Hercai Dizisi 3. Bölüm (29 Mart 2019) Analizi “Aslı”

Burak 07 Nis 2019 Analiz Hercai  0

Öyle bir yerdeyim ki; ne gitmesi mümkün, ne kalması mümkün olan, öylece bir yerdeyim işte. Vazgeçmekle direnmek arasında, akla karanın tam ortasındayım. Kaybetmenin arifesinde, yeni bir hayatın eşiğindeyim. Kalsam canım yanacak, gitsem hayatım! Mevlana

Anlamlı bu sözle başladı dizi. İntikamdan doğan imkansız aşk masalı Hercai.

Miran çocukluğundan beri intikam ateşi ile yanarak büyütülmüş birisi. Babaannesi onu öyle yetiştirdi ve intikamını almak içinde Miran Aslanbey olarak çıkmadı Reyyan’ın karşısına. Adı Miran dı ama soyadı farklıydı. Fark etmezdi düğün gecesinin sabahında Reyyan’ı bırakıp gitmek istedi. Yaptı da Reyyan da Miran’ın kendisine yaptığı bu kötülüğü ömrü boyunca unutmayacak, Miran’a da unutturmayacaktı. Miran’ın arkasından ağladı. Miran da kendisine arkana bakma, bitti intikamını aldın diye telkin veriyor ama yüreği yanıyordu. Bugüne gelene kadar yaşadıkları geçti gözünün önünden.

Sonra gözlerinden yaşlar akarak arkasını döndü, Reyyan yerde ağlıyordu. Bir yanı onun yanına gitmek istese de boynundaki yüzük engel oluyordu. Babaannesi vermişti onu, annesinin yüzüğü. Miran Reyyan’ı o halde bıraktı gitti. Reyyan çok üzgün. Evliliği böyle hayal etmemişti. İlk günden bırakıp gitti eşi. Ölmekten beter bir durumdu.

Diğer yanda Reyyan’ın halinden habersiz ailesi küçük kızları Gül için hastanede bekliyorlar. Reyyan ile Miran ayrıldıktan sonra Azat elindeki silah ile farkında olmadan Reyyan’ın kız kardeşi Gül’ü vurdu. Ameliyata alındı. Kurşun çıkarılamamış, tehlikeli yerdeymiş, dokunmayacaklarmış. Hasar kalıp kalmayacağı da kendine gelince belli olurmuş. Ailesi bekledi küçük kızı hastanede.

Büyük kızları Reyyan ise, yaşadıklarından sonra gelinliğini giydi, parmağındaki yüzükleri çıkardı ve kulübeyi ateşe verdi. Kendisi de içinde yanacak, niyeti ölmek, gelinliği kefeni olacak Reyyan’ın. Evlendi baba evinden çıktı. Artık geriye dönüş yoktu. Gidecek tek bir yer vardı o da mezar. Ölmeyi çare gören Reyyan diri diri ölüme gitmek için ataşlar içinde kaldı.

Miran ise, mezarlığa anne ve babasının yanına gitti. Babaannesi oradaydı. İntikamımızı aldın mı? diye sordu. Miran da aldığını, yaktıkları gibi yanacaklar dedi. Bilmiyorlar ki Reyyan gerçekten Şadoğlu değil. Kimin intikamını kimden aldınız? Masum bir insanın canını yaktınız. Hem bu intikam ne zaman son bulacak? Onun ailesi de size karşı kin güderse, siz ona, onlar size bu iş mahşere kadar böylece gider.

Miran tek kalmak istedi. Babaannesine siz dönün ben sonra gelirim dedi. Mezarlıkta annesinin mezarı başında onunla konuştu. Yüreğim soğumadı hala yanıyor niye diye sordu. Cevap verseler de duymaz ki Miran. Mezarlık çok bambaşka bir mekan, başka bir dünya. Oranın kokusu, havası çok başka. Buradan oraya gidenlerin geri gelmediği, asıl hayatın başladığı nokta orası. Geçiş kapısı. Kelimelerin bittiği nokta orası.

Reyyan kendisini ateşler içerisinde bırakırken, Miran’ın babaannesi ve adamı Reyyan’ı o ateşler içerisinden kurtararak meydana getirip arabadan attılar. Yazık günah, bir bayan bir bayana bunu yapar mı? Yaptı işte. Ne için? intikam için. Kimin intikamını, kimden alıyorsun. Hiç suçu günahı olmayan bir kızı kurban ettin. Bunun vebalini nasıl ödeyecek acaba bu babaanne?

Reyyan mahallelinin ortasında kaldı. Gücünü topladı ve insanların arasından geçerek gitti. Yolda yaşlı bir amca Reyyan’a benimle gel dedi evini açtı sıcak çay verdi. Yat uyu dinlen gücünü topla, böyle insan içine çıkma dedi. Amca Reyyan’a ezelde kader defterine yazılan üç şey vardır kızım, doğacağın, kiminle evleneceğin, ne zaman öleceğin. Allah’ın şaşmaz adaletini bekleyeceksin kızım dedi amca.

