edenlerden, seni zikredenlerden ve sana şükredenlerden eyle. İyilik ve güzellikten yana olan, hayır ve hizmette geri durmayanlardan eyle. Bahtiyar kullarının amellerini işleyenlerden, muradına nail olanlardan eyle. Böylece bizi, razı olduğun sevgili ve seçkin kullarından eyle ya Rabbi.

ALLAH’IM

Bizi nefsimizin çılgın istek ve arzularından muhafaza eyle. Bizi iyilik yaptığında sevinen, kötülük işlediğinde pişman olup af dileyenlerden eyle. Bizi nimetlerinin karşısında nankörlük edenlerden değil, bol bol hamd edenlerden eyle. Bizi hidayete erenlerden, muttaki, muvahhit, mücahit olan güzel kullarından eyle. Bizi senin yolunda malı ile canı ile ilmi ile her şeyi ile cihad eden, son nefesinde şehadet şerbeti içen kullarından eyle. Bizi huzurundan boş çevirme. Lütfunu nail eyle Ya Rabbi.

ALLAH’IM

Bize küfre açık kapı bırakmayan bir iman nasip eyle. Bize hayırlı ve huzurlu ömürler ihsan eyle. Umduklarımıza nail eyle. Korktuklarımızdan emin eyle. Ayıplarımızı ört, kalplerimizi pak eyle. Hayırları feth eyle, şerleri def eyle, sonumuzu hayr eyle. Sana hakkı ile kulluk edenlerden, affına erenlerden eyle. Doğruyu söyleyenlerden, yanlışa düşmeyenlerden eyle. Hakikatten şaşmayanlardan, doğru yoldan sapmayanlardan eyle. Amin. Vesalamün alel mürselin vel hamdülillahi rabbil alemin.

El Fatiha.

“Aslı”

masum 3 eylül
Masum 165. Bölüm Özeti 3 Eylül 2020 Urmila’nın Hayalleri
masum 161. bölüm özeti
Masum 161. Bölüm Özeti 30 Ağustos 2020 Gopi Zorlanıyor
masum 29 ağustos
Masum 160. Bölüm Özeti 29 Ağustos 2020 Süper İkili
masum 157. bölüm özeti
Masum 157. Bölüm Özeti 26 Ağustos 2020 Urmila Evleniyor mu?

“Regaip Kandilimiz Mübarek Olsun” üzerine 21 yorum

 1. K.Azeri. dedi ki:

  Merhaba her kese. Ablacim siz beni çok duygulandirdiniz. Gönlúnûz nasil istiyorsa öyle diyin. Amin,canim ablam amin.Ben de sizi seviyorum, hem de çok. Polad amcama da selamlar ablacim.

 2. Hanim abla dedi ki:

  Merhaba kardeşlerim söyleye bilirmiyim? bu kelimeyi kullanmıyorum çünkü yok, o yüzden.Hepiniz hoş geldiniz.hepinizi çok seviyorum.Allah hepinize sağlıklı hayırlı ömür nasip etsin.Rabbim bu gecenin hürmetine tüm gençlerimizi mutlu mesut etsin.Evladı oımayanlara evlat, ebli olmayanlara vefalı eş nasip etsin inşallah.Yüce Allah her iki cihanda yar ve yardımcımız olsun.Amın.

  1. aslı dedi ki:

   Merhaba ablacım, içinden nasıl geliyorsa ablacım, sende hoş geldin. bende seni çok seviyorum ablacım. Amin inşallah ablacım hayırlı kandiller. Polad amcama selamlar.

 3. Günay dedi ki:

  Hayırlı kandiller. Rabbim tüm müslüman kardeşlerimizi korusun. Amin.

 4. K.A dedi ki:

  Gûnaydin.Gözelim seninle birlikte.

 5. Gozel dedi ki:

  Gunaydyn canlarym mutlu sabahlar hayirli gunler mubarek kandiller

  1. aslı dedi ki:

   Günaydın canım, hayırlı günler, hayırlı kandiller. Evlenecek yeğenine de mutluluklar.

 6. K.Azeri. dedi ki:

  Amin Gözelim. Çok $úkûr,Ben de iyiyim.Dúgûnmû var?Allah mutlu,mesut etsin canim.

  1. Gozel dedi ki:

   Gunaydyn Azeri ablam cok teşekkuller.mutlu gunler ablacim

 7. Zara dedi ki:

  Regaip Kandilimiz mübarek olsun tüm güzel dua’larımız, ibadetlerimiz kabul olsun Inş’Allah. Rabbim tüm sıkıntılarımızı bertaraf etsin. Hayırlı kandiller.

  1. aslı dedi ki:

   Amin inşallah hayırlı kandiller

 8. Zara dedi ki:

  Regaip Kandiliniz mübarek olsun. tüm güzel dua’larınız, ibadetleriniz kabul olsun Inş’Allah. Rabbim tüm sıkıntılarımızı bertaraf etsin. AMİN

 9. K.A dedi ki:

  Merhaba Gözelim.Amin. Sen nerdesin,nasilsin?

  1. Gozel dedi ki:

   Merhaba iy geceler Kamili ablam nasylsyn bende iyim biraz yogunum bu aralar ay sonunda yegenimin duynu var çeyiz hazirligi alyş veriş oyuzden yogun olyorum.hepimizin kandilimiz mubarek olsun ablam

 10. K.Azeri. dedi ki:

  Merhaba her kese.Regaip Kandilimiz mûbarek.Amin, Allahim Amin. Te$ekkûr Aslim,bu dua için.min kere amin.

  1. aslı dedi ki:

   Teşekkür ederim canım, hayırlı kandiller

 11. Gozel dedi ki:

  Merhaba kardeşler hayirli akşamlar Regaip kandilimiz mubarek olsun.bu mubarek gecenin hurmetine dua dileklerimiz kabul olsun.sevgilerimle
  Aslicim bu sayfa ucin cok teşekkuller allahin sevdigi kullaryndansyn hep mutlu ol canim

  1. aslı dedi ki:

   Amin inşallah hayırlı kandiller canım

 12. Hanim abla dedi ki:

  Merhaba.Regaip Kandilimiz Mübarek Olsun.Regaip gecesi hürmetine Rabbim dualarımızı ve ibadetlerimizi kabul etsin.Bizi afv etmeden dünyadan aparmasın.Affınla rahmetini lütfet Allahım.

  1. Gozel dedi ki:

   Merhaba Hanim ablacim hayirli kandiller ablam nasylsyn amjamyz nasyl salamlar sevgiler Regaip kandilimiz mubarek olsun ablam

  2. aslı dedi ki:

   Amin inşallah ablacım Hayırlı kandiller

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.