Hercai Dizisi 4. Bölüm (5 Nisan 2019) Analizi “Aslı”

Burak 27 Nis 2019 Analiz Hercai  0

Olmaz dediğin ne varsa hepsi olur. Düşmem dersin düşersin, şaşmam dersin şaşarsın. Öldüm der durur, yine de yaşarsın…
-Hz.Mevlana

Anlamlı bu sözle başladı dizi. İntikamdan doğan imkansız aşk masalı Hercai. Dizinin bu bölümünü tek cümle ile anlatan bir söz Mevlana’nın sözü.

Azat Reyyan’nı öldürmek üzere konaktan çıkarmış, araba ile yolda ilerliyorlardı. Niyeti öldürmek değil, sadece dedesinin elinden Reyyan’ı kurtarmak. Yolda Miran ile karşılaştılar. Miran da en yakın arkadaşı ile Reyyan’ın peşinden gitti. Araba ile yolunu kesti seni almaya geldim deyince, Reyyan beni bırakıp gittiğin kulübede sen öldün dedi. Azat silah çekti hepsi silah çekince Reyyan hiç biri ile gitmeyi kabul etmedi köprüden kendini aşağıya attı. Miran da arkasından atladı.

Miran ile gitmek istemeyen Reyyan suyun altında bile direndi Miran’a bayılana kadar. Bayılınca Miran aldığı gibi suyun üstüne çıkardı.

Miran, Reyyan’a ölemezsin sakın ölme dedi. Niyeti intikam almak olan birisi intikamını aldığı kişinin ölmesini neden istemez? Hele ki bunu isteyen bir erkek ve bir bayan ise.. vicdanı olduğu için, insan olduğu için.. Peki neden intikam aldı öyle ise Miran? Ölmesini istemediği birinin canını neden yaktı? Çocukluğundan beri intikam ateşi ile yakıldı yüreği, hep kin ile nefret ile beslendi de ondan. Sonra ne oldu yıllar geçti ve gün intikam almaya gelince intikam alındı. Sonra vicdanı, yüreği araya girdi aşık oldu Miran. Ve şimdi de intikam almak uğruna canını yaktığı Reyyan’ın ölmesini istemiyor Miran. Aşık olmasaydı umurunda olmazdı. Yüreği, insanlığı olmasaydı umrunda olmaz, ölmesine göz yumardı ama yapmadı. Miran’ın kalbi, yüreği, vicdanı henüz yok olmamıştı.

Miran, Reyyan’a suni teneffüs yaptı o sahne bana göre pek inandırıcı gelmedi de neyse Reyyan kendisine geldi. Miran da Allah’a şükretti yaşadığı için. Şaşkın aşık Miran. Reyyan kendine gelince dokunma bana diyerek Mirandan kaçtı. Haklıydı canını yakan yarı yolda bırakan birine neden güvenecekti Reyyan?

Zehra yı odaya kilitlemişlerdi kızının gitmesine engel olmasın diye. Evdeki Melike ve diğer bayan gizlice çıkardılar odadan. Kızı ile konuşmak nerede olduğunu öğrenmek isteyen Zehra, Yaren’in abisini araması ile Reyyan’ın kendisini köprüden attığını öğrendi. Ağladı. Oysa Reyyan yaşıyor bunu kimse bilmiyor.

Meydan da olan dedesi ve babası da olup bitenden habersiz Azize Aslanbey ile konuşup tüm mahallelinin önünde rezil olarak evlerine döndüler. Reyyan’ın öldüğü haberini alan Zehra dedeyi görür görmez boğazına yapıştı onu öldürmek istedi. Kocası zor zabdetti mutfağa götürdü ve Azat öyle söylemiştir. Ölmemiştir kızımız sen rahat ol diyerek sakinleştirmeye çalıştı. Zehra da o zaman git bul kızımızı sesini duyayım dedi.

Reyyan, Mirandan kaçarken ayağından ayakkabısı çıktı bileğini incitti. Daha fazla kaçamadı. Miran yardımcı olmak istedi, ayakkabısını verdi, istemedi. Sırtıma alayım böyle yürüyemezsin dedi. Reyyan da, benim sırtımdaki yükü senin sırtın taşıyamaz dedi. Miran ağzı ile kuş tutsa yaranamaz Reyyan’a. Reyyan haklı ona en büyük kötülüğü Miran yaptı. Şimdi ne yapsa onun telafisi yok.

