Kimse Bilmez Dizisi Oyuncuları Kadrosu ve Karakterleri (Tam Liste)

Burak 29 Mar 2019 Ali ve Sevda  0

Yapımcılığını;Baba Yapımın üstlendiği
Senaryosunu; Hakan Kandal yazacak
Yönetmenliğini; Ufuk Hakan Eren ve Kartal Çidamlı yapacak

Dizi Bir Zamanlar Çukurova, Sen Anlat Karadeniz ve Hercai gibi dizileri ile sezonda büyük reyting toplayan Atv de ilk bölümü 11 Haziran 2019 Salı akşamı saat 20. 00 de yayınlanacak.

 

 

Ali ve Sevda dizisinin ismi Kimse Bilmez olarak değiştirildi.

 

 

Kimse Bilmez Dizisinin Konusu

Yaşadığı mahallede çok sevilen, en büyük amacı kayıp kardeşini bulmak olan Ali Hüroğlu ile bir gece onun evine sığınmak zorunda kalan Sevda Eğilmez’in etkileyici hikayesi ekrana taşınacak.

Annesi ve babasını küçük yaşta kaybettikten sonra, zekası ve karanlıkta görmek gibi sıra dışı yetenekleri sayesinde devletin keşfettiği ve verdiği özel eğitimle yıllarca devlete kimliğini gizleyerek hizmet vermiş, elektronik ve tamir konusunda da usta olan ‘Ali’ nin Hikayesi anlatılacak.

Kimse Bilmez Dizisinin Başlıca rollerini Keremcem, Özgü Kaya, Burak Serdar Şanal, Engin Hepileri, Mehmet Ali Kaptanlar, Sebahat Kumaş, Zehra Yılmaz, Özlem Başkaya, Taner Turan ve Adnan Biricik, Yiğit Koçak oynayacak.

 

 

Kimse Bilmez Dizi Oyuncuları

 

 

Keremcem ( Ali )

Çok yakışıklı, karizmatik ve zeki bir adam. Yiğit ve fedakar. Son derece çevik. Küçük yaşta anne ve babasını trafik kazasında kaybetmiş, Yuvada Tuğrul baba adlı hocasından karanlıkta görmeyi öğrenmiş. Ali minik oğlunun öldürülmesini yaptığı işe bağlayarak vicdan azabı çeker, içine kapanır. Yaptığı iyilikler sayesinde Ali hoca olarak ünlenmiş. Hayattaki tek amacı kayıp kardeşini bulmaktır.

Yeni taşındığı mahallede kendisini Allah’a ve insanlara adar. Ali bu yeni hayatında hem yıllar yılı arayıp bulamadığı ama bulmaktan da umut kesmediği kardeşinin, hemde ölen ailesinin hatıraları ile yaşamaktadır.

 

 

Özgü Kaya ( Sevda )

Zeki, başına buyruk, Alımlı ve çok güzel. Hayatta hiç bir şey istediği gibi gitmemiştir. Babasının iflası nedeni ile onu Uygar adında hiç sevmediği bir adamla evlendirmeye kalkışması, Sevda yı iyice Allah’a küstürür. Babasından da iyice nefret etmesine sebep olur. Sevda pes etmeyi hiç sevmez. Bir şeyi kafaya koymuş ise muhakkak yapar. Hedefine sadıktır. Zorluklardan kaçmaz. Her zaman başının çaresine bakmayı bilir.

Sevda’ya göre aşk yoktur. İnsanların ihtiyaçları vardır. Özgürlüğüne düşkündür.

 

 

Burak Serdar Şanal ( Süleyman )

Ali’nin Pilot lakaplı mafya lideri olan kardeşi Süleyman karizmatik, gözü kara ve dengesiz bir adam uçak alma hayalleri kuran Süleyman eczacı Duyguyu seviyor.

Acımasız bir mafya gibi görünse de, içten içe merhametli. Sakin konuşurken birden patlar. Ne zaman ne yapacağı belli olmaz. İlkelerinden asla taviz vermez.

