Mehmet Ali Erbil Kimdir? Öldü mü? Yaşıyor mu? Sağlık Durumu Nasıl?

Burak 05 Ara 2018 Magazin  0

18 Ekim 2018 Perşembe günü akşam saatlerinde evinde düşme nedeni ile hastaneye kaldırılan Mehmet Ali Erbil’in o günden bu güne kadar geçen zaman diliminde hala hastane de yatmaktadır.

Vertigo hastalığı bulunan ve bu sebeple düşen ve düşme sonucu kaburgalarında çoklu kırıklar oluşan, bunun sonucunda da göğüs boşluğunda kanama ve hava birikmesi tanısı konarak acil ameliyata alınan, sonra da yoğun bakım ünitesinde tedavisi devam eden Mehmet Ali Erbil’in doktoru Jan-Klod Kayuka

“Banyoda ayağı kaymış düşmüş ve sağ tarafını lavaboya vurmuş. Bu yüzden bir kaç kaburgası kırılmış. Kırılan kaburgalar da akciğer zarına battığı ve normalde de kan sulandırıcı kullandığı için kanama oluşmuş” bilgisini verdi.

45 dakika süren kapalı bir operasyon uygulanmış. Operasyon gayet başarıyla sonuçlanmış. Daha sonra kendisini yoğun bakım ünitesine almışlar.

Ünlü şovmen Mehmet Ali Erbil, 42 gündür yoğun bakımda yaşam savaşı veriyor. Evinin banyosunda düşerek kaburgaları zarar gören ve bu sırada eski ‘Kaçış Sendromu’ hastalığı nükseden Erbil’in hayat mücadelesi devam ediyor.

KAÇIŞ SENDROMU NEDİR? 

Kaçış sendromu, nadir görülen hastalıklardan birisidir. Dünya genelinde 100 civarı kişide tespit edilen bu hastalık, damar içi sıvısının azalması dolayısıyla ani ataklar ile kendisini göstermektedir. Kaçış Sendromu hastalığı, ülkemizde ünlü isim Mehmet Ali Erbil’de gözlemlenmiştir. 1960 yılında tespit edilen bu hastalık, SCLS ve Clarkson olarak da bilinmektedir.

Damar içinde meydana gelen sıvının dengesizleşmesi halinde ataklarla sonuçlanmaktadır. Kaçış sendromu hastalığı, kılcal damarlarda ortaya çıkan sıvı çıkış hızındaki artış dolayısıyla damar dışına sıvı sızmasının da artmasına neden olmaktadır. Bu hastalık dolayısıyla hasta, karın ağrısı, kusma ve halsizlik gibi belirtilerden şikayetçi olur.

Neye bağlı olduğu ve bedenin çalışmasının nasıl bozulduğu henüz tam olarak belli değildir. Kılcal damarların içinden dışarıya sıvı çıkış hız ve miktarında artış meydana gelir. Kılcal damarlarda ortaya çıkan bu değişiklikle damar dışına sıvı sızması artar. Akciğer-kalp-karın zarı gibi bedenin iç boşluklarına ve kaslarının içine, damar içindeki sıvılar sızarak birikir. Damar içi kan basıncı-tansiyon azalınca şok tablosu gelişir. Damar içinden beden boşluklarına sıvı kaçışına neden olan ihtimaller olsa da esas neden bilinmemektedir.

Ataklar sırasında; damar içi sıvısının ani ve çok miktarda azalması, kanda albumin düzeylerinin düşük olması, kanın koyulaşması-akıcılığının azalması, bazen de monoklonalgamopati denilen özel bir laboratuar bulgusu tespit edilebilir. Gözlenen hastalarda yaygın bir şekilde bağırsaklarda ödem, asit, akciğer ve kalp zarında ve hatta kaslarda sıvı birikip, yaşamı tehdit edici bir tablo oluşturabilir.