Bir mazlum, haksızlığa, zulme uğradığında, yerde yaprak kımıldamaz da, gökkubbe birbirine girer. Bir Masumun kalbinin ettiği ah ile Allah arasında hiçbir engel yoktur dedi. Çok da doğru söyledi.

Bende diyorum ki, Alma mazlumun ahını çıkar aheste aheste. Kimsesiz sandığın kimselerinde kimsesi sahibi var elbet, onların kimsesizlerin sahibi Allah, mazlumun, garibin, kimsesizin sahibi koruyucusu, kollayanı Allah dır elbet, her kulunu koruduğu gibi.

Miran her ne kadar bırakıp gitmiş olsa bile, yine de merak etmiş, Reyyana baksın diye arkadaşını göndermişti. Arkadaşı gittiğinde bir enkaz ile karşılaştı. Etrafta bir sürü insan vardı onlardan öğrendi yangın çıktığını, burada biri varsa da sağ çıkmaz dediler. Ne diyecekti Miran’a?

Şadoğlu konağında ise, amca çocukları Yaren ile Azat birbirine girdi. Azat yolda birileri konuşurken duydu Reyyan’ın kapı önüne konduğunu, eve gelip kardeşinden hesap sordu. Yarende, Gönül ile annesini konuşurken duyduğunu söyledi. Annesi de Yaren’e tokat attı. Deden bunu duysa çok kızar dedi. Epey bir tartıştılar aramızda sır olarak kalacak bunu kimse bilmeyecek dedi annesi. Azat da Reyyan ne olacak? Diye sorunca, onu da annesi düşünsün, benim evlatlarım sizsiniz dedi.

Miran evine varınca, odasına dinlenmek istedi ama babaannesi Gönül’ü Miran’ın odasına yerleştirmiş karısı olsun diye. Miran karşı çıktı. Evi terk edip gitti. Gönül de babaannesine kızdı. Biz evlendiğimiz gece Miran’ı aldın benden intikamdan sonra olacak dedin ama intikam alındı Miran gitti deyip baya tartıştılar.

Gönül’ün annesi kızı ile konuştu. Geçmiş acı günleri anlattı. Gönül’ün babası alkol alır gelir annesini dövermiş, hamileyken de beline kızgın ütü basmış oğlunu kaybetmiş. O yüzden vazgeçmeyeceksin dedi annesi. Gönül de tamam dedi. Böyle annenin öyle evladı. Acaba gerçekte Miran’ın babası, annesi nasıl öldüler? Böyle kızgın, kindar bir babaanne, alkolik bir amca.

Miran evden çıkarken, arkadaşı aradı zorda olsa kulübenin yandığını söyledi. Miran çok üzüldü. Ölmesin diye dua etti. Miran seviyor Reyyan’ı.

Reyyan da amcanın evinde uyudu. Uykusunda rüya gördü. Rüyasında Miran ile birlikte salıncak kurup sallandığı yerdeydi. Uçurumun kenarında. Tam düşecekken Miran elinden tutup ona onu sevdiğini, bırakmayacağını söyledi. Sonra da itti. Reyyan o uçurumdan düşecekken babası elinden tutup çekti, kurtuldu Reyyan. Uykudan uyandı. Hastanede Gül, uyuyor anne ve babası yanında. Annesi Reyyan’ı ara gelsin dedi. Babası da aradım ulaşılamıyor dedi.

Miran Reyyan’ın öldüğüne inanmıyor, ölseydi bilirdim dedi. Seven insan hisseder. Miran böyle bir şey hissetmemişti yaşıyordu Reyyan. Miran anne ve babasının acısını yaşamıştı ve bir daha böyle bir acı yaşamak istemiyor Allah’a dua ediyordu. Gecenin karanlığında kulübeye vardı. Kulübe yanmış bitmişti. İskelesi vardı. Miran içeri girdi. Küllerin arasında Reyyan’ın Miran’a verdiği tesbihi buldu. Reyyan bunu verirken Miran’a bunu sana emanet veriyorum, seni de Allah’a emanet ediyorum. İnsan Allah’a emanet ettiğini görmeden ölmez derler demişti.

Bu yüzden de Reyyan’ın kendisini son kez görmeden ölmeyeceğini söyledi. Ona verdiği yüzüğü buldu ve Reyyan’ı bulmak için arkadaşı ile yola koyuldu Miran. Reyyan ise, o amcanın evinde uykudan uyanıp rüyasını anlatmış. Amcada bir tas çorba pişirip içmesini istedi. Ve baba evine dönmesini istedi. Reyyan dönemem dedem beni öldürür dese de amca eve dönmesini istedi.

