İkimizin Yerine 85. Bölüm Özeti 01 Aralık Cumartesi Fragmanı #(1. kısım)Anandinin öğretmeni Kaliyaninin foyasını ortaya çıkarır

Burak 16 Kas 2018 İkimizin Yerine  0

İkimizin Yerine 85. Bölüm 01 Aralık Cumartesi Günü Neler Yaşanacak?

 

Öğretmen, Anandi ve Phuli’yi orada gördüğüne çok sevinir. Müdür, Anandi’nin kocasının ailesinin, eğitimine devam etmesine izin verdiğini ve geçen sene birinci olduğunu söyler. Öğretmen buna çok sevinmiştir. Anandi, çocukluğun özlemi anlamına gelen şiirini sunar. O sırada Bairon‘da şiir okunurken oraya varır. Anandi’yi över. Öğretmen, Anandi’nin okumasına izin verdiği için Bairon’a teşekkür eder. Bairon onu bebek kutlamasına davet eder ve öğretmen kabul eder. Bebek kutlamasında, Gehna’nın ailesi Kaliyani ‘ya hediyelerini verir. Kaliyani  Basant’ın hediyeleri almaları için dünürüne para verdiğini anlar. Sughna ve kocasının ailesi ile Anandinin anne ve babası kutlamaya gelir. Gehna ile Basant çok mutludurlar.

Kaliyani çok mutludur ve birisi Kaliyani ‘nın erkek torunu olsun diye dilek diler. Kaliyani  tabiki de erkek olacak der. Öğretmen eve gelir ve Kaliyani  mutsuz olur. Geçmişteki olaylar yüzünden onunla alay eder. Öğretmen Anandi’nin eğitimine devam etmesine seviniyordur. Kaliyani , okumak istediğini ve kendisinin de iin verdiğini söyler. Basant da bunu onaylar. Kaliyani , Anandi çok şanslı, bu evde ailesinin ona sunamadığı tüm imkânlara sahip oldu der.  Öğretmen, toplumdaki çocuk evliliğinin yan etkilerini anlatır.Çocukların evliliğin değerine anlayamadıklarını ve evliliği giyilen kıyafetlerden dolayı diğer festival gibi zannettiklerini anlatır.Bairon Anandiye öğretmenini odasına götürmesini ister. Öğretmen, Anandinin en sevdiğinin matematik olup olmadığını ve kitaplarının nerede olduğunu sorar. Anandi konuyu değiştirmeye çalışır. Öğretmen Anandi‘ye kalem hediye eder. Anandi bir iş için odadan gider.

Öğretmen odada dolaşırken sarisi bir şeye sıkışır ve karyolanın altındaki yanmış kitapları bulur ve şok olur. Gehna’nın annesi, Kaliyani ‘ya, Gehnanın doğuma kadar kendi evlerinde kalmasını ister. Kaliyani , hayır der Gehnanın bu evde  daha iyi bakıldığını söyler. Öğretmen külleri alt kata getirir ve  Aileye, Anandi’nin okumasından mutsuzmusunuz diye sorar. Herkes memnun olduğunu söyler. Öğretmen, kitapların küllerini gösterir ve bunlar ne o zaman diye sorar. Anandi’yi çağırırlar. Anandi kitapların yanlışlıkla yandığını yalanını söyler. Öğretmen, doğruyu söylemesi için ısrar eder. Anandi cevap vermez. Gehna ayağa kalkar bunlar bilerek yakıldı, Kaliyani  bunun sorumlusu der. Anandinin bundan üzüntü duyduğunu ekler. Kaliyani  kendini savunur. Gehna, gerçeği söylemesi için Anandi‘yi zorlar. Anandi sonunda kitapları nenesinin yaktırdığını itiraf eder. Herkes çok şaşırır.

 

Kaliyani  öğretmene kızar, ben gelinlerin eğitimine her zaman karşıyım ve bunu asla değiştirmezsin der. Durumlar ne olursa olsun, asla değişmeyeceğini söyleyerek ayrılır. Basant onu takip eder. Bairon, öğretmenden annesi adına özür diler. Öğretmen,özre gerek olmadığını  Anandi‘nin okumasına izin vermesinin iyi olduğunu söyler. Ayrıca, sadece ona kitaplar verip okumasına izin vermek yetmez, kitapların hiçbir koşulda yanmamasına özen gösterilmelidir der. Öğretmen kızların okumaları için konuşma yapar. Anandi’ye, okumayı asla bırakmamasını, çünkü okursa kimsenin desteği olmadan yaşayabileceğini söyler. Kaliyani  bunları üst kattan dinler. Öğretmen Anandi‘ye sarılır ve gider. Bago, bütün bunlar zenginler  için, biz orta sınıfız ve buna göre yaşamalıyız der , Kazan,  öğretmeni haklı bulur. Kazan Bago‘yu okumanın iyi bir şey olduğuna ikna etmeye çalışır. Bago hala kabul etmez ve okumanın  önemli olmadığını, mutfağa dikkat etmesinin daha önemli olduğunu söyler. Sumitra, Gehna’nın ailesine hediye verir. Annesi Gehna‘ya, kendine iyi bakmasını söyler.  Gehna, öğretmenin söylediği her şeyin, herkes için geçerli olduğunu ne olursa olsun, kardeşlerinin eğitimlerini asla bırakmamasını söyler. Gehna, kardeşinin üzgün olduğunu fark eder ve nedenini sorar. Babası kardeşinden ayrıldığı için diyerek konusyu saptırmaya çalışır. Gehna bazı şeylerin yanlış gittiğini hisseder ve tekrar anne ve babasına kardeşlerinin okumayı bırakmamasını söyler. Gehnanın ailesi gider.

 

 

İkimizin Yerine 554. Bölüm Özeti 14 Mart 2020 Sudha’nın Bebeği Öldü
İkimizin Yerine 553. Bölüm Özeti 13 Mart 2020 Kundan İntikam Peşinde
İkimizin Yerine 547. Bölüm Özeti 7 Mart 2020 Nandini Nişanlandı
İkimizin Yerine 546. Bölüm Özeti 6 Mart 2020 Kundan Ortaya Çıktı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.