Hasta şikayetleri günlük hayatta sık karşılaşılan şikayetlerdir. Hastalar sıklıkla bulantı, karın ağrısı, kusma, halsizlik, kas ağrıları, yorgunluk gibi belirgin tanımlayıcı özellik göstermeyen yakınmalar ile başvururlar. Klinikte en sık “septik şok” tablosuyla yani kana karışan mikrobik etkenlerin ortaya çıkardığı şok tablosu ile benzerlik gösterir ve karışır.

 

Yoğun bakımda tedavisi halen devam eden 61 yaşındaki Mehmet Ali Erbil’in kardeşi  Prof. Dr. Yeşim Erbil, abisi hakkında şu açıklamaları yaptı;

Ben bu hastalık sürecine kadar ortada olmayan bir kardeştim. Mali’nin kardeşi olduğumu bile bazılarınız yeni öğrendi. Şimdi bana ihtiyaç var ve ben elimden geleni yapmaya çalışıyorum. Hatalı bilgiler olmaması için buradan açıklamalar yapıyorum. Dünden beri çeşitli açıklamalar yapılıyor. ‘Gırtlağı delindi’, ’40 kilo verdi’, ‘Organları çöktü ‘ gibi… Hastanede hastamızı beklerken ziyarete gelen dostlar ile bazı şeyler paylaşılıyor, bunlar bazen çok detay bilgiler olabiliyor. Bu bilgilerin başkaları ile paylaşılması bana göre hiç doğru değil.

‘Gırtlağı delindi ‘ olarak iletilen şey Trakeostomi’dir. Uzun süre yoğun bakımda kalan hastalara daha iyi solunum desteği yapılması için uygulanır. Belli bir süre sonra normal hale döner. Ben bile bu işlemin yapılacağını bildiğim halde abime uygulanacak olması ile etkilendim. Çünkü abim bir ‘sanatçı’, çok özel bir ses ve yeteneğe sahip”

”ABİM DE ÇOK ÜZÜLECEK”

“Trakeastomi işleminden psikolojik olarak rahatsız oldum. Abim farkına vardığında mutlaka o da çok üzülecek. Belki bu durum hemen ortadan kalkabilir diye de sizlerle paylaşmadık. Ayrıca bu işlem tedavinin bir parçası. Kaç damarına kaç kez kateter takıldı, çıkarıldı gibi ayrıntıları yazmadığımız gibi bunu da paylaşmadık. Çünkü gerekli bir bilgilendirme değildi.

Sezin’in dostça anlattığı detaylar çığ gibi haber oldu. Kim tartmış da 40 kilo kayıp olduğunu söylüyor. Zayıfladı bu çok doğal. Organ nakli gibi bir durumda bu hastalıkta söz konusu değil. Beklemek zor ve yorucu en büyük zorluk da abime tabii.

Özetle: Solunum cihazından henüz ayrılamadı, infeksiyon kontrol altında, böbrek fonksiyonları kontrol altında. Solunum cihazından ne zaman ayrılabileceği tamamen vücudunun direncine bağlı. Tüm tedaviler milimetrik ayarlarla yapılıyor, tüm doktorlarına teşekkür ederiz.” dedi.

“TEPKİ VERİYOR”

Maslak’ta özel bir hastanede tedavisine devam edilen ünlü şovmenin doktoru Jan Klod Kayuka, şovmenin durumu hakkında şunları söyledi: “Farklı bir şey yok. Gırtlağında bir delik açıldığı doğrudur çünkü vücudun daha rahat nefes alması için gerekli operasyondu. Biz de bundan sonra daha olumlu gelişmeler ümit ediyoruz. Ağızdan beslenemeyen biri için kilo kaybı normaldir; ancak 30 kilo verdiğine dair çıkan haberler yalan. Bizi duyuyor ve tepki veriyor ama böyle bir durumda sonuç için konuşamıyoruz.” dedi.

 

 

Mehmet Ali Erbil Kimdir?

Tiyatro ve sinema sanatçısı Saadettin Erbil’in oğlu olarak 8 Şubat 1957’de İstanbul’da doğdu. Dedesi Kürt Şeyh Es’ede Erbili 1835 yılında Erbil’de doğmuş ve sonradan İstanbul’a göç etmiştir ve Menemen olaylarına karıştığı için idam edilmiştir.

Babası Sadettin Erbil’den Okan, Mustafa ve Yeşim adlarında kardeşleri vardır. Türkmen kökenli, Tiyatro ve sinema oyuncusu Sadettin Erbil’in ikinci oğlu olan Mehmet Ali Erbil’in, annesi Yurdagül Eken babasından boşanıp bir subayla evlendiğinde İstanbul’da başlayan ortaokul hayatı, Balıkesir’de devam eder, Ankara’da biter. 14 yaşına ve lise çağına geldiğinde, üvey baba yanında daha fazla kalamayacağı anlaşılır. Ve yatılı okul formülünde karar kılınır.

Dedesi Kürt Şeyh Es’ede Erbili’nin Menemen olaylarına karıştığı için idam edildiğine dair araştırma konusunu yeni öğrendiğini söyleyen Mehmet Ali, Yani Kürt kökenlisiniz sorusuna Evet. Ama kimlik olarak alt mıyım yoksa üst müyüm doğrusu bilmiyorum. diye yanıtladı.

İlk ve orta öğrenimini İstanbul, Ankara ve Balıkesir’de yaptı. 1970 yılında Ankara Devlet Konservatuarı Tiyatro Yüksek Bölümü’ne yatılı olarak girdi ve bu dönemde hocası Cüneyt Gökçerdi. Devlet Tiyatrosu’nda konuk oyuncu olarak baş rolde En İyi Tiyatrocu Ödülü’nü kazandı.

Buradan mezun olduktan sonra, Devlet Tiyatrosu’nda çalışmaya başlayan sanatçı, Başta ‘Küheylan’ olmak üzere birçok oyunda oynadı ve daha sonra tek kanallı yayın döneminde TRT’de ‘Metronom’ adlı eğlence programında Derya Baykal’la, 1984 yılında da Çiğdem Tunç’la bir ikili oluşturdular.

 

 

Özel kanalların açılmasıyla birlikte Erbil, TRT’den Kanal 6’ya geçiş yaptı. Daha sonra InterStar ve ATV’de dizi, Show TV’de de program yaptı. 1985’te İlyas Salman ile birlikte oynadığı Uyanıklar Dünyası adlı filmle büyük beğeni topladı.

ATV’de canlı yayınlanan Ya Şundadır Ya Bunda adlı programı sunarken yaptığı RTÜK yasasına uygun olmayan hareketinin ardından televizyon programlarına ara vermiştir

Daha önce Emel Sayın’la birlikte Aşkım Aşkım adlı dizide oynamıştır. Kanal D’de yayınlanan yarışma programı Çarkıfelek ve ATV’de uzun bir süre yayınlanan Tatlı Kaçıklar dizisiyle zirveye çıkan başarılı şovmen, Harakiri ve Hababam Sınıfı Güle Güle adlı filmlerle tekrardan beyaz perdeye geçti. Mehmet Ali Erbil, Kanal D’de Çarkıfelek dışında çeşitli yarışma programları da yaptı. Bir dönem TGRT’de Çarkıfelek yarışmasını sundu.

TNT (Türkiye) kanalında Açıl Susam Açıl adıyla şov tarzında yeni bir yarışma sundu. Daha sonra aynı kanalda kısa bir süre Çarkıfelek programı yaptı. Bu programdan da ayrıldı ve Petek Dinçöz sunuculuğa getirildi. 2012’den itibaren tv8’e geçerek Aşka Gel adlı programında sunuculuk yapmıştır.

