ramo dizisi

Ramo Dizisi Oyuncuları Kadrosu ve Karakterleri (Güncel Liste)

Burak 29 Kas 2019 Oyuncu Kadrosu  0

Ramo Dizisinin Yönetmeni Değişti. 

Murat Yıldırım’ın başrolünü oynadığı “Ramo” dizisinde geçen günlerde büyük bir kriz yaşanmış ve yönetmen Mustafa Şevki Doğan ile yollar ayrılmıştı. Usta yönetmen Mustafa Şevki Doğan’ın yaptığı 9 günlük çekim iptal edilerek yeniden sil baştan çekimler yapılarak yeni yönetmen Yağız Alp Akaydın’la yola devam kararı alındı.

Yapımcılığını  BKM Tarafından yapılan dizi Show tv de yayınlanmaya başladı.
Senaryosunu Yılmaz Şahin kaleme alıyor. 
Yönetmenliğini  Mustafa Şevki Doğan yapacak, Kendisi ile yollar ayrıldı. Yeni Yönetmen; Yağız Alp Akaydın oldu. 
Oyuncu kadrosu tam anlamıyla oturan dizide reyting oranları istenen düzeyde oldu. İlk bölümüyle seyirciyi ekranlar başına bağlamayı başarabilen Ramo dizisi Çukur gibi uzun soluklu bir yapım olarak karşımıza çıkacak.

Dizi Adana  da çekimlerine devam edilecek. Show TV’nin iddialı dizisinin müziklerini ise Aytekin Ataş yapıyor.

ramo dizisi

Ramo Dizisi Konusu

Ramo dizisinde iki aile arasında süren büyük mücadelenin ortasında yeşerecek büyük bir aşk anlatılmakta. Ramo dizisinde Adanalı Ramazan ile avukat Sibel’in imkansız aşkı farklı bir dil ile anlatılacak.

RAMO NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Ramo dizisi ne zaman başlayacak? Başlayacak olan yeni dizi çok yakında Show TV’de ekranlara gelmeye başlayacak olan dizinin çekimlerinden ilk kareler yayınlanarak bizleri heyecanlandırmıştı 2020’nin ilk haftasında yayınlanmaya başlandı.

Başarılı oyuncu Murat Yıldırım’ın ‘Ramo’ karakterini canlandırdığı dizinin oyuncu kadrosu oldukça güçlü. Yıldırım’ın yanı sıra kadrosunda Esra Bilgiç, İlker Aksum, Yiğit Özşener, Görkem Sevindik, İdil Fırat, Cemre Baysel, İlhan Şen, Sacide Taşaner ve Macit Koper gibi usta ve genç oyuncuların birlikte yer aldığı dizinin çekimlerine 2019 yılının son çeyreğinde Adana’da başlandı.

Ramo Dizisi Oyuncuları (Güncel Liste)

Görkem Sevindik (Boz)

1986 yılında Adana’da doğan Görkem Sevindik, Müjdat Gezen Sanat Merkezinde oyunculuk eğitimi almıştır. Kurtlar Vadisi Pusu’da Çakır’ın oğlu olarak yıllarca görev almış başarılı bir performans göstermiştir. Ramo’nun can dostu olarak oynayacağı bu yeni dizisinde Boz karakterini canlandıracak.

Cemre Baysel (Fatoş)

Henüz taze kan olarak gördüğümüz Cemre Baysel 199 yılında İzmir’de dünyaya gelmiştir. Henüz 21 yaşında olan oyuncu eşil Deniz(2014) adlı diziyle bu sektöre atılmıştır. Payitaht Abdülhamit dizisinde canlandırdığı Firuze rolüyle övgüler alan tecrübeli oyuncu Ramo’nun kız kardeşi olarak diziye dahil olmuştur. Fatoş karakteriyle bir çok aksiyona sebebiyet verecek.

Murat Yıldırım (Ramo)

13 Nisan 1979 Konya doğumlu olan Murat Yıldırım 20 yıldır dizi ve sinema sektöründe sunucu ve oyuncu olarak yer almaktadır. Burçin Terzioğlu ile 2008-2014 yılları arasında 6 yıl evli kalan Murat Yıldırım 2016 yılında Faslı güzel İmane Elbani ile evlidir. Aslen Mardinli olan Murat Yıldırım Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümü mezunudur. Murat Yıldırım amatör tiyatrocu olarak başladığı oyunculuk kariyerine 2003 yapımı Ölümsüz Aşk dizisi ile ilk profesyonel oyunculuk deneyimini yaşamıştır.

