İkimizin Yerine 421. Bölüm Özeti 02 Kasım Fragmanı ”Anandi’nin kanında kokain tespit edilir”

Burak 16 Eki 2019 İkimizin Yerine  0

Neyseki yılan Nanduyu sokmadan Nandu rafı kapatır ve büyük bir tehlike atlatılmış olur.

 

 

Subhadra, Anandi’nin evi terk ettiğini düşünür. Shiv de gerilmiştir ve dışarı çıkacağını söyler. O sırada herkes Anandi’nin terastan geldiğini görür ve şok olur. Amol annesine bakarak ağlar. Anandi Amol’a gelir ve ağlamasını ister. Shiv, neredeydin der? Anandi, çatıda olduğunu, su deposunun yanında oturduğunu söyler.  Shiv, orada ne yaptığını sorar? Anandi gerçeği herkesten gizlemeyi düşünür ve oraya temiz hava almaya gitmiştim uyuya kalmışım der. Anandi üzgün olduğunu söyler ve tekrar etmeyeceğine söz verir. Herkesten özür diler. Shiv ofise gitmeye hazırlanırken doktor’un sözlerini hatırlar Anandi’nin bir şey sakladığını düşünüyordur. Anandi odaya geliyor. Üzgündür. Shiv onu tutar ve gerçeği söylemesini ister. Anandi ona  terasın çatı katında nasıl uyandığını ve oraya nasıl ulaştığını bilmediğini söyler. Shiv ona sarılır. Doktorla konuşacağını ve randevuya gideceklerini söyler. Anandi ağlamaya devam eder.

 

Saachi kendini iş arkadaşlarına tanıtır. Bunun ilk işi olduğunu ve onların yardımına ihtiyacı olduğunu söyler. . Müşterilerin mutluluğu hakkında konuşur. Hepsi ondan etkilenir ve onu alkışlar. Anandi doktorla konuşur ve bazı şeyleri unuttuğunu söyler. Doktor, ne zamandan beri oluyor?der. Shiv, 2 haftadan beri olduğunu söyler. Doktor, kan testleri ve başka testler yapması gerektiğini belirtir. Ev halkı Anandideki değişim hakkında konuşur. Anoop, Anandi’nin garip davrandığını daha önce görmedikleridavranışları sergilediğini söyler, bir şeyler kesinlikle yanlış der. Anoop, dikkatsizleştiğini söyler. Anandi ve Shiv eve geliyor. Shiv onlara Doktor’un bazı testler istediğini söyler. Anandi testten 12 saaat öncesine kadar hiçbir şey yiyemeyecektir. Subhadra, tuzağa düştüğünü düşünür, testte ona verdiği ilaçlar tespit edildiğinde ne olacak der.

 

Vivek Saachi’yi almaya gelir. Saachi ona teşekkür eder ve Vivek’e meslektaşları tarafından sevilen iyi bir sunum yaptığını söyler. Herkes tarafından övüldüğünü belirtir. Nandu Mannu ile kriket oynar. Top dolabın altına düşer. Nandu, Mannu’dan topu getirmesini istedi. Mannu topu alır ve yılanı görüyor. Nandu’ya söyler. Nandu kontrol eder ve hiçbir şey göremez. Subhadra aktarcı tarzı adamı arar. Ona Anandi’nin tedavi için bir doktora gittiğini söyleri. Subhadra adama, raporda uyuşturucu tespit edilir mi diye sorar. Adam, yarın Anandi’ye ilaç vermemesini ister.  Daddu gelir ve Subhadraya kiminle konuştuğunu sorar. Subhadra, Pandit ile Anandi hakkında konuştuğunu yalanını söyler. Subhadra Daddu ile konuştuktan sonra düşer ve bacağını incitirr. Herkes ona yardıma koşar. Daddu, yatağa uzanmasına yardımcı olur. Anandi ona su verir.

 

Doktor Anandi’nin testini yaptığını söyler. Nedenini bilmesinin çok gerekli olduğunu söyler. Ondan dinlenmesini ister. Shiv ona teşekkür eder. Gehna evde temizlik yapıyordur . Orada olan yılanı görmez. Yılan onun bacağından ısırır. Gehna acı içinde bağırır. Kaliyani oraya gelir. Gehna yılanı görür ve Kaliyani’ye söyler. Kaliyani yılanı görünce şok olur. Gehnanın ayağa kalkmasını ister ve bacağına kumaş bağlar. Nandu ve Mannu oraya gelirler. Kaliyani kanı emer ve tükürür. Makhan’ı arar ve hastaneye gitmek gitmeleri için Jeepi hazırlamasını söyler.

 

Hastane yolunda Gehnanın uykusu gelir. Kaliyani ona uyumamasını söyler. Jagdishi arar ve Gehnayı bir yılanın ısırdığını söyler. Jagdish şok olur. Kaliyani Gehna’yı hastaneye getirdiğini söyler, Jagdish neden onu hareket ettirdiğini sorar? Hareketle, tehlike artabilir der. Kaliyani bunu bilmediğini söyler. JAgdish düzenlemeleri yapar ve Gehnayı bekler. Gehna ve Kaliyani hastaneye varırlar. Gehna sedyeye yatırılır. O sırada Kaliyanin aniden başı dönmeye başlar . Gangaya zehiri emdiğini söyler. Kaliyani bayılır. Ganga Kaliyanininde tedaviye ihtiyacı olduğunu söyler. Ortam gerilir. Jagdish Kaliyaniye iğne yapar.

Kaliyani gözlerini açar ve Gehna’yı sorar, Ganga, Gehna’nın uykuda olduğunu ancak tehlikeyi atlattığını söyler. Jagdih ve Ganga onları gerçekten korkuttuğunu söyler. Jagdish yılan ısırmalarında hastaların hareket ettirilmemesi gerektiğini aki takdirde zehirin vücudun tamamına yayılabileceğini söyler. Ayrıca zehirin ağızla emilmemesi gerektiğini ağıza bakterilerin bulaşabileceğini söyler. Kaliyani bunları bilmediğini söyler, herkesin iyi olması ile rahatlamıştır ve yılanın yakalanıp yakalanmadığını sorar. MAkhan yakalandığını söyler. Kaliyani şaşırır ve yılanı öldürdünüz mü der? Jagdish hayır , onu ormanda bırakmışlar der.

 

 

Aanandi doktora raporları sorar, doktor ona raporu verir. Anandi raporu görür ve testte kanında kokain çıkmıştır. Doktor, kanında kokain olduğunu söyler. Anandi şok olur, doktor son zamanlarda herhangi bir ilaç ya da sarhoş edici herhangi bir şey aldın mı diye sorar? Herkes eve döner. Kaliyani, Gehna hakkında gerçekten endişe duyuyordur ve onun rahatça oturmasını sağlar. Gehna, onun için endişelenmemesi gerektiğini onları asla terk etmeyeceğini söyler.

 

Anandi eve döner. Anandinin kanında Daddu izleri olmasının nasıl mümkün olduğunu sorar. Babam inanamadığını söyler. Alok, raporların doğru olduğunu, ancak Anandinin uyuşturucu kullanmadığını söyler. Shiv oraya gelir, onlara endişe etmemelerini ve Anandinin vücuduna giren uyuşturucuların kaynağını bulacağını söyler. Anandiye dışarıdan bir şey yiyip yemediğini sorar? Dışarıdaki yemeklerden hoşlanmadığını , sadece bir dükkandan samosayı yediğini söyler. Shiv, samosaların ve evlerindeki unun gerçeği bilmek için test edileceğini söyler.

 

Subhadra yüzünü gizleyerek tekrar bu sahtekar aktarın yanına gider. Adamla bir şeyler konuşur. Shiv  ve Anandi Anandinin samosa yediği dükkana giderler. Shiv normal müşteriler gibi oraya gireceklerini, samoza satın alıp test için laboratuara göndereceklerini söyler. Kaliyani, Gehna’nın bacağındaki zehiri emerek hata yaptığını düşünür. Anandi’nin onun okula gitmesini istediğini hatırlar. Sonra Gehna’nın sözlerini hatırlar. Eğitimini tamamlamadığı için hata yaptığını düşünür.