Reyyan en sonunda isyan etti, hayatıma girdin, kalbimi aldın, beni aldın, masumiyetimi aldın, bir sabah sur’a üfledin kıyametim koptu. Benden ne istiyorsun? Bırakmıyorsun ki öleyim. Bırakmıyorsun ki bitsin dedi.

Azize Aslanbey, yıllardır yaşamadığı evine döndü. Kendi kendisine ev ile taşlar ile konuştu. Ne çok anısı vardı geçmişe dair ama çocuklarını orada büyütememişti. Belki torunlarını büyütecekti kim bilir? Azize Aslanbeyin kız kardeşi Elif’in intikamını almış. Bunu eski resimlere bakarak o Nasuh’un ciğerini söktüm yerinden dedi. Bilmiyor ki Reyyan Nasuh’un kanından değil, boş yere bir kızın günahını aldı.

Nasuh ağa, bütün ailesini topladı ve eski düşmanlarının döndüğünü söyledi. Aslanbeylerle toprak davaları varmış çooookkkk öncesine dayanan. Zehra bunu duyunca çok kızdı. Kızımı kurban ettiniz dedi. Dede delirmiş gibi Reyyan’ın ölüsünü, yoksa dirisini istedi. Amcası da Reyyan’ı korumaya kalktı Nasuh ağa ona tokat attı bulmadan gelme eve dedi. Nasuh ağa, Reyyan’a gerçek torunu gibi davranmaz sevmez iken, şimdi ne hakla ölüm fermanını verme yetkisini kendisinde görüyor?

Nasuh ağa ile Hazar başbaşa kalınca, Nasuh ağa Hazar’a, babaların günahlarını çocuklar öder, sen günah işledin Reyyan ödedi dedi. İyi de Hazar ne günah işledi ki? Adam da günah işleyecek bir tip gözükmüyor ki. İşlese işlese Günahı Nasuh ağa ile diğer oğlu Cihan işler onlar da bu kapasite var.

Handan da kocası Cihan ile konuştu. Bu iş toprak meselesi değil, eğer öyle olmuş olsaydı bizim kızımızı verdiklerinde onu alırlar ve intikamlarını alırlardı. Neden illa Reyyan diye tutturdular? Mesele toprak meselesi değil de ondan dedi. Cihan’ın da aklına yattı bu ve önceki bir konuşmaları geldi aklına. Hazar geçmişten birinden bahsetmişti de Nasuh ağa o köprünün altından kaç su geçti demişti.

Hazar bey ile Zehra konuştular. Zehra, 17 yaşında dul kalmış, karnında bebek varmış, o şekilde Hazar’ın eşi olmuş. Bir günde yüzüne vurmamış, evladına babalık, Zehra ya kocalık etmiş. Zehra kocasından memnun. Bir de çocuk verdim sana bana söyle, bu Aslanbeyler kim? Neden Reyyan dan aldılar hınçlarını? diye sordu. En doğal hakkıydı bir anne olarak bu soruyu sormak. Hazar bey, anlatacağım gerçekleri bilmem hakkın dedi tam anlatmaya başlayacaktı ki, telefon geldi. Gül uyanmış, Zehra küçük kızının yanına gitti. Hazar da Reyyan’ı aramaya.

Zehra dışarı çıkarken Yaren’i Reyyan’ın odasında gördü ve çok kızdı bu odaya Reyyan dan başka kimse girmeyecek dedi.

Reyyan ve Miran da yolda araba durdu ona binerek bir eve gittiler. Araba Miran’ın arkadaşının arabası. Reyyan’ı da, Miran’ı da bulsalar öldürecekler tek çareleri saklanmak. Ancak Reyyan Miran ile aynı evde kalmak istemiyor. Gerekirse kendimi öldürürüm dedi. Miran da yapamazsın. Reyyan da, nasıl ben senin yapacaklarını bilemedim ise, sende benim yapacaklarımı bilemezsin dedi. Miran da yaşamanı istiyorum, bırakacak olsam peşinden atlamazdım dedi.

Nasuh ağa, Azize Aslanbeyin konağına giderek Miran’ın Reyyan’ın peşinden suya atladığını söyledi. Azize de inanmadı. Benim torunum elinin kiri için böyle bir şey yapmaz dedi. Gönül de ağlayarak senin yüzünden öldü benim kocam derken, Azize hanım nasıl inanırsınız düşmanın sözüne? Benim torunum sağsalim kapıdan içeri girecek dedi.