2006 yılında yer aldığı Fırtına dizi ile ünlenen Murat Yıldırım Tuba Büyüküstün ile Asi dizisinde baş rolü paylaştı ve büyük bir üne kavuştu. 2016 da Gecenin Kraliçesi dizisinde yer alan Murat Yıldırım 2017 den beri Kim Milyoner Olmak İster de sunucu olarak yer almaktadır. Son dönemde ise sinema filmlerinde yer almaktadır Kocan Kadar Konuş Sonsuz Aşk Can Ayla ve İlk Öpücük filmleri yer aldığı sinema projeleridir. Uzun süredir dizilerde rol almayan Murat Yıldırım Ramo dizisinde baş rol olacak ve dizinin adını da alan Ramazan (Ramo) karakterini canlandıracak. 

ramo dizisi oyuncu kadrosu, ramo dizisi avukat sibel

Esra Bilgiç (Avukat Sibel)

1992’de Ankara’da dünyaya gelmiştir. Hacettepe Üniversiteside Arkeoloji eğitimi almıştır; ancak arkeolog değil oyuncu olmak isteyince özel oyunculuk dersleri almıştır. İlk olarak Diriliş Ertuğrul dizisi deneme çekimlerinde katılan Esra Bilgiç duru güzelliği ile dizi de kadın başrol olan Halime hatun karakterini kapmış ve tek dizi ile dünya starı olmayı başaran nadir oyunculardan oluştur. 1.77 cm boyunda ve 50 kg olan Esra Bilgiç, 2016 da futbolcu Gökhan Töre ile evlenmiş ve Diriliş Ertuğrul dizisinde ayrılmıştır. Son olarak Bir Umut Yeter dizisi kadrosunda kadın başrol olarak yer alan Esra Bilgiç dizinin erken final yapması ile hayal kırıklığı yaşamıştır. Ramo dizisinde Sibel karakterini canlandırmaktadır.

ramo dizisi oyuncu kadrosu

Burcu Cavrar (Cavidan)

İstanbul’da dünyaya gelen Burcu Cavrar 1989 yılında dünyaya gözlerini açmıştır. Haliç Üniversitesi Konservatuvar-Tiyatro Bölümü mezunu olan genç oyuncu ilk defa Kapalı Çarşı adlı dizide rol almıştır. Ramo dizisinden gelen teklifi düşünmeden kabul eden Burcu Cavrar, Cavidan karakterine hayat vermektedir. Ramazan’a aşık olan Cavidan onu elde etmek için her yolu deneyecektir.

ramo dizisi

Sacide Taşaner (Sabahat)

1960 Isparta doğumlu olan Sacide Taşener, Antalya Büyük Şehir Belediyesi Tiyatro oyuncusudur. Diriliş Ertuğrul dizisinde Gündoğdu Bey karakteri ile yer alan Kaan Taşener’in annesidir. Sacide Taşaner bir çok tiyatro oyununda sinema filminde yer alsa da asıl tanınması Kırgın Çiçekler dizisinde hayat verdiği Neriman karakteri ile olmuştur. Aslında dikkatli izleyiciler Sacide Taşaner’i Fatma Gül’ün Suçu ne dizisinde hayat verdiği Halide karakteri ile de tanırlar. Sacide Taşener son olarak Koca Koca Yalanlar dizisinde Hatice ve Zengin ve Yoksul dizisinde Nefise karakterlerine hayat vermiştir. Ramo dizisinde Ramazan’ın annesi olan Sabahat, gözü pek korkusuz ve çocukları için vefakar bir anne rolündedir. 

 

ramo dizisi oyuncu kadrosu

İlhan Şen (Neco)

19 Aralık 1987 yılında Bulgaristan’da doğmuştur. İlhan Şen ailesi ile birlikte 2 yaşında iken İstanbul’a yerleşmiştir. İlköğretim ve Ortaokulu İstanbul’da tamamlamış ardından üniversite eğitimini Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü’nde tamamlamıştır.