 

 

Engin Hepileri ( Uygar )

Oldukça zengin, yakışıklı ve kurnaz. istediği her şeyi hak ettiğine inanır. Hedefe giden yolda her tür, entrikayı çevirmekten kaçınmaz. Kaybetmeye hiç tahammülü yoktur. Yalnızca kendini, kendi mutluluğunu düşünür. Acımasızdır. İsteklerini elde etmek uğruna her şeyi yapar. Kendinden başka kimseye değer vermez.

 

 

Mehmet Ali Kaptanlar ( Amca )

Namı “Amca” Gerçek adı Samim Sarıkaya. Uygar’ın öz amcasıdır. Yeraltı dünyasının en saygın isimlerindendir. Son derece gerçekçi ve gücünün sınırlarını bilen bir adam. Çocuğu yok. Tek mirasçısı Uygar. Devlette de bağlantıları var. Eli kolu uzun. Yaptırım gücü oldukça yüksektir.

 

 

Sebahat Kumaş ( eski Duygu )

Eczacı ve platonik olarak Ali ye aşık. ( Diziden ayrıldı )

 

 

Zeynep Elçin (Yeni Duygu Selvin)

Eczacı ve platonik olarak Ali ye aşık. İhsan ve Meral çiftinin kızı. Eczacı. Son derece duygusal. Naif ve utangaç. İnsanların hikayelerine değer verir. Muhtaçların yardımına koşar. Mahallede herkesçe sevilir. Tek hayali Ali ile evlenip mutlu bir yuva kurmaktır. En büyük korkusu Ali’siz kalmaktır.

Duygu, dünyasına girmek için izin beklediği Ali’nin hayatına birden Sevda’nın girmesi ile büyük yıkım yaşar. Üstelik annesi de bu aşka karşıdır.

 

 

Zehra Yılmaz ( Tuğçe )

Tuğçe, Sevda’nın liseden en yakın arkadaşı, hatta tek arkadaşı. Birbirlerine çok benziyorlar ama benzerliklerinin yanı sıra zıtlıkları da var. Bu zıtlıklar da aralarında bazı çatışmalara sebep olacak. Tuğçe, Sevda’yı çok seviyor ama kıskandığı şeyler de var. Anne ve babası ile yaşadığı problemlerden dolayı kendi başına yaşama kararı alır. Yeni taşındığı mahallede yaşadığı yaşam tarzı nedeni ile adı kötüye çıkmıştır. kendisi hakkında söylenenlere aldırış etmez.

 

 

Özlem Başkaya ( Hayriye )

Eşi ve çocukları arasında kalır, Tatsızlık çıkmasın diye çabalar, Çocuklarını analı babalı büyütmenin büyük bir başarı olduğunu düşünür. Yuvası yıkılmasın diye kocasının zaman zaman uyguladığı şiddete bile katlanır. Çocuklarının geleceği dışında düşündüğü bir şey yoktur.

 

 

Kubilay Penbeklioğlu ( Köksal )

Tamirhane de oto kilitçisi olarak mesleğe başlamış, daha sonrasında servis sahibi olmuştur. Tam zenginliğe yürürken iflas eder ve her şeyini kaybeder. Uygar’a gırtlağına kadar borçlanır. Eşinin ve çocuklarının hayatın gerçeklerini bilmediğini düşünen Köksal, yeri geldiğinde şiddete başvurur.

 

 

Adnan Biricik ( Kurt Bey )

Ali’nin devlet ile ilişkisini kuran, Amca’nın da çok saygı duyduğu son derece zeki bir adam. Halen gizli görevlerine devam ediyor. Ali’nin sırlarına vakıf, her zaman onu koruyup gözetliyor. Tek amacı Ali’yi teşkilata geri kazandırmak.

 

 

Onur Dikmen (Sarp)

Uygar’ın bir numaralı adamı ve kara kutusu. Uygar için her şeyi yapmaya hazır. Gaddar biri, hiç sınırı yok. Sarp ve Uygar ilk gençlik yıllarında tanışmışlardır. Hayata bakış açıları aynıdır.

 

 

Mehmet Küçük (Tarık)

 

 

Yiğit Koçak (Sinan)

Sevda’nın Kardeşi. Babasının iflas ettiğini, uçan kuşa borçlu olduklarını öğrendikten sonra kestirme yoldan parayı bulup ailesini kurtarmanın yollarını arar. Bir arkadaşı vesilesi ile bir pilot ile tanışır ve böylelikle pis işlere bulaşır.

 

 

Şerafettin Alakent (Nihat)

 

 

Fatih Doğan

 

 

Selda Özbek (Meral Selvin)

Dominant ve akıllı kadın. Gözü hep yükseklerde, kocasını da hiç beğenmez. Hava atmayı çok sever. Kızının mahallede hoca olarak bilinen ve sevilen Ali ye aşık olmasından son derece rahatsızdır. Kocasına ve kızına baskı uygular. Evin patronudur. Ali den hiç haz etmez. Kızı Duygu’nun Ali ile herhangi bir yakınlık kurmaya çalışmasına engel olmaya çalışır.

 

 

Hakan Altıner (İlhan Selvin)

Banka emeklisi. Karısına ilk evlendiği günden aşıktır. Bu yüzden onun sözünden asla çıkmaz. Kızı Duygu ya çok düşkündür. Ali’nin mahalleye taşındıktan sonra getirdiği olumlu değişiklikten oldukça memnundur. Ona bu yüzden çok hürmet eder. Ali hoca şeklinde hitap eder. Kızının Ali ye karşı hislerine de saygılıdır. İtiraz etmez.

 

 

Timur Ölkebaş (Vedat)

Pilot’un sokak yıllarından kalma en eski ve en yakın adamı. Aşırı akılcı biridir. Pilot’un yaptıklarını sorgular. Pilot dan fırça yeyince de susar. Sürekli sorguladığı ve hesap kitap yaptığı için Pilot’un ifadesi ile hayatta hep tutukluk yapar.

 

 

Burak Haktanır (Ekrem)

Pilot’un ikinci adamıdır. Hiç konuşmaz. Tek hedefi Pilot’un kendisine daha fazla değer vermesini sağlamak Vedat’ın yerini almaktır.

 

 

Ahmet Mekin (Tuğrul Baba)

Ali’nin yetiştirme yurdundan hocası. Gözleri görmüyor. Ali’ye karanlıkta görmeyi o öğretmiştir. Bilge bir adamdır. Şehirden uzakta yalnız başına yaşamaktadır.

 

 

Ferdi Kurtuldu ( Hüdaverdi)

Ali’nin sadık dostu. Kafası biraz kırık. Sokak adamı olarak uzun yıllar nereyi buldu ise orada yatmış, yarı aç, yarı tok yaşamıştır. Ali ile tanıştığı gün Ali’nin ona yardım etme şeklinden çok etkilenmiş, ona bağlanmıştır. Artık Ali ne derse doğru, ne yaparsa iyi yapar düşüncesindedir. Ali ye sürekli Hocam demesinden dolayı adını mahallede Ali hocaya çıkarmıştır. Hayattan hiç bir beklentisi yoktur Hüdaverdi’nin Hiç bir şeyden de korkmaz.

KİMSE BİLMEZ ZEYNEP KİMDİR

Asya Taşkın (Zeynep)

Kurt Beyin kızı, diziye 8. bölümde giriş yaptı. 

Asya Taşkın Kimdir?

2001 yılında İstanbul’da dünyaya gelen oyuncu, ilk olarak 2009 yılında Akasya Durağı ile oyunculuk hayatına başladı. 2013 yılında oynadığı Küçük Gelin dizisindeki Pelin karakteri ile tanınmaya başlayan oyuncu, 2018 yılında ise ATV ekranlarının sevilen dizisi Sen Anlat Karadeniz’de Fikret’in eski aşkı Gülendam karakteri ile izleyici karşısındaydı.  Genç oyuncu, oyunculuk ile ilgili eğitimlerini, 2009 yılında Kocaeli Bölge Tiyatrosu ve 2015 yılında ise Kural Akademi Sanat Merkezi’nde tamamlamıştır.

KİMSE BİLMEZ EZGİ KİMDİR

Beran Özel (Ezgi)

Pilot ile eczacı arasında yaşanan aşkı engellemek için elinden geleni yapar.

Beran Özel Kimdir?

