Markafoni Battı mı Markafoni Neden Kapandı

Burak 01 Haz 2017 Haberler  0

2008 yılından beri Türkiye’de faaliyetlerine devam eden Markafon isimli E Ticaret sitesi 30 haziran 2017 tarihi itibari ile kapanacaklarını açıkladı. Markafoni yönetim kurulu tarafından yapılan resmi açıklama da Markafoni internet sitesinden satın alınan ürünlerin 30 haziran 2017’e ye kadar transferinin yapılacağını daha sonra yapılan işlemlerin ise mevzuata uygun olarak iade edileceği açıklandı.

Daha önce Markafoni isimli şirketin devir edileceğine dair haberler  gelmiş hatta şirket  çalışanlarına da konu ile ilgili bilgi verilmişti ancak bu satışın gerçekleşmediği ve şirketin zarar nedeniyle kapanacağı ortaya çıktı. Bu kapanış ise Markafoni internet sitesinden duyuruldu.

Bilindiği üzere Markafoni Boyner’in kuruluşuydu; Markafoni.com kapandiktan sonra kullancıları Boynet şnternet sitesine yönlendirmesi bekleniyor

Türkiye’nin E Ticaret’te önde sitelerinden olan Markafoni İlk Özel Alışl Veriş sitesi olarak da biliniyordu. Sonrasında ise Trandyol ve Morhipo gibi inter siteleri açılmıştı. Markafoni zarar etmeye başladıktan sonra fiziksel mağaza açmaya karar vermiş ve İstanbul Zorlu Center, Navada Avm, UNIQ Center ve İçerenköy’de fiziksel mağaza açmıştı.

Markafoni internet sitesi kapandıktan sonra bu mağazaların faliytine devam edip etmeyeceği açıklanmazken Sina Afra, Ahmet Sarı ve Tolga Tatari’nin iştirakı ile kurulan şirketin 2014 2016 yıllarında 5 milyondan fazla üyeye ve 250 den fazla çalışana sahipti. 

Markafoni Neden Kapandı?

Markafoni ne yazık ki rakip siteler karşısında ticaret hacmini koruyamadı ve ay ay küçüldü. İnternet sitesinden gelen siparişler azalınca yeni kampanyalar için yeterli hacim bulunamadı ve kullanıcıya uygun fiyatlar sunulamadı. Bazı markalar ise hacmi düşük olduğu gerekçesi ile Markafoni ile anlaşma imzalamadı. Anlaşma sağlayanlar ise özel bir indirim yapmadı. 

Kullancı Markafoni sitesinde uygun ütün bulamayınca N11 Morhipo ve Trandyol gibi sitelere yöneldi. Özellikle ekonomide ki daralmalar ise Markafoni’yi daha da zora soktu. Markafoni’nin kapanması ile Türkiye’de çok hızlı büyüyen E Ticaret sektörü ilk darbeyi almış oldu.

Diğer taraftan Markafoni kurucusu Sina Afra yeni bir sektöre girdi ve Evtiko.com isimli bir site açtı. Ev satma sitesi olarak bilinen Evtiko oldukça rağbet gördü.

Bay Yanlış Deniz
Bay Yanlış Deniz Kimdir? Ezgi’nin Avukat Arkadaşı
Gençliğim Eyvah Zola
Gençliğim Eyvah Zola Kimdir? Arif’in Oğlu
Gençliğim Eyvah Çavi
Gençliğim Eyvah Çavi Kimdir? Zekeriya’nın Oğlu
gençliğim eyvah leyla
Gençliğim Eyvah Leyla Kimdir? Sevgilisi İnstagram Adresi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.