2008 yılında katıldığı Türkiye’nin en iyi model yarışmasında finalist oldu ancak En İyi Mayo Modeli seçildi. 2009 yılında ise Türkiye’nin En İyi Modeli seçildi. Daha sonra Bulgaristan’da düzenlenen Dünyanın En İyi Modeli yarışmasında Türkiye’yi temsil etti ve Avrupa’nın En İyi Modeli seçildi. Bir süre modellik yaptıktan sonra oyunculuk eğitimi aldı. Oyunculuk kariyerine Şahin Tepesi adlı dizi ile adım atmıştır. Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz (Erman Façalı), Şahin Tepesi (Mete) , Mehmed: Bir Cihan Fatihi dizilerinde rol almıştır. Ramo dizisinde ise Neco karakterini canlandırmaktadır.

ramo dizisi oyuncuları

Yıldırım Gücük

3 Mart 1973 yılında Mersin’de doğmuştur. Eğitimini Selçuk üniversitesi Devlet Konservatuvarı Oyunculuk Bölümü’nde tamamlamıştır. Aslı ile Kerem dizisi ile kariyerine ilk adımını atmıştır.
Arka Sokaklar, Tozlu Yollar, Kurtlar Vadisi Pusu, Eşref Saati, Kırık Kanatlar dizilerinde ve 72. Koğuş, Kırlangıç Fırtınası, Kurtlar Vadisi Irak sinema filmlerinde rol almıştır.

RAMO OYUNCU KADROSU

İdil Fırat

5 Kasım 1972 Ankara doğumlu. Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi tiyatro bölümünden 1995 yılında mezun oldu. İzmir Devlet Tiyatrosu, İzmir Çocuk Tiyatrosu, Ankara Sanat Tiyatrosu ve Dormen Tiyatrosunda çalıştı. İdil Fırat’ın Ramo’nun halası olarak canlandırdığı Fidan karakteri dengeleri sağlamakta büyük rol oynamaktadır. Yeğeni olan Ramo’ya bağlılığı ve sadakati tartışılamayacak büyüklüktedir.

RAMO DİZİSİ

Rüzgar Aksoy

 5 Ocak 1981 İstanbul doğumlu. Eğitimini Haliç Üniversitesi Konservatuvar Bölümü’nde tamamlamıştır. 2010 yılında yayınlanan Adanalı dizisi ile ilk oyunculuk deneyimini yaşayan Rüzgar Aksoy, Kara Sevda, Türkan, Karakol, Annem Uyurken, Ah Neriman ve Yunus Emre Aşkın Yolculuğu dizilerinde rol almıştır. Bir Zamanlar Çukurova dizisinde Ercüment karakterine hayat vermektedir.  Adını Sen Koy dizisinde Ömer’in en yakın arkadaşı Demir yani Umut Aksoy’un kardeşi olarak rol almıştır. Dizide Halef karakterini canlandırmaktadır. Halef karakteri Neslihan’ın sevgilisidir. 

RAMO

Nilüfer Açıkalın

1967 yılında İstanbul’da Makedonya göçmeni bir anne-babanın ilk kızı olarak doğmuştur. İstanbul Üniversitesi Biyoloji Bölümünde ön lisans yaptı. 1987 yılında başladığı Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümünde oyunculuk eğitimi alarak mezun oldu. 1988 yılında oynadığı ilk filmi Süreyya Duru’nun ‘Ada’ filminde Türkan Şoray’ın kızı rolünü oynadı. Ardından 1988 yılında  ‘Zengin Mutfağı’ adlı sinema filminde Şener Şen ile oynadı. 1988 yılında “Kim Bunlar?” adındaki televizyon dizisinde oynamaya başladı. 2014 yılında “Paşa Gönlüm” dizisinde oynamıştır. 2014 yılında TRT tarafından çekilen “Büyük Sürgün Kafkasya” dizisinde rol almıştır.

İlkay Kayku

14.11.1972 Kastamonu’da doğan İlkay Kayku Atalay, Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Rus Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunudur. 2002 yılında Ankara Sanat Tiyatrosu’nun sınavını kazandı ve oyuncu olarak görev aldı. 2008 yılında ise Bahçeşehir Üniversitesi “İleri Oyunculuk Yüksek Lisans Programı’nı bitirdi. Birçok tiyatro oyununda ve farklı televizyon projelerinde yer aldı. Ramo dizisinde Neslihan karakterini canlandırmaktadır. Neslihan Neco ve Sibel’in annesidir. 

Macit Koper

1944 yılında İstanbul’da doğmuştur. Daha lise yıllarındayken tiyatro ile ilgilenmeye başlayarak Beşiktaş Halk evinde devam etmiştir. Dostlar Tiyatrosu’nda oyuncu, yönetmen, yazar olarak çalışmış olan Macit Koper, 1981-1982 sezonunda Yaşar Kemal’in Ağrı Dağı Efsanesi romanını tiyatroya uyarladı ve sahneledi. 1983 yılında “Seni Seviyorum” adlı film ile senaristliğe başlayan Macit Koper, 1978 yılında da sinema oyunculuğuna başladı. 1989 yılında mahkeme kararı ile Şehir Tiyatroları’ndaki görevine döndü. 1986 yılında yönetmenliğini Ömer Kavur’un yaptığı “Anayurt Oteli” filminde başrollerinde Macit Koper, Şahika Tekand, Orhan Çağman ve Serra Yılmaz rol aldı. Macit Koper, Zebercet rolündeki başarısı ile büyük beğeni topladı. Dizide Ramo ‘nun akıl aldığı isim olan Durdu Baba karakterini canlandırmaktadır.

Yiğit Özşener

6 Nisan 1972 İzmir doğumludur ve 47 yaşındadır. Yıldız Teknik Üniversitesi Elektronik Haberleşme bölümü mezunu olan Yiğit Özşener son olarak Cesur ve Güzel dizisi kadrosunda yer almış ve hayat verdiği Rıza karakteri ile dikkat çekmiştir. 2018 de ise Bozkır isimli internet dizisinde Seyfi Tahiroğlu olarak yer almıştır. 2001 yılından beri tiyatro ile ilgilenmektedir. Özellikle Ezel dizisinde ki Cengiz karakteri ile dikkat çekmiştir. Ramo dizisinde Yavuz karakterini canlandırmaktadır.

İlker Aksum

23 Mayıs 1971 tarihinde Isparta’da doğmuştur. 1989 yılında girdiği Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarını 1993 yılı sonunda bitirmiştir.

1994 yılının yazında Antalya Devlet Tiyatrosu’nda çalışmaya başlamıştır. Okul arkadaşı Devin Özgür Çınar’ın teklifiyle “Sır Dosyası” dizisinde bir bölüm oynamıştır. Bu sayede Taylan Biraderler ile tanıştı. Ve kısa süre içinde kendisini başrolünü en meşhur Şempanze’mizin oynadığı “Çarli” dizisinin Afakan Dayı’sı olarak bulmuştur.

İlker Aksum, 2006’da ilk sinema filmi olan, Durul ve Yağmur Taylan kardeşlerin yönettiği Küçük Kıyamet’le 28. Siyad Türk Sineması Ödülleri’nde En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü’nün sahibi olmuştur. Televizyonda “Birimiz İkimiz İçin” adlı yarışma programını sunmuştur. Çok sayıda tiyatro oyunu ve televizyon dizisinde rol alan Aksum, “Bizim Büyük Çaresizliğimiz” adlı filmde ilk defa bir sinema filminde başrolde yer almıştır. 1998 yılında çekilen ilk olarak “Çarli”adlı dizide bir maymunla çevirdiği dizideki Afakan rolü ile tanınmıştır. Özellikle Yabancı Damat dizisinde oynadığı Ruşen rolüyle tanınmıştır. 7. koğuş filmi ile de adından çok söz ettirmiştir. Dizide Ramo’nun abisi olan Hasan karakterini canlandırmaktadır.

Ramo Dizisi Diğer Oyuncular: Leyla Kader İlhan (Neriman Kurt), Efsane Odağ (Afet), Deniz Gürzümar (Bücür), Yıldırım Gücük,

Bay Yanlış Deniz
Bay Yanlış Deniz Kimdir? Ezgi’nin Avukat Arkadaşı
Gençliğim Eyvah Zola
Gençliğim Eyvah Zola Kimdir? Arif’in Oğlu
Gençliğim Eyvah Çavi
Gençliğim Eyvah Çavi Kimdir? Zekeriya’nın Oğlu
gençliğim eyvah leyla
Gençliğim Eyvah Leyla Kimdir? Sevgilisi İnstagram Adresi

“Ramo Dizisi Oyuncuları Kadrosu ve Karakterleri (Güncel Liste)” üzerine 458 yorum

 1. I was just searching for this information for a while. After 6 hours of continuous Googleing, finally I got it in your website. I wonder what is the lack of Google strategy that do not rank this kind of informative web sites in top of the list. Normally the top sites are full of garbage.

 2. Your home is valueble for me. Thanks!…

 3. Super-Duper site! I am loving it!! Will be back later to read some more. I am taking your feeds also

 4. You should participate in a contest for the most effective blogs on the web. I’ll advocate this web site!

 5. Heya i’m for the first time here. I found this board and I find It truly useful & it helped me out much. I hope to give something back and aid others like you aided me.

 6. Whats Happening i’m new to this, I stumbled upon this I have discovered It positively useful and it has aided me out loads. I am hoping to contribute & assist other customers like its aided me. Good job.

 7. contoh soal dedi ki:

  Normally I don’t read article on blogs, however I wish to say that this write-up very forced me to check out and do so! Your writing taste has been amazed me. Thanks, quite great post.

 8. I have recently started a web site, the information you provide on this web site has helped me greatly. Thanks for all of your time & work.

 9. I love your blog.. very nice colors & theme. Did you make this website yourself or did you hire someone to do it for you? Plz reply as I’m looking to design my own blog and would like to find out where u got this from. many thanks

 10. mm88rich dedi ki:

  Hi my family member! I want to say that this post is awesome, great written and include almost all vital infos. I?¦d like to look extra posts like this .

 11. pyd dedi ki:

  Heey I aam so exciteed I found ypur blog, I really found youu by mistake,
  wile I waas browsing on Askjeeve for something else, Anyways I aam hre nnow and
  wkuld juxt like to say heers forr a remarkabe powt and a all round interesting blog
  (I als loce the theme/design), I don’t have time tto browse itt all
  aat tthe minute bbut I hae bbookmarked it and aalso addsd inn your RSS feeds,
  sso when I hav time I wiol bee bacdk to reaqd a great deal more, Please do kewep up thee fantasti
  work.

 12. lowongan bumn dedi ki:

  you’ve got an incredible weblog right here! would you prefer to make some invite posts on my weblog?

 13. internet dedi ki:

  Perfect work you have done, this web site is really cool with superb information.

 14. impor dedi ki:

  You made several fine points there. I did a search on the matter and found mainly people will have the same opinion with your blog.

 15. slot aladin dedi ki:

  It’s the best time to make some plans for the future and it is time to be happy. I have read this post and if I could I want to suggest you few interesting things or tips. Perhaps you can write next articles referring to this article. I desire to read more things about it!

 16. Pragmatic777 dedi ki:

  Hmm is anyone else having problems with the pictures on this blog loading? I’m trying to determine if its a problem on my end or if it’s the blog. Any responses would be greatly appreciated.

 17. filter dedi ki:

  Greetings! I know this is somewhat off topic but I was wondering if you knew where I could find a captcha plugin for my comment form? I’m using the same blog platform as yours and I’m having trouble finding one? Thanks a lot!

 18. hackers for hire dedi ki:

  I do trust all the ideas you have offered in your post. They’re very convincing and can definitely work. Still, the posts are very brief for starters. May you please prolong them a bit from subsequent time? Thank you for the post.

 19. Hey There. I found your blog using msn. This is an extremely well written article. I will be sure to bookmark it and return to read more of your useful info. Thanks for the post. I will certainly return.

 20. Good write-up, I¦m normal visitor of one¦s blog, maintain up the excellent operate, and It’s going to be a regular visitor for a lengthy time.

 21. PuTTY is a free implementation of SSH for PCs running Microsoft Windows. It’s available for Windows Vista, 7, 8, 10, XP and Server 2003 onwards. If You will find PuTTY useful then you will suggest this article to your friends and family about Putty for Windows.

 22. NFT Books dedi ki:

  After research a few of the blog posts on your web site now, and I really like your manner of blogging. I bookmarked it to my bookmark website list and shall be checking back soon. Pls check out my web page as nicely and let me know what you think.

 23. hire a hacker dedi ki:

  Keep functioning ,remarkable job!

 24. Its like you read my mind! You appear to know a lot about this, like you wrote the book in it or something. I think that you could do with some pics to drive the message home a bit, but other than that, this is fantastic blog. A fantastic read. I will definitely be back.

 25. Thanks for sharing superb informations. Your web site is very cool. I am impressed by the details that you have on this blog. It reveals how nicely you perceive this subject. Bookmarked this website page, will come back for more articles. You, my pal, ROCK! I found simply the information I already searched all over the place and just could not come across. What an ideal site.

 26. talude dedi ki:

  I was looking at some of your blog posts on this website and I believe this website is real informative! Continue putting up.

 27. The post is useful
  i have read and watched a lot of articles like this but i feel this is the best i have ever read it is very complete and detailed

 28. jornal sp dedi ki:

  I have not checked in here for a while since I thought it was getting boring, but the last few posts are great quality so I guess I will add you back to my daily bloglist. You deserve it my friend 🙂

 29. quotex dedi ki:

  I got good info from your blog

 30. you have a great blog here! would you like to make some invite posts on my blog?

 31. Pretty nice post. I just stumbled upon your weblog and wanted to say that I’ve truly enjoyed surfing around your blog posts. After all I will be subscribing to your feed and I hope you write again very soon!

 32. My partner and I absolutely love your blog and find most of your post’s to be what precisely I’m looking for. Does one offer guest writers to write content in your case? I wouldn’t mind composing a post or elaborating on a lot of the subjects you write concerning here. Again, awesome weblog!

 33. vehicle dedi ki:

  Someone essentially assist to make seriously articles I might state. This is the very first time I frequented your web page and so far? I surprised with the analysis you made to create this particular publish amazing. Fantastic task!

 34. I’ve been browsing on-line greater than three hours as of late, yet I never found any interesting article like yours. It is lovely worth sufficient for me. In my opinion, if all web owners and bloggers made just right content as you did, the net might be a lot more helpful than ever before.

 35. necklace dedi ki:

  Great write-up, I am normal visitor of one’s site, maintain up the nice operate, and It’s going to be a regular visitor for a lengthy time.

 36. slot hoki dedi ki:

  Super-Duper blog! I am loving it!! Will be back later to read some more. I am bookmarking your feeds also

 37. slot hoki dedi ki:

  Regards for this tremendous post, I am glad I discovered this website on yahoo.

 38. Hello, you used to write great, but the last few posts have been kinda boring… I miss your super writings. Past several posts are just a bit out of track! come on!

 39. apk cepde dedi ki:

  Hello my friend! I want to say that this article is amazing, nice written and include approximately all important infos. I would like to see more posts like this.

 40. Terrific post but I was wanting to know if you could write a litte more on this topic? I’d be very thankful if you could elaborate a little bit more. Thanks!

 41. Superb site you have here but I was wanting to know if you knew of any user discussion forums that cover the same topics discussed here? I’d really like to be a part of community where I can get responses from other knowledgeable people that share the same interest. If you have any suggestions, please let me know. Kudos!

 42. I believe you have remarked some very interesting details, thankyou for the post.

 43. I was reading some of your blog posts on this internet site and I conceive this site is real instructive! Keep on posting.

 44. I am glad to be one of the visitors on this outstanding internet site (:, regards for posting.

 45. Thanks for the post, can I set it up so I receive an update sent in an email when there is a new article?

 46. Great post. I am facing a couple of these problems.

 47. I’ve recently started a website, the information you provide on this website has helped me greatly. Thank you for all of your time & work. “So full of artless jealousy is guilt, It spills itself in fearing to be spilt.” by William Shakespeare.

 48. I do agree with all of the ideas you have presented in your post. They’re really convincing and will definitely work. Still, the posts are too short for beginners. Could you please extend them a little from next time? Thanks for the post.

 49. F*ckin’ tremendous things here. I’m very satisfied to see your article. Thanks a lot and i am looking ahead to contact you. Will you kindly drop me a mail?

 50. It is perfect time to make some plans for the future and it is time to be happy. I have read this post and if I could I desire to suggest you some interesting things or tips. Perhaps you could write next articles referring to this article. I want to read even more things about it!

 51. Enjoyed reading through this, very good stuff, thanks.

 52. I besides believe thus, perfectly pent post! .

 53. Judi Slot Online dedi ki:

  Hey there! Do you use Twitter? I’d like to follow you if that would be okay. I’m definitely enjoying your blog and look forward to new posts.

 54. I feel this is among the most vital information for me. And i am happy reading your article. But want to remark on some basic issues, The website taste is perfect, the articles is actually excellent : D. Excellent process, cheers

 55. Some truly good information, Sword lily I discovered this. “The past is a guide post, not a hitching post.” by L. Thomas Holdcroft.

 56. poker online dedi ki:

  I have recently started a website, the information you offer on this site has helped me tremendously. Thanks for all of your time & work. “One of the greatest pains to human nature is the pain of a new idea.” by Walter Bagehot.

 57. poker online dedi ki:

  I?¦ve recently started a website, the information you provide on this web site has helped me tremendously. Thank you for all of your time & work.

 58. Fungame777 dedi ki:

  Very well written article. It will be beneficial to anyone who utilizes it, as well as myself. Keep doing what you are doing – i will definitely read more posts.

 59. Fungame777 dedi ki:

  This web site is really a stroll-by way of for the entire data you needed about this and didn’t know who to ask. Glimpse right here, and you’ll definitely uncover it.

 60. I went over this website and I believe you have a lot of wonderful info, saved to bookmarks (:.

 61. Only wanna say that this is very helpful, Thanks for taking your time to write this.

 62. Very efficiently written article. It will be supportive to anybody who utilizes it, as well as yours truly :). Keep up the good work – looking forward to more posts.

 63. daemonapp dedi ki:

  I will right away snatch your rss feed as I can not in finding your e-mail subscription hyperlink or e-newsletter service. Do you have any? Please let me recognise so that I may just subscribe. Thanks.

 64. I¦ve been exploring for a bit for any high-quality articles or blog posts on this kind of house . Exploring in Yahoo I finally stumbled upon this website. Studying this information So i am happy to convey that I’ve a very good uncanny feeling I found out exactly what I needed. I so much definitely will make certain to don¦t forget this website and provides it a glance on a relentless basis.

 65. hello there and thank you for your info – I have certainly picked up anything new from proper here. I did on the other hand expertise a few technical issues the usage of this website, as I skilled to reload the web site many occasions prior to I could get it to load correctly. I have been brooding about if your web host is OK? Not that I am complaining, however slow loading cases occasions will often have an effect on your placement in google and could damage your high quality rating if advertising and ***********|advertising|advertising|advertising and *********** with Adwords. Well I’m adding this RSS to my email and could glance out for much more of your respective fascinating content. Make sure you replace this once more very soon..

 66. kbc winner 2023 dedi ki:

  Youre so cool! I dont suppose Ive learn anything like this before. So nice to find any individual with some unique ideas on this subject. realy thank you for starting this up. this website is one thing that’s needed on the net, somebody with a little originality. helpful job for bringing one thing new to the web!

 67. slot online dedi ki:

  There is evidently a lot to identify about this. I feel you made some nice points in features also.

 68. I got what you intend, thanks for putting up.Woh I am delighted to find this website through google. “It is a very hard undertaking to seek to please everybody.” by Publilius Syrus.

 69. Arlie Veneziano dedi ki:

  Pretty! This was a really wonderful post. Thank you for your provided information.

 70. Wohh exactly what I was searching for, appreciate it for posting.

 71. It’s the best time to make some plans for the longer term and it’s time to be happy. I’ve learn this put up and if I may just I desire to counsel you few attention-grabbing issues or advice. Perhaps you could write subsequent articles referring to this article. I desire to learn even more issues about it!

 72. 7xl dedi ki:

  Do you have a spam issue on this website; I also am a blogger, and I was curious about your situation; we have created some nice practices and we are looking to exchange solutions with others, be sure to shoot me an email if interested.

 73. I like this site very much, Its a rattling nice berth to read and get information.

 74. Lovely just what I was looking for.Thanks to the author for taking his time on this one.

 75. Perfect piece of work you have done, this web site is really cool with excellent info .

 76. slot dedi ki:

  You have noted very interesting details! ps nice web site. “There is no vice so simple but assumes some mark of virtue on his outward parts.” by Mary Bertone.

 77. slot online dedi ki:

  Hello! I could have sworn I’ve been to this blog before but after browsing through some of the post I realized it’s new to me. Anyways, I’m definitely happy I found it and I’ll be book-marking and checking back frequently!

 78. Slot online dedi ki:

  Outstanding post, I conceive people should larn a lot from this weblog its really user genial.

 79. togel online dedi ki:

  There’s noticeably a bundle to know about this. I assume you made sure good points in features also.

 80. idn poker dedi ki:

  I am glad to be a visitant of this double dyed blog! , appreciate it for this rare information! .

 81. Thanks a lot for sharing this with all folks you actually understand what you are talking about! Bookmarked. Please additionally talk over with my site =). We could have a hyperlink alternate agreement between us!

 82. slot hoki dedi ki:

  Thank you for the sensible critique. Me and my neighbor were just preparing to do a little research about this. We got a grab a book from our local library but I think I learned more clear from this post. I’m very glad to see such excellent information being shared freely out there.

 83. Some truly interesting information, well written and loosely user friendly.

 84. I very delighted to find this internet site on bing, just what I was looking for : D besides saved to fav.

 85. quantecspa dedi ki:

  This web site is really a stroll-by way of for all the data you wanted about this and didn’t know who to ask. Glimpse here, and you’ll positively discover it.

 86. Hello, you used to write fantastic, but the last few posts have been kinda boring?K I miss your great writings. Past few posts are just a bit out of track! come on!

 87. kbc lottery 2022 dedi ki:

  I have been surfing on-line greater than 3 hours these days, yet I never found any attention-grabbing article like yours. It’s lovely value enough for me. In my view, if all website owners and bloggers made excellent content material as you probably did, the internet will likely be much more useful than ever before.

 88. I’m still learning from you, but I’m improving myself. I certainly enjoy reading everything that is written on your site.Keep the information coming. I loved it!

 89. Keep functioning ,terrific job!

 90. Desentupimento dedi ki:

  I like this web site because so much useful stuff on here : D.

 91. Uhamka unggul dedi ki:

  Perfect work you have done, this site is really cool with superb information.

 92. Thank you a lot for sharing this with all of us you really recognize what you are talking approximately! Bookmarked. Kindly additionally seek advice from my site =). We can have a hyperlink alternate contract among us!

 93. I really like your writing style, great information, appreciate it for putting up : D.

 94. I do like the way you have framed this matter plus it really does present me some fodder for consideration. On the other hand, through what precisely I have personally seen, I simply just trust as other reviews pile on that individuals continue to be on point and don’t embark on a tirade associated with the news du jour. All the same, thank you for this outstanding piece and though I can not go along with the idea in totality, I value your standpoint.

 95. Everything is very open and very clear explanation of issues. was truly information. Your website is very useful. Thanks for sharing.

 96. This is a very good tips especially to those new to blogosphere, brief and accurate information… Thanks for sharing this one. A must read article.

 97. Lester Jardine dedi ki:

  Pretty! This was a really wonderful post. Thank you for your provided information.

 98. Tolgacan dedi ki:

  Cavidanın diziden ölerek ayrılmasına çok üzüldüm cavidan dizide çok sağlam karakterdi bence

 99. MUHSİN ERDEN dedi ki:

  Esra bilgiç bu ne hal yahu şu artistler parayı kim verirse onun kölesi oluyor yazık çok yazık

 100. ersin ali atlı dedi ki:

  Ramo dizisinin oyuncularını merak ettim ve Google’a yazdım bu konuda bilgi veren en az 10 siteye baktığımda dizinin 2 tanıtımında rol aldığını gördüğüm ve dizi oyuncuları arasında isminin hiç geçmediğini farkettiğim Kerem Atabeyoğlunu gördüm, bu dizide rol alan birçok oyuncu daha dünyada yokken veya kısa pantalonla sokakta kostururken çok iyi bir oyuncu olduğunu bildiğim Kerem Atabeyoğlunun isminin anılmaması dizi adına bence büyük bir rezalettir ve eksikliktir. Ben ilk defa Sultan makamı dizisinde tanıdım Kerem atabeyoğlunu, muhteşem diziydi ne yazıkki salak dizi yapımcıları uydurma bir reytin kaygısıyla 26. bölümde bitiridiler, geri zekalılar, ama sunu söyleyebilirim o gün Sultan Makamı dizisinde rol alan oyuncuların hepsi bu gün Türk sinemasının en tanınmış ve en iyi oyuncularından oluşmaktadır.Buda o diziyi bitirenlere kapak olsun.

  Daha az göster

  Yanıtla•

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.