Mehmet Ali Erbil, 2015 yılında Star TV’de yayınlanan Çarkıfelek’in sunuculuğunu yapmıştır. Son dönemlerde, Sinan Çetin’in Bay E, Gani Müjde’nin Kahpe Bizans, Ömer Uğur’un yönettiği Hemşo adlı filmlerde rol aldı. Uzun bir hastalık döneminden sonra tekrar izleyiciler karşısına geçen Erbil, TRT’de yayınlanan Bir Başka Gece adlı programın sunuculuğunu yaptı.

 

 

Kanal 1’de yayınlanan Çarkıfelek adlı programı sundu. Ramazan geldikten sonra Fox’a Ece ve Çarkıfelek ile birlikte geçmiştir. Kanal 1’de Aşkım Aşkım dizisinin tekrar çekimlerinde yer aldı fakat kanal değişikliği yüzünden dizi sona erdi. Fox TV’de Ece sona erdi, fakat Çarkıfelek ile birlikte 50 Sarışın programı başladı.

50 Sarışın cuma akşamları 19.15’te yayınlandı. Pazartesi’den Perşembe’ye Tuba Ünsal’la Çarkıfelek’i sundu. Dünyada sadece 100 kişide görülen Kaçış Sendromu hastası olan Erbil, bekar ve 3 çocuk babasıdır. Stelyo Pipis yıllardır menajerliğini yapmaktadır. Muhsine Şehnaz Kamiloğlu ile (1980-1985) yılları arasında evli, Nergis Kumbasar ile (1989-1996) yılları arasında evli, Sedef Altuntaş ile (2001-2003) yılların arasında evli,  Tuğba Coşkun ile (2005-2010) yılları arasında evliydi.

Çocukları;  Sezin Erbil (doğum tarihi: 1982) , Yasmin Erbil (doğum tarihi: 1995) , Ali Sadi Erbil (doğum tarihi: 2006) dır.

Dizibilgi Tv ailesi olarak Mehmet Ali Erbil’e Allah dan acil şifalar dileriz. Umarım en kısa zamanda sağlığına kavuşur. Gelişme oldukça sizleri bilgilendireceğiz.

“Aslı”

Bay Yanlış Deniz
Bay Yanlış Deniz Kimdir? Ezgi’nin Avukat Arkadaşı
Gençliğim Eyvah Zola
Gençliğim Eyvah Zola Kimdir? Arif’in Oğlu
Gençliğim Eyvah Çavi
Gençliğim Eyvah Çavi Kimdir? Zekeriya’nın Oğlu
gençliğim eyvah leyla
Gençliğim Eyvah Leyla Kimdir? Sevgilisi İnstagram Adresi

“Mehmet Ali Erbil Kimdir? Öldü mü? Yaşıyor mu? Sağlık Durumu Nasıl?” üzerine 100 yorum

 1. This is really interesting, You are a very skilled blogger. I have joined your rss feed and look forward to seeking more of your fantastic post. Also, I have shared your website in my social networks!

 2. Login kapten69 dedi ki:

  As I website owner I think the written content here is very great, regards for your efforts.

 3. obviously like your web site but you need to check the spelling on several of your posts. Many of them are rife with spelling issues and I to find it very troublesome to inform the reality on the other hand I will surely come back again.

 4. Hello my family member! I wish to say that this post is amazing, great written and include almost all vital infos. I?¦d like to peer more posts like this .

 5. cazare maliuc dedi ki:

  I am not really excellent with English but I line up this real easygoing to translate.

 6. I love your blog.. very nice colors & theme. Did you make this website yourself or did you hire someone to do it for you? Plz respond as I’m looking to create my own blog and would like to find out where u got this from. cheers

 7. An impressive share, I just given this onto a colleague who was doing a little analysis on this. And he in fact bought me breakfast because I found it for him.. smile. So let me reword that: Thnx for the treat! But yeah Thnkx for spending the time to discuss this, I feel strongly about it and love reading more on this topic. If possible, as you become expertise, would you mind updating your blog with more details? It is highly helpful for me. Big thumb up for this blog post!