İlk kez Kimse Bilmez dizisi ile sektöre adım atan Beran Özel, 1994 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Küçük yaşlardan bu yana tiyatroyu sıkı bir şekilde takip eden Özel, son zamanlarda ajansa kayıt olmuş ve teklifleri değerlendirmiştir. 9 Temmuz akşamı Kimse Bilmez ekranlarında pilotun karşısına çıkan Beran Özel, dizide Ezgi karakterine hayat veriyor.

KİMSE BİLMEZ ÖZLEM KİMDİR

Sevtap Özaltun (Özlem)

Dizi de Ali Hoca’nın eski eşi olarak yer alacak olan Özlem karakteri, Ali Hoca ve Sevda Yılmaz’ın arasını açmaya çalışacak. Ali Hoca’yı terk etmiş olan eski eş olarak ekranlara gelecek. Özlem karakteri kötü bir karakter değildir. Ali’nin çalışma hızından dolayı dayanamamış ve onu terk etmiştir. Yıllar sonra Ali’yi çok sevdiğini ve onsuz yapamayacağını anlamış olan Özlem mahalleye geri dönmüştür.

Özlem, Ali’yi geri kazanmak için geri döner fakat Ali’nin gönlünün Sevda’da olduğunu öğrenir. Ali’yi seven ve kaybetmek istemeyen Özlem, Ali ve Sevda’nın arasının açılmasını sağlamak için planlar yapar. Ali için mücadele eden bir tek Özlem değildir. Sevda’da, Ali’yi elde edebilmek için Duygu ile büyük bir mücadele vermiş ve sonunda Ali’yi kazanmayı başarmıştır. Tam Duygu ile mücadelesi bitti derken bu sefer karşısına eski eşi Özlem çıkar. Özlem bu savaşın kötü karakteri olacaktır.

Sevtap Özaltun Kimdir?

12 Eylül 1984 yılında Artvin’de doğmuştur. İstanbul Haliç Üniversitesi’nde Tiyatro eğitimi alan oyuncu 17 yaşında tiyatroya başlamış ve birçok sahnede yer almıştır. Daha sonra reklam filmlerinde yer alan oyuncunun ilk dizi deneyimi Canım Ailem dizisi olmuştur. Daha sonra Fatmagül’ün Suçu Ne dizisinde rol alan oyuncu bu dizide kendini göstermeyi başarmış ve Ulan İstanbul dizisinde başrolde yer almıştır. Son olarak Çarpışma dizisinde oynayan oyuncu, Kimse Bilmez dizi kadrosuna katılmıştır.

KİMSE BİLMEZ NİLÜFER KİMDİR FATMA KARANFİL

Fatma Karanfil (Nilüfer)

Diziye 16’ncı bölümden itibaren girecek olan Karanfil, Keremcem’in eski eşinin annesi ‘Nilüfer’ karakterine hayat verecek.

Fatma Karanfil Kimdir?

Fatma Karanfil, 3 Şubat 1952 tarihinde Eskişehir’de doğdu. 1968 senesinde Ses Dergisinin organize ettiği “Yüz Güzeli” yarışmasında üçüncü seçildi ve bu yıldan sonra sinema hayatına giriş yaptı. 1967- 1969 seneleri arası LCC’de (Language and Culture Center) Tiyatro üzerine eğitimler aldı. 1976 ve 1980 seneleri arasındaki Yeşilçam’ın furya dönemine katılmayarak sinemadan uzaklaştı ve tekstil işine yöneldi. Londra’da tekstil eğitimi aldı. 1998 senesinde göğüs kanserine yakalanan sanatçı 1999 senesinde ameliyat olup bu hastalıktan kurtuldu ve tekrar sahnelere geri döndü. Onlarca dizi ve filmde rol almıştır. Adını Sen Koy dizisinde de rol almıştır. 

2001’de yeniden sahnelere döndü. Kanseri atlattığı günlerde cebinde sadece bir otobüs bileti parası varken, tesadüfen tanıştığı Arap yönetmenin teklifi üzerine iki saat içerisinde imzaladığı sözleşmeyle Assi El Halani adlı şarkıcının anneler gününe özel çektiği klibinde oynamış ve kazandığıyla bugün oturduğu Levent’teki evi almış.

1975 yılında müzisyen Ali Kocatepe ile evlenip, ayrıldı. 1984’te bir iş adamı ile ikinci evliliğini yaptı, ondan da ayrıldı.