O amca öyle güzel konuşuyor ki insanın içi huzurla doluyor. Ben öyle oldum. Sana kötülük edene cezası göklerde kesilecek, Sen Rabbine sırtını daya yeter dedi. Rabbimizden başka dayanacak, gidecek yardım isteeyecek kimsemiz yok zaten amca. Amca, bazen ölmekten beter şeyler vardır, arafta kalmak gibi, arafatı aramak gibi dedi ve Adem Peygamberi anlatamaya başladı. İlk Peygamberdi ve ilk yaratılan insandı. İlklerin hepsini ilk o yaşadı. İlk aşkı, ilk ayrılığı, yasak olanı işleyene kadar cennetdi hayatları. Peygamber de olsan insansın günah işlemek kulluğun fıtratında var dedi.

Amcanın anlattığı olay şöyle; Adem babamız bu yeryüzünde ilk yaratılan insan, Havva annemizde Adem babamızdan sonra yaratıldı. Cennet de yaşıyorlardı. Bir tek yasak elma ağacın meyvesinden yemeleri yasaktı ama bir gün Havva annemiz bu yasağı deldi Adem babamız ile yasak elma ağacının meyvesinden yediler ve ceza olarak yeryüzüne dünya ya ayrı ayrı yerlere indirildiler. Cennet den kovuldular. Şeytan yüzünden o söylemişti ye bir şey olmaz diye. Şeytana uydular ve cennet den oldular.

Amca devam etti anlatmaya, bu öyle ağır bir imtihandı ki, biri bir uca, biri bir uca sürülmüş. 40 yıl sürecek bitmeyen bir arayıştı onlarınki, aşığın maşuğundan ayrı düşmesi en ağır imtihandı. Sevgiliye doğru arafata doğru yürüyüştü onlarınki.

Amca, Reyyan’ı ikna etmiş, Reyyan eve geliyor, yorgun, üzgün. Amcada arkasından takip etti fark ettirmeden. Reyyan’ın kardeşine olanlardan haberi yok. Eve girdi. Azat gördü kapıda gidelim dedem görmesin dese de Yaren dedesine, annesine bağırarak herkesi haberdar etti. Kötü kız Yaren. Dedesi de geldi tokadı bastı. Ne çekti Reyyan dedesinden. Allah böyle erkekleri yok etsin. Nasıl dedesin? Yaşından başından utan torunun yaşında genç kıza nasıl vurursun? Sen torunun olmadığını biliyorsun ama Reyyan seni dedesi biliyor.

Dedesi, senin düğünün yüzünden gül vuruldu hastanede annen baban evde yok dedi.

Azat hastaneye giderek amcasına olanları anlattı konağa geldiler. Reyyan dedesi tarafından tekmelendi. Yazıklar olsun. Hiç suçu günahı olmayan Reyyan şiddet görüyor ne için bir intikam uğruna kurban verildiği için. Babası geldi. Koruması altına aldı. Dedesi ölüm emri verdi. Yengesi evlendirelim dedi bir gün içinde kapıya ilk gelene verecekmiş, eşya veriyor sanki. Miran da arkadaşı ile konağa geldi damdan olanları izledi. Miran’ın vicdanı el vermedi bunu ben yaptım ben düzelteceğim dedi. Arkadaşı ile oradan ayrıldılar.

Reyyan babası ile konuştu. Kocası Şadoğluna sor o sana söyler dediğini söyledi. Babası da tabi kızların kusurları babasına sorulacak elbet dedi. Hazar da bir şey bilmiyor. Geçmişte Miran’ın annesini kim öldürdü ise bedelini Hazar ödüyor. Kendi bir şey yapmış olsaydı bilirdi Allah’a ben ne günah işledim de beni böyle evlatlarımla sınıyorsun Yarabbi demezdi. Hazar bey suçsuz. Reyyan’ı ölümden almanın tek yolu başka biri ile evlenmesi.

Reyyan’ın amcası para pul derdinde, bir de nikah memurunun kaçıp gittiğini öğrenmiş, dedeye haber verildi. Bunu kim neden yapar ki diye sordular birbirlerine, Hazar’ın da babasının da aklına biri geldi ama bunca yıl geçti, bekler mi insan? Kimin neden yaptığını biliyor gibiler. Aslanbeyler de Midyat’a temelli döndüler. Yengesi Reyyan için dedesi yaşında bir adamı uygun görmüş. Tövbe yarabbim. Reyyan’ı odaya kilitlediler yengesi ile kızı Yaren, Azat gel seni kurtarayım dedi ama Reyyan baskı yüzünden olmaz dedi. Yaren de beddua ile çıktın, gözümden akan her bir damla gözyaşının bedelini ödüyorsun beter ol dedi.