 8. I like this blog so much, bookmarked.

 9. lista de emails dedi ki:

  This is the right blog for anyone who wants to find out about this topic. You realize so much its almost hard to argue with you (not that I actually would want…HaHa). You definitely put a new spin on a topic thats been written about for years. Great stuff, just great!

 10. Really clean web site, thanks for this post.

 11. I have not checked in here for some time as I thought it was getting boring, but the last few posts are great quality so I guess I will add you back to my everyday bloglist. You deserve it my friend 🙂

 12. You could certainly see your expertise within the paintings you write. The world hopes for more passionate writers such as you who aren’t afraid to say how they believe. At all times go after your heart. “History is the version of past events that people have decided to agree upon.” by Napoleon.

 13. You need to take part in a contest for the most effective blogs on the web. I will recommend this site!

 14. Hi just wanted to give you a brief heads up and let you know a few of the pictures aren’t loading properly. I’m not sure why but I think its a linking issue. I’ve tried it in two different browsers and both show the same outcome.

 15. Nice post. I learn something more challenging on different blogs everyday. It will always be stimulating to read content from other writers and practice a little something from their store. I’d prefer to use some with the content on my blog whether you don’t mind. Natually I’ll give you a link on your web blog. Thanks for sharing.

 16. 747 Live dedi ki:

  Hello, Neat post. There is an issue along with your site in web explorer, may test thisK IE nonetheless is the marketplace chief and a good section of people will omit your wonderful writing because of this problem.

 17. I truly appreciate this post. I have been looking all over for this! Thank goodness I found it on Bing. You have made my day! Thank you again

 18. Helpful info. Lucky me I discovered your site by chance, and I’m shocked why this accident did not happened earlier! I bookmarked it.

 19. 747 Live dedi ki:

  My brother recommended I would possibly like this web site. He was once entirely right. This post truly made my day. You can not believe just how so much time I had spent for this info! Thanks!

 20. Appreciate it for helping out, good information.

 21. As I website possessor I think the content here is real great, regards for your efforts.

 22. 747 Live dedi ki:

  Thank you for sharing with us, I conceive this website really stands out : D.

 23. 747 Live dedi ki:

  I’ve been absent for some time, but now I remember why I used to love this site. Thank you, I’ll try and check back more often. How frequently you update your web site?

 24. 747 Live dedi ki:

  Great post. I am facing a couple of these problems.

 25. I like this site very much so much superb information.

 26. This is a topic close to my heart cheers, where are your contact details though?

 27. Some genuinely marvelous work on behalf of the owner of this site, perfectly outstanding content.

 28. I think this is among the most important info for me. And i am glad reading your article. But should remark on few general things, The site style is wonderful, the articles is really excellent : D. Good job, cheers

 29. jawaraplay dedi ki:

  You are a very bright person!

 30. Please let me know if you’re looking for a writer for your site. You have some really good articles and I feel I would be a good asset. If you ever want to take some of the load off, I’d love to write some material for your blog in exchange for a link back to mine. Please blast me an email if interested. Many thanks!

 31. Very interesting details you have observed, thankyou for posting.

 32. I together with my pals have been following the nice strategies found on your web site and then unexpectedly I got a terrible suspicion I never thanked the site owner for those strategies. All of the young boys became as a consequence stimulated to learn all of them and have in effect really been making the most of them. Appreciate your actually being quite considerate and then for figuring out such decent areas most people are really desperate to learn about. My honest regret for not expressing appreciation to you sooner.

 33. When I originally commented I clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now each time a comment is added I get four emails with the same comment. Is there any way you can remove me from that service? Thanks!