Bay Yanlış Deniz
Bay Yanlış Deniz Kimdir? Ezgi’nin Avukat Arkadaşı
Gençliğim Eyvah Zola
Gençliğim Eyvah Zola Kimdir? Arif’in Oğlu
Gençliğim Eyvah Çavi
Gençliğim Eyvah Çavi Kimdir? Zekeriya’nın Oğlu
gençliğim eyvah leyla
Gençliğim Eyvah Leyla Kimdir? Sevgilisi İnstagram Adresi

“Kimse Bilmez Dizisi Oyuncuları Kadrosu ve Karakterleri (Tam Liste)” üzerine 358 yorum

 1. I have been examinating out many of your posts and i can claim nice stuff. I will make sure to bookmark your blog.

 2. Real clean site, thankyou for this post.

 3. Rajawin88 dedi ki:

  I think other site proprietors should take this web site as an model, very clean and wonderful user friendly style and design, let alone the content. You are an expert in this topic!

 4. It’s really a nice and useful piece of info. I am glad that you shared this helpful information with us. Please keep us informed like this. Thank you for sharing.

 5. Hey there! Would you mind if I share your blog with my twitter group? There’s a lot of people that I think would really appreciate your content. Please let me know. Thanks

 6. Metro77 dedi ki:

  A person necessarily help to make severely posts I’d state. This is the first time I frequented your web page and so far? I amazed with the research you made to make this actual post extraordinary. Fantastic job!

 7. pragmatic88 dedi ki:

  I was looking through some of your content on this internet site and I conceive this site is rattling instructive! Continue posting.

 8. Jasa SEO Jakarta dedi ki:

  Hello my friend! I want to say that this post is amazing, great written and include almost all significant infos. I?¦d like to see more posts like this .

 9. Thanks for sharing excellent informations. Your web-site is so cool. I am impressed by the details that you have on this site. It reveals how nicely you perceive this subject. Bookmarked this web page, will come back for more articles. You, my friend, ROCK! I found simply the information I already searched all over the place and simply could not come across. What a perfect web site.

 10. I am not positive the place you are getting your information, however great topic. I must spend some time learning more or working out more. Thank you for great info I was looking for this info for my mission.

 11. Hello my friend! I wish to say that this post is amazing, nice written and include almost all important infos. I would like to see more posts like this.

 12. suzuki surabaya dedi ki:

  I’ve been absent for a while, but now I remember why I used to love this blog. Thank you, I’ll try and check back more frequently. How frequently you update your web site?

 13. Some truly superb info , Glad I observed this. “A kiss is a lovely trick designed by nature to stop speech when words become superfluous.” by Ingrid Bergman.

 14. When I originally commented I clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now each time a comment is added I get four emails with the same comment. Is there any way you can remove me from that service? Thanks!

 15. Definitely, what a splendid website and illuminating posts, I definitely will bookmark your website.Best Regards!

 16. of course like your website however you have to test the spelling on quite a few of your posts. Several of them are rife with spelling issues and I in finding it very bothersome to tell the reality however I will certainly come again again.

 17. I simply could not go away your site before suggesting that I actually enjoyed the usual info an individual provide for your guests? Is gonna be again often to investigate cross-check new posts

 18. hipaa standards dedi ki:

  hi!,I like your writing very much! share we communicate more about your post on AOL? I require an expert on this area to solve my problem. May be that’s you! Looking forward to see you.

 19. Nice post. I was checking continuously this blog and I am impressed! Extremely helpful information specifically the last part 🙂 I care for such information much. I was looking for this particular information for a long time. Thank you and good luck.

 20. consent dedi ki:

  Hello my loved one! I want to say that this article is awesome, nice written and include approximately all significant infos. I’d like to peer extra posts like this.

 21. Wow that was unusual. I just wrote an very long comment but after I clicked submit my comment didn’t show up. Grrrr… well I’m not writing all that over again. Anyhow, just wanted to say wonderful blog!

 22. F*ckin’ amazing issues here. I am very satisfied to look your post. Thank you a lot and i am taking a look forward to touch you. Will you please drop me a mail?

 23. Thank you for another magnificent post. The place else may anyone get that kind of information in such a perfect means of writing? I have a presentation subsequent week, and I am at the look for such information.

 24. I’m impressed, I have to say. Really not often do I encounter a weblog that’s both educative and entertaining, and let me tell you, you’ve gotten hit the nail on the head. Your thought is outstanding; the difficulty is something that not sufficient persons are talking intelligently about. I am very blissful that I stumbled throughout this in my search for something referring to this.

 25. Saved as a favorite, I really like your blog!

 26. zwart wc papier dedi ki:

  I’ve been absent for some time, but now I remember why I used to love this site. Thank you, I?¦ll try and check back more frequently. How frequently you update your website?

 27. I believe you have noted some very interesting points, regards for the post.

 28. There’s noticeably a bundle to find out about this. I assume you made sure good factors in options also.

 29. judi slot dedi ki:

  Regards for this marvellous post, I am glad I discovered this internet site on yahoo.

 30. We’re a group of volunteers and opening a brand new scheme in our community. Your website provided us with useful info to work on. You have performed an impressive activity and our whole group might be thankful to you.

 31. Absolutely written articles, thanks for entropy. “The last time I saw him he was walking down Lover’s Lane holding his own hand.” by Fred Allen.

 32. Good write-up, I¦m normal visitor of one¦s website, maintain up the nice operate, and It’s going to be a regular visitor for a lengthy time.

 33. I always was interested in this topic and still am, thanks for posting.

 34. Howdy! I know this is kinda off topic however I’d figured I’d ask. Would you be interested in trading links or maybe guest writing a blog post or vice-versa? My site goes over a lot of the same subjects as yours and I feel we could greatly benefit from each other. If you might be interested feel free to shoot me an email. I look forward to hearing from you! Awesome blog by the way!

 35. Slot5000 adalah situs slot deposit 5000 pulsa tanpa potongan dengan link daftar login gacor hari ini minimal via dana ovo linkaja dan gopay.

 36. Yay google is my king aided me to find this outstanding internet site! .

 37. magnificent post, very informative. I wonder why the other specialists of this sector don’t notice this. You must continue your writing. I’m sure, you’ve a great readers’ base already!

 38. You have brought up a very fantastic points, appreciate it for the post.

 39. henki hariadi dedi ki:

  I really appreciate this post. I have been looking everywhere for this! Thank goodness I found it on Bing. You’ve made my day! Thx again!

 40. Esports Players dedi ki:

  I’ve recently started a site, the information you provide on this website has helped me tremendously. Thank you for all of your time & work. “Yield not to evils, but attack all the more boldly.” by Virgil.

 41. henki hariadi dedi ki:

  You completed certain fine points there. I did a search on the subject matter and found the majority of folks will consent with your blog.

 42. Maxwin88 dedi ki:

  I like meeting useful info, this post has got me even more info! .

 43. Just wanna remark that you have a very nice website , I love the pattern it really stands out.

 44. Panen88 dedi ki:

  I have been exploring for a little for any high quality articles or blog posts on this sort of house . Exploring in Yahoo I ultimately stumbled upon this site. Reading this information So i am glad to show that I’ve a very good uncanny feeling I found out exactly what I needed. I such a lot definitely will make sure to do not put out of your mind this website and provides it a look on a constant basis.

 45. My partner and I stumbled over here by a different page and thought I may as well check things out. I like what I see so i am just following you. Look forward to looking over your web page repeatedly.

 46. This is the right blog for anyone who wants to find out about this topic. You realize so much its almost hard to argue with you (not that I actually would want…HaHa). You definitely put a new spin on a topic thats been written about for years. Great stuff, just great!

 47. henki hariadi dedi ki:

  I really enjoy reading on this internet site, it holds great posts. “And all the winds go sighing, For sweet things dying.” by Christina Georgina Rossetti.

 48. Danau Toba dedi ki:

  you have got an important blog right here! would you like to make some invite posts on my blog?

 49. henki hariadi dedi ki:

  Howdy! Do you use Twitter? I’d like to follow you if that would be okay. I’m definitely enjoying your blog and look forward to new updates.

 50. You can definitely see your enthusiasm in the paintings you write. The world hopes for more passionate writers like you who aren’t afraid to mention how they believe. All the time follow your heart.

 51. henki hariadi dedi ki:

  hi!,I like your writing very much! share we keep up a correspondence extra about your post on AOL? I require a specialist in this space to solve my problem. May be that is you! Having a look forward to see you.

 52. I got what you intend,saved to fav, very decent internet site.

 53. Pingulive dedi ki:

  Great line up. We will be linking to this great article on our site. Keep up the good writing.

 54. Sewa mobil batam dedi ki:

  I see something genuinely interesting about your site so I saved to my bookmarks.

 55. Hello, i think that i saw you visited my blog thus i came to “return the favor”.I’m attempting to in finding issues to enhance my website!I suppose its good enough to use a few of your concepts!!

 56. RTP Live dedi ki:

  The matrix is design to blind you from the truth, everything you see outside or inside the media is the matrix. You see people with blind vision and working their entire life just to save an amount of money that still not as expensive as a sportscar.

 57. Great write-up, I’m regular visitor of one’s web site, maintain up the excellent operate, and It is going to be a regular visitor for a lengthy time.

 58. hire a hacker uk dedi ki:

  of course like your website but you have to take a look at the spelling on several of your posts. Many of them are rife with spelling issues and I find it very troublesome to inform the reality on the other hand I’ll surely come again again.

 59. mammoth ivory dedi ki:

  Thanks , I’ve just been looking for information about this subject for a long time and yours is the greatest I have discovered till now. However, what concerning the conclusion? Are you sure about the supply?

 60. login slot hoki dedi ki:

  Perfect work you have done, this internet site is really cool with wonderful information.

 61. slot hoki gacor dedi ki:

  you have a great blog here! would you like to make some invite posts on my blog?

 62. Hi there! This post couldn’t be written any better! Reading through this post reminds me of my previous room mate! He always kept talking about this. I will forward this article to him. Pretty sure he will have a good read. Thank you for sharing!

 63. metal drum dedi ki:

  I’m truly enjoying the design and layout of your blog. It’s a very easy on the eyes which makes it much more enjoyable for me to come here and visit more often. Did you hire out a designer to create your theme? Outstanding work!

 64. vender joias dedi ki:

  Yay google is my world beater aided me to find this outstanding web site! .

 65. I was just seeking this info for some time. After 6 hours of continuous Googleing, at last I got it in your web site. I wonder what’s the lack of Google strategy that don’t rank this kind of informative web sites in top of the list. Generally the top sites are full of garbage.

 66. Ragam kabar dedi ki:

  Hey there are using WordPress for your site platform? I’m new to the blog world but I’m trying to get started and set up my own. Do you require any html coding knowledge to make your own blog? Any help would be greatly appreciated!

 67. planetliga dedi ki:

  Very nice info and right to the point. I am not sure if this is truly the best place to ask but do you folks have any ideea where to hire some professional writers? Thank you 🙂

 68. hot tub build dedi ki:

  Fantastic beat ! I would like to apprentice while you amend your web site, how could i subscribe for a blog site? The account aided me a acceptable deal. I had been a little bit acquainted of this your broadcast offered bright clear idea

 69. http dedi ki:

  Its great as your other content : D, thanks for putting up.

 70. Hi, I think your site might be having browser compatibility issues. When I look at your website in Safari, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, fantastic blog!

 71. Hello, I think your website might be having browser compatibility issues. When I look at your blog site in Ie, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, superb blog!

 72. Really Appreciate this update, is there any way I can get an update sent in an email whenever you write a new update?

 73. ratu slot dedi ki:

  This web page is really a stroll-by means of for all the data you wanted about this and didn’t know who to ask. Glimpse here, and you’ll positively uncover it.

 74. soc 2 iso 27001 dedi ki:

  I am extremely impressed with your writing skills as well as with the layout on your blog. Is this a paid theme or did you modify it yourself? Either way keep up the nice quality writing, it’s rare to see a nice blog like this one today..

 75. poker online dedi ki:

  I must point out my passion for your generosity giving support to individuals that really need help on this important theme. Your personal dedication to passing the solution along had become extremely informative and have frequently made somebody like me to realize their dreams. Your warm and friendly facts can mean this much to me and a whole lot more to my mates. Warm regards; from each one of us.

 76. slot hoki asia dedi ki:

  I think this site has some really great info for everyone :D. “I like work it fascinates me. I can sit and look at it for hours.” by Jerome K. Jerome.

 77. asiktogelku dedi ki:

  There is visibly a bunch to know about this. I suppose you made some good points in features also.

 78. slot gacor dedi ki:

  You made several nice points there. I did a search on the topic and found mainly persons will consent with your blog.

 79. slot gacor dedi ki:

  Deference to post author, some superb entropy.

 80. What’s Taking place i am new to this, I stumbled upon this I have found It positively helpful and it has helped me out loads. I am hoping to contribute & assist other users like its helped me. Great job.

 81. Thanks a bunch for sharing this with all of us you really know what you are talking about! Bookmarked. Please additionally seek advice from my website =). We may have a link trade agreement among us!

 82. slot gacor dedi ki:

  Great blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere? A theme like yours with a few simple tweeks would really make my blog jump out. Please let me know where you got your design. Thanks

 83. slot gacor dedi ki:

  You have mentioned very interesting details! ps nice web site. “I’m going to a special place when I die, but I want to make sure my life is special while I’m here.” by Payne Stewart.

 84. You actually make it seem so easy with your presentation but I find this matter to be really something that I think I would never understand. It seems too complicated and very broad for me. I’m looking forward for your next post, I will try to get the hang of it!

 85. Right now it appears like Drupal is the top blogging platform out there right now. (from what I’ve read) Is that what you’re using on your blog?

 86. It’s actually a great and useful piece of information. I am happy that you shared this helpful info with us. Please stay us informed like this. Thanks for sharing.

 87. atap ringan dedi ki:

  I must express appreciation to the writer for rescuing me from such a circumstance. Just after searching throughout the the web and coming across proposals which were not productive, I thought my life was gone. Living minus the answers to the issues you’ve fixed by means of this post is a critical case, and those which may have adversely damaged my entire career if I had not noticed your blog post. Your personal mastery and kindness in taking care of all areas was very helpful. I’m not sure what I would’ve done if I had not come across such a step like this. It’s possible to at this point relish my future. Thanks a lot so much for the high quality and results-oriented guide. I will not think twice to suggest your web sites to anyone who wants and needs support about this matter.

 88. Dead indited articles, Really enjoyed studying.

 89. It¦s in reality a nice and helpful piece of info. I am happy that you shared this helpful info with us. Please stay us informed like this. Thank you for sharing.

 90. green power dedi ki:

  It?¦s really a great and helpful piece of info. I?¦m glad that you shared this useful info with us. Please keep us up to date like this. Thanks for sharing.

 91. slot gacor dedi ki:

  I’ve learn some just right stuff here. Certainly price bookmarking for revisiting. I surprise how much effort you place to make any such great informative web site.

 92. Hello.This post was extremely remarkable, especially because I was investigating for thoughts on this issue last Sunday.

 93. bonanza88 dedi ki:

  whoah this weblog is wonderful i really like studying your posts. Stay up the good work! You already know, many individuals are looking around for this information, you can aid them greatly.

 94. ユネスコ dedi ki:

  You made some good points there. I did a search on the subject matter and found most people will consent with your site.

 95. slot hoki asia dedi ki:

  It is in point of fact a nice and useful piece of info. I am glad that you shared this helpful information with us. Please keep us up to date like this. Thanks for sharing.

 96. marizonilogert dedi ki:

  Good day! This is kind of off topic but I need some guidance from an established blog. Is it very difficult to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things out pretty fast. I’m thinking about creating my own but I’m not sure where to start. Do you have any ideas or suggestions? Cheers

 97. marizonilogert dedi ki:

  Very interesting details you have mentioned, appreciate it for putting up. “You can tell the ideas of a nation by it’s advertisements.” by Douglas South Wind.

 98. Anonim dedi ki:

  Kördüğüm

 99. Anonim dedi ki:

  Yorumunuzu buraya yazabilirsiniz . Ali ve Sevda çok yakışıyorlar.

 100. Anonim dedi ki:

  Dizi cok guzel cok sevdum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.