Gehna yatakta, şiddetle öksürüyordur. Nanduona su verir. Nandu annesinin yatmasını söyler, Gehna, yapacak çok işleri olduğunu ve muhasebe işlerini yapması gerektiğini söyler ve şu anda iyi olduğunu ekler. Kaliyani oraya gelir, Nanduyu destekler ve gerçekten dinlenmesi gerektiği söyler. Shiv eve gelir onlar ev tahılında ve samosa da bir şey bulamadıklarını söyler. Anoop, o zaman kokainin nasıl onun kanına girebileceğini sorar. Daddu Anandinin, bugün davranışlarının normal olduğunu söyler. Meenu, Anandi’nin bilmeden ne yediğini merak ediyordur. Kaliyani, okula gitmek istediğini söyler. Nandu, Jagdish ve Ganga şok olurlar. Kaliyani, daha fazla çalışmak istediğini ve 10. sınıfı tamamlayacağını söyler. Jagdish, bu fikri nasıl aldın diye sorar. Ona yardım etmesini isteyen adamdan bahseder. Kendisini eğiterek herkese yardım edebileceğini söyler. 10. sınıf sınavına girmeye karar verdim der. Nandu heyecanlanır. Jagdish, müdürle konuşacağını söyler.

Shiv ve Anandi, Narcoanalyst doktoruna gelir. Doktor uzun zamandan beri kokain tükettiğini söyler. Ne yediğini hatırlamasını ister. Anandi, dışarıda sadece samosa yediğini söyler. Doktor onun için bazı ilaçlar yazar. Saachi çalışıyordur ve kocasının uyumasını ister. Vivek, onsuz uyuyamadığını söyler. Saachi sunum üzerinde çalıştığını belirttir. Vivek tamam der. Vivek onun için kahve getirir. Saachi ona teşekkür eder. Anandi uyurken rahatsız olur ve uyanır. Shiv uyanır ve ne olduğunu sorar. Anandi, huzursuz olduğunu söyler. Shiv ona su verir ve rahatlamasını istediğini söyler. Onu sakinleştirir.(Arkadaşlar reklamlara tıklayarak bize destek olabilirsiniz)

İkimizin Yerine 554. Bölüm Özeti 14 Mart 2020 Sudha’nın Bebeği Öldü
İkimizin Yerine 553. Bölüm Özeti 13 Mart 2020 Kundan İntikam Peşinde
İkimizin Yerine 547. Bölüm Özeti 7 Mart 2020 Nandini Nişanlandı
İkimizin Yerine 546. Bölüm Özeti 6 Mart 2020 Kundan Ortaya Çıktı

“İkimizin Yerine 421. Bölüm Özeti 02 Kasım Fragmanı ”Anandi’nin kanında kokain tespit edilir”” üzerine 164 yorum

 1. max series dedi ki:

  Wow! Thank you! I always wanted to write on my site something like that. Can I implement a part of your post to my website?

 2. ratu gacor dedi ki:

  I wish to point out my admiration for your kindness for persons who really need help with in this concept. Your very own dedication to getting the message around was remarkably powerful and has in most cases empowered associates like me to reach their aims. Your entire important tutorial means a whole lot a person like me and extremely more to my fellow workers. With thanks; from each one of us.

 3. Gokong77 dedi ki:

  It’s really a cool and useful piece of info. I am glad that you shared this helpful information with us. Please keep us up to date like this. Thanks for sharing.

 4. I will right away grab your rss feed as I can’t to find your e-mail subscription hyperlink or e-newsletter service. Do you have any? Kindly allow me understand in order that I may just subscribe. Thanks.

 5. Shiro88 dedi ki:

  Thank you for any other informative blog. Where else could I am getting that kind of information written in such an ideal means? I have a mission that I’m simply now operating on, and I have been at the glance out for such info.

 6. Thanks for another excellent post. Where else could anyone get that kind of information in such a perfect way of writing? I’ve a presentation next week, and I’m on the look for such information.

 7. Vibrador Kitti dedi ki:

  I got good info from your blog

 8. Very interesting info !Perfect just what I was searching for!

 9. Very interesting subject, thanks for posting.

 10. Its like you read my mind! You appear to know a lot about this, like you wrote the book in it or something. I think that you can do with a few pics to drive the message home a bit, but other than that, this is magnificent blog. A fantastic read. I’ll certainly be back.

 11. pothunalam dedi ki:

  I am glad to be a visitor of this pure blog! , regards for this rare information! .

 12. astrosiva dedi ki:

  Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point. You obviously know what youre talking about, why waste your intelligence on just posting videos to your weblog when you could be giving us something enlightening to read?

 13. A powerful share, I simply given this onto a colleague who was doing somewhat analysis on this. And he in actual fact purchased me breakfast as a result of I discovered it for him.. smile. So let me reword that: Thnx for the deal with! However yeah Thnkx for spending the time to debate this, I really feel strongly about it and love studying extra on this topic. If potential, as you turn out to be experience, would you mind updating your weblog with extra particulars? It’s extremely useful for me. Big thumb up for this weblog publish!

 14. NFT eZines dedi ki:

  After examine a number of of the weblog posts in your website now, and I truly like your means of blogging. I bookmarked it to my bookmark web site list and shall be checking again soon. Pls try my site as properly and let me know what you think.

 15. I haven¦t checked in here for a while as I thought it was getting boring, but the last few posts are good quality so I guess I¦ll add you back to my daily bloglist. You deserve it my friend 🙂

 16. My brother recommended I may like this web site. He was totally right. This post actually made my day. You cann’t imagine just how a lot time I had spent for this information! Thanks!

 17. Thanks for sharing superb informations. Your website is so cool. I am impressed by the details that you have on this blog. It reveals how nicely you perceive this subject. Bookmarked this website page, will come back for extra articles. You, my pal, ROCK! I found just the info I already searched everywhere and just couldn’t come across. What an ideal web site.

 18. Hello.This post was really remarkable, particularly because I was browsing for thoughts on this issue last couple of days.

 19. Can I simply say what a reduction to seek out someone who really knows what theyre speaking about on the internet. You positively know find out how to bring an issue to light and make it important. More folks have to learn this and perceive this side of the story. I cant imagine youre no more standard because you definitely have the gift.

 20. Excellent post. I was checking continuously this blog and I’m impressed! Extremely useful info specifically the last phase 🙂 I handle such information much. I was looking for this certain information for a long time. Thanks and best of luck.

 21. I am glad to be one of many visitants on this great web site (:, appreciate it for posting.

 22. 777win dedi ki:

  Magnificent goods from you, man. I’ve understand your stuff previous to and you are just too fantastic. I really like what you have acquired here, really like what you are saying and the way in which you say it. You make it entertaining and you still care for to keep it wise. I can’t wait to read much more from you. This is actually a terrific website.

 23. Good article and right to the point. I don’t know if this is actually the best place to ask but do you guys have any ideea where to employ some professional writers? Thank you 🙂

 24. Hello, you used to write excellent, but the last several posts have been kinda boring?K I miss your great writings. Past several posts are just a little bit out of track! come on!

 25. Rajawin88 dedi ki:

  of course like your web site but you have to test the spelling on several of your posts. Several of them are rife with spelling issues and I find it very troublesome to inform the truth nevertheless I will certainly come again again.

 26. Hi! I’m at work surfing around your blog from my new iphone! Just wanted to say I love reading through your blog and look forward to all your posts! Carry on the great work!

 27. hire a hacker dedi ki:

  Whats Taking place i’m new to this, I stumbled upon this I’ve discovered It positively helpful and it has aided me out loads. I’m hoping to give a contribution & aid different customers like its helped me. Great job.

 28. hire a hacker uk dedi ki:

  I think this website contains some really great info for everyone : D.

 29. judi slot dedi ki:

  Simply wanna say that this is very helpful, Thanks for taking your time to write this.

 30. You actually make it appear really easy along with your presentation however I in finding this matter to be actually one thing that I believe I’d by no means understand. It sort of feels too complicated and extremely broad for me. I am having a look ahead in your subsequent put up, I¦ll try to get the grasp of it!

 31. I went over this internet site and I conceive you have a lot of excellent information, saved to fav (:.

 32. Attractive section of content. I just stumbled upon your weblog and in accession capital to assert that I get in fact enjoyed account your blog posts. Any way I’ll be subscribing to your feeds and even I achievement you access consistently fast.

 33. You have noted very interesting points! ps nice internet site.

 34. zmozeroteriloren dedi ki:

  I know this if off topic but I’m looking into starting my own weblog and was wondering what all is required to get setup? I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny? I’m not very web savvy so I’m not 100 positive. Any recommendations or advice would be greatly appreciated. Appreciate it

 35. pensiuni gorgova dedi ki:

  Outstanding post but I was wondering if you could write a litte more on this subject? I’d be very grateful if you could elaborate a little bit more. Cheers!

 36. Jasa Bisnis Plan dedi ki:

  I’ve recently started a website, the info you provide on this site has helped me greatly. Thank you for all of your time & work.

 37. I would like to thnkx for the efforts you have put in writing this blog. I am hoping the same high-grade blog post from you in the upcoming as well. In fact your creative writing abilities has inspired me to get my own blog now. Really the blogging is spreading its wings quickly. Your write up is a good example of it.

 38. Jasa Bisnis Plan dedi ki:

  I have been surfing online more than 3 hours these days, yet I never found any fascinating article like yours. It?¦s beautiful worth sufficient for me. In my opinion, if all webmasters and bloggers made just right content material as you probably did, the internet shall be a lot more useful than ever before.

 39. Thanks for sharing superb informations. Your website is very cool. I am impressed by the details that you have on this blog. It reveals how nicely you understand this subject. Bookmarked this website page, will come back for more articles. You, my pal, ROCK! I found simply the info I already searched all over the place and simply couldn’t come across. What a perfect site.

 40. I feel this is among the such a lot significant information for me. And i am glad reading your article. However should commentary on few general issues, The site taste is perfect, the articles is truly excellent : D. Good job, cheers

 41. Hello, i think that i saw you visited my weblog thus i came to “return the favor”.I’m attempting to find things to improve my web site!I suppose its ok to use a few of your ideas!!

 42. There are some interesting cut-off dates in this article however I don’t know if I see all of them middle to heart. There may be some validity but I’ll take hold opinion until I look into it further. Good article , thanks and we want extra! Added to FeedBurner as nicely

 43. I have been examinating out many of your stories and i can claim clever stuff. I will definitely bookmark your website.

 44. slot gacor dedi ki:

  Very interesting details you have remarked, thankyou for putting up.

 45. Heya i am for the first time here. I found this board and I in finding It truly helpful & it helped me out much. I hope to provide something again and aid others such as you helped me.

 46. hire a hacker dedi ki:

  Hello! I could have sworn I’ve been to this blog before but after browsing through some of the post I realized it’s new to me. Anyways, I’m definitely happy I found it and I’ll be book-marking and checking back frequently!

 47. Glad to be one of several visitors on this awesome internet site : D.

 48. I like this site so much, saved to bookmarks. “Nostalgia isn’t what it used to be.” by Peter De Vries.

 49. You made some decent points there. I looked on the internet for the subject and found most people will consent with your website.

 50. Hi, just required you to know I he added your site to my Google bookmarks due to your layout. But seriously, I believe your internet site has 1 in the freshest theme I??ve came across. It extremely helps make reading your blog significantly easier.

 51. F*ckin’ amazing things here. I’m very glad to see your article. Thanks a lot and i’m looking ahead to contact you. Will you please drop me a e-mail?

 52. kbc lottery 2023 dedi ki:

  Howdy! I’m at work browsing your blog from my new apple iphone! Just wanted to say I love reading through your blog and look forward to all your posts! Carry on the superb work!

 53. kbc contact dedi ki:

  Good post. I study one thing more difficult on different blogs everyday. It is going to at all times be stimulating to read content from other writers and observe slightly one thing from their store. I’d desire to use some with the content material on my weblog whether or not you don’t mind. Natually I’ll provide you with a hyperlink on your web blog. Thanks for sharing.

 54. sa game 66 dedi ki:

  I truly treasure your work, Great post.

 55. link dedi ki:

  you’re really a good webmaster. The site loading speed is incredible. It seems that you are doing any unique trick. In addition, The contents are masterwork. you have done a magnificent job on this topic!

 56. henki hariadi dedi ki:

  You can certainly see your skills within the work you write. The arena hopes for more passionate writers such as you who are not afraid to mention how they believe. At all times follow your heart.

 57. NFT Athletes dedi ki:

  I really like your writing style, good info , thankyou for posting : D.

 58. Does your site have a contact page? I’m having problems locating it but, I’d like to send you an email. I’ve got some ideas for your blog you might be interested in hearing. Either way, great website and I look forward to seeing it develop over time.

 59. akun canva pro dedi ki:

  I visited a lot of website but I think this one contains something extra in it in it

 60. situs judi slot dedi ki:

  Does your blog have a contact page? I’m having a tough time locating it but, I’d like to send you an email. I’ve got some recommendations for your blog you might be interested in hearing. Either way, great blog and I look forward to seeing it expand over time.

 61. Jual baju medan dedi ki:

  Real informative and great bodily structure of subject matter, now that’s user pleasant (:.

 62. henki hariadi dedi ki:

  Simply desire to say your article is as amazing. The clearness in your post is just cool and i can assume you’re an expert on this subject. Well with your permission allow me to grab your feed to keep updated with forthcoming post. Thanks a million and please continue the rewarding work.

 63. Login Pingulive dedi ki:

  I got what you mean , thanks for posting.Woh I am glad to find this website through google.

 64. henki hariadi dedi ki:

  F*ckin¦ remarkable issues here. I am very happy to see your article. Thank you a lot and i’m having a look ahead to touch you. Will you please drop me a e-mail?

 65. Real excellent information can be found on blog.

 66. kbc winner 2023 dedi ki:

  Hi, Neat post. There’s a problem with your website in internet explorer, would check this… IE still is the market leader and a big portion of people will miss your great writing due to this problem.

 67. Hey, you used to write wonderful, but the last few posts have been kinda boringK I miss your super writings. Past several posts are just a bit out of track! come on!

 68. I will immediately take hold of your rss as I can’t in finding your e-mail subscription link or e-newsletter service. Do you have any? Please let me realize in order that I could subscribe. Thanks.

 69. mammoth ivory dedi ki:

  I savour, lead to I found just what I was looking for. You have ended my 4 day long hunt! God Bless you man. Have a great day. Bye

 70. Keep up the good work, I read few blog posts on this internet site and I think that your blog is really interesting and has got sets of good info .

 71. Hey There. I found your blog using msn. This is an extremely well written article. I’ll make sure to bookmark it and come back to read more of your useful information. Thanks for the post. I’ll definitely comeback.

 72. Hello! I just would like to give a huge thumbs up for the great info you have here on this post. I will be coming back to your blog for more soon.

 73. drum bass pedal dedi ki:

  he blog was how do i say it… relevant, finally something that helped me. Thanks

 74. planetliga dedi ki:

  I like this post, enjoyed this one thankyou for posting.

 75. next dedi ki:

  An fascinating dialogue is worth comment. I believe that it’s best to write more on this topic, it may not be a taboo topic however usually persons are not enough to talk on such topics. To the next. Cheers

 76. slot88 hoki dedi ki:

  I’m really enjoying the design and layout of your site. It’s a very easy on the eyes which makes it much more pleasant for me to come here and visit more often. Did you hire out a designer to create your theme? Outstanding work!

 77. poker online dedi ki:

  Very interesting info!Perfect just what I was searching for!

 78. Generally I don’t learn article on blogs, however I wish to say that this write-up very pressured me to try and do it! Your writing taste has been amazed me. Thank you, very great post.

 79. togel online dedi ki:

  I do not even know how I ended up here, but I thought this post was great. I do not know who you are but certainly you are going to a famous blogger if you are not already 😉 Cheers!

 80. Tes kraepelin dedi ki:

  My wife and i have been absolutely more than happy when Emmanuel could finish off his preliminary research because of the ideas he grabbed from your own web pages. It’s not at all simplistic to just happen to be releasing helpful hints that many some others could have been making money from. And now we grasp we’ve got you to appreciate because of that. The type of explanations you made, the straightforward website menu, the friendships you will aid to foster – it’s most sensational, and it’s making our son and our family reckon that the subject is pleasurable, which is quite indispensable. Thanks for all!

 81. When I originally commented I clicked the “Notify me when new comments are added” checkbox and now each time a comment is added I get four e-mails with the same comment. Is there any way you can remove me from that service? Thanks a lot!

 82. hire a hacker uk dedi ki:

  You are my intake, I own few web logs and rarely run out from to post .

 83. Great – I should definitely pronounce, impressed with your site. I had no trouble navigating through all tabs as well as related info ended up being truly simple to do to access. I recently found what I hoped for before you know it in the least. Quite unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or anything, web site theme . a tones way for your customer to communicate. Nice task.

 84. Good V I should certainly pronounce, impressed with your site. I had no trouble navigating through all tabs as well as related info ended up being truly easy to do to access. I recently found what I hoped for before you know it in the least. Quite unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or anything, web site theme . a tones way for your customer to communicate. Excellent task..

 85. slot online dedi ki:

  Nice blog here! Also your website loads up very fast! What web host are you using? Can I get your affiliate link to your host? I wish my website loaded up as fast as yours lol

 86. After all, what a great site and informative posts, I will upload inbound link – bookmark this web site? Regards, Reader.

 87. Thanks , I have recently been looking for information about this subject for ages and yours is the greatest I have discovered till now. But, what about the bottom line? Are you sure about the source?

 88. I delight in, result in I discovered just what I was having a look for. You’ve ended my 4 day lengthy hunt! God Bless you man. Have a great day. Bye

 89. I was curious if you ever considered changing the layout of your site? Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having 1 or 2 pictures. Maybe you could space it out better?

 90. I reckon something really interesting about your website so I saved to fav.

 91. Greetings! I know this is somewhat off topic but I was wondering if you knew where I could locate a captcha plugin for my comment form? I’m using the same blog platform as yours and I’m having problems finding one? Thanks a lot!

 92. slot hoki dedi ki:

  I truly appreciate this post. I have been looking all over for this! Thank goodness I found it on Bing. You have made my day! Thx again

 93. The other day, while I was at work, my cousin stole my iPad and tested to see if it can survive a 25 foot drop, just so she can be a youtube sensation. My iPad is now destroyed and she has 83 views. I know this is totally off topic but I had to share it with someone!

 94. I have been exploring for a little for any high quality articles or blog posts on this sort of area . Exploring in Yahoo I at last stumbled upon this website. Reading this info So i am happy to convey that I’ve a very good uncanny feeling I discovered just what I needed. I most certainly will make certain to do not forget this website and give it a glance regularly.

 95. Massagem Nuru dedi ki:

  I cling on to listening to the news broadcast lecture about receiving free online grant applications so I have been looking around for the top site to get one. Could you tell me please, where could i get some?

 96. Idn Poker dedi ki:

  It is the best time to make some plans for the future and it is time to be happy. I have read this post and if I could I desire to suggest you few interesting things or tips. Maybe you could write next articles referring to this article. I desire to read more things about it!

 97. hoki slot 777 dedi ki:

  Very interesting subject , thanks for putting up.

 98. marizonilogert dedi ki:

  Thanks for one’s marvelous posting! I genuinely enjoyed reading it, you can be a great author.I will remember to bookmark your blog and will come back sometime soon. I want to encourage you to continue your great work, have a nice weekend!

 99. Gulshen dedi ki:

  sonuda bilinsede yeter bu kadinin yapdiklari ya resmen kiza yazik ya ne hallere sokdu uzuldim vala.

 100. Merve dedi ki:

  Anandinin çok seviyorum yazık oldu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.