 34. solar capex dedi ki:

  What i don’t understood is actually how you’re now not really much more smartly-liked than you might be now. You are very intelligent. You realize therefore significantly in relation to this subject, made me in my opinion believe it from a lot of various angles. Its like men and women aren’t fascinated until it is one thing to accomplish with Woman gaga! Your own stuffs excellent. Always handle it up!

 35. I respect your piece of work, thankyou for all the useful articles.

 36. Slot 5000 dedi ki:

  Hi there this is kinda of off topic but I was wondering if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML. I’m starting a blog soon but have no coding skills so I wanted to get advice from someone with experience. Any help would be enormously appreciated!

 37. 777luckyslot dedi ki:

  I got good info from your blog

 38. Tancap88 dedi ki:

  I will right away grasp your rss as I can not to find your email subscription link or e-newsletter service. Do you’ve any? Kindly permit me recognize in order that I could subscribe. Thanks.

 39. Good write-up, I’m regular visitor of one’s website, maintain up the nice operate, and It is going to be a regular visitor for a lengthy time.

 40. Sekolah Menembak dedi ki:

  I am impressed with this web site, real I am a fan.

 41. slot88 dedi ki:

  As I web site possessor I believe the content matter here is rattling great , appreciate it for your efforts. You should keep it up forever! Good Luck.

 42. Merely a smiling visitant here to share the love (:, btw great design. “The price one pays for pursuing a profession, or calling, is an intimate knowledge of its ugly side.” by James Arthur Baldwin.

 43. Dead indited content, appreciate it for selective information. “Life is God’s novel. Let him write it.” by Isaac Bashevis Singer.

 44. I went over this web site and I think you have a lot of good information, saved to my bookmarks (:.

 45. I am very happy to read this. This is the kind of manual that needs to be given and not the random misinformation that’s at the other blogs. Appreciate your sharing this best doc.

 46. I truly appreciate this post. I¦ve been looking everywhere for this! Thank goodness I found it on Bing. You have made my day! Thx again

 47. sakura88 dedi ki:

  As a Newbie, I am always searching online for articles that can be of assistance to me. Thank you

 48. dolar123 dedi ki:

  I will immediately seize your rss feed as I can not to find your e-mail subscription hyperlink or newsletter service. Do you have any? Please allow me realize so that I may just subscribe. Thanks.

 49. I?¦ve recently started a web site, the information you provide on this site has helped me greatly. Thank you for all of your time & work.

 50. penerbit buku dedi ki:

  Its superb as your other blog posts : D, thanks for putting up.

 51. Hello my loved one! I wish to say that this article is awesome, great written and come with approximately all important infos. I¦d like to peer more posts like this .

 52. Great post, I think blog owners should acquire a lot from this web site its really user genial.

 53. maxwin88 dedi ki:

  I have recently started a web site, the information you provide on this site has helped me tremendously. Thank you for all of your time & work.

 54. warung138 dedi ki:

  Yeah bookmaking this wasn’t a high risk conclusion outstanding post! .

 55. solar investment dedi ki:

  I’m still learning from you, but I’m trying to achieve my goals. I absolutely enjoy reading everything that is written on your blog.Keep the posts coming. I loved it!

 56. Wow! Thank you! I constantly needed to write on my website something like that. Can I take a part of your post to my site?

 57. slot gacor dedi ki:

  But wanna comment on few general things, The website style and design is perfect, the content is real good. “By following the concept of ‘one country, two systems,’ you don’t swallow me up nor I you.” by Deng Xiaoping.

 58. Thanx for the effort, keep up the good work Great work, I am going to start a small Blog Engine course work using your site I hope you enjoy blogging with the popular BlogEngine.net.Thethoughts you express are really awesome. Hope you will right some more posts.

 59. You can definitely see your expertise in the work you write. The sector hopes for more passionate writers such as you who are not afraid to mention how they believe. All the time follow your heart.

 60. Hi! I’ve been following your web site for a long time now and finally got the courage to go ahead and give you a shout out from Huffman Tx! Just wanted to mention keep up the good work!

 61. Teste Cs dedi ki:

  I’m often to running a blog and i really respect your content. The article has really peaks my interest. I am going to bookmark your web site and hold checking for new information.

 62. Knowledge dedi ki:

  I am extremely impressed with your writing skills and also with the layout on your weblog. Is this a paid theme or did you customize it yourself? Either way keep up the nice quality writing, it is rare to see a great blog like this one these days..

 63. I like this web blog its a master peace ! Glad I found this on google .

 64. formigas do mib dedi ki:

  Superb blog! Do you have any helpful hints for aspiring writers? I’m planning to start my own blog soon but I’m a little lost on everything. Would you advise starting with a free platform like WordPress or go for a paid option? There are so many options out there that I’m totally overwhelmed .. Any ideas? Bless you!

 65. painel smm dedi ki:

  There are definitely plenty of particulars like that to take into consideration. That could be a nice level to carry up. I offer the thoughts above as general inspiration however clearly there are questions like the one you convey up where crucial factor will probably be working in trustworthy good faith. I don?t know if greatest practices have emerged round things like that, however I’m positive that your job is clearly identified as a fair game. Each girls and boys feel the impression of only a second’s pleasure, for the remainder of their lives.

 66. I’m still learning from you, but I’m trying to achieve my goals. I definitely liked reading everything that is posted on your site.Keep the posts coming. I loved it!

 67. I got what you mean ,saved to bookmarks, very nice website .

 68. Please let me know if you’re looking for a article writer for your weblog. You have some really good posts and I believe I would be a good asset. If you ever want to take some of the load off, I’d absolutely love to write some articles for your blog in exchange for a link back to mine. Please blast me an email if interested. Thank you!

 69. Hello my family member! I wish to say that this article is amazing, nice written and include almost all vital infos. I¦d like to see extra posts like this .

 70. hire a hacker dedi ki:

  This design is steller! You definitely know how to keep a reader entertained. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Fantastic job. I really enjoyed what you had to say, and more than that, how you presented it. Too cool!

 71. I have been exploring for a bit for any high-quality articles or blog posts on this sort of area . Exploring in Yahoo I at last stumbled upon this website. Reading this info So i am happy to convey that I have an incredibly good uncanny feeling I discovered exactly what I needed. I most certainly will make sure to do not forget this website and give it a look regularly.

 72. MITRATRANS dedi ki:

  I couldn’t resist commenting

 73. dianisa dedi ki:

  As a Newbie, I am continuously browsing online for articles that can help me. Thank you

 74. I have read some good stuff here. Definitely worth bookmarking for revisiting. I wonder how much effort you put to make such a wonderful informative web site.

 75. I’ve recently started a blog, the information you provide on this site has helped me tremendously. Thanks for all of your time & work. “Patriotism is often an arbitrary veneration of real estate above principles.” by George Jean Nathan.

 76. I used to be very happy to seek out this internet-site.I wished to thanks to your time for this excellent read!! I undoubtedly having fun with every little bit of it and I have you bookmarked to take a look at new stuff you weblog post.

 77. Hello there, I found your site via Google while searching for a related topic, your site came up, it looks good. I have bookmarked it in my google bookmarks.

 78. I like what you guys are up also. Such smart work and reporting! Carry on the superb works guys I¦ve incorporated you guys to my blogroll. I think it’ll improve the value of my website 🙂

 79. fantastic issues altogether, you just received a new reader. What might you suggest in regards to your publish that you made a few days in the past? Any positive?

 80. There are some attention-grabbing time limits on this article but I don’t know if I see all of them heart to heart. There may be some validity but I’ll take hold opinion till I look into it further. Good article , thanks and we would like more! Added to FeedBurner as properly

 81. The subsequent time I learn a weblog, I hope that it doesnt disappoint me as a lot as this one. I imply, I know it was my choice to read, but I really thought youd have something fascinating to say. All I hear is a bunch of whining about one thing that you may fix if you happen to werent too busy in search of attention.

 82. Hi my friend! I want to say that this article is awesome, nice written and include approximately all vital infos. I’d like to see more posts like this.

 83. I was recommended this website by my cousin. I’m not sure whether this post is written by him as no one else know such detailed about my difficulty. You are incredible! Thanks!

 84. real paypal hack dedi ki:

  naturally like your web site however you need to take a look at the spelling on quite a few of your posts. Many of them are rife with spelling issues and I in finding it very troublesome to tell the reality nevertheless I’ll certainly come again again.

 85. g2gking dedi ki:

  With havin so much content do you ever run into any problems of plagorism or copyright infringement? My website has a lot of exclusive content I’ve either authored myself or outsourced but it seems a lot of it is popping it up all over the internet without my permission. Do you know any ways to help stop content from being stolen? I’d definitely appreciate it.

 86. Nice blog here! Also your website loads up very fast! What web host are you using? Can I get your affiliate link to your host? I wish my website loaded up as quickly as yours lol

 87. I know this if off topic but I’m looking into starting my own blog and was curious what all is required to get set up? I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny? I’m not very web savvy so I’m not 100 certain. Any recommendations or advice would be greatly appreciated. Cheers

 88. link gacor dedi ki:

  I enjoy you because of your entire effort on this web site. My daughter enjoys doing research and it is easy to understand why. We hear all about the powerful mode you provide very useful techniques through this website and even attract contribution from visitors on this theme so our favorite girl has always been becoming educated a lot of things. Take pleasure in the remaining portion of the year. You are carrying out a remarkable job.

 89. jambitoto dedi ki:

  You are my inhalation, I possess few web logs and infrequently run out from to brand.

 90. Hello! I could have sworn I’ve been to this blog before but after browsing through some of the post I realized it’s new to me. Anyways, I’m definitely happy I found it and I’ll be book-marking and checking back frequently!

 91. Simply wish to say your article is as surprising. The clarity in your post is just great and i can assume you’re an expert on this subject. Fine with your permission allow me to grab your RSS feed to keep updated with forthcoming post. Thanks a million and please carry on the enjoyable work.

 92. ratugacor dedi ki:

  I think this website holds some real fantastic info for everyone : D.

 93. This web site is really a walk-through for all of the info you wanted about this and didn’t know who to ask. Glimpse here, and you’ll definitely discover it.

 94. zmozeroteriloren dedi ki:

  Great post. I am facing a couple of these problems.

 95. zara dedi ki:

  nefret ediyorum bu adamdan. sapığın ayyaşın teki. ölse de kurtulsak. pislik

 96. K.Azeri. dedi ki:

  Te$ekkûr ediyorum Aslicim iyiyim.Aslim belgeni de almi$sin canim,tebrik ediyorum.In$allah tûm i$lerinde ba$arilarin bol olsun canim benim.

  1. aslı dedi ki:

   İyi akşamlar canım evet aldım çok şükür. sağ olasın. inşallah canım. seninde iyi olmana sevindim.

 97. Günay dedi ki:

  Amin

 98. K.Azeri. dedi ki:

  Merhaba her kese. Aslim, Mehmet Ali Erbil benim de sevdiyim $ovmenlerden biri. Hasta oldugunu bilmiyordum. Allahin yardimiylla sagligina kavu$ur in$allah.

  1. aslı dedi ki:

   merhaba canım, nasılsın? Evet, Mehmet Ali Erbil yılların şovmeni çarkıfeleğin vazgeçilmez sunucusu. Bende severek izlerdim onu ekranlarda.. Yıllardır kaçış sendromu ile yaşıyordu bu hastalığını ben biliyordum ama evde düşmesi onun için zor bir sürecin başlangıcı olmuş. İnşallah iyileşir de yeniden ekranlara döner.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.