beşinci tat

Kanal D Beşinci Tat Sunucusu Kimdir ?

Burak 07 Eki 2019 Beşinci Tat  0

Müge Akgün’ün sunduğu “Beşinci Tat” 05 Ekim Cumartesi’den itibaren her cumartesi saat 14.00’de Kanal D’de ekrana geliyor.

İş, spor, sanat, turizm ve siyaset dünyasının en önemli isimleri birbirinden ünlü şeflerle ‘Beşinci Tat’ta bir araya geliyor. Türkiye’nin gastronomi ve seyahat kültürü konusundaki en önemli isimlerinden Müge Akgün, ünlü şeflerle buluşuyor, her hafta çok özel bir konukla hayatın içinden her şeyi ‘Beşinci Tat’ programında konuşuyor.

beşinci tat

Beşinci Tat Müge Akgün Kimdir?

Ege Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi Türkçe- Edebiyat Bölümü’nü bitirdikten sonra İzmir Devlet Konservatuarı’nda Türkçe ve Edebiyat öğretmenliği yaptı. Eş zamanlı 9 Eylül Üniversitesi Sinema Televizyon Bölümü’nde eğitimine devam etti. Ardından Norveç’e giderek Oslo Üniversitesi’nde Sosyal Antropoloji Bölümünden mezun oldu. Türkiye’ye döndükten sonra TRT İstanbul Televizyonu’nda yönetmen, yapımcı ve metin yazarı olarak çalıştı.

2004 yılında yazılı basına geçti. Referans ve Turkish Daily News gazetelerinde kültür sanat editörlüğü ve söyleşiler yaptı. 2005’ten itibaren de Müge Akgün’le Kent ve Yaşam sayfasını hazırlayarak yeme-içme, seyahat ve kent kültürü üzerine yazmaya başladı. 2010-2016 yılları arasında Radikal Gazetesi’nde köşe yazılarına devam etti; ‘Müge Akgün’le Gusto’ sayfasını hazırladı. 2016’dan bu yana Hürriyet Gazetesi’nde yeme-içme, yaşam kültürü ve seyahat yazılarına devam ediyor.

Beşinci Tat Umami Nedir?

İlk defa duyuyor olabilirsiniz. Evet bildiğimiz, acı, tatlı, tuzlu ve ekşi tadın dışında bir tat daha var o da Umami olarak adı geçen bir tat. Bu tat Umami olarak geçiyor. Japonya kökenli olan bu kelime hoşa giden tat anlamına geliyor. İlk 1985 tarihinden itibaren kullanılmaya başlanılan Umami bütün dillerde aynı şekilde kullanılıyor.

Umami, diğer tatlardan farklı olarak dilin bütün bölgelerinde hissedilir. Ağızda uzun süre kalır. Ağızda sulanmaya sebep olur. Farklı aromaların birleşmesi ile ortaya çıkar. Balık, deniz kabukluları, sebze, terbiye edilmiş et, mayalanmış peynirler ve yeşil çayda bulunur.

beşinci tat

UMAMİ

Umami, neurotirasmitter olarak olarak bir amino asitin ürünü aslında. Glutamat denen, birçok sebzenin ve meyve bulunan bu amino asit, umamiyi oluşturuyor. Glutamat maddesi ısıya maruz kaldığında (eti pişirdiğinizde, sebzeleri sotelediğinizde vb) ortaya L-glutamat yani glutamik asit çıkıyor. Bu da yediğiniz şeylerin size daha lezzetli gelmesini sağlıyor.

Ama MSG (monosodyum glutamat) ile karıştırmayın siz onu. MSG’nin aksine glutamat, birçok süt ve süt ürününün, etin, sebzenin, meyvenin içinde doğal olarak bulunuyor. Aklınızda bulunsun.

Umaminin tadına gelecek olursak, onu tanımlaması biraz zor aslında. Kendi başına bir tadı yok, doğru aromaların bir araya gelmesiyle oluşuyor. Bu yüzden diğerlerinden ayrılıyor. Yine de tanımlayacak olursak ağızda kalan, boğazda bile hafif bir tat bırakan bir lezzete sahip. Ağızda hafif sulanmaya neden oluyor, dilin üzerinde hafif tüylü bir tat bıraktığı için de boğazı uyarıyor.

Dilin üzerinde birbirinden farklı üç adet dil kabarcığı bulunuyor. Bu kabarcıklar, tat alma hücrelerinden oluşuyor. Bunlar insanların tat almalarını sağlayıp yediklerini, içtiklerini daha anlamı kılmaya yarıyor. Kısacası; acı, tatlı, ekşi, tuzlu ve umamiyi beynimize bu cisimler iletir.

Umamiyi de ayırt edebilmek için farklı bir tat sinirinin varlığı mevcut. Bu nedenle umami bir tat olarak kabul ediliyor ve bu şekilde literatüre giriyor.

Umami Olan Yiyecekler Neler?

Yeşil çay. İçtikten sonra hissettiğimiz o tadın adı umami. Bu nedenle yeşil çay bu içeceklerin başında geliyor. Onu gerçek bir glutamat hazinesi olan kurutulmuş domates takip ediyor. Girdiği her şeyi güzelleştiren soya sosu da umami.

Her gün yesek asla bıkmayacağımız patates, kiraz domates, kuşkonmaz da umami lezzetlere sahip. Ançüez, shiitake mantarı, deniz börülcesi, istiridye, karides, dana eti, tuna balığı, deniz yosunu listedeki diğer yiyecekler.

Umami yönünden en zengin yiyeceklerin başında ise parmesan peyniri geliyor. Onun gibi olgunlaştırılan, yaşlandırılan etler ve diğer peynirler de umami olarak kabul ediliyor.

BEŞİNCİ TAT FRAGMANI

 

Survivor 2020 Yarışmacıları Yeni Sezon Ne Zaman Başlayacak?
Hayalimdeki Gelinlik Yarışmacıları Kim? Sunucusu Başvuru Formu
3’te 3 Tarih Yeni Sezon 2019 Ne Zaman Başlıyor? Sunucusu Pelin Çift Kim?
Zuhal Topal’la Sofrada Programı Bitiyor mu? Erken Final mi Yapacak?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.