Gönül de konağa gelen Nasuh ağanın peşinden giderek yalan söylüyorsun dedi. Nasuh ağa abinin ölüsünü görünce inanırsın deyince ne abisi? O benim kocam diyecekti ki annesi gelip engel oldu. Zorla eve götürdü. Miran yaşıyor, babaannen bulamazsa ben bulurum dedi ve Fırat’ı aradı. Fırat da dünden beri görmedim deyince, Fırat’ın Miran’ın nerde olduğunu bildiğini anladı. Fırat da Miran’ı arayıp olanları anlattı. Miran da sende beni diğerleri ile ara babaannemin gözü üstünde olacaktır dedi.

Miran kaçmak isteyen Reyyan’ın ellerini bağladı. Çorba pişirdi ellerini açtı içsin diye ama Reyyan döktü. Miran da sen yaşa diye yapıyorum bütün bunları bir daha bağlamayacağım ellerini diyerek ipi yaktı. Fırat’ın annesi Esma kalfa oğlunu aradı Miran’ı sordu ağlarken Fırat ağlama onlar yaşıyorlar dedi. Bunu öğrenince çok sevindi. Kimseye söyleme dedi ancak kapıda onu çoktan duyan biri vardı. Gönül’ün annesi duymuştu. Sordu Miran nerede? Esma kalfa da bilmediğini söyledi.

Esma kalfa, Azize hanımla konuştu olanları anlattı. O da size verdiğim bağ evine gitmişlerdir. Bu bilgiyi Fırat dan öğrenmiş gibi söyle dedi.

Fırat ile bir çok kişi de Miran’ı arıyor, diğer tarafta Hazar ve kardeşi, yeğeni de Reyyan’ı arıyor. Cihan, Reyyan’ın ayakkabısını, Azat da Miran’ın ceketini buldu. Eve gidelim sabah bakarız dediler. Fırtına vardı gecenin karanlığında, yağmurda aramak zordu.

Reyyan sırtı dönük olan Miran’a nasıl bu kadar çok yalan söylersin? Güzümün içine bakarken, seni seviyorum derken, o sabah kulübede bırakıp giderken, hiç mi sızlamadı vicdanın? Sen içinde kalp yerine taş taşıyorsun dedi. İş sadece intikam almak olsaydı işi biter umurunda olmazdı Reyyan Miran için ama iş sadece intikam almaktan çıktı.

Miran odun getirmek için dışarı çıkınca, Reyyan kaçmak için cama baktı yüksek kaçamazdı. Telefonu gördü ve annesini aradı. Tam konuşurken Miran geldi ve telefonu aldı kırdı. Reyyan da, senin sahte düğünün yüzünden vurulan kardeşimi sordum dedi. Seni tanımasaydım, ellerini tutmasaydım. Ben seni bir dağ sandım ama sen ilk rüzgarda yıkıldın dedi. İçini öfkesini kelimelere döken Reyyan dan sonra, Miran ölürsem rahatlayacak mısın? Diye sordu. Reyyan da rahatlayacağını söyleyince, Miran silahı çıkarıp eline verdi vur öyle ise dedi. Reyyan da ben bu gözlerde cenneti görmüştüm ama elimden tutup attığın cehennemmiş, sende o cehennem de yan inşallah dedi tetiği çekti. Miran vuruldu.

Reyyan arkana bile bakma diyerek ağlayarak evden çıktı. Yol boyunca yaşadıkları geldi aklına. En başından boğulma anına kadar her şey bir film gibi gözünün önünden geçti sonra vazgeçti gitmekten eve döndü. Miran yarı baygın, sen hayalsin Reyyan dönmez dedi bayıldı.

Hazar bey, taş ustası ve daha önceden Reyyan’a evini açan amcanın yanında, Hazar onunla dertleşiyor. Geçmişin günahı dediğinde, o amca senin geçmişinde bunları yaşamana sebep olacak kusur var mı? sorusuna. Hazar, benim sevmekten başka ne kusurum var ki? Şimdi kızım da, hiç günahı yokken kızım da çekiyor bu cezayı dedi. Amca da sence bu yaşadıkların ceza mı? Hak katın da neyin hayır olduğunu biz bilemeyiz, belki bu hayırdır. Hızır ile Musa olayında olduğu gibi dedi.

Azat konağa dönünce, mertçe dedesinin karşısında durdu ve Reyyan’ı bulacağım bu konağa getireceğim hanım yapacağım, koruyacağım, kollayacağım, yaralarını saracağım dedi. Dedesi de sevdalısın ha düğünü de ondan bastın, arkamdan oyun çeviriyorsunuz dedi. Kızdı bağırdı çağırdı. Cihan da tam babam beni sevecek, sırtımı sıvazlayacak diyorum sen ve çocuklar ayaklarımdan tutup beni aşağıya çekiyorsunuz dedi eşine sonrada gitti.

Miran Reyyan dan benim yaşamamı istiyorsan kurşunu sen çıkarmalısın dedi. Reyyan ölmesini istemediği için çıkarmayı kabul etti. Miran söyledi Reyyan yaptı. Önce sıcak suda ıslatılış havlu ile yarayı temizledi. Sonrada ateşte kızdırdığı bıçak ile kurşunu çıkardı. Miran bayıldı acıdan, yarasını sardı Reyyan, sabaha kadar bekledi sonra da uyuya kaldı. Miran uyanıp da yanında uyuyan Reyyan’ı gördü birlikte uyudular bir süre.

Gül de uyandı kendine geldi iyileşiyor. Kırmızı balon ve elbise istedi. Tüm aile sabah yanındaydı dedesi balonlar almış. Ben büyüdüm hanım ağa oldum dedi Gül dedesine çocuklar vurulmaz ki ben büyüdüm ki vuruldum dedi. Herkes sustu. Azat gelince ablasını sordu gelecek dediler.

Gönül’ün  annesi Sultan hastaneye geldi. Hazar ile konuştu. Miran’ın yerini söyledi. Hazar da bunu neden yaptığını sordu. O benim oğlum değil, damadım öldürme kızıma evine dönsün dedi gitti. Onları konuşurken Cihan gördü. Hazar dan öğrendi gitti babasına söyledi. Herkes birbirinin kuyusunu kazıyor.

Konakta da işler karıştı. Hanife evin hizmetkarlarından biri Nasuh ağa ile evlenmek istiyor. Konağa hanım olacakmış. Yaren’i ve annesini tehdit etti. Beni bu konağa hanım edeceksiniz yoksa Yaren’in yaptıklarını söylerim, bile bile Şadoğullarının başına neler getirdiğini anlatırım dedi. Onlarda sustular.

Hazar kızını buldu. Miran da yanındaydı. Cihan aradı babasının geldiğini söyledi. Hazar, çocukları gizlice gönderdi. Miran ile Reyyan Fırat’ın arabasına bindiler. Yolda konağın görevlisinden birine rastladılar, o gönderdi. Azat yol kesti onu da teğet geçtiler. Azize Aslanbeyin konağına vardılar. Miran Reyyan’ı kucaklayarak konağa girdiler. Ve artık Reyyan bu konakta kalacak dedi Miran. Babaannesine kafa tutuyor Miran.  

masum 3 eylül
Masum 165. Bölüm Özeti 3 Eylül 2020 Urmila’nın Hayalleri
masum 161. bölüm özeti
Masum 161. Bölüm Özeti 30 Ağustos 2020 Gopi Zorlanıyor
masum 29 ağustos
Masum 160. Bölüm Özeti 29 Ağustos 2020 Süper İkili
masum 157. bölüm özeti
Masum 157. Bölüm Özeti 26 Ağustos 2020 Urmila Evleniyor mu?

“Hercai Dizisi 4. Bölüm (5 Nisan 2019) Analizi “Aslı”” üzerine 4 yorum

 1. Gozel dedi ki:

  Selamun aleykum canlarym Hanim ablam,Kamili ablam,Aslim nasylsynyz inşallah ayilece iysinizdir ben dizibilga ulaşamadym şukur bu gun acyldy ama siz hangy sayfadasynyz bilmiyorum sizi cok ozledim sevgilerimle

 2. K.Azeri. dedi ki:

  Merhaba ablam.Nasilsiniz, Polad amcam nasil? Evet ablacim,Asli geldi i$leri çok yogun.Allah yardimcimiz olsun.

 3. Hanim abla dedi ki:

  Merhaba arkadaşlar iyimisiniz.ben ulaşa bilmiyorum.sorun internette mi bilgisayarımda mı bilmem.her an kesile biler.Aslıdan haberin varmı? İyi geceler kızım.

 4. K.Azeri. dedi ki:

  Iyi ak$amlar arkada$lar. Hasilsiniz,nerdesiniz?Hayirdi in$allah.
  Aslim çok,çok te$ekkûr ederim. Sen iyimisin,i$leri yoluna koya bildinmi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.