Kuruluş Osman Nerede Çekiliyor?

Atv ekranında izleyicilerle buluşması beklenen Kuruluş Osman dizisi nerede çekiliyor? Set nerede? Bütün bu soruların cevabı yazımızda.

KURULUŞ OSMAN NEREDE ÇEKİLİYOR

Osmanlı İmparatorluğu’nu kuran Osman Gazi’nin hayatının da anlatılacağı bu müthiş yapım. Dizinin yapımcısı Mehmet Bozdağ, tüm hazırlıkları titizlikle yönetiyor… Riva’da kurulan plato İstanbul Beykoz ilçesine bağlı Riva da. Dizi çekimleri Riva’nın geniş ormanlık alanlarında kurulan platoda çekiliyor.

Platoda kaleler, hanlar, hamamlar, camiler, kiliseler, pazar yerleri en ince ayrıntısına kadar inşa edildi. Avrupa’nın en büyük platolarından biri olan yerin yapımında 60 ayrı marangoz ekibi çalışmakta. Aynı atmosferi geçmişi olduğu gibi dizide yansıtabilmek adına bölgedeki göle yapay nehir açıldı. 1500 den fazla kişi bu platoda çalışıyor.

KURULUŞ OSMAN NEREDE ÇEKİLİYOR

Diriliş Ertuğrul’un devamı niteliğindeki Kuruluş Osman olarak yayınlanacak dizi nihayet başlıyor. İlk bölümün fragmanı yayınlandı işte o fragman Yapım, proje tasarım ve senaryosu televizyon tarihimizin en başarılı dizi projelerinden olan ve bütün dünyada ses getiren ‘Diriliş Ertuğrul’un yapımcısı Mehmet Bozdağ’a ait, ATV ekranlarında yayınlanacak ‘Kuruluş Osman’ın ilk sezonuna dair ipuçlarının bulunduğu tanıtım milyonlarca izlenme ve beğeni alırken kısa sürede farklı dillere çevrilerek binlerce övgü aldı.

Kuruluş Osman’ın ilk tanıtımında; Osman Bey sisler arasından atıyla babası Ertuğrul Bey’in otağına gelir ve kararlı biçimde bey otağına yürür. Otağın kapısını açmasıyla ışık huzmeleri arasında sahibini bekleyen tahtı görür. Tahtın üzerinde sancak, pusat ve rahnenin üzerinde Kur’an’ı Kerim vardır. Kur’an-ı Kerim’de Fetih sûresi sayfası açıktır.

Osman, tahta doğru hareket ettikçe yer sarsılır. Dış seste, Şeyh Edebali ona iktidarı, kuracağı cihan devletini müjdeler ve beylik öğütleri verir. Osman’ın göğsünde kuracağı ve nesli tarafından dünyaya yayılacak olan cihan devletini temsil eden çınar ağacı belirir. Diz çöken ve başını göğe çeviren Osman Bey, hilali görüp Allah’a teslim olur. Tahta tekrar baktığında ise taht boştur. Sancak, pusat ve Kur’an-ı Kerim, Osman’ın gönlüne işlenmiştir.

Tanıtımdaki Şeyh Edebali’nin Osman Bey’e müjde ve nasihat olan sözleri “Ey Oğul! Unutma! Yolumuz; ezelden ebede kadardır. Gayemiz; gönüller yapmaktır. Davamız; kul olmaktır”, “Ey Oğul! Hilalin gölgesinde adalet ol. Merhamet ol. Derman ol. Gazi ol. Devlet ol” ve “Ey Oğul! Millete bey olasın. Mazlumlara Fatih olasın. Zalimlere Yavuz olasın. Diyarlara Süleyman olasın. Devleti ebed müddet olasın”

 

dizibilgi google play