Miran, Reyyan’ı kurtarmak için yaşlı amca ile anlaşmış, nikahları kıyılacak öyle kurtaracakmış. Miran da bir tuhaf, şakası mı var bu işin imam nikahı kıyıyorsun, senin gibi sahte nikah yapmıyor hoca. Reyyan da kabul etmedi iyi oldu. Ölmek daha iyi. Dede ölüm emrini verdi. Karşı çıktılar, Hazar ben Azat yapsın bu işi diyorum diyerek kızını konaktan çıkarmayı başardı. Annesi de olanları telefon konuşmasını duyarak öğrendi ve son anda o da yetişti ama onu da odaya kilitlediler.

Azat, Reyyan’ı öldürmek üzere konaktan çıkardı. Aslanbeyler adamı ile Şadoğullarına haber yolladı meydana gelmelerini istedi. Meydan da buluştular. Herkes Aslanbeyler gelmiş diye şaşkın şaşkın onlara baktı. Azize Aslanbey de oğlunun intikamını Şadoğullarının namusunu alarak almış. Başındaki yası çıkarıp attı. Benim torunum adı Miran Aslanbey dedi ve gururla ayrıldı oradan. Dede çöktü kaldı.

Miran ise, Reyyan’ın peşinden gitti. Araba ile yolunu kesti seni almaya geldim deyince, Reyyan beni bırakıp gittiğin kulübede sen öldün dedi. Azat silah çekti hepsi silah çekince Reyyan hiç biri ile gitmeyi kabul etmedi köprüden kendini aşağıya attı. Miran da arkasından atladı.

masum 3 eylül
Masum 165. Bölüm Özeti 3 Eylül 2020 Urmila’nın Hayalleri
masum 161. bölüm özeti
Masum 161. Bölüm Özeti 30 Ağustos 2020 Gopi Zorlanıyor
masum 29 ağustos
Masum 160. Bölüm Özeti 29 Ağustos 2020 Süper İkili
masum 157. bölüm özeti
Masum 157. Bölüm Özeti 26 Ağustos 2020 Urmila Evleniyor mu?

“Hercai Dizisi 3. Bölüm (29 Mart 2019) Analizi “Aslı”” üzerine 9 yorum

 1. K.A dedi ki:

  Iyi geceler canim.Bu kitabin yazari kim? Ben de çok isterim,belki biz de de vardir.

  1. aslı dedi ki:

   Hayırlı geceler canım, Hercai kitabını ben okumadım ama iki kitaptan oluşuyor. 1. Kitap Hercai. 2. Kitap Hercai Meftun.
   Yazarın adı Sümeyye Koç canım.

   1. K.Azeri. dedi ki:

    Hayirli gùnler canim te$ekkûr ediyorum. Ben de bu eserleri okumayi çok isterim.bulmaya çali$icam.

 2. K.Azeri. dedi ki:

  Hayirli ak$amlar arkada$lar. Te$ekkûr ederim canim. In$allah yazacaksin,kendini çok yorma, zaten i$in çok. Allah kolaylik versin. Evet ya, Reyyan hakikati bildiginde nasil tepki vericek,dedesi ne yapacak? Bu kadar vicdansizlikdan sonra.

  1. aslı dedi ki:

   Hayırlı akşamlar canım, diziler sırada anlayışın işin çok teşekkür ederim. Amin canım benim. Sen nasılsın? daha iyi misin?

 3. K.Azeri. dedi ki:

  Mutlu pazarlar canim.Benim için böylesi daha iyi,sana nasil rahatsa öyle yap canim benim. Haklisin bu kadin yanli$ yaptigini bildikten sonra ne yapacak,bu vicdan azabiyla nasil ya$ayacak?

  1. aslı dedi ki:

   Yeni bir hafta mutlu ve sağlıkla geçer inşallah canım.
   tek bir analizde tamamladım. 4. bölümü de en kısa zamanda yazacağım inşallah. Gerçekleri Reyyan da bilmiyor. Öğrendiğinde dedesine ne tepki verecek bakalım. bu dizinin kitabı varmış ama ben okumadım.

 4. K.Azeri. dedi ki:

  Te$ekkûrler sana canim. Ellerine saglik.Babaanne çok vicdansiz,bir kiza nasil yapilir bu gúnah. Haklisin canim, vebalin altindan bu kadin nasil kalkacak?

  1. aslı dedi ki:

   Günaydın mutlu pazarlar canım, bu 1 saatlik zamanda olanlar, 1.5 saate yakın bölüm daha var. Bir şey soracağım canım, bu bir bölümü tek bir analizde mi yazıp bitireyim, yoksa kalanı için yeni bir sayfa mı açayım? okurken zorlanıyor musunuz uzun mu saat uzunda?

   Babaanne çok büyük yanlış yaptı. gerçeği öğrenince intikam da alamamış olacak ne olacak?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir