Miraç Kandilimiz Mübarek Olsun

Namaz mü’minin miracıdır.

İnsan kendisini yoktan Var eden Rabbinden ister.

“Yalnız sana kulluk ederiz ve yalnız senden yardım isteriz.”

Kulun günde 5 defa Yaradanın huzuruna çıkması, divanında durması. Bu yüce divanda, arada hiçbir vasıta olmadan her türlü dilek ve ihtiyacını, kul, bizzat Allah’a arz etmesidir Namaz. Rabbine sığınır, yalnız O’ndan yardım diler. Böylece Peygamberimizin, Mi’rac’da gerçekleşen Allah ile mülakatı hadisesi, namaz içinde sembolik olarak yaşanmış olur. 

Dinin Direği, Gözün Nuru, Müminin Miracıdır Namaz.

MİRACIN KELİME MANASI NEDİR?

Miraç, kelime olarak “merdiven“, “yükselecek yer“, “en yüksek makam” manalarına gelir.

Miraç Kandili, biz Müslümanlar için sayılan gecelerden biridir. Mübarek 3 aylardan Recep Ayının 27. Gününe denk gelen gündür. Bu gecede Peygamberimiz bir mucize olarak Mekke’deki Mescid-i Haram’dan, Kudüs’teki Mescid-i Aksa’ya gitmiş ve oradan da göklerin İlahi derinliklerine doğru yükselip Cebrail’in bile giremediği Sidretül Münteha’yı geçip ruhen ve bedenen Cenab-ı Hakk’ın huzuruna çıkmıştır. Bu olaya Miraç denir.

KUR’AN-I KERİM’DE MİRAÇ

Allah (c.c.) yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim’de bizlere Miraç mucizesini açık bir şekilde bildirmiştir.

“Bir kısım ayetlerimizi kendisine göstermek için, kulunu bir gece Mescid-i Haram’dan, çevresini bereketlendirdiğimiz el-Mescidül-Aksa’ya (yeryüzüne en uzak olan mescide) götüren O Allah her türlü noksanlıktan yücedir. Gerçekten O, işitendir görendir.” (İsra, 17/1)

Peygamber Efendimiz Bize Miraçtan Neler Getirmiştir?

Birincisi: Beş vakit farz namazı
İkincisi: “Amenerrasulü”
Üçüncüsü: İsra Suresi’ni
Dördüncüsü: Allah’a hiçbir şeyi ortak koşmadan ölen kimselerin günahlarının affedileceği ve Cennet’e girecekleri müjdesini 
Beşincisi: İyi amele niyetlenen kişiye –onu yapamasa bile– bir sevap; eğer yaparsa on sevap yazılacağı; fakat kötü amele niyetlenen kişiye –onu yapmadığı müddetçe– hiçbir günahın yazılmayacağı; ancak işlediği zaman da sadece bir günah yazılacağı müjdesini getirdi.

Miraç Kandili gecesinde edilen dualar reddolunmaz. Miraç gecesi dilekleriniz için namazdan sonra bol bol dua edin.
Kadir Gecesi’nden sonraki en kıymetli gece olarak görülen Miraç gecesi Peygamberimizin göklerle buluştuğu Rabbin huzuruna vardığı gecedir.

MİRAÇ GECESİ PEYGAMBERİMİZİN DİLEK DUASI

Duaların kabul olduğu özel vakitler vardır. Miraç Kandili de o vakitlerden ve o kıymetli gecelerden biridir. Bu gecede edilecek dualar reddolunmaz. Peki dileklerinizin kabulü için nasıl dua etmelisiniz? Aşağıda vereceğimiz duayı Peygamberimiz gözleri kör olan birinin isteği üzerine söylemiştir. O kişi Hazreti Muhammed’e gelip ‘Ya Resulallah! Allahü teâlâya dua et, gözlerim açılsın’ deyince ona abdest alıp aşağıdaki duayı etmesini söylemiştir.

“Yâ Rabbi! Sana yalvarıyorum. Sevgili Peygamberin Muhammed aleyhisselamı araya koyarak, senden istiyorum. Ey çok sevdiğim Peygamberim Muhammed aleyhisselam, seni vesile ederek, Rabbime yalvarıyorum. Senin hatırın için kabul etmesini istiyorum. Ya Rabbi, bu yüce Peygamberi bana şefaatçi eyle! Onun hürmetine duamı kabul et!”
Tırmizi’nin aktardığına göre bu duayı okuyanlar dileklerine ve isteklerine kavuşmuşlardır.

dizibilgi google play

Miraç Kandilimiz Mübarek Olsun (15 Yorum)

 1. Hayirli akşamlar canlarym hayirli kandiller.MIRAÇ KANDILIMIZ MUBAREK OLSUN TUM MUSLUMANLARYN DUA DILEKLERI KABUL OLSUN. AMIN

 2. Esselamünaleyküm miraç kandiliniz mübarek olsun dua’larınız ibadetleriniz kabul olsun. Hayırlı kandiller
  Serpilim seninde miraç kandilin mübarek dua’ların kabul olsun

  • Ve aleykümü’s-selam ve rahmetullah
   Hayırlı kandiller Zara
   Amin hanım ablacım, Kamilecim amin.

 3. Miraç gecemiz mübarek olsun. Allah bu gecenin hürmetine günahlarımızı afv edip dualarımızı kabul etsin.Amin.

 4. Arkadaslar gununuz aydın nesenız bol olsun.Mıraç kandılınız